Jste si jistí svojí kosmetikou?

8. července 2007 v 12:57 |  Kosmetika nebo smrt?

KOSMETIKA NEBO SMRT?
Zákon ukládá, že chemické substance, které jsou obsaženy v kosmetických výrobcích (konzervační látky, barviva, vonné esence atd.), musí být pro užívání lidmi nezávadné. Mnoho výrobců kosmetiky se domnívá, že jedi-nou cestou k nabytí této jistoty o nezávadnosti látek jsou pokusy na zvířatech. Tak procházejí chemické látky, z nichž jsou později vyráběny konečné kosmetické produkty, sérií pokusů, při nichž je ověřována toxicita, dlouhodobé působení, vstřebávání a snášenlivost pro kůži a sliznici a které znamenají pro tisíce zvířat dlouhodobé vystavení intenzivní bolesti a smrt. Tělové a opalovací krémy, rtěnky, řasenky, oční stíny a linky, mýdla, šampóny, pudry, spreje a všechny další výrobky, kterými si my zpříjemňujeme život, způsobují jiným tvorům nezměrné utrpení.
 • Beiersdorf (Nivea, La Prairie, Atrixo)
 • Bourjois Limited
 • Bristol-Myers (Clairol Nice 'n' Easy, Natural Instincts, Glints, Herbal Essences, Lasting Colour, Loving Care, Born Blonde, Mum, Mum Botanicals, Hydrience)
 • Colgate Palmolive (Colgate, Palmolive, Soft Soap, Lady Speed Stick, Mennen Speed Stick, Vel Beauty Bar)
 • COTY (Rimmel, Adidas, Sensiq, Cutex)
 • Lever Faberge (Mentadent, Signal, Ponds, Vaseline Intensive Care Skin, Pears shampoo & soap, Sure Deodorant, Impulse, Addiction, Sunsilk haircare, Timotei, Organics, Lynx, Brut, Aquatonic, Shield Soap/ Deodorant / Perfume, Lux, Dove,Knights Castile, Salon Selectives, Physio Sport,Lifebuoy, Harmony)
 • L'Oréal (Elvive, Elnett, Studio Line, Plenitude, Feria, Recital, L'Oreal, Colour Cosmetics, Garnier Fructis, Garnier Ambre Solaire, Garnier Nutralia, Garnier Belle Colour, Maybelline, Freestyle, Excellence, Castings, Anais Anais, La vie en rose, Biotherm, Giorgio Armani, Helena Rubenstein, Lancome, Ralph Lauren, Cacharel, Redken, Vichy, Matrix)
 • Procter & Gamble (Hugo Boss, Max Factor, Oil of Olaz, Crest, Head & Shoulders, Pantene Pro-V, Clairol Herbal Essence, Nice n Easy, Aussie Hair , Camay Soap, Cover Girl, Giorgio Beverly Hills, Old Spice, Sure, Vidal Sassoon, Clarion, Colorfast, Mary Quant, Maxi, Noxell,Noxzema, Outdoor Girl, SK-11, Biactol , Clearasil)
 • Schwarzkopf & Henkel (Gliss, Mont Saint Michel, Scorpio, La Perla, Sergio Tacchini, Krizia, Fiorucci)
 • Unilever (All Clear Shampoo, Cutex Denim, Calvin Klein Cosmetics, Cerutto 1881, Chloe,Escape, Eternity, Jean Louis Scherrer, Karl Lagerfeld, Narcisse, Obsession, Valentino)
  Wella (Vivality, Vosine, Shock Waves,Silvikrin)
 • m Evropská unie se dočkala zákazu testování kosmetiky na zvířatech
  Dne 15.1. 2003 schválil Evropský parlament 7. pozměňovací návrh směrnice o kosmetice, která v rámci EU zakazuje testování kosmetických výrobků a jejich složek na zvířatech. Zákaz v podobě kompromisní dohody z listopadu loňského roku mezi Evropským parlamentem a členskými zeměmi EU vstoupí v platnost v roce 2009. Směrnice rovněž zakazuje prodej kosmetiky, která byla testována na zvířatech v jiných částech světa.
  Nicméně evropský kosmetický průmysl, který má roční obrat 44 bilionů Euro, si zajistil výjimku pro tři oblasti testování toxicity na zvířatech - pro reprodukční toxicitu, testování toxikokinetiky a opakovaný kožní test/(sub)chronický perorální test toxicity. Výjimky znamenají odklad zákazu těchto testů o 10 let, po jejichž uplynutí dalších 10 let nebude možné zakázat prodej výrobků vyvinutých pomocí těchto tří testů s tím, že tato doba může být prodloužena, pokud nebudou k dispozici testy náhradní.
  Zákaz musí být ještě přijat 15 členskými zeměmi EU, což se, v porovnání s předchozími nepřetržitými jednáními po listopadovém přijetí návrhu Smírčím výborem EU, zdá býti pouhou formalitou. Přesto ale, po předešlých negativních zkušenostech, je opatrnost či dokonce skepticismus o definitivním přijetí na místě.
  Odhaduje se, že každým rokem při testech nových produktů v EU zbytečně zemře 38 000 zvířat. Velká Británie, Německo, Rakousko, Belgie a Nizozemí již zakázaly kosmetické testy na zvířatech, ale na rozdíl od nové směrnice EU se tyto zákazy nevztahují na výrobky dovážené ze zemí mimo evropské společenství. Většina evropských kosmetických testů je prováděna ve Francii a Itálii, jež jsou předními výrobci a vývozci kosmetických výrobků.
  (zdroj:www.svobodazvirat.cz)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama