Chtěli byste si pořídít andulku?-rady co pořídit a jak se k ní chovat

7. srpna 2007 v 20:27 |  Andulka-rady pro začínající či pokročilé chovatele

Pokud si přejete andulku jako přítulného člena rodiny,měli byste myslet na to,že tento malý chytrý ptáček pro svůj život u vás také něco vyžaduje.Totiž lásku a společnost,volnost k létání,větve s kůrou na šplhání a na oštipování,hračku ke shazování a také někoho,kdo by ji zase zvedal a mnoho dalšího.
Deset pomocných rad při vašem rozhodování:
1)Andulka se dožívá věku až sedmi let.Jste připraveni vzít na sebe zodpovědnost za ni na tak dlouhou dobu?
2)Máte trvalé místo na klec?
3)Jak byste reagovali,kdyby vaše andulka zůstala bojácná a nenaučila se mluvit?
4)Máte na ni dostatek času?
5)Kdo si bude s andulkou hrát,zpívat jí a hlavně se o ni starat?
6)Co s ní uděláte,když odcestujete na prázdniny nebo budete muset jít do nemocnice?
7)Máte doma ještě jiná domácí zvířata,která by se s andulkou nemusela snášet?
8)Jste si jistí,že nikdo z rodiny není alergický na peří?
Je pravda,že samičky mají silnější potřebu ozobávat a oštípávat,nebot ve volné přírodě takto opracovávají zobákem hnízdní kotlinu stromu tak jak je potřeba.
Vhodné místo pro klec:
Klec je pro andulku útočištěm,místem,kde se cítí v bezpečí.Je to její revír,ve kterém by neměla být zbytečně rušena.
Nejvhodnějším místem pro klec:je obývací pokoj.Klec nikdy neumistujte do pokoje,kde skoro nikdo není.Nejlepší umístění klece je v rohu místnosti nebo u okna.Je vhodné,aby klec byla ve výšce vašich očí.to andulce vyhovuje a nad klecí nesmí být s ničím manipulováno-andulka by se mohla bát.Místem pro klec nesmí protahovat.Z průvanu může andulka onemocnět.Plamenem svíčky zjistíme,jestli zde protahuje nebo ne.
Nevhodná místa:*přímo na okně: v zimě je zde zima,v létě zase příliš vedro
*kuchyn:zde je všechno nebezpečné-škodlivé páry,rozpálené hořáky,hrnce a mísy
s tekutým nebo horkým obsahem,saponáty a přílišný průvan.
Čištění klece:
Dno vysypejte a umyjte,ale musíte zakrýt škvíru klece,aby andulka neutekla.Nasypte na podlahu ptačí písek(noviny nedoporučuju-andulky je dobou a můžou se udusit),hryčky omyjte teplou vodou a krmítka také,ale jen v případě potřeby.Zrcátka vyleštěte(andulky na ně rádi prskají)
Jak poznáte mladou andulku?
*má velké černé oči-bílá duhovka ještě není patrná
*vlnkování sahá ještě přes celou hlavičku až k ozobí,které se až po přepelichání zbarví u samečků modře,samičky mají růžové nebo hnědé ozobí.
Jak vypadá zdravá andulka?
*peří je již vybarvené,je přiléhavé,hladké a lesklé
*peří u kloaky-tak se říká řitnímu otvoru u ptáků-není slepeno či zašpiněno trusem
*oči a nosní otvory jsou bez jakéhokoliv výtoku a nejsou zalepené
*rohovité šupiny na nohou a prstech jsou hladké
*2 prsty směřují dopředu a 2 dozadu a žádný nesmí chybět
*pták se živě pohybuje,čistí si peří a je v kontaktu se svými opeřenými druhy
Ideální rozměry klece: 100 cm délka,50 cm šířka,80 cm výška;mříže na podélných stranách vodorovné,aby pták mohl šplhat.Dno: z umělé hmoty.
Co ještě pořídit?
*směs zrní
*klasy senegalského prosa
*kámen pro ptáky na obrušování zobáku
*koupelničku,je zavěšená do otevřených dvířek klece a musí mít hrubé dno,aby andulka neuklouzla.
*živočišné uhlí(v případě průjmu)
*napáječku-voda se v ní tolik nezanese jako v misce a andulky do ní nekálí
*písek na dno klece,je vhodný ze zdravotních a hygienických důvodů-
*hračky(zrcátko,zvoneček,houpačky,..)
Nový domov:
Nejlépe uděláte,když přinesete andulku nejkratší cestou domů.Jeho domovem bude klec,proto ji musíte mít už před jejím příchodem zařízenou.
*dno posypejte asi 1 cm pískem
*místo plastikových bidýlek dejte větve
*umístěte hračky
*dejte zrní a vodu
Když andulka bude již v kleci,v následujících hodnách už nesahejte do klece a dopřejte jí čas,aby si zvykla.Zůstante ale v místnosti a mluvte s ní.Často opakujte jméno,které jste pro ni vybrali.
Noční klid:
Večer svitte tlumeným světlem a ztište hlasitost televize,případně přikryjte klec lehkým šátkem.Chvíli bude andulka švitořit a pak usne.
Posilování důvěry:
Existuje přísloví,že strach užírá duši.Je mnoho věcí,které mohou andulku vyděsit.Obzvláště v prvních týdnech byste jí měli ušetřit špatných zkušeností.
*když jí při denním úklidu saháte do klece a musíte manipulovat v její blízkosti,stále s ní konejšivě mluvte;oslovujte ji jménem,zpívejte stejné písničky nebo chvalte
*nelekejte se,když se po vás bude ohánět,ke správnému klovnutí ji bude dlouho chybět odvaha
*vyvaruje se prudkých pohybů
Čím se cítí ohrožena?Andulky jsou konzervativní a nedůvěřují změnám.Nepřemistujte tedy nádobku jinam,nedávejte nové hračky,nepřistupujte ke kleciv nápadných věcech a vyvarujte se toho,abyste chytali do ruky ještě nenavyklou andulku!prožívají při tom smrtelný strach.Pokud musíte luxovat nebo smrkat,doprovázjete jej klidným hlasem,aby se nelekala.
Co andulka může a nemůže jíst?
Syrová zelenina:čekanka,zelený hrášek,mladé listy pampelišky,kukuřice.listy mangoldu,mrkev,nestříkaný hlávkový salát,štovík,listy špenátu,cukety.
Ovoce:čerstvý ananas,jablko,merunka,banán,hruška,ostružina,jahoda,čerstvé fíky,maliny,třešně,kiwi,mango,mandarinka,meloun,pomeranč,broskev,hroznové víno
Bylinky:bazalka,kerblík,petržel,semena jitrocele,listy a květy jetele,odkvetlé sedmikrásky,štovík luční,ptačinec žabinec
Nevhodné jsou:všechny druhy kapusty,brambory,zelené fazole,ošetřený hlávkový salát,grapefruit,rebarbora,švestka,citron,avokádoshnilé a plesnivé potraviny,strava slaná a kořeněná,koření,cukr,sladkosti,smetana,máslo,sýr,alkohol,kávu.
Škodlivé:studená z lednice podaná strava,shnilé a plesnivé potraviny,strava slaná,kořeněná,nebo cukr,sladkosti,smetana,máslo,tučné pokrmy,alkohol a káva
Moje zkušenosti:andulky chovám už 8 let a mohu se s vámi tedy podělit o nějaké zkušenosti.
Místo pro klec,velikost klece:klec mých andulek jsem dříve měla v rohu místnosti,kde ale měli celkem málo světla,tak jsem je přestěhovala k oknu,kde měli víc světýlka a kde pozorují ostatní lidi v oknech(mají opravdu ostrý zrak-když si sednu k jejich kleci,tak maj obrácenou hlavičku na stranu a když kouknu jejich směrem,tak vidím ža úplně nahoře na střeše protějšího domu někdo je!:-D)Nevýhodou je,když je velké vedro nebo zima.Když je zima,tak dávám klec víc od okna a když je prudké slunce,tak aby se nepřehřáli,přikryju jim klec zeshora a strany šátkem a dám jim tam vaničku-člověk by se divil jak dlouho se tam dokážou čvachtata a ještě se o tu vaničku perou!:-DJinak klec mají takovou střední,ale chci jim pořídit větší,aby měli víc pohodlí.
Hračky:Andulky jsou takový hračičkové a moc rádi zbožnují cinkavé věcičky.Moje andulky zbožnují zrcátka-když do nich můžou koukata a žvatlat,žebříčky,na kterejch hačaj denně,houpačku(Jůlinka se na ní dřív často houpala,ale ted už ne.Asi ji to věkem přestalo bavit:-D)zvonečky s kterýma si opravdu vyhrají,moc rádi si hrají i s náramečky a pokud jim tam dáte umělou andulku,je možné že se jí budou snažit zlikvidovat jako moje andulky:-D
Vitamíny:denně jim tam dávám různé ovoce nebo zeleninu vhodnou pro andulky,ale všechno jim taky nechutná.Nebo jim kupuju ptačí sušenky,které vypadají jak opravdické a mohou se utlouct po prosu-nic se ale nesmí přehánět,protože by mohli ztloustnout,takže max.3* týdně ptačí dobroty,denně ovoce a hlavně dostatek létání.
Čas věnovaný andulce:Když mám volnou chvilku,snažím se andulkám věnovat jak jen to jde-povídám si s nimi,zpívám jim,pouštím jim písničky,které se jim líbí a oni do nich žvatlají ale OPRAVDU DOPORUČUJU!!POKUD JSTE HODNĚ ZAMĚSTNANÍ A ANDULKÁM SE NEMŮŽETE VĚNOVAT TAK ČASTO,NEPOŘIZUJTE SI JEN JEDNU ANDULKU ALE PÁREČEK!moje andulky se aspon nenudí,drbou si navzájem hlavičky,pusinkují se a poštuchují:-D
(zdroj:kniha Andulka od Anette Wolterové)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Aktuální články

Reklama