Jak se naučit andulkám porozumět?:-)

22. srpna 2007 v 21:05 |  Andulka-rady pro začínající či pokročilé chovatele

Předem ale píši,že každá andulka je osobitá a co platí pro jednu andulku nemusí platit zase pro druhou,a kdo svou andulku chová dlouho ví,proč se tak chová a všimne si,že každá andulka je prostě jiná.at už vzhledem nebo chováním:-)
Protahování nohou:
Čas od času protáhne andulka dozadu jednu nohu a přitom také křídlo na stejné straně.Natahování a protahování je srovntaelné s námi lidmi,protahujeme se,když jsem unaveni po dlouhodobé a jednostranné činnosti.Při zatahování zpět svírá většinou prsty v pěstičku:-) Pokud vám ale připadá,že andulka se stále jen protahuje a nebo tento pohyb vůbec nedělá,může to být i začátek nějaké nemoci.
Odpočinek na jedné noze:
Protahování nohou je často zakončeno zatažením jedné nohy do peří na břiše.Vždy mu ale předcházet nemusí.Také ve spací pozici zatahuje andulka většinou nohu do peří.Mnoho andulek spí a odpočívá na obou nohách.Musíte tedy svou andulku a její návyky znát,aby bylo jasné,zda je tato odchylka jejím povahovým rysem nebo známkou indispozice.Jisté je,že pokud odpočívá na jedné noze,je klidní a cítí se dobře.
Zobák zabořený v peří na zádech:
Andulka je ohebná a může otočit svou hlavičku o 180 stupnů,což dělá vždy,když noří svůj zobák do peří na zádech.Tak spí většina andulek,v této poloze odpočívají i přes den.Někdy je slyšet tiché švitoření.
Nadzvedání křídel:
Ještě častější nežli protahování nohou je nadzvedávání stažených křídel .To dělá pták,když je mu příliš horko,lépe tím uvolnuje své tělesné teplo.Může to být také znamení spokojenosti a úlevy.
Křídla odtažená od těla:
Když dává andulka křídla na stranu,chce budto imponovat své samičce nebo zastrašit rivala.Bude-li však přitom zplihlá a naprázdno otevírá zobák,má bolesti nebo veliký strach.
*************************************************************************
Typické činnosti:
Péče o hlavu:
O peří na hlavě nedokáže andulka pečovat zobákem.Pokud nemá partnera,který ji tuto službu prokáže,musí k čištění a škrábání použít svých prstů.Přitom nohu prostrčí pod křídly skrz,což vypadá legračně:-) nebo hlavičku taky tře o dráty klece nebo bidýlko.
Třepání křídly:
Především mladí ptáci mávají křídly,aby procvičili své ještě nevytrénované svaly křídel a přitom se křečovitě drží bidýlka.Dospělé andulky to dělají tehdy,když nemají dostatek příležitostí k létaní nebo v době pelichání,kdy nemůže létat v důsledku přílišné ztráty peří,ale potřebu létata neztratil.
Zívání:
Andulky také zívají,pokud ale zívají příliš často měli byste řádně vyvětrat-ptáci jsou na vydýchaný vzduch citlivější než lidé.I u anduliček je zívání nakažlivé,jeden začne,krátce nato zívá i jeho partner nebo celé hejno.
Kýchání:
Někdy vydává andulka zvuk podobný kýchání.Ona ale nekýchá ze stejné příčiny jako lidé,nýbrž si čistí nosní cesty.
**************************************************************************
Vidění:
Andulky vidí barevně,po straně posazené oči umožnují pohled téměř dokola,takže pták má velké zorné pole.Rozsah,který vnímá oběma očima zároven má sice menši než my lidé,ale může přijmout až 150 obrazů za sekundu ale oko člověka jen 16!
Sluch:
Pro andulku je rozpoznatelný i ton hlasových projevů,který uchu člověka zní jako jeden křik.
Hmat:
Jeho hmatový smysl je vysoce rozvinut,dotykem rozpozná např.pohyby ve vejci a andulky mají také zvláštní vibrační smysl,jimiž vnímají i ty nejslabší otřesy.Protože andulka citlivě reaguje na jakékoliv vibrace,nikdy nestavte klec na lednici ani na chvíli,mohla by mít šok.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Aktuální články

Reklama