Ochočování andulky,první let,dovolená

28. srpna 2007 v 12:37 |  Andulka-rady pro začínající či pokročilé chovatele

Jak andulku ochočit?
1.krok:nějakou dobu nadáváne do klece klas prosa,nýbrž ho denně ve stejnou dobu podáváme andulce z ruky.Zpočátku nebude pravděpodobně důvěřovat a bude se bát přijít k ruce tak blízko,aby na proso dosáhla,po pamlsku bude jen pokukovat.Zůstante zcela klidní a potichu na ni mluvte.
2.krok:Možná se již následující den pokusí,s nataženým krkem a z největší možné vzdálenosti,uzobnout několik zrníček.Stejně tak dobře může být tento pokus i neúspěšný.Jednoho dne však andulka sebere všechnu odvahu a pokusí "štěstí".Denně svou nabídku opakujte se stejnou trpělivostí a klidem.Brzy bude andulka vaší ruce důvěřovat stejně jako klasu prosa a zkusí se jednou nohou opřít o váš prst.
3.krok:Neztrácejte trpělivost.Nakonec pták akceptuje celou ruku a to nejen na jídlo,ale zvykne si na ni i jako místo na sezení.A vždy nabízejte andulce k sezení hřbet ruky.Dlaně se mnoho ptáků bojí.
Létání bez nebezpečí:
Nejlépe se andulka učí poznávat okolí,když může často a hodně létat.Jednak to posiluje důvěru k prostředí a také její zdraví.Dříve než otevřete dvířka klece,zavřete všechna okna i dveře a zatáhněte záclony nebo rolety,je dobré zakrýt i zrcadlo,protože andulka neví že tam místnost nepokračuje a neráží do něj.
První let:
Sedí-li ted pták jako zhypnotizovaný a z vnitřku klece pohlíží na otevřená dvířka a nevrhá se na svobodu,nemusíte se bát a dopřejte jí čas.Brzy touha po letu zvítězí nad strachem.
Jak nalákat andulku do klece:
Pokud přistává na zemi,nasypte jí tam několik zrnek.Když vedle ní postavíte klec,bude po ní jistě ráda šplhat.Pokud však přistane na skříni,garnýži nebo lampě,bude to těžší.Mluvte na ni,pokoušejte se ji nalákat na klas prosa,..pokud je vše marné,dejte jí tam po půl hodině otevřenou klec a čekejte až se vrátí.Může to trvat i do druhého dne.
Bezpodmínečně se vyvarujte!!:
andulku honit a plašit jí šátkem.Zničilo by to pracně nabytou důvěru
Dovolená-kam s andulkou?:
Zahraničí:andulku s sebou kvůli přísným dovozním opatřením vzít nemůžete.
Cesta autem:by se musela řádně promyslet.Ani v horkém létě by během jízdy nesmělo autem protahovat.V hotelu by andulka musela být zavřená v kleci,protože personál nezavírá ani okna nebo dveře.Brát ji s sebou do stanu rozhodně není vhodné,chalupa je daleko domácnější.
Doma:se má andulka nejlépe,ale jen za předpokladu,že zajistíte spolehlivého pečovatele,který je ochoten si s ní aspon 2*denně povídat a hrát.
Přestěhovat:andulku k přátelům je dobré,ale podejte přesné informace jak se o andulku starat a postarejte se o to,aby mohla létat.
V případě nemoci:najděte si spolehlivého pečovatele.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Aktuální články

Reklama