Září 2007


Legrační fotky se zvířaty :-)

29. září 2007 v 18:20 Zvířecí srandičky

Úsměv:-D
Úsměv
Mnam kafíčko:
Mňam, kafíčko
Dobrůtka pro kočky:-D
Dobrůtka pro kočky
Myš v posilovně:
Myš v posilovně
To asi v plánu nebylo:
To asi v plánu nebylo
Kočičky už kvetou:
Kočičky už kvetou
Tak si nastup:-D
Tak si nastup
Mop nebo pes..:
Mop nebo pes
Všude dobře,doma nejlíp:
Všude dobře, doma nejlíííííp
Jako zmoklá slepice:
Jako zmoklá slepice
Co tak vejráš,tak je mi velkej no a?:
Co tak vejráš, tak je mi velkej no
Tak kde je ten páníček?:
Tak kde je ten páníček?
Kelímkový psík:
Kelímkový psík
Proč mi nikdo nevolá?
Proč mi nikdo nevolá?

Prosím hlásněte pro mně a vyrobím vám blend či design na blog s čím chcete:-)

29. září 2007 v 18:06 Vzkazy pro vás!

Jsem v 2.kole soutěže o Nej blog a jsem tam jako baruše.
Pokud pro mně hlásnete vyrobím vám design nebo blend na blog s čím chcete!:-)
Stačí kliknout :TADY a hlásnout.
DĚKUJU VÁM MOCINKY MOC!:-*


Postup při oznámení týrání zvířete

28. září 2007 v 17:59 STOP trápení zvířat!

Týrání - možná jste se s ním už setkali, možná jste chtěli zasáhnout, možná jste nevěděli jak. Zde najdete zřejmě nejlepší možný postup.
Pomoci týranému zvířeti je třeba co nejrychleji. Nestačí se obrátit na ochránce zvířat a víc se o to nestarat. Spolky na ochranu zvířat nejsou státním orgánem, mají tedy stejné pravomoci jako všichni občané. Ale můžete se s nimi poradit na vhodném postupu a zvířete se po odebrání majiteli případně ujmout. V případě kritického ohrožení zranění, či zabití zvířete, neváhejte zasáhnout, tzv. v zájmu zabránění trestného činu týrání zvířat podle § 203 tr. zákona. Pokud nehrozí okamžité ohrožení zvířete je třeba postupovat zákonnou cestou:
1/ Zjistit přesnou adresu místa, kde je zvíře týráno a pokud možno jméno majitele zvířete, není-li totožný s tím, který zvíře týrá, tedy i jméno reálného pachatele, v ideálním případě událost vyfotografovat.
2/ Oznámit svou stížnost stručným popisem události, uvést datum, čas a místo události, zhotovit aspoň 4 kopie.
3/ S tímto písemným oznámením se obrátit nejlépe osobně či doporučenou zásilkou na příslušný Městský, či Místní úřad, na Městskou policii, příslušnou Městskou či Krajskou veterinární správu a na příslušné místní oddělení Policie ČR.
4/ Nechat si na vlastní kopii potvrdit datum převzetí oznámení či schovat poštovní ústřižek.
5/ Ideální je zároveň poslat či předat zprávu do novin, eventuelně do TV.
Úřady státní správy a samosprávy jsou ze zákona povinny odpovědět do 30 dní, místu příslušné veterinární správy jsou ze zákona povinny případ zkontrolovat a potvrdí-li se, že se jedná o přestupek zákona stanovit pokutu, jedná-li se o trestný čin, podat trestní oznámení. Městské či Místní úřady jsou povinny na návrh veterinární správy udělit pokutu, eventuelně zvíře odebrat a umístit do útulku. Městská policie provádí odebrání zvířete za asistence příslušného úředníka MÚ. Náklady za výkon úřední moci, náklady za eventuelní léčení zvířete, jakož i za jeho pobyt v útulku, nese majitel zvířete, neboť je ze zákona, jako jeho vlastník, za ně odpovědný. Policie ČR je ze zákona povinna kontrolovat dodržování zákonů, tedy i zákona ČNR č. 246/92 Sb. na ochranu zvířat proti týrání, novelizovaného zákonem č. 77/2004 Sb.
Je prokázáno, že v těchto případech nejvíc pomůže zveřejnění v novinách a televizi. Ideálními médii jsou pro tyto účely: MF-Dnes, Týden, Zemské noviny, Blesk, Reflex, Právo, Metro, Ring a TV-NOVA. Adresy redakcí jsou uvedeny ve Zlatých stránkách a TV NOVA uvádí svou "horkou linku" ve večerních zprávách.
Potřebujete-li poradit s textem svého oznámení, obraťte se na uvedené adresy:
Pražský spolek ochránců zvířat Pujmanové 1219, Praha 4, 140 00, tel. fax: 224 731 609, mobil: 602 106 178, e-mail: info (at) pszo­.org
Společnost za práva koček Na Bluku 431, 252 28 Černošice, tel. zázn a fax: 257 923 106, mobil 737 601 008, e-mail: prava.kocek (at) a­tlas.cz
Svoboda zvířat Bubenečská 7, Praha 6, 160 00 tel: 224 348 715, e-mail szpraha (at) vol­ny.cz.
Novela o týrání zvířat:
"§ 24b

Předběžné opatření

(1) Obecní úřad obce s rozšířenou působností může nařídit náhradní péči o týrané zvíře, jestliže lze ve správním řízení očekávat uložení propadnutí týraného zvířete nebo rozhodnutí o jeho zabrání.
(2) Není-li propadnutí týraného zvířete uloženo, nebo není-li rozhodnuto o jeho zabrání, správní orgán rozhodne o vydání zvířete z náhradní péče na žádost právnické nebo fyzické osoby, o jejímž právu na zvíře není pochyb.
(3) Náhradní péči o týrané zvíře zajišťuje na vlastní náklady obec uvedená v § 28 odst. 3. Za účelem zajištění náhradní péče o týrané zvíře může obec uzavřít smlouvu o provádění náhradní péče s právnickou nebo fyzickou osobou, která má s chovem zvířat zkušenosti.
(4) Do doby, než je zvíře odvedeno do náhradní péče z prostor, v nichž je chováno, je uživatel těchto prostor povinen strpět v nich provádění činnosti, která je při péči o zvíře obvyklá. To platí i v případě, má-li být odvedeno zvíře již propadlé nebo zabrané.
(5) Obci, která náhradní péči o zvíře zajišťuje, náleží náhrada nákladů, které účelně vynaložila na zajištění náhradní péče a na veterinární péči za účelem odstranění nebo zmírnění újmy na zdraví způsobené zvířeti týráním. Náhradu uvedených nákladů je povinen uhradit pachatel správního deliktu, bylo-li uloženo propadnutí týraného zvířete nebo pachatel správního deliktu, kterého nelze za správní delikt stíhat, bylo-li rozhodnuto o zabrání týraného zvířete.

Jak se pozná opravdový pejskař?

28. září 2007 v 17:50 Zvířecí srandičky

1. Doma má víc psích pelíšků, žvýkacích hraček, obojků, vodítek, postrojů a přepravek na psy, než má psů.
2. Po setkání s jinými pejskaři si během třiceti sekund zapamatuje jméno psa, ale jméno majitele si nezapamatuje, pokud se s ním nesetká aspoň čtyřikrát.

3. Nerozmýšlí se nad tím, zda má dát svému psovi líznout zmrzliny ze svého kornoutku.

4. Při každé příležitosti ukazuje fotoalba plná fotografií svých psů.

5. Hovoří o svých pejscích jako jiní o svých dětech a vnoučatech.

6. Pokud je připojen na internet, věnuje se vyhledávání novinek o psech všeobecně, o svém plemeni, prohlížením seznamů, fotografií, dotazů a odpovědí, chatů o psech, poslouchání zvuků, vyhledávání chovatelských stanic a prostě všeho, co se týká psů.

7. Na svém pracovním stole, v peněžence a jinde má stovky obrázků svých psů, ale fotky jeho rodiny by musel pracně hledat.

8. Nikdo nechce jezdit v jeho autě, protože všichni dobře vědí, že by potom byli samý chlup.

9. Na každého pejska, kterého potká na ulici, se usměje.

10. Když sáhne do kapsy, vždycky mu vypadnou psí granulky, pamlsky a sáčky na sbírání hromádek.

11. Dříve, než sám zasedne k jídlu, mají jeho pejsci plnou misku.

12. Dlouze diskutuje s přáteli, jak nejlépe zastřihnout psí drápky, ale on sám ještě nikdy nebyl na pedikúře ani manikúře.

13. Knihovnu má přeplněnou knihami o psech a psích hrdinech.

14. Za nejkrásnější okamžiky dne pokládá dobu strávenou se svým psem.

15. Svému psu nabídne postel, i když ví, že bude spát při kraji na tvrdé hraně.

Pejskaři 16. Dívá se na příšerné filmy jen proto, že v masové scéně se objeví asi na tři vteřiny jeho plemeno.

17. Na všech šatech má psí chlupy, dokonce i v okamžiku, kdy je má čerstvě vyprané nebo je nese z čistírny.

18. Jediné, na co se můžou všichni přátelé zeptat při setkání, je otázka: Jak se mají psi? nebo Kolik psů teď máte?

19. Na jeho novoročenkách jsou jedině jeho psi (ostatní členové rodina jen zřídka).

Dárky jako z hororu-kočičí a psí kožešiny!

28. září 2007 v 17:42 STOP trápení zvířat!

Dárky jako z hororu: kočičí a psí kožešiny
Spotřebitelé - 21-12-2006 - 00:52
Psi a kočky - koláž
Za obchodem s kožešinami se někdy skrývají pravé horory
Vůně punče, jehličí a nákupy pro naše nejmilejší - to je advent. S mírumilovným obdobím ale mohou být spojeny opravdové hororové příběhy. Například když vašemu blízkému pod stromeček koupíte roztomilou hračku - spící kočičku v proutěném košíku. Za kýčovitě roztomilým zvířátkem je často nepředstavitelné utrpení. Tyto hračky se totiž vyrábějí z pravé kůže a psi a kočky rozhodně nikdo nešetří. Vyrůstají v žalostných podmínkách a umírají brutální smrtí. EU se snaží tento krutý obchod zastavit.
O ukončení krvavého byznysu se snaží zejména britský poslanec z klubu lidovců a evropských demokratů Struan Stevenson. Společně se společností Human Society International, která se snaží o ochranu zvířat, ohrožených druhů i divočiny, vedl v posledních sedmi letech kampaň, jejímž cílem bylo zakázat tento obchod, stejně jako dovoz psích a kočičích kůží do EU.

"Obchod s kočičí a psí kožešinou je běžnější, než si myslíme - a řada zákazníků si to vůbec neuvědomuje. Většina produktů z kůže domácích zvířat se dováží z asijských zemí jako je například Čína. Jedna z největších asociací na ochranu zvířat, Human Society International, tento obchod sledovala a prokázala, že například hračky v podobě koček jsou ve skutečnosti vyrobeny ze psí kůže," uvedl Stevenson.

Hračky jako z hororu

Zvířata, která nakonec končí vedle polštářů na gaučích evropských obýváků či v dětských pokojíčcích, žijí v nepředstavitelně krutých podmínkách. Jakmile se potulní psi a kočky, ale často i ukradení domácí mazlíčci, dostanou do rukou obchodníků s kožešinou, jejich život má už jediný účel, a tou je jich kůže. Poptávka po kožešinách roste a obchodníci, kteří cítí příležitost pořádně vydělat, neberou ohledy na nic.

"Zvířata jsou často z kůže stažena zaživa, kňučící, svíjející se v nepředstavitelné smrtelné agónii jsou ponechána svému osudu. Kožešiny z těchto umučených zvířat se neobjevují v evropských obchodech pouze v podobě hraček, ale také jako celé kožešiny, homeopatické pomůcky proti artritidě, kožešinové mašle do vlasů pro děti, ozdoby na svetry nebo lemování rukavic a bot," líčí Stevenson. Na štítcích k tomuto zboží se často objevují matoucí názvy jako asijský šakal, čínský vlk nebo asijský mýval. Kvůli tomuto obchodu jen v Číně ročně umírá na dva miliony zvířat.

Zbývá Evropa

V rámci sedmileté kampaně pět členských zemí jednostranně tento obchod zakázalo. Většina europoslanců se podepsalo pod deklaraci, která žádá zákaz psích a kočičích kožešin, a i EU se rozhodla v této věci jednat.

Během říjnového zasedání v Bruselu Parlament přijal zprávu německé poslankyně za lidovce a evropské demokraty Elisabeth Jeggle, která žádá přísnější pravidla na ochranu zvířat v EU. Zpráva byla odpovědí na Akční plán Společenství pro ochranu a dobré podmínky zvířat pro léta 2006 - 2010, který předložila Komise. Zpráva uvítala návrh Komise zakázat dovoz, vývoz, obchod i zpracovávání kočičí a psí kožešiny. Komisař pro zdraví a ochranu spotřebitele Markos Kyprianou počátkem listopadu přišel s konkrétním návrhem zákazu. Norma by mohla začít platit od 1. ledna 2008.

Podobný zákon přijaly v roce 2001 Spojené státy a o dva roky později je následovala Austrálie. Pokud se pro tento krok rozhodne i Evropa, trh s kožešinou se výrazně zmenší a ušetří miliony zvířat od jejich šílené smrti.


Psí nemoci-5.část

28. září 2007 v 17:30 Psí příběhy a nemoci

Nemoci uší

Nemoci uší jsou nejčastějším zdravotním problémem psů a onemocnění zevního zvukovodu je často hlavní důvod návštěvy veterinárního lékaře.
Příčiny: Podle poznatků se příčiny a faktory vzniku onemocnění zevního zvukovod řadí mezi predispoziční, primární a udržovací. K predispozičním faktorům (ty nevyvolávají záněty zevního zvukovodu samy o sobě, ale výrazně zvyšuji dispozici k onemocnění) patří tvar ušního boltce a utváření zvukovodu, obstrukce zvukovodu, macerace zvukovodu (zvýšená vlhkost), traumata a imunodeficience. K primárním příčinám patří parazité, přecitlivělostní (hypersenzitivní kožní reakce, cizí tělesa, mazotok, autoimunitní onemocnění, juveuilní celin slita a plísňová onemocnění. K udržovacím příčinám náleží bakterie, kvasinky, progresivní patologické změny a zánět středního ucha.
Klinický obraz:
Třepání hlavou, škrábání se v okolí ušní báze, zarudnutí, zduření a bolestivost na tlak. Zvýšená tvorba ušního mazu různého charakteru. Při těžším postižení čvachtavý zvuk na ušní bázi (nahromadění hnisavého výtoku) a naklánění hlavy na postiženou stranu.
Prognóza: Obecná prognóza je příznivá, záleží však na řadě faktorů. Největším problémem efektivní léčby je zábrana recidivám.
Vyskytuje se často jako komplikace při onemocnění zevního zvukovodu.
Příčiny: Příčinou je výlev krve z prasklé cévky po mechanickém dráždění ušního boltce do prostoru mezi kůží a chrupavkou ušního boltce.
Klinický obraz: Vznik různě velkého naplněného útvaru mezi kůží a chrupavkou ušního boltce, třepání hlavou, bolestivost.
Prognóza:
Po chirurgickém ošetření je příznivá.

Onemocnění kůže

Zánět kůže vzniká působením mnoha vnějších, vnitřních a jiných činitelů. V pravém slova smyslu se nejedná přímo o samostatné onemocnění, ale o příznak jiného onemocnění.
Příčiny:
Na vznik zánětu kůže mohou mít vliv kožní virózy, bakteriální, plísňová a parazitární onemocnění, poruchy žláz s vnitřní sekrecí, imunitní poruchy a poruchy pigmentace a keratinizace. Dále se uplatňují fyzikální a chemické příčiny, psychogenní vlivy (sebepoškozování) a kožní novotvary.
Klinický obraz:
Projevují se obecné znaky zánětu. Zarudnutí, mírný otok a citlivost na dotek, zvýšená teplota postiženého místa a změna struktury kůže (strupy, šupiny, skvrny, mazotok, vředy, puchýřky a další). V komplikovaných případech dochází i k postižení celkového zdravotního stavu psa.
Prognóza:
Nelze obecně stanovit prognózu vzhledem k velké šíři možných příčin vzniku.
Jedná se o toxicko-alergické onemocnění charakteristické rychlým vznikem svědivých edematózních kožních změn.
Příčiny:
Příčiny jsou imunologické (přecitlivělost na biopreparáty, léky, krmivo, toxiny vnitřních parazitů a bodavého hmyzu apod.) a neimunologické (psychogenní faktory, dráždivé chemické sloučeniny, fyzikální příčiny - tlak, chlad, teplo atd., genetické abnormality).
Klinický obraz: Edematózní prosáknutí kůže s různou svědivostí a velmi rychlý nástup účinku, tvorba kožních pupenů, zježení srsti. Kopřivkové změny jsou nejrůznější velikostí a tvaru.
Prognóza:
Je příznivá.

Některá parazitární onemocnění psů

Invaze cizopasníků, jak vnějších, tak vnitřních způsobují značné komplikace zdravotního stavu u všech věkových kategorií psů. U štěňat mohou způsobovat i přímé ztráty uhynutím, často významnou měrou zasahují skrytě do vývin a růstu a disponují organizmus pro celou řadu onemocnění.
Invaze škrkavek je častým parazitárním onemocněním psů, je nutné jí věnovat soustavnou pozornost.
Původce:
Invazi vyvolává škrkavka psí (Toxocara canis). Jedná se o parazita kruhového průřezu žlutavé až narůžovělé barvy, který nepotřebuje ke svému vývoji mezihostitele. Vyskytuje se prakticky na celém světě. Sameček dosahuje délky 8 až 12 cm a šířky 2 až 2,5 mm, samička je větší, dosahuje délky 16 až 18 cm a šířky 2,5 až 3 mm. Vajíčka jsou vylučována trusem, ve kterém se za 9 až 1 dní vyvíjí larvální stadium schopné invaze.
Způsob nakažení:
K invazi do organizmu psa může dojít třemi způsoby. Jednak pozření vajíček škrkavky potravou, dále pozřením tepelně neupraveného masa nespecifického hostitele a průnikem larev do štěněte z těla matky v průběhu březosti. Během několika vývojových stadií se zárodky, larvy a dospělí jedinci škrkavek dostávají do orgánu dýchacího a trávicího ústrojí i do krevního oběhu.
Klinický obraz:
Příznaky onemocnění se zpravidla projeví pouze tehdy, když se v organizmu psa objeví větší množství škrkavek. Příznakem jsou chronické průjmy, občasné nechutenství, poruchy trávení, hubnutí, malátnost, zvracení, matná srst.U štěňat se může objevit až ochrnutí končetin, záchvaty křečí a psychického podráždění různého stupně, zpoždění růstu a apatie. Klubíčka škrkavek mohou způsobit ucpání střeva s břišními bolestmi. Při průchodu larev přes dýchací aparát se může u psů objevit ztížené dýchání, pokašlávání až dráždivý kašel, zvýšená teplota a ztráta rovnováhy.
Opatření:
Jediným možným opatřením je odborné odčervení postiženého psa vhodným odčervovacím přípravkem v dávce doporučené výrobcem.
Prevence:
Vhodným preventivním opatřením je pravidelné provádění laboratorního (koprologického) vyšetření trusu s následným cleným odčervením psa. Stejně lak je vhodné provést laboratorní vyšetření trusu s případným odčervením u feny před krytím. Nutné je odčervit narozená štěňata v termínech, které doporučuje výrobce příslušného odčervovacího preparátu.
Na našem trhu je v současné době celá řada odčervovacích preparátů našich i zahraničních výrobců.
Původce:
Tasemnice je plochý červ skládající se z článků. Dosahuje délky několika milimetrů až metrů. Častěji než štěňata a mladí psi jsou invazí tasemnic postižení dospělí psi. Tasemnice se nepřenáší přímo, ale prostřednictvím mezihostitele (prase, hovězí dobytek, člověk, blecha), v němž se vyvíjí larvální stadium tasemnice, tzv. boubel. Jakmile pes tuto boubel sežere, ve střevě psa se uvolní z boubele hlavička tasemnice, která se přichytí na střevní stěnu a začne růst. Na hlavičku navazují jednotlivé články. Poslední zralé články tasemnice se oddělují a odcházejí s výkaly ven. Ve výkalech jsou viditelné (tvar rozmáčknutého zrnka rýže), případně jsou zachycené v okolí konečníku.
Způsob nakažení:
K invazi dochází bud' požitím mezihostitele (např. blecha), nebo syrového masa, popř. vnitřností s boubelem.
Klinický obraz:
Charakteristickým příznakem je zejména přítomnost článků tasemnice v trusu psa, dále otírání konečníku o podložku, zvýšená chuť k přijímání potravy, hubnutí psa, zhoršení kvality srsti, zažívací potíže.
Opatření:
Opatřením je provedení odčervení vhodným odčervovacím preparátem v dávce doporučené výrobcem.
Prevence:
Preventivní opatření jsou stejná jako v případě invaze škrkavek, tzn. pravidelné provádění laboratorního vyšetření trusu a odčervování, dále průběžné sledování trusu a okolí konečníku psa.
Blechy jsou u psů jedním z nejčastěji se vyskytujících parazitů.
Původce:
V našich podmínkách způsobuje zablešení psa blecha psí (Ctenocephalides canis) a blecha obecná (Pulex irritans). Jedná se o drobného hnědého cizopasníka velikostí 1,5 až 5 mm. Samičky jsou větší než samečci. Blechy se živí krví svého hostitele, nejčastěji se vyskytují na krku, hřbetu a u kořene ocasu.
Samičky kladou vajíčka do srsti, ty pak odpadávají do prostředí, kde se do jednoho týdne líhnou larvy. Larvy se opakovaně svlékají, po třech týdnech s zakuklí a asi za 14 dní se vylíhne dospělá blecha, která žije asi 6 měsíců. mezihostitelem tasemnice psí.
Způsob nakažení:
Blechy se vyznačují mimořádnými skokanskými schopnostmi, dokážou doskočit až na vzdálenost 1,5 metru. Tímto způsobem se blechy šíří při vzájemném kontaktu psů.
Klinický obraz:
Nejčastějším příznakem napadení psa blechami je svědivost kůže, pes se intenzívně drbe, na kůži můžeme objevit malé červené ranky, v srsti psa se nalézají drobná zrnka tmavého trusu, pes je neklidný, může vyhubnou. U některých psů může bleší kousnutí vyvolat rozsáhlé alergické změny, které psa svědí. Drbáním na kůži pak vznikají další změny, často rozsáhlé strupy.
Opatření: Odblešení vhodným antiparazitárním přípravkem ve formě koupele, spreje apod. Současně je nutné provést důkladnou desinfekci prostředí, ve kterém pes pohybuje (bouda, kotec apod.).
Prevence:
Vhodným preventivním opatřením je použití antiparazitárního obojku, pudru nebo spreje.
Jde o onemocnění kůže, které se projevuje charakteristickými kožními změnami a vypadáváním srsti.
Původce:
Původcem je trudník psí (Demodex canis). Jedná se o parazita doutníkového tvaru se čtyřmi páry končetin velikostí 0,2 až 0,3 mm. Při invazi pronik, do mazových a tukových žláz kůže, kde snáší po stovkách svá vajíčka, zde s. i množí. Trudník psí proniká i do vnitřních orgánů a místních uzlin.
Klinický obraz:
Onemocnění zpravidla probíhá ve formě šupinaté nebo pupenečkovité. Při šupinaté formě jsou charakteristickým příznakem drobné, různě velké okrsky s prořídlou srstí na kůži hlavy (okolí očí, na čele, na pyscích, na nose), případně i dalších místech těla. Řídnutí srsti se může stupňovat, až se vytvoří lysá místa s šedavě zbarvenou až zarudlou kůží.
V případě pupenečkovité formy je možné v místě vylysání pozorovat dobře hmatné uzlíky, které mnohdy hnisají, zduří a praskají. Pak je možné nalézt na postižených místech strupy zaschlé krve a hnisu.
Opatření:
Opatřením je včasná návštěva veterinárního lékaře, léčba je obtížná a mnohdy zdlouhavá.
Prevence: Hlavní zásadou prevence demodikózy je udržovat psa v dobré kondici v oblasti výživy a hygieny.
Původce:
Původce zavšivení psa je veš psí. Jedná se o 1 5 až 2 mm dlouhého parazita, který se živí krví (neskáčou jako blechy). Všenky jsou parazité podobné vším, neživí se však krví, ale povrchovými vrstvami lupů, odměšky mazových žláz a částmi chlupů.
Způsob přenosu:
Je realizován přímým kontaktem psů.
Klinický obraz:
Příznakem postižení je přítomnost vajíček nalepených na chlupech, svědivost a změny na kůži, které jsou způsobené drbáním psa.
Opatření:
Opatřením je koupel ve vhodném antiparazitárním přípravku, případně použití spreje.
Prevence:
Dostatečná hygiena a péče o srst, sledování a pravidelná kontrola srsti.
Původce: V našich podmínkách žije několik druhů klíšťat (klíště obecné, klíště lužní, piják stepní ) Nejčastěji se vyskytuje klíště obecné. Je velké 2 až 4 mm před nasátím, po nasátí až 10 mm. Výskyt klíšťat je nejhojnější v keřovitých porostech, v listnatých lesích, v travnatých porostech apod. Klíště obecné parazituje na třech typech hostitelů. Larvy cizopasí na drobných hlodavcích (hraboši, myši), po nasátí je opouštějí, nymfy se přichytí na větších savcích (králíci, veverky, ježci). Dospělá klíšťata pak parazitují na velkých hospodářských zvířatech, psech i člověku. Dospělá klíšťata žijí až 19 měsíců. Aktivita klíšťat začíná zpravidla v březnu a končí v listopadu.
Po přichycení na hostitele sají klíšťata krev, do rány vylučují toxické látky a mohou přenášet různé nákazy (u psů např. boreliózu).
Způsob nakažení:
Z větví stromů a keřů a z travního porostu se vývojová stadia i dospělá klíšťata spouští a zachytávají se teplokrevného živočicha, který se o porost otře.
Opatření:
Opatřením je vyjmutí zachyceného klíštěte (pomocí pinzety nebo versatilky vytočíme směrem ven z kůže) a vydesinfikování rány (jodová tinktura, Septonex sprej apod.). Před vyjmutím klíštěte je dobré je zakápnout olejem, který ucpe dýchací otvory. Při vytáčení je nutné postupovat opatrně, může dojít k přetržení klíštěte, zbytek obvykle způsobí zhnisání rány. V tomto případě je nutné zbytek-klíštěte vyndat chirurgicky. Po vyjmutí je nejlépe zničit klíště ohněm.
Prevence: Vyhnout se prostředí, které je zamořeno klíšťaty. Preventivně je v současné době možné využít některých antiparazitárních sprejů (např. na bázi fipronilu).

Nemoci psů-4.část

28. září 2007 v 17:27 Psí příběhy a nemoci

Nemoci pohlavního ústrojí

Jedná se o velmi vážné onemocnění zejména starších fen.
Příčiny:
Jako hlavní příčina vzniku se uvádí nadměrné cystózní bujení děložní sliznice vlivem samičího pohlavního hormonu. Dochází k němu například při opakovaných falešných březostech u fen a nepravidelností v hárání (prodloužené hárání). Hnisavý zánět může vzniknout i z katarálního zánětu dělohy při vniknutí infekce do dělohy. Častou příčinou vzniku hnisavého zánětu dělohy je i aplikace hormonálních preparátů sloužících k přerušení nežádoucího krytí.
Klinický obraz:
Červenohnědý až čokoládový výtok z pochvy s vločkami hnisu různé intenzity. Výtok může být i čistě hnisavý (např. žlutavé barvy), silně zapáchající. Při uzavřené formě zánětu se sekret hromadí v děloze a dochází k zvětšování objemu dutiny břišní. Objevuje se výrazná žíznivost, apatie a nechutenství. Při vstřebání děložního obsahu do krve dochází k celkové otravě organizmu sepsi. Na probíhající zánět dělohy může kromě klinických příznaků upozornit i souvislost s nedávno proběhlým háráním feny či umělé přerušení březosti.
Prognóza:
Záleží na průběhu onemocnění, může být příznivá až nejistá, v zanedbaných stavech nepříznivá.
Zánět předkožky je velmi často se vyskytující problém u psů.
Příčiny:
Vznik souvisí s malou možností psa provádět si sám hygienu předkožkového vaku. Zvláště v období pohlavního dospívání a následkem častých erekcí pyje dochází k infekci předkožkového vaku a hnisavému zánětu.
Klinický obraz:
Hlenovitě hnisavý výtok, mnohdy značného rozsahu, vychází z předkožkového vaku psa. Jedná se o místní onemocnění bez postižení celkového zdravotního stavu.
Prognóza:
Je příznivá.

Nemoci pohybového ústrojí

Patří k nejčastěji se vyskytujícím onemocněním pohybového aparátu. Mohou se vyskytovat samostatně, ale často se navzájem kombinují.
Příčiny:
K nejčastějším příčinám patří mechanická traumata, přechod zánětu z okolní tkáně, celkové infekční onemocnění organizmu nebo následná infekce po zranění. K zánětu může dojít i po celkovém fyzickém přepětí organizmu.
Klinický obraz:
Obecně se objevuje silná bolestivost, otok a teplota postiženého místa, kulhání, neochota k pohybu a porucha funkce.
Prognóza: Nejčastěji je příznivá, může však být i nejistá.
Jedná se o poměrně frekventované a sledované onemocnění hlavně u velkých plemen psů.
Příčiny:
Dysplazie kyčelních kloubů je nemoc vrozená a dědičná. Kyčelní kloub u zdravého psa je kulový kloub, ve kterém se otáčí hlavice stehenní kosti. Hlavice zapadá ze dvou třetin do kloubní jamky. Kloub zpevňují vazy a šlachy. U dysplazie se řádně nevytvoří kloubní jamka, která zůstává plochá v protáhlejší a kloubní hlavice do ní nezapadá. Kloubní hlavice může být také svarově změněná. Při těžších formách dochází k úplnému vysunutí kloubní hlavice z kloubní jamky. Časem se této změně přizpůsobí i šlachy, vazy a svaly a může nastat trvalá deformace. Podle intenzity deformace se rentgenologicky rozlišují 4 stupně dysplazie. Dysplazie nemusí postihovat oba kyčelní klouby současně.
Klinický obraz:
Závisí na stupni postižení. U lehkých případů nemusí být přítomny žádné klinické příznaky. Těžší postižení se projevují například kolísavou chůzi, snadnější unavitelností a neochotou k pohybu, potížemi při chůzi do schodů, kulháním, odlehčováním postižené končetiny, případně i bolestivostí.
Prognóza:
Závisí na stupni dysplazie, věku psa a klinických příznacích. Postižení jedinci se vyřazují z plemenitby.
Při zlomeninách kostí dochází k úplnému nebo částečnému porušení jejich celistvosti.
Příčiny:
Nejčastěji jsou to mechanická poškození, uplatnit se mohou i poruchy v mineralizaci kostí a kostní nádory.
Klinický obraz:
Porucha funkce a bolestivost, otok, neobvyklá pohyblivost, uchem slyšitelné zvuky při tření zlomených kostí o sebe, tvorba podlitin, změna teploty tkáně v místě zlomeniny.
Prognóza:
Je stanovena na základě lokalizace zlomeniny a jejího charakteru a možnosti léčby.
Jedná se o metabolickou poruchu, která postihuje zejména mladé kategorie psů, a to především velkých a intenzívně rostoucích plemen.
Příčiny:
Příčinou rachitidy je nedostatek vápníku a fosforu v krmné dávce nebo nepoměr v příjmu mezi nimi, případně porucha v jejich vstřebávání a zabudovávání do organizmu při současném nedostatku vitamínu D. Na vzniku onemocnění se též může podílet porucha žláz s vnitřní sekrecí (příštítná tělíska) a chronické onemocnění střev a ledvin. Dále se uplatňuje překrmování štěňat převážně rostlinnou potravou (alkalizace žaludeční šťávy a. následná nemožnost dostatečného uvolnění vápníku z potravy pomocí kyseliny solné) a nedostatek slunečního záření (nemožnost syntézy vitamínu D, nutného pro ukládání minerálních látek). Příčinou může být i masivní parazitární invaze (škrkavky).
Klinický obraz:
K prvním klinickým příznakům patří tzv. zvrácené chutě (lízání podle a stěn, požírání vlastních výkalů a cizích předmětů). Dále se objevuje neklid a trávicí poruchy. Při delším postižení se hlavní změny objevují na kostech dochází k jejich měknutí a deformaci (dlouhé kosti končetin), nápadné zduření kloubů a tzv. rachitický růženec v místě spojení žeber s žeberní chrupavkami. Dochází k opožděnému růstu, zvířata se obtížně pohyb a v těžších případech se objevuje bolestivost kloubů. Velmi vzácně dochází ke zpomalení či horšímu vývinu chrupu.
Prognóza: Je závislá na rozsahu postižení a na věku zvířete. Při včasně zahájené léčbě je příznivá, v zanedbaných případech je nejistá až nepříznivá. (Viz také lap. 5.4.)

Nemoci nervového ústrojí

Jde o poměrně vzácné onemocnění, obvykle akutně probíhající.
Příčiny:
Podle původu se záněty mozku a míchy rozdělují na infekční (bakterie, viry a neinfekční (parazité, otravy, poranění lebky) apod.
Klinický obraz:
Do klinického obrazu patří změny chování, excitace až otupělost, nefyziologické postoje, křeče a obrny, záškuby svalových skupin, poruchy v reakci zorniček apod. Klinické projevy se dále liší v závislosti na lokalizaci, velikosti a charakteru zánětu.
Prognóza:
Je nejistá.
Příčiny:
Příčinou otřesu mozku a míchy je silný mechanický inzult (úder, náraz na hlavu, pád apod.), kdy nedochází k makroskopicky zjistitelným změnám v mozkové tkáni. Při zhmoždění mozku, které vzniká ze stejných příčin jako otřes mozku, dochází k makroskopicky viditelným poškozením mozková tkáně.
Klinický obraz:
Psychické deprese a svalová slabost, potácení, nekoordinace pohybů, v těžších případech mdloby až bezvědomí. Svalové záškuby až křeče, u psů zvracení. Objevuje se též bezděčné močení a kálení. V lehčích případech dochází k nápravě stavu za několik hodin až dnů. V těžších případech trvá postižení mnohem déle a můžou zůstat trvalé následky.
Prognóza: Závisí na stupni traumatizace. V lehčích případech je většinou příznivá, v těžších nejistá až nepříznivá.

Nemoci očí

Zánět spojivek, zánět víček a zánět třetího víčka patří u psů k velmi frekventovaným onemocněním.
Příčiny: K nejčastějším příčinám patří mechanická poranění (poškrábání, píchnutí), chemické vlivy (aplikace nevhodných léčiv agresivní roztoky či plyny), infekce, parazitární onemocnění (demodikóza) a alergie.
Klinický obraz:
Hlavními příznaky zánětu spojivek jsou zarudnutí, otok a mhouření víček, utírání hlavy o předměty, slzení a výtok z očního koutku, u zánětu víček při déletrvajícím postižení i vypadávání srsti a zvýšená teplota.
Zánět třetího víčka je nejčastější formou zánětu spojivek a projevuje se vodnatým, hlenovitým, hlenovitohnisavým až hnisavým výtokem. Zánět způsobují zduřelé drobné mízní uzlíky na vnitřní straně třetího víčka, které mechanicky dráždí rohovku.
Prognóza:
Je příznivá.
Onemocnění postihující nejčastěji lymfatická plemena s větším množstvím volné kůže.
Příčiny:
Jedná se o poruchu anatomického utváření víček, u některých plemen danou rasovou dispozicí. Okraje víček jsou oproti normálu buď vchlípené dovnitř (entropium) nebo vychlípené ven (ektropmm).
Klinický obraz:
Slzotok, často hnisavý, dráždění oční koule, zarudnutí, otírání o překážky, při dlouhodobém silném dráždění i postižení rohovky.
Prognóza:
Po chirurgickém zákroku příznivá.
Suchý zánět rohovky a spojivky (keratoconjunctivitis sicca) je onemocnění především starších psů. Nejčastěji postižená plemena jsou kokršpaněl, jezevčík a anglický buldok. Výskyt byl zaznamenán i u německých a belgických ovčáků.
Příčiny: Jedná se o zánětlivé onemocnění rohovky a spojivky způsobené nedostatečnou produkcí slz. Přesný mechanizmus vzniku není znám. Za možné příčiny se považují traumatické stavy, infekční onemocnění oka, toxické působení léků a autoimunitní procesy.
Klinický obraz: Většina případů postihuje obě oči, i když v některých případech bývá na začátku onemocnění postiženo oko jenom jedno. Proces je nápadný suchostí rohovky z důvodu nedostatečné tvorby slz za příznaků hlenohnisavého zánětu spojivek (tvorba hlenovitého sekretu, tvorby vředů na rohovce a ukládání pigmentu.
Prognóza:
Je nepříznivá.
Jedná se o poměrně často se vyskytující postižení očí psů.
Příčiny:
K zákalu rohovky dochází při poranění a poleptání, při zánětu rohovky dlouhodobém dráždění, některých infekcích a nedostatku vitamínů.
Klinický obraz: Šedavé až bílé zbarvení rohovky, slzotok, neprůhlednost rohovky a následné orientační potíže psa. Při těžším postižení až porušení celistvosti rohovky a tvorba rohovkového vředu.
Prognóza:
Je nejistá, záleží na příčině vzniku a rozsahu postižení.
Onemocnění psů hlavně starší věkové kategorie.
Příčiny:
Nejčastější příčinou je stáří psa, kdy dochází k úbytku vody v organizmu tedy i čočce), změnám v poměru jednotlivých stavebních součástí čočky a jejímu zakalování. K dalším příčinám patří poranění oka, přestup zánětu z okolí, dědičné vlivy a následky jiných onemocnění (cukrovka, infekční zánět jater).
Klinický obraz: Šedé až šedobílé zbarvení čočky, poruchy ve vidění a orientaci.
Prognóza:
Je nepříznivá.

Psí nemoci-3.část

28. září 2007 v 17:24 Psí příběhy a nemoci

Nemoci trávicího ústrojí

Záněty sliznice dutiny ústní mohou být nakažlivé nebo nenakažlivé, prvotní nebo druhotné.
Příčiny:
Příčiny mohou být mechanické (ostré kostní úlomky), chemické (poleptáni
tepelné (opaření) a infekční (virové či bakteriální infekce) . Na vzniku zánět dutiny ústní se podílí například i zubní kámen, nedostatek vitamínů ve výživ a onemocnění vnitřních orgánů (druhotné příčiny).
Klinický obraz:
Viditelné změny různého charakteru na sliznici dutiny ústní, zvýšené množství slin, zápach z dutiny ústní, snížený příjem krmiva, hubnutí při déletrvajícím zánětu, zvětšené podčelistní mízní uzliny. Při větším rozsahu postižení i zvýšená tělesná teplota.
Prognóza:
Závisí na rozsahu a příčině postižení, je většinou příznivá.
Zubní kámen je velmi častou příčinou mnoha problémů zubů a dutiny ústní Vyskytuje se asi u 1/3 vyšetřovaných psů. U některých plemen (hlavně mat rasy) se vyskytuje už v mladém věku.
Příčiny:
Zubní kámen se tvoří vysrážením minerálních látek obsažených ve slinách a jejich usazením na zubech. Při tvorbě kamene se uplatňují také odloupané epitelie ze sliznice dutiny ústní, zbytky potravy, bakterie apod. Usazování kamene začíná na zubním krčku a postupně se šíří na celý zub. Kámen brán samočištění mezizubních prostorů, potrava tam usazená se rozkládá a cel proces se zhoršuje. K tvorbě zubního kamene přispívá též jednostranné kane pouze měkkou potravou (chybí mechanické obrušování).
Klinický obraz:
Žlutohnědý, žlutozelený až tmavohnědý drsný povlak na různě velké ploše zubů, záněty dásní a sliznice dutiny ústní, odporný zápach z tlamy, slinotok. V pokročilém stadiu vypadávání zubů, tvorba zubních kazů, nechutenství; bolestivé přijímání potravy a hubnutí.
Prognóza:
Nejistá, neboť ani po odstranění zubního kamene (mechanicky nebo ultrazvukem), nelze vyloučit všechny příčiny vzniku a zabránit tak tvorbě nového kamene.
Zubní kaz se u psů nevyskytuje tak často jako u lidí. Náchylnější na vznik jsou spíše domácí psi, psi krmení sladkostmi a psi, kteří mají mechanicky narušenou zubní sklovinu, ulomené špičáky apod.
Příčiny:
Plemenná predispozice, častý výskyt zubního kamene, dietní chyby, mechanická poškození skloviny zubů.
Klinický obraz:
Postiženy jsou především stoličky nebo špičáky. Kaz se projeví poškozením skloviny, postupně pak dochází k prohlubování procesu a infekci bakteriemi.
Objevuje se zápach z dutiny ústní, neochota k přijímání potravy (bolestivost) u při silném poškození dochází k rozkladu zuboviny a zub vypadne.
Prognóza:
Při včasné diagnostice kazu a odborném ošetření je prognóza poměrně příznivá.
Zánět mandlí je poměrně často se vyskytující onemocnění psů.
Příčiny:
Uplatňuje se nachlazení, pití ledové vody po uhřátí, požírání sněhu. Dojde přitom k pomnožení choroboplodných zárodků (streptokoky, stafylokoky) tl zhnisání mandlí. Zánět mandlí je příznakem i u některých nakažlivých onemocnění.
Klinický obraz:
Vysoká teplota, bolestivé otoky na krku, polykací obtíže, zarudnutí sliznice hrtanu, zarudlé mandle, někdy s hnisavými čepy, zduřelé podčelistní mízní uzliny, nucení ke zvracení, nechutenství a apatie.
Prognóza:
Ve většině případů je příznivá.
Jde o jedno z nejčastěji frekventovaných onemocnění u psa, vyvolané velkým množstvím příčin.
Příčiny:
Častou příčinou jsou dietní chyby (příliš teplé nebo studené krmivo, znečištěné krmeno, náhlá změna krmení, zaplísněné, nakvašené nebo jiným způsobem znehodnocené krmivo). Poměrně často vyvolávají zánět žaludku cizí tělesa pozřená psem (kamínky, pecky, kousky rozkousaných hadrů, dřeva, umělých hmot apod.). Uplatňují se i parazitární infekce, choroby vnitřních orgánů (játra, ledviny) i druhotné vlivy infekčních onemocnění.
Klinický obraz:
Zesílení, zduření a zřasení žaludeční sliznice (možno zjistit jen prohloubeným vyšetřením, např. kontrastním RTG), trávicí potíže, plynatost z kvasící potravy, nechutenství, nucení na zvracení a zvracení (často se žlučí nebo l s krví), apatie a celková slabost až vyčerpání spojené s dehydratací organizmu.
Prognóza:
Poměrně příznivá při včasně zahájené léčbě. U chronických nebo celkovou infekcí komplikovaných případů i nejistá a méně často příznivá.
Velmi prudce probíhající postižení organizmu, ke kterému dochází ve většině případů u velkých plemen psů.
Příčiny:
Jako nejčastější příčiny se uvádějí prudký pohyb těsně po nakrmení zvíře částečně naplněný žaludek, sedimentace jednotlivých složek krmení v žalud podle specifické hmotnosti, predispozice některých plemen daná jejich anatomickými poměry apod. Mechanizmem vzniku je otočení žaludku kolem podélné osy, které uzavře (podle stupně otočení bud' částečně nebo úplně) vstup jícnu a do tenkého střeva. Dojde k zaškrcení velkých cév, zastavení pohybu žaludku, potrava v žaludku začne velmi rychle kvasit a při nemožnosti chodu plynů dochází k prudkému zvětšování jeho objemu. Výrazně se zvětší tlak na bránici, čímž se ovlivňuje jak činnost srdce, tak i plic. Často dochází společně s otočením žaludku též k otočení sleziny. Vznikají velké biochemii změny v krvi. Velmi rychle dochází k úhynu z důvodů akutního oběhoví selhání a celkového šoku organizmu.
Klinický obraz:
Akutní zvětšení dutiny břišní, často ve spojitosti s předchozím krmením. Změna chování, sténání, zrychlení srdeční a dechové činnosti. Bolestivost stěny břišní, na poklep bubínkový zvuk. Nucení na zvracení, avšak bez výhozu
Prognóza:
Je velmi nejistá, spíše nepříznivá. Závisí na rychlosti rozpoznání prvních příznaků a poskytnutí pomoci, která je v tomto případě možná jen operativním zákrokem.
Po zánětu žaludku další velmi frekventované onemocnění psů, často probíhající současně.
Příčiny:
Jsou v podstatě totožné s příčinami vzniku zánětu žaludku.
Klinický obraz:
Hlavním klinickým příznakem zánětu střev je průjem. Výkaly jsou řídl zapáchající, někdy potažené hlenem, případně s krví. Okolí konečníku je potřísněno trusem. Břicho je bolestivé, napnuté, pes je neklidný, při vážnějším průběhu až apatický, vyhublý a dehydratovaný. Objevuje se i teplota, plynatí a uchem slyšitelná činnost střev.
Prognóza:
Obecně platí prognóza jako při zánětu žaludku.
Zácpa je stav, kdy dochází k nahromadění trusu ve střevě a k jeho ucpání. Vyskytuje se hlavně u starších psů.
Příčiny:
Nejčastější příčinou zácpy je překrmení psa kostmi, kdy v žaludku dochází k nedostatečnému odvápnění přijatých kostí a jejich rychlé pasáži do další úseků střeva. Tam dochází k zahuštění jejich obsahu, vstřebání vody a vzniku kostního trusu. Trus pak uvízne v konečníku a vyvolá zácpu. Další možno příčinou vzniku zácpy jsou mechanická ucpání trávicího traktu (zvětšená prostata, nádory), poruchy v nervové regulaci činnosti střev apod.
Klinický obraz:
Neustálé nucení ke kálení bez efektu, bolestivost břicha, kňučení, naříkání.
Při déletrvajícím postižení malátnost, únava, apatie, zvracení, nepřijímání potravy. Může dojít ke krvácení z konečníku (mechanické podráždění a zánět sliznice střeva), v neřešených případech až k nekróze střeva, jeho ruptuře a k zánětu pobřišnice.
Prognóza:
Většinou příznivá, u zanedbaných případů nejistá, u nádorovitých změn nepříznivá.
anální váčky, uložené u psa po obou stranách konečníku na přechodu sliznice konečníku v kůži, vylučují značně páchnoucí sekret pastovité konzistence. Sekret určuje výraznou pachovou identitu jedince.
Příčiny:
Při dlouhodobě řídkém trusu se anální žlázky nevyprazdňují, sekret se v nich hromadí a tuhne. Váček zduří, vývody se ucpou, obsah se může druhotně infikovat a zhnisat.
Klinický obraz:
Zduření okolí konečníku, bolestivost, sáňkování. Při dlouhodobém zánětu i tvorba píštělí.
Prognóza:
Příznivá.
Zánět slinivky břišní je v posledních letech stále se častěji vyskytující onemocnění psů.
Příčiny:
Při zánětu slinivky břišní dochází k poruchám v nervovém a hormonálním řízení vylučování enzymů slinivky břišní a následným poruchám celkového zdravotního stavu. Zánět slinivky břišní probíhá ve formě akutní nebo chronické. Často je spojen s krmením vysoce tučného masa a může být vyvolán i některými léky.
Klinický obraz:
Při akutním postižení se projevuje výrazná bolestivost v horní části břicha, zrychlený dech a puls, zvracení, deprese, dochází k rapidnímu zhoršování zdravotního stavu a šoku. Při chronickém postižení a nedostatečné produkci enzymů slinivky břišní dochází k hubnutí psa s nemožností přibrat na váze, často při stejném i zvýšeném příjmu potravy. Pozorujeme objemově zvýšené množství trusu s nestrávenými zbytky potravy, páchnoucí průjmy, zvýšené množství tuku v trusu a jeho světlejší barvu, nadýmání a občasné bolesti břicha.
Prognóza:
Při akutním zánětu slinivky břišní je prognóza nejistá až nepříznivá (záleží na včasnosti rozpoznání diagnózy a okamžité léčbě), u chronického postižení je nejistá.
Zánět jater
Zánět jater je vážné onemocnění, které může postihnout různé věkové kategorie psů. Zánět je bud' infekční nebo neinfekční, probíhající akutně nebil chronicky.
Příčiny:
K nejzávažnějším příčinám vzniku zánětu jater patří virové infekce. Uplatňují se též bakteriální infekce a parazitární invaze. Neinfekční zánět jater mohou způsobit jedovaté látky (postřiky, záměrné otravy, těžké kovy, plísně) a poruchy látkové přeměny (cukrovka, větší dietetické chyby, podvýživa).
Klinický obraz:
Klinický obraz má mnoho podob v závislosti na příčinách vzniku jaterního zánětu. Při akutních stavech dochází k poruchám funkce jater, jež mohou vést až ke zhroucení metabolizmu - tzv. jaterní kóma. Chronické procesy s·e navenek mohou projevit trávicími poruchami, střídavými průjmy, občasným nechutenstvím, hubnutím, únavou, vodnatelností a někdy žloutenkou. Ke spolehlivé diagnostice a potvrzení zánětu jater slouží metabolické testy (laboratorní biochemické vyšetření krve).
Prognóza:
Záleží na příčině a stupni funkčního poškození jater. Obecně ji nelze stanovit.

Nemoci močového ústrojí

Poměrně často se vyskytující onemocnění psů s akutním nebo chronickým průběhem.
Příčiny:
Virové a bakteriální infekce, otravy a lékové otravy, nevhodná výživa., metabolické poruchy, mechanická poškození, prochladnutí apod.
Klinický obraz:
Akutní zánět je provázen celkovou poruchou organizmu, nechutenstvím a únavou. Objevují se i horečky. Oblast beder je citlivá na pohmat, pes se neochotně pohybuje, chodí strnule a nahrbeně, bolestivě močí. Sekrece moči je snížená, v konečném stadiu může přestat úplně. V moči se může objevit krev. Chronický zánět ledvin se vyvíjí z akutní formy nebo vzniká jako proces chronický už od počátku onemocnění. Příznaky jsou podobné jako u akutního zánětu, probíhají však mírněji. Diagnosticky cenné je laboratorní vyšetření moči.
Prognóza:
Při včasném rozpoznání nemoci a zahájení léčby je příznivá, v těžších případech nejistá až nepříznivá.
U psů poměrně frekventované onemocnění s akutním nebo chronickým průběhem a různým charakterem postižení sliznice močového měchýře.
Příčiny:
K zánětu dochází velmi často rozšířením infekce z ledvin nebo vývodných močových cest. Uplatňuje se i nachlazení a prochladnutí. Zánět mohou vyvolat i močové kameny, které dráždí a poškozují stěnu močového měchýře. Dráždění vede k jejímu zbytnění, močový měchýř ztrácí pružnost a moč v něm stagnuje. Vliv na vznik mají i dráždivé látky pozřené psem a uplatnit se mohou i poruchy v nervové regulaci vyprazdňování močového měchýře.
Klinický obraz:
Častější nucení na moč, moč odtékající po kapkách, bolestivost při močení, zvětšení močového měchýře a jeho citlivost na tlak. V moči může být i krev, někdy i hnis.
Prognóza:
Je většinou příznivá.
Usazeniny rozličného organického a minerálního složení ve formě kamenů, močového písku a drtě.
Příčiny:
Příčiny vzniku jsou bud' zánětlivé, nebo nezánětlivé. Základem jsou koloidní částečky organické hmoty, na které se ve vrstvách nalepují minerální součásti moči. Z mnoha faktorů, které ovlivňují vznik kaménků, lze uvést například malý příjem tekutin, nevhodné složení stravy, nadbytek minerálních solí, poškození ledvin opakovanými záněty.
Klinický obraz:
Časté nucení na močení, močení po kapkách (i s krví) a projevy bolestivosti, hrbení se, často až zástava močení.
Prognóza:
Po chirurgickém odstranění kamenů většinou příznivá, z hlediska další tvorby kamenů nejistá. Závisí na příčině vzniku a možnosti jejího odstranění.

Psí nemoci-2.část

28. září 2007 v 17:23 Psí příběhy a nemoci

Nemoci dýchacího ústrojí

Hlavním projevem akutního katarálního zánětu sliznice dutiny ústní (rýmy je výtok z dutiny nosní, její zarudnutí a otok.
Příčiny:
Na vzniku rýmy se velmi často podílí povětrnostní vlivy (nachlazení). Dál to mohou být vlny fyzikální a chemické (prach, cizí tělesa, alergeny, kouř, různé chemikálie - např. bojové otravné látky). Zánět může být i výsledkem postižení spodních částí dýchacího ústrojí.
Klinický obraz:
Na zanícené sliznici se tvoří zvýšené množství sekretu. Ten vytéká z nosních otvorů a v jejich okolí může zasychat. Tak dochází i k dráždění nosní houby a jejím zánětlivým změnám. Sekret je většinou vodnatý, sliznice překrveni celkově bývá apatie, někdy mírná teplota. Otok sliznice působí potíže při dýchání slyšitelné i ve spánku, a pes dýchá pomocí ústní dutiny, tzv. lícní dýchání. Je-li při rýmě výrazně zvýšená teplota a výtok se mění na hlenovitý až hnisavý, bývá rýma v tomto případě jedním z příznaků celkového, ve většin případů infekčního onemocnění.
Prognóza:
Je příznivá, jestliže se rýma vyskytne jako akutní, samostatné a ničím nekomplikované onemocnění.
Jde o akutní nebo chronické onemocnění charakterizované kašlem, změnou hlasu a bolestivostí při tlaku v oblasti hrtanu.
Příčiny:
Nejčastější příčinou je nachlazení (pokud se uhřátý pes napije studené vody, požírání sněhu, promoknutí psa a jeho pobytu v průvanu), také např. při dlouhodobém vytí v prašném a suchém prostředí. Mohou se uplatnit i vlivy fyzikální a chemické. K postižení hrtanu dochází také při rozšíření zánětu r. okolí, např. při zánětu průdušnice.
Klinický obraz:
Kašel, změněný hlas (chrapot), bolestivost při tlaku v oblasti hrtanu, zduření. Kašel může být s výhozem. Teplota nebývá zvýšena. Při úporných dlouhodobých záchvatech kašle může pes zvracet. Při silné bolestivosti je kašel povrchní. Při výhozu hlenu s hnisem a zvýšené teplotě je podezření na celkové infekční onemocnění.
Prognóza:
Akutní zánět se většinou vyléčí do 1 až 2 týdnů, prognóza je příznivá. (chronický zánět velmi často odolává léčbě, prognóza je nejistá.
Zánět průdušek a plic je onemocnění, které se nejčastěji projevuje katarálním či hnisavým zánětem postižené tkáně.
Katarální forma se projevuje obvykle povrchovým zánětem průdušek a plicních sklípků, který provází tvorba vodnatého sekretu.
Hnisavá forma (často vzniká z formy katarální) je charakterizována postižením hlubších vrstev cest dýchacích. Je provázena i tvorbou ohraničených zánětlivých ložisek vyplněných hnisem.
Příčiny:
Katarální forma zánětu průdušek vzniká nejčastěji po silném nachlazení nebo jako pokračování zánětu nosní dutiny, hrtanu a průdušnice. Vliv mají i fyzikální a chemické faktory (prach, cizí tělesa, dráždivé plyny, chloroformová nebo éterová narkóza). Katarální zánět plic se nejčastěji vyvíjí ze zánětu průdušek, příčiny jsou většinou společné. Hnisavá forma zánětu průdušek a plic vzniká po komplikaci ve formě virové či bakteriální infekce.
Klinický obraz:
U katarální formy se vyskytuje kašel, nejprve suchý a bolestivý, později vlhký s výhozem. Při záchvatech kašle se objevuje zvracení. Současně většinou probíhají příznaky rýmy a zánětu hrtanu. Tělesná teplota je mírně zvýšená, celkový zdravotní stav nemusí být z počátku výrazněji postižen, později se objevuje apatie a nechutenství, u těžších forem dechové potíže podle rozsahu postižení. U hnisavého zánětu průdušek a plic jsou výraznější dechové potíže a teplota, hnisavý výtok z nosních otvorů zasychá v jejich okolí. Pes nepřijímá potravu a často značně hubne.
Prognóza:
Je u katarální formy a při nekomplikovaném průběhu obecně příznivá, při hnisavé formě a výraznějším postižení celkového zdravotního stavu nejistá až nepříznivá, v závislosti na stupni poškození plicní tkáně.
Jako samostatné onemocnění se vyskytuje poměrně vzácně. Většinou bývá spojen se zápalem plic.
Příčiny:
Nejčastější příčinou je přestup zánětu z plicní tkáně na pohrudnici. Zánět bud' suchý (bez výpotku), nebo vlhký (s výpotkem).
Klinický obraz:
Je závislý na charakteru zánětu. Objevuje se obtížné břišní dýchání, citlivost na tlak v oblasti hrudníku, nechutenství, hubnutí. Při výrazném zmnožení v potku tlačí tento na plíce a způsobuje značné zhoršení dýchacích potíží.
Prognóza:
Zánět pohrudnice je velmi vážné onemocnění, prognóza je nejistá, při zhnisání výpotku spíše nepříznivá.
Nejčastěji se jedná o zhoubné nádory, tvořící se hlavně v plicní tkáni.
Příčiny:
Vzácně se jedná o primární novotvary, ve většině případů jde spíš o následek druhotného rozsevu rakovinných buněk z jiných tkání organizmu (metastáz).
Klinický obraz:
Z počátku nespecifické příznaky (dýchací potíže), v konečném stadiu těžký plicní nedostatečnost, kašel (i s výhozem a krví), výtoky z dutiny nosní.
Prognóza:
Je absolutně nepříznivá.

Nemoci ústrojí krevního oběhu a krvetvorných orgánů

Akutně nebo chronicky probíhající onemocnění srdečního svalu, často spojené s probíhajícími infekčními či jinými procesy v organizmu.
Příčiny:
Mezi prvotní příčiny zánětu srdečního svalu řadíme vlivy virové, bakteriální, toxické a traumatické. Druhotně se zánět může vyvinout jako důsledek přechodu zánětu z nitroblány srdeční či osrdečníku.
Klinický obraz:
Onemocnění se projevuje příznaky srdeční slabostí, tzn. bušivou, zrychlenou a nepravidelnou srdeční činností a dále změněným, velmi frekventovaným a slabým pulsem. Objevuje se též obtížné dýchání, zfialovění sliznic, někdy až poruchy vědomí. Může dojít i k náhlé smrti v důsledku ochrnutí srdce, Chronické postižení má z počátku nevýrazné příznaky, které se později zesilují.
Prognóza:
Je ve většině případů nejistá až nepříznivá.
Jedná se o akutně nebo chronicky probíhající zánět blanité vrstvy pokrývající vnitřek srdečních dutin a přecházející do velkých cév.
Příčiny:
Primárně je tento zánět vyvolán infekcí patogenními zárodky bakterií. K infekci dochází krevní cestou (např. sepse - otrava krve). Druhotně se objevuje jako následek různých srdečních chorob.
Klinický obraz:
Projevují se značné poruchy celkového zdravotního stavu, potíže při dýchání u teplota. Srdeční činnost je velmi zrychlená, hlasitá až bušívá, nepravidelná, s údery mimo rytmus. Puls je nepravidelný, vynechává a může být i nehmatný.
Prognóza:
Podle míry postižení je nejistá až nepříznivá.
Zbytněním srdce označujeme stav, kdy dochází k zvětšení srdce zmnožením srdeční svaloviny. Rozšířením srdce označujeme stav, kdy dochází k rozšíření srdečních dutin náhlým nebo pozvolným ochabnutím srdečního svalu. Tím dochází k zvětšení srdce, jež má za následek poruchy v cirkulaci krve z důvodu zmenšení síly srdce.
Příčiny:
Primární příčinou zbytnění srdce je dlouhodobá zvýšená srdeční práce (dlouhotrvající tělesná námaha), např. u pravidelně k práci používaných loveckých či pracovních plemen psů. Tehdy se zbytnění vytváří hlavně v levé polovině srdce. Druhotně vzniká zbytnění srdce jako kompenzace poruch cirkulace krve při anomáliích aorty, chlopňových vadách a při chronickém emfyzému plic v pravé polovině srdce a při chronickém zánětu ledvin v levé polovině srdce. Rozšíření srdce vzniká primárně nejčastěji jako důsledek zvýšeného nitrosrdečního tlaku vyvolaného nadměrnou nezvyklou námahou a vyčerpáním, druhotně jako důsledek předešlých chorob srdce.
Klinický obraz:
Zbytnění srdečního svalu není nemocí, nezpůsobuje poruchy zdravotního stavu a nevyžaduje léčbu. Klinicky je možné zjistit zesílení srdečního úderu a pulsu. Nekompenzované druhotně vzniklé zbytnění srdce může přejít do stavu rozšíření srdce. Rozšíření srdce se klinicky projevuje akutní nebo chronickou srdeční slabostí, dušností, otoky na končetinách a spodině hrudníku .l vodnatelností.
Prognóza:
Je u rozšíření srdce dle klinického nálezu nejistá až nepříznivá.
Srdeční slabostí rozumíme stav, ke kterému dochází při rozšíření srdce. Srdečními vadami rozumíme poruchy oběhu krve v srdečních dutinách v důsledku anomálií chlopní a otvorů srdečních.
Příčiny:
K chronické srdeční slabostí dochází při rozšíření srdce. Akutní srdeční slabost vzniká náhle jako důsledek horečnaté nemoci s těžkým průběhem kdy srdce nevydrží nadměrné přetěžování. Mohou se zde uplatnit i chorobo plodní činitelé a toxiny (jedy). Častou příčinou srdečních vad jsou prodělané záněty - nejčastěji nitroblány srdeční, kdy dochází k poruše činnosti chlopní. Uplatňují se i nezánětlivé vlivy - ruptury chlopní, novotvary v blízkostí chlop ní, rozšíření otvorů srdečních při rozšíření srdce, vrozené deformity a defekty:
Klinický obraz:
K příznakům srdeční slabostí patří zrychlený tlukot srdce, velmi špatně hmatný tep, dýchací potíže a namodrání sliznic. Srdeční vady se projevuji kašlem, ztíženým dýcháním, slabostí, snadnou unavitelností, závraťovitými stavy a bezvědomím. Dále vodnatelností, srdeční arytmií, modráním sliznic, otoky končetin a spodní části hrudi, poruchami pulsu, neklidem a celkovým vyčerpáním.
Prognóza:
Závisí na stupni postižení, na možnostech diagnostiky a léčby. Může být příznivá, nejistá i nepříznivá.
Záněty krevních cév
Zánět tepny u psů je velmi zřídka se vyskytující onemocnění. Nejčastěji vzniká na vnitřní straně stěny tepny a může být příčinou vzniku trombů.
Příčiny:
Dráždění vnitřní strany tepny traumatickými, parazitárními či mikrobiálními vlivy, které vede k jejímu poškození.
Klinický obraz:
Záleží na míře postižení a velikostí tepny a je závislý na míře postižení zásobování zasažené oblasti krví.
Prognóza:
Je nejistá.
Poměrně často se vyskytující onemocnění s akutním nebo chronickým průběhem. Může být hnisavý či nehnisavý.
Příčiny:
Nejčastější příčinou nehnisavého zánětu žíly bývá aplikace dráždivého injekčního roztoku do žíly. Hnisavá infekce vzniká při zavlečení patogenních zárodků do místa vpichu nebo jejich přestupem z okolních zánětlivých tkání. U psů méně častou formou je zánět pupečních žil u novorozených štěňat
Klinický obraz:
V místě postižení dochází k otoku, zvýšené bolestivosti a teplotě. Průtok krve bývá zachován. Někdy dochází i ke komplikacím celkového zdravotního stavu (apatie, nechutenství, zvýšená tělesná teplota). Při komplikacích se objevují píštěle a dochází až k nekrotizaci okolní tkáně.
Prognóza:
Dle míry postižení příznivá až nejistá.
Anémie není vlastním onemocněním, ale pouze klinickým příznakem či komplikací jiného onemocnění. Jedná se o snížení kapacity nosičů kyslíku v krvi jako důsledek poklesu hematokritu, hemoglobinu nebo celkového počtu červených krvinek pod normální hodnoty.
Příčiny:
K chudokrevnosti dochází například při poruchách tvorby červených krvinek nebo při jejich rozpadu, při krvácení (vnitřním nebo vnějším) po poranění, při krvácení z močových nebo pohlavních cest a z trávicího traktu. Velmi častou příčinou chudokrevnosti jsou u psů otravy způsobené jedy na hubení hlodavců.
Klinický obraz:
Akutní úbytek je provázen viditelným zblednutím sliznic, potácivou chůzí, chvěním, poklesem teploty, zrychleným a málo hmatným srdečním tepem a ztíženým dýcháním. Může dojít ke kolapsu. Při chronickém vzniku chudokrevnosti mohou být z počátku příznaky jen nepatrné - unavenost, slabost, ztráta živosti a čilosti, hubnutí, bledé sliznice, zrychlený tep a dech.
Prognóza:
Závisí na konkrétní příčině vzniku anémie a možnosti jejího dalšího léčebného ovlivnění. Obecně nelze stanovit.
Leukémie je onemocnění krvetvorných orgánů, postihující bílou krevní řadu.
Příčiny:
Leukémie jako onemocnění krvetvorných orgánů se projevuje zmnožením určitého typu bílých krvinek. U některých forem však počet bílých krvinek nemusí být zvýšen. Mohou být virového původu.
Klinický obraz:
Zvětšení mízních uzlin v podkoží i jinde v těle, zvětšení sleziny a jater. Příznaky se liší podle postiženého orgánu.
Prognóza:
Je nejistá, spíše však nepříznivá.

.


Psí nemoci-1.část

28. září 2007 v 17:21 Psí příběhy a nemoci

Některá infekční onemocnění psů

Infekční nemoci jsou nemoci, jejichž původci jsou živé mikroorganizmy (patogenní bakterie, houby, viry, rickettsie, chlamydie, protozoa), schopné pronikat do organizmu zvířat, vyvolat onemocnění a dále se přenášet na zdravé jedince.
Přenos infekčních nemocí je realizován přímým nebo nepřímým (zprostředkovaným) vzájemným kontaktem nemocného zvířete se zdravým. Bránou vstupu původce onemocnění je kůže a viditelné sliznice očí, dýchací, trávicí a močopohlavní systém.
Každé infekční onemocnění má svoji inkubační dobu. Inkubační doba je časový úsek, který uplyne od okamžiku vniknutí patogenního činitele do organizmu až do okamžiku, kdy se objeví první příznaky onemocnění. Inkubační doba je u různých onemocnění různě dlouhá.
Způsoby zavlečení infekčního onemocnění do stavu služebních psů jsou různé. Může k němu dojít zejména při kontaktu služebních psů s nakaženými zvířaty, při přechodném ustájení v cizím a po zdravotní stránce neznámém prostředí, popř. ustájení nově přivedeného nakaženého psa v prostoru ustájení služebních psů, dále prostřednictvím infikovaných předmětů, krmiv, osob, hmyzu, případně dalšími způsoby.
Při prvních příznacích infekčního onemocnění psa je nutné vždy co nejdříve vyhledat veterinárního lékaře, který psa odborně vyšetří a zahájí odpovídající léčbu. Infekční onemocnění ohrožuje nejen zdraví a život postiženého psa, ale i ostatní psy, se kterými přijde do kontaktu.
Vzteklina je nakažlivé onemocnění zvířat a člověka s akutním průběhem, končící smrtí. Onemocnění postihuje především centrální nervový systém.
Původce:
Původcem vztekliny je virus, který je poměrně odolný vůči vlivům vnějšího prostředí, např. při teplotách až do -70 °C neztrácí schopnost vyvolat onemocnění po několik roků. Virus se v těle nemocného zvířete nachází zejména v mozku, míše, slinných žlázách a slinách.
Způsob nakažení:
Vzteklinou mohou onemocnět všechny druhy teplokrevných zvířat, extrémně vnímavé k onemocnění jsou lišky. V přírodě se vzteklina vyskytuje především u lišek, lesní zvěře a u vlků. Z domácích zvířat rozšiřují tuto nemoc zejména toulaví psi a kočky. Přenos vztekliny se děje porušenou kůží, především po kousnutí nemocným zvířetem, kdy je v jeho slinách přítomen původce onemocnění.
Inkubační doba v případě výskytu vztekliny u psa trvá zpravidla 2 až 5 týdnů. Délka však závisí na množství viru, který se dostal do rány, a na místě pokousání (čím blíže krajinám hlavy, tím je průběh onemocnění rychlejší a nebezpečnější).
Klinický obraz:
Klinicky se u psů vzteklina projevuje ve dvou základních formách, ve formě zuřivé a ve formě tiché.
V případě zuřivé formy rozeznáváme tři stadia. Začáteční stadium trvá 1 až 3 dny. Zvíře bývá posmutnělé až apatické, přestává poslouchat, schovává se na tmavá místa, nereaguje na povely, přestává rozeznávat známé lidi, předrážděně reaguje na vnější podněty, často vstává a znovu uléhá, chodí dokola, určí, vyje, vrhá se vpřed. Je možné pozorovat svrbění kousnutého místa, které si pes líže, mnohdy hryže. Typickým příznakem je požírání různých předmětů. Později se v důsledku obrny hltanu dostavuje těžkostí při polykání, zvíře nemůže pít a přijímat potravu a nastává vylučování slin. Tělesná teplota bývá zvýšená až na 40 - 41 C.
Druhé stadium, stadium zuřivosti, trvá 3 až 4 dny. Příznaky onemocnění jsou poněkud výraznější než ve stadiu počátečním. Pes má snahu utéct kouše do všeho živého i neživého, je útočný, zuřivě štěká, bez výstrahy napadá člověka i zvířata, má vytřeštěný pohled, často bývá zornice na jednom oku rozšířená, na druhém zúžená. Psi zavření v kotcích se bez příčiny vrhají na mříže a boudy, přičemž si zraňují dásně, jazyk, zuby a mohou si zlomit i sanicí.
Ve třetím stadiu - paralytickém, se pes uklidní, ochrne na zadní končetiny, nemůže polykat, má vyplazený jazyk, v důsledku obrny hlasivek nemůže štěkat. Původně vysoká tělesná teplota klesá na normál a pes hyne. Třetí stadium trvá 4 až 5 dní.
Při tiché formě jsou příznaky podobné jako v začátečním stadiu formy zuřivé, náhle však stav přechází do stadia paralytického bez známek zuřivosti a pes po 3 až 5 dnech hyne za příznaků celkového ochrnutí. Tato forma se u psů vyskytuje v 15 až 20 % případů.
Prevence:
Vzteklina je smrtelná a nelze ji zatím léčit. Je proto velmi důležité dodržovat řadu opatření týkajících se této choroby. Předně je nutné pravidelně provádět preventivní ochranné očkování proti vzteklině u psů starších 6 měsíců (možno očkovat již od 3 měsíců stáří) a opakovat ho každý rok.
Při přemisťování služebních psů mimo hranice okresu je povinností každého majitele dodržovat nařízení příslušných veterinárních správ a splnit podmínky přesunu.
V současné době platí povinnost předvedení psa k veterinární prohlídce v případě, že poranil člověka. První prohlídka má být provedena do 24 hodin po poranění, druhá za 5 dní. Je-li výsledek vyšetření negativní, vystaví veterinární lékař protokol o zdravotním stavu zvířete pro zdravotnické zařízení, které ošetřuje poraněného člověka. Vzhledem k závažnosti onemocnění je nutné přivést psa k prohlídce vždy, i při sebemenším poranění člověka.
Přes zavedenou vakcinaci psů, koček a v posledních letech i lišek je vzteklina na území našeho státu stále aktuálním infekčním onemocněním.
Parvoviróza je jednou z nejnebezpečnějších chorob, která postihuje zejména štěňata v nejútlejším věku. Poprvé byl výskyt parvovirózy zaznamenán v roce] 1977 ve Spojených státech amerických, ve státě Texas, jako hromadný výskyt průjmů a zvracení psů.
Původce:
Původce této závažné choroby je virus z čeledi Parvoviridae, tzv. Parvovirus canis.
Způsob nakažení:
K nakažení zdravého zvířete může dojít přímým kontaktem s nemocným zvířetem, ale i zprostředkovaně, kdy se jako faktor přenosu mohou uplatnit mechanicky lidé, hmyz, různé předměty apod. Parvoviróza postihuje především štěňata ve věku 6 až 12 týdnů. To je způsobeno tím, že v tomto období života psa vymizí z jeho organizmu mateřské protilátky (protilátky získané z mateřského mléka) a štěně ztrácí ochranu nejen proti parvoviróze, ale i proti dalším infekčním onemocněním. Inkubační doba trvá zpravidla 7 až 14 dní.
Klinický obraz:
Klinicky se tato infekční choroba vyskytuje ve dvou základních formách. První forma tzv. parvovirusový zánět střev, se projevuje úporným zvracením a těžkými vodnatými, odporně zapáchajícími průjmy s příměsí krve. Tělesná teplota ve většině případů vystupuje na 40 až 40,5 °C. Psi jsou apatičtí, nepřijímají potravu. Opakované zvracení a průjmy způsobují velké ztráty tělesných tekutin a psi většinou po 2 až 5 dnech hynou, za příznaků těžké dehydratace.
Druhá forma, tzv. parvovirusový zánět srdečního svalu, je méně častá než forma první. Štěňata při ní hynou náhle, zpravidla bez klinických příznaků onemocnění. Někdy se objeví dušnost, popř. zvracení.
Ve většině případů není léčba parvovirózy úspěšná. Velkou měrou se na této skutečnosti podílí fakt, že se veterinární lékař ve své praxi setkává s nemocným zvířetem často až v pokročilé fázi onemocnění. Proto je nutné, aby byl nemocný pes přiveden k ošetření již při objevení se prvních příznaků onemocnění (nezájem o okolí, zvýšená tělesná teplota, nechutenství, celková slabost, malátnost, otupělost apod.).
Prevence:
Jediným poměrně spolehlivým ochranným opatřením je včasné provedení vakcinace zdravých štěňat. Většina domácích i zahraničních výrobců vakcín doporučuje provést očkování proti parvoviróze již v 6 až 8 týdnu života štěněte.
Dalším důležitým opatřením zabraňujícím rozšíření nákazy do populace psů při hromadném výskytu nemoci omezení pohybu psa, tzn. vyhnout se hromadným kynologickým akcím (výstavy, bonitace, svody, soutěže apod.).
Jde o akutní nakažlivé onemocnění, které bylo zavlečeno do Evropy z Ameriky v 18. století. Na našem území byla psinka zaznamenána po první světové válce jako velmi nakažlivé onemocnění s vysokou úmrtností zejména u psů.
Původce:
Původce psinky je virus z čeledi Paramyxoviridae, poměrně odolný ve vnějším prostředí.
Způsob nakažení:
Z nemocného zvířete se virus vylučuje do vnějšího prostředí všemi výměšky. Přenos infekce je realizován přímým kontaktem mezi psy, ale i zprostředkovaně (krmivem nebo nápojem, potřísněným výměšky nemocného psa, po olíznutí infikovaných předmětů apod.). Popsán byl ~ přenos vzduchem v případě ustájení nemocných a zdravých psů v jednom prostoru. Nejčastěji psinkou onemocní psi do jednoho roku stáří. Onemocnět mohou však i psi starší. Psinka často probíhá v tzv. "vlnách", zpravidla z jara a na podzim. Podstatný vliv na vznik a průběh onemocnění má u psa i jeho celkový zdravotní stav (nachlazení, trávicí poruchy apod.) a to, jak je zvíře vyživováno (podvýživa, nedostatek minerálních látek a vitamínů).
Inkubační doba u psinky je 3 až 7 dní. V některých případech probíhá ,nemocnění velmi rychle. Jedná se o případy, kdy se virus po náhlém vzestupu teploty pomnoží, vyplaví do krve a pes uhyne, zpravidla do 3 dnů.
Klinický obraz:
Podle toho, které orgány jsou původcem nejvíce postižené, rozeznáváme čtyři základní formy psinky: plicní, střevní, nervovou a kožní. Průběh onemocnění je rozmanitý. Každá forma se může vyskytovat samostatně (nervová forma se vyskytuje samostatně vzácně), popř. může jedna forma přecházet v druhou. Zpravidla však u všech druhů začíná psinka zvýšenou tělesnou teplotou, nechutenstvím, malátností, pes se chová samotářsky, chvěje se, je nevrlý, snadno unavitelný, srst bývá zježená.
U plicní formy se brzy objevují příznaky zánětu dýchacích cest (výtok z nosu, pes si tře nos o přední tlapky), výměšek z nosu je řídký, později hlenovitý až hnisavý s příměsí krve. Později se dostaví kašel, občas až záchvatovitý, poukazující na zánět hrtanu a průdušek. Tento stav může přejít až v zánět plic. Současně s příznaky postižení horních cest dýchacích se objevují i záněty učních spojivek, vzácně i rohovky. Oko je citlivé na světlo (tzv. světloplachost).
Při střevní formě vystupují do popředí příznaky zánětu hltanu, mandlí, žaludku a střev. Pes zvrací (zvratky jsou hlenovité, žlutě zbarvené), trus je řídký, 111enovitý, často s příměsí krve.
Nervová forma většinou nastupuje v průběhu formy plicní nebo střevní a projevuje se místními záškuby (v obličejové části, na čenichu, na pyscích, tvářích, žvýkacích svalech, na svalech krku a končetin), které se objevují rytmicky buď trvale, nebo s určitým časovým odstupem. V některých případech se objevují i celkové nervové příznaky připomínající epileptické (padoucnicové) záchvaty. Záchvaty často končí obrnami, zejména zadních končetin.
V současné době se méně často objevuje forma kožní. Projevuje se zrohovatěním a popraskáním vrchní vrstvy pokožky na polštářcích tlap.
Léčba psinkového onemocnění je velmi problematická a zpravidla neúspěšná (odborná literatura uvádí až 60% neúspěšně léčených případů).
Prevence:
Základním ochranným opatřením proti nakažení psa tímto onemocněním je včasná vakcinace. Podobně jako v případě parvovirózy i u psinky většina výrobců vakcín doporučuje zahájit očkovací program v 6. až 8. týdnu věku psa. V případě výskytu psinky v populaci psů je vhodné omezit vzájemný kontakt psů v rámci hromadných kynologických akcí apod.
Infekční zánět jater psů, tzv. Rubarthova choroba (pojmenovaná podle švédského vědce Rubartha, který v roce 1947 prokázal virový původ tohoto onemocnění), je zánětlivé onemocnění jater psů s horečnatým průběhem.
Původce:
Původce onemocnění je virus, který je poměrně odolný, např. přežívá vysušení i teplotu -20 °C.
Způsob nakažení:
Zdravý pes se může nakazit virem cestou dutiny ústní a trávicím ústrojím, přenos však mohou zprostředkovat i krev sající vnější paraziti (např. blechy). Inkubační doba této choroby je 2 až 14 dní.
Klinický obraz
Nejprve je možné pozorovat nechutenství a skleslost až apatii doprovázenou vysokými teplotami (40 - 41 °C). Průvodním příznakem bývá často výtok z očí a zánět mandlí. U některých psů se objevuje zvracení a průjem. Asi u 20 nakažených psů je možno zjistit zánět oční rohovky, tzv. "bílé oko". Toto postižení zpravidla trvá až několik týdnů a pak samovolně mizí. Nákaza může mít u psů průběh prudký, pozvolný, nebo probíhá skrytě (latentní průběh). Při skrytém průběhu nejsou výše uvedené příznaky zřetelné, při prudkém onemocnění pes náhle hyne, při výskytu pozvolné formy se pes obvykle do 14 dnů uzdraví.
Prevence:
Preventivní opatření spočívá ve včasném a pravidelném provádění vakcinace vhodnou očkovací látkou. V současné době se toto onemocnění vyskytuje v populaci psů díky prováděnému očkování poměrně zřídka.
Infekční kašel je nakažlivé onemocnění, které postihuje dýchací aparát.
Původce:
Původce onemocnění je virus. Poprvé byl izolován z nemocných psů v roce 1962 v Kanadě. Později byl také prokázán v USA, Velké Británii Německu a Holandsku. Tento virus je velmi blízký viru infekčního zánětu jater psů.
Způsob nakažení:
K nakažení psa dochází cestou dýchacího ústrojí. K onemocnění jsou vnímaví především mladí psi, kteří nejsou proti němu očkováni, může se však objevit i v populaci starších psů. Šíření nastává kapénkovou infekcí při kašli nemocných zvířat.
Inkubační doba onemocnění je 2 až 12 dní.
Klinický obraz:
Charakteristickým příznakem nemoci je krátký a suchý kašel, dochází k zánětu hrtanu, průdušnice a průdušek. Hrtan je na pohmat bolestivý. Někteří psi zvracejí. Stav je provázen zrychleným dechem, výtokem z nosu a zvýšenou teplotou. Onemocnění nemívá smrtelný průběh.
Prevence:
Preventivním opatřením je pravidelné provádění ochranného očkování.
Chřipka psů je nakažlivé onemocnění zejména dýchacího aparátu v případě atypické formy mozku.
Původce:
Původce onemocnění je virus. Poprvé byl izolován v roce 1967, je málo odolný a citlivý na vyšší teploty. Ničí ho běžné desinfekční prostředky.
Způsob nakažení:
K nakažení psa dochází kapénkovou infekcí, virus se vylučuje i močí. Inkubační doba tohoto onemocnění je 4 až 9 dní.
Klinický obraz:
Nemoc probíhá ve formě mírné, těžké a atypické.
V případě mírné formy pozorujeme suchý kašel, slabý výtok z dutiny nosní a z očí. Těžká forma se projevuje úporným dávivým kašlem přecházejícím ve zvracení, výtokem z očí a z nosu, který je z počátku vodnatý, později hlenovitý až hlenohnisavý. Charakteristická, zvláště u mladých psů, je ztráta hmotnosti. V případě lehké i těžké formy jsou výše uvedené příznaky provázeny nechutenstvím, malátností a ospalostí psa, tělesná teplota bývá zvýšená pouze v počátku onemocnění. U neléčených případů se může vyskytnout řada komplikací v důsledku souběžného uplatňování dalších mikroorganizmů, od zánětu mandlí až po zánět plic. Průběh atypické formy onemocnění byl zaznamenán v roce 1980 v USA. Tato forma se projevuje nekoordinovaností pohybů a ochrnutím zadní části těla.
Prevence:
Preventivním opatřením je pravidelné provádění ochranného očkování.
Leptospiróza u psů je infekční onemocnění vyvolané bakteriemi rodu Leptospira. U psů se vyskytuje především ve formě tzv. Weilovy choroby a Stuttgartské choroby psů.
Původce:
Původce Weilovy choroby je Leptospira icterohaemorrhagiae, původce Stuttgartské choroby psů je Leptospira canicola.
Způsob nakažení:
Psi se mohou nakazit zejména přímým kontaktem s nemocnými jedinci případně přímým nebo zprostředkovaným kontaktem s hlodavci, kteří většinou sami zjevně neonemocní, ale často po celý život vylučují Leptospiry močí.
Klinický obraz:
Weilova choroba se vyskytuje zejména u mladých psů. Onemocnění začíná horečkou, zvracením, nechutenstvím a apatií psa. Po týdnu se objevuje žloutenka, na sliznicích mohou být zjištěny drobné krváceniny. Většina psů hyne v průběhu 5 až 9 dnů.
Stuttgartská choroba psů začíná příznaky vysoké horečky, objevují se krvavé průjmy, pes nadměrně přijímá tekutinu. Po přechodu onemocnění do chronického stadia, se objevuje nechutenství, zvracení, skleslost a ospalost psa, kůže ztrácí elasticitu, spojivky očí a sliznice dutiny ústní jsou zarudlé, později se sliznicích objevují vřídky. Při chronické formě bývá tělesná teplota v hodnotách fyziologického rozmezí.
Prevence:
V oblastech výskytu tohoto onemocnění se provádí ochranné očkování. Důležité je pravidelné odborné provádění deratizace v objektech, ve kterých jsou ustájeni služební psi.
Některá neinfekční onemocnění psů:

Japonští vědci vyšlechtili průsvitnou žábu!

28. září 2007 v 17:11 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Kliknutím fotografii zvětšíte.Zvětšit obrázek V některých zemích se nové živočišné druhy stále ještě objevují, v Japonsku se šlechtí.
Japonští vědci přišli s originální metodou, jak provádět zkoumání žab bez toho, aby je bylo nutné pitvat. Křížením totiž byli schopni vyšlechtit žábu s průsvitnou kůží, skrze níž jsou vidět její vnitřní orgány. Dalším krokem, jímž si chtějí badatelé usnadnit výzkum, je prý vyšlechtění žab, které budou svítit.
TOKIO - Tým profesora Masajuki Sumidy z univerzity v Hirošimě zkoumá biologii obojživelníků, a proto se snažil najít způsob, jak přímo pozorovat stav jejich vnitřních orgánů a jejich reakci na nejrůznější experimenty. Pro křížení si biologové vybrali dva výjimečně světlé jedince japonského skokana (rana japonica), kteří disponovali "albínským" genem. Potomci těchto albínů pak měli kůži natolik světlou, že skrze ni prosvítaly vnitřní orgány.
Zoologové zvířata s průsvitnou kůží už zaznamenali, ale ta známá žijí dlouhodobě pod vodou.
"Průsvitné žáby budou užitečné především jako laboratorní zvířata, protože pak je jednodušší a levnější pozorovat...například postup rakoviny, růst a stárnutí vnitřních orgánů nebo účinek léků," vysvětlil Sumida.
Vědci se chystají i na další pokus. Chtějí žabám do vybraných genů vpravit fluorescentní proteiny, které by způsobily, že obojživelníci budou občas světélkovat. Tento postup by vědcům pomohl při výzkumu "problematických" genů, protože aktivní gen by se vždy rozsvítil a indikoval vědcům svou funkci v reálném čase.

Otázky ze zvířecí říše pro vaši zajímavost

25. září 2007 v 20:50 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Marek Haas
  • Je hroší maso tučné? Ne. Podíl tuku v hroším mase je jen 3,1 % ,
zatímco ve vepřovém mase je podíl 26 %.
  • Požírá bobr i ryby? Ne. Bobr je vegetarián. Požírá jen kůru z větví a vodní rostliny.
  • Kdo je nejpomalejší savec? Lenochod Urazí pouhé dva metry za hodinu.
  • Pozná se na medvědovi, kdy zaútočí? Ne. Medvědi nemají v obličeji vyvinuté mimické svaly, takže na nich nemůžeme poznat, jestli se chystají nebo nechystají zaútočit.
  • Lze dohonit geparda štvanicí na koni? Ano. Gepard je dobrý sprinter, ale na dlouhých vzdálenostech ho lze dohonit a dokonce i předjet jízdou na koni nebo autem!
  • Má lední medvěd v brlohu teplo nebo zimu? Lední medvěd si dokáže svůj brloh tak zadýchat, že je uvnitř teplota okolo +18 až +20 °C.
  • Je pravda, že se může křeček živit i masitou potravou? Ano. Požírá i masitou potravu - mláďata ptáků a myší, hmyz a žáby.
  • Potí se velbloud? Velbloud se nezačne potit, dokud jeho tělesná teplota není vyšší než 40,5°C. Bez újmy vydrží ztrátu až 40 % jeho tělesné hmotnosti.
  • Je schopen tygr sníst najednou celého jelena? Ne. Z ulovené kořisti dokáže tygr za noc spotřebovat 20 až 30 kg.
  • Mají vak samice nebo samci klokana? Samice.

Konská Miss ČR roku 2007

25. září 2007 v 18:39 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Nejkrásnějším koněm roku 2007 v Česku,je kobyla Black Dent Contesa(9,5)z Chomutova.
Syn majitele koně Šimon (3) v sedle Koně roku 2007
Syn majitele koně Šimon (3) v sedle Koně roku 2007
Stala se jí proto, že podle komise nejvíce odpovídala ideálu krásy svého plemene. "Contesa byla hodnocena jako kůň nejlépe odpovídající standardu svého plemene s výbornými chody," popsal chovatel, čím zaujala jeho svěřenkyně. Dodal, že v rámci hodnocení musí mít kůň správnou výšku, stavbu těla a postoj.
O titul nejkrásnějšího koně soutěžilo v Lysé nad Labem téměř sto koní desítek plemen. Contesa patří do rodu schiere horse - nejvyššího a nejmohutnějšího plemene na světě. Měří v kohoutku 183 centimetrů a váží 900 kg. "Dostala oblíbené sladké bonbony a pochvalu," netajil vedoucí jezdeckého oddílu Roman Pislcejk.

Důchodce chytal ptáky na stromy natřené lepidlem!

25. září 2007 v 18:27 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Důchodce chytal ptáky na stromy natřené lepidlem

Zvětšit obrázek Důchodce slavil se svým nápadem úspěch. Ilustrační foto.
Netradičním případem porušení zákona se zabývají plzeňští záchranáři zvířat. Na lochotínském sídlišti totiž načapali důchodce, který se pokoušel chytat ptáky tím, že natíral křoví lepidlem.
PLZEŇ - Doma se prý nudil a chtěl si zavzpomínat na dětství a staré dobré časy. K lovu použil větvičky pomazané lepem, neboli jeden ze starých triků, který používali po staletí pro odchyt ptáčníci.
Pod křoví si jako pojistku úspěšného lovu nasypal drobky a zbytky starého pečiva. Netradiční způsob lovu byl úspěšný, na jednu lepivou větev se přichytil brhlík lesní. "Ptáčka si ale všimla kolemjdoucí, která nás zavolala," řekl Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů v Plzni. Ornitologové zvíře očistili, zkontrolovali a vypustili.
Důchodce, jenž se snažil při akci záchranářů pohybovat kolem křoví nenápadně, se nakonec ke všemu přiznal. "Zabavili jsme mu veškeré náčiní na chytání ptáků. Vzhledem k věku i doznání jsme ho nepokutovali ani nenahlašovali," dodal Makoň.
Chytání na lep je pro ptáky nebezpečné. Pokud se jim podaří přece jen uletět, lepidlo omezuje jejich pohyb a po čase uhynou. Kladení drobných pastí, neboli takzvaná čižba, byla v českých zemích zakázána už v roce 1870.

Robinsonovi

24. září 2007 v 18:45 Disneyovky

Robinsonovi (2007)
Robinsonovi (Meet the Robinsons)

Meet the Robinsons

Další název: Tajemství Robinsonových; A Day with Wilbur Robinson (USA)
Žánr: animovaný / dobrodružný / komedie / rodinný
Země: Spojené státy americké
Premiéra v ČR: 5.4.2007
Délka: 102 min.
"Zdá se vám vaše rodina zvláštní? To ještě neznáte Robinsonovy!" Popis / Obsah / Info:
Příběh nejnovějšího animovaného filmu z produkce studia Walt Disney se točí okolo Lewise - geniálního kluka se zálibou v šikovných technických vychytávkách a obrovskou touhou najít rodinu, kterou nikdy neměl možnost poznat. Jeho nezdolné hledání jej jednoho dne zavede na místo, které by si nedokázal představit ani v nejdivočejších snech - do budoucnosti, kde už termín "nemožné" dávno zmizel ze slovníku. Když se Lewis setká s podivným cizincem jménem Wilbur Robinson, čeká jej nejen fantastická cesta časoprostorem, ale také setkání s rodinou Robinsonových, která mu pomůže objevit celou řadu úžasných tajemství o jeho vlastních neomezených schopnostech. Neskutečný výlet jej ale také přivede do konfliktu s padouchem, která dělá zlu špatné jméno: neschopným Bowler Hat Guyem, jež Lewise připraví o jedinou možnost, jak se vrátit domů. Film Robinsonovi, který je plný nezapomenutelných postav, chytrých vynálezů, klasických padouchů a dechberoucích rošťáren, vypráví příběh o víře v rodinu, sebe samého a nadějnou budoucnost.
Robinsonovi (2007) Robinsonovi (2007) Robinsonovi (2007) *********************************************************

Všeobecná deklarace OSN na ochranu zvířat

24. září 2007 v 18:22 PETICE na záchranu!

25.02.2007
Všeobecná deklarace OSN na ochranu zvířat
Preambule:
VZHLEDEM K TOMU, že zvířata jsou živé, vnímavé bytosti, a zasluhují si tedy ohledy a respekt.
VZHLEDEM K TOMU, že lidé sdílí tuto planetu s jinými živočišnými druhy a s jinými formami života, a že všechny formy života spolu tvoří souvislý ekosystém.
PŘESTO, že v lidské společnosti existují značné rozdíly sociální, ekonomické a kulturní, každá společnost by se měla vyvíjet humánním a udržitelným způsobem.
VYCHÄZEJÍC z toho, že v mnohých zemích již existují zákony na ochranu společenských i volně žijících zvířat.
USILUJÍC o pokračující účinnost těchto zákonů a o tvorbu lepší a obsáhlejší legislativy na ochranu zvířat,
PROTO
SVĚTOVÁ SPOLEČNOST NA OCHRANU ZVÍŘAT
VYHLAŠUJE Obecnou deklaraci o ochraně zvířat za společný cíl všech zemí a národů, aby se tyto snažily všemi vhodnými prostředky následující zásady podporovat a postupnými kroky jim zajistily celosvětové uznání a jejich účinné dodržování.
ČLÁNEK 1
Definice
a. "zvíře" je každý savec s výjimkou člověka, dále ptáci, hadi, obojživelníci, ryby či bezobratlí, kteří mohou pociťovat bolest nebo stres.
b. "divoké zvíře" zahrnuje každé zvíře, které nebylo domestikováno člověkem.
c. "zvířata závislá na člověku" představují každé zvíře jehož ochrana a přežití závisejí na lidské péči a zahrnují společenská zvířata, dále hospodářská zvířata, zvířata využívaná k tahu, vědeckému výzkumu či k lidské zábavě a divoká zvířata držená v zajetí.
d. výraz "zájmové zvíře" se vztahuje na zvířata, která v souladu s místní kulturou jsou a byla společníky lidí a byla chována, ať již systematicky či nikoliv za tímto účelem.
e. "krutost" znamená jakékoliv působení zbytečné bolesti nebo stresu zvířeti ať již svévolně či z nedbalosti.
f. "welfare" představuje stupeň zajištění fyzikálních a psychických potřeb zvířete a potřeb vyplývajících z možností uplatnit své přirozené chování.
ČLÁNEK 2
Základní ustanovení
a. Lidé jsou povinni zajistit zvířatům odpovídající péči.
b. Žádné zvíře by nemělo být zabito bezdůvodně a nemělo by být podrobeno krutému zacházení ze strany člověka.
c. Kruté zacházení se zvířaty by mělo být posuzováno jako vážný přestupek ve všech právních úrovních a stíhatelné dostatečnými pokutami, aby se pachatel nedopustil téhož přestupku znovu.
ČLÁNEK 3
Divoce žijící zvířata
a. Tam, kde je nutné divoká zvířat odchytit a zabít, a v zájmu zachování biodiversity, by měl maximální počet zabitých zvířat umožnit přežití druhu a měl by být vědecky podložený.
b. V případech, kde se považuje za nutné chytit a zabít divoká zvířata, by se měly používat jen takové způsoby a prostředky, které:
- nezpůsobí krutost
- neuškodí jiným zvířatům
- neporuší životní prostředí
c. Chytání a zabíjení zvěře za účelem zábavy nebo sportu by mělo být zakázáno.
d. Při uplatňování výše zmíněných praktik je nutné zajistit ochranu životního prostředí a ekosystému.
ČLÁNEK 4
Zvířata závislá na člověku
a. Zvířatům vychovaných člověkem nebo vzatých lidmi do zajetí by mělo být zajištěno pět základních svobod, jejichž popularita ve světě neustále stoupá, a to následovně:
- Svoboda od hladu a žízně: umožněním přístupu k čerstvé vodě a krmivu, které zaručuje uchování plného zdraví a kondice
- Svoboda od nepohodlí: poskytnutím vhodného prostředí včetně přístřešku a pohodlné odpočinkové části
- Svoboda od bolesti, poranění a nemoci: zajištěním včasné diagnózy a léčby
- Svoboda od strachu a stresu: poskytnutí takových podmínek a takové léčby, které nezpůsobují mentální utrpení
- Svoboda uplatnit své přirozené chování: zajištěním dostatečného prostoru s odpovídajícím zařízením a společností zvířat stejného druhu
Veterináři a jiné osoby s odpovídající kvalifikací by měli být zmocněni k humánnímu utracení jakéhokoliv zraněného, nemocného nebo stresovaného zvířete, pro něhož je další přežívání spojeno s utrpením.
ČLÁNEK 5
Hospodářská zvířata a tažná zvířata
a. V případě, že je nutné zvíře zabít za účelem získání potravy nebo dalších produktů, musí zvolená metoda způsobit okamžitou ztrátu vědomí, aby do doby, než nastane smrt, nemohlo zvíře pociťovat bolest.
b. Porážku zvířete by měla provádět způsobilá a dobře vyškolená osoba.
c. Zvířata, která čekají na porážku, by měla být poháněna, ustájena, krmena a napájena humánním způsobem.
d. Měla by se uskutečnit všechna možná opatření k minimalizaci přepravy zvířat. U přepravovaných zvířat by se měly uplatnit zásady welfare.
e. Zvířata by měla být poražena co nejblíže k místu chovu.
f. Pro zvířata využívaná k tahu nebo k podobnému účelu by měly být stanoveny limity o délce a intenzitě jejich využívání. Tato omezení by se měla zakládat na vědeckém podkladě.
ČLÁNEK 6
Zájmová zvířata
a. Majitelé zájmových zvířat by měli pečovat o svá zvířata a zodpovídat za ně po celý život zvířat. Pokud se již o ně nemohou starat sami, měli by jim zajistit náhradní péči.
b. Měla by se propagovat a zavést kastrace zájmových zvířat.
c. Měla by se zavést identifikace a registrace zájmových zvířat.
d. Obchod se zájmovými zvířaty by měl striktně podléhat regulaci, licencím a kontrolám, aby se zabránilo krutému zacházení se zvířaty a jejich nežádoucímu rozmnožování.
e. Veterináři a jiné kvalifikované osoby by měli být oprávněni k humánnímu utracení zájmových zvířat, která nejsou schopna adopce, nebo kterým není možné zajistit odpovídající péči.
f. Použití nehumánních metod zabíjení zájmových zvířat, včetně užití elektrického proudu, dále otrávením, zastřelením, ubitím, utopením a uškrcením, by mělo být zakázáno.
ČLÁNEK 7
Zvířata používaná pro sport a zábavu
a. Pokud jsou zvířata legálně využívaná pro sport a zábavu, je nutno učinit taková opatření, aby nebyla zvířata vystavena krutému zacházení a utrpení.
b. Výstavy a představení, které poškozují zdraví zvířat a jejich welfare, by měly být zakázány.
ČLÁNEK 8
Živá zvířata používaná pro vědecké účely
a. Zvířata by se měla používat pro vědecké účely a k testování jen v případě, že je to nutné pro zdraví lidí a zvířat samotných, včetně:
- objevu léku, prevence nebo léčení určité nemoci
- vývoj produktu, který by zmírňoval utrpení nebo posiloval zdraví
- zjištění rizika škodlivosti látek pokud neexistuje jiná alternativa
b. V případě, že je nutné provádět výzkum a testování na zvířatech, měly by zvolené metody zaručit:
- jen minimální počet použitých zvířat
- co nejmenší bolestivost a stres
- kvalitní podmínky a péči po celý život zvířat
c. Podle možností by mělo být použití živých zvířat nahrazováno alternativními metodami. Tyto metody by měly být propagovány, ověřovány a uváděny v platnost.
d. Použití zvířat za účelem vědeckého výzkumu a testování na zvířatech by mělo být zakázáno v případě, že:
- je možné získat informaci podobného vědeckého významu bez použití zvířat
- informace nebo podobný vědecký výsledek je již k dispozici
- závěry nejsou nutné pro zdraví lidí nebo zvířat.
Petici kde se stačí jen podepsat najdete:TADY

Krysař

23. září 2007 v 15:00 Muzikály

Přichází záhadný stařec a prorokuje katastrofu.
Do malého městečka přichází muž, o kterém se říká, že nosí neštěstí - Krysař.
Od starosty dostává úkol zahubit krysy, které se přemnožily. Krysař přijímá podmínky, jež mu starosta nabídne, avšak varuje před strašlivým účinkem své píšťaly na všechny obyvatele. Krysařovou podmínkou je, aby ve chvíli, kdy dostojí svým povinnostem, lidé ve městě spali, zavřeni ve svých domovech. Krysařova píšťala totiž zabíjí. Starosta přislíbí.
Krysař se nejdříve po městě porozhlédne, aby mohl svoji práci vykonat co nejlépe. Není si přitom možné nevšimnout jistého napětí, jež tu vládne mezi chudými starousedlíky a "ostrovany", kteří zastupují významnější posty ve městě. Ostrované, mezi něž patří i starosta, jsou bohatší. Prvním člověkem, s nímž se Krysař blíže seznámí, je rybář, starousedlík Štěpán.
Znovu se objevuje stařec a připomíná blížící se neštěstí.
Starosta požádá Krysaře, aby ohlídal na svatbě jeho dcery potraviny před krysami. Tam se Krysař seznámí s druhou starostovou dcerou Agnes. Oba dva se do sebe na první pohled zamilují. Zároveň se náhlému vzplanutí brání. Agnes pro svůj původ (nesluší se, aby se dcera ostrovana "zahazovala" s někým jiného původu), Krysař si zase uvědomuje určité nebezpečí, jaké by mohl jejich vztah městu přinést. City jsou ovšem silnější, proto se Krysař s Agnes domluví, že spolu po dokončení Krysařovy práce utečou.
Krysař se setkává se Štěpánem a dozvídá se, že ostrované přišli z jakéhosi dalekého ostrova, na kterém se odehrála blíže neurčená katastrofa. Štěpán nemusí dlouho mluvit, aby Krysař pochopil, že ani jeho vztah k lidem z ostrova není zrovna vřelý.
Ve městě je vyhlášen zákaz nočního vycházení, neboť Krysař bude vyhánět krysy. Dva zvědavci však zůstávají na ulici. Smrtící zvuk flétny ukončí život jednoho z nich.
Krysař se zodpovídá na radnici za smrt člověka. Brání se tím, že předtím několikrát starostu varoval a upozorňoval na moc své píšťaly. Stejně však za odvedenou práci nedostane zaplaceno a musí město ihned opustit. Krysař ovšem nehodlá odejít bez Agnes, a tak si pro ni v noci přijde domů. Nepodaří se mu ale se svou láskou promluvit, protože z domu vyběhne rozlícený starosta. Ten Krysaře urazí a vyhodí ho.
Druhá část
Krysař se setkává se Štěpánem a vede s ním tajuplný noční rozhovor. Rybář je druhý den jako vyměněný: svolává místní obyvatele a vyzývá ke vzpouře proti ostrovanům. Krysař vše zpovzdálí sleduje.
Ostrované cítí napětí, jež ve městě panuje. Na poradě v hostinci starosta uspěje s nápadem najmout si na Krysaře vrahy. Sleduje tím vlastní cíl: uchránit svoji dceru před nepohodlným cizincem.
Plánovaná vražda ale nevyjde, protože se vrahové Krysaře zaleknou. Dav místních je tak rozvášněn, že začíná demolovat všechno, co se týká ostrovanů. Vzápětí dochází i na lidské životy. Starousedlíci pod vedením Štěpána zprovodí se světa mezi jinými i starostu a jeho zetě.
Jako poslední ostrované zůstávají na živu už jen Agnes a Jakub, nejlepší Štěpánův kamarád. Štěpán je nucen Jakuba zabít, aby ho uchránil před upálením a lynčem. O to větší vztek dopadá na hlavu Agnes.
Situace se vyhrotí na náměstí ve chvíli, kdy dav dopadne Agnes. Ta upadá do bezvědomí a zbývá jí už jen pár chvil, než vydechne naposledy. V tento okamžik se na náměstí objeví Krysař, jenž se snaží dav zastavit. Hněv se ovšem otočí i proti němu. Krysař tedy vytáhne píšťalu a mocně zahraje. Melodie pozabíjí všechny kromě Agnes, neboť dívka není při vědomí.
Náměstí je pokryto mrtvolami. Uprostřed stojí Krysař. Přichází stařec a představí se. Je to Osud. Krysař se od něj dozvídá, že byl vybrán jako prostředek k udržení rovnováhy mezi lidmi a přírodou. Pak Krysaře vyzve, aby odešel s Agnes někam daleko začít nový život. Ovšem již bez všemocné píšťaly. Krysař s Agnes odcházejí liduprázdným světem kamsi do daleka.

Herkules

23. září 2007 v 14:52 Disneyovky

Herkules (1983)
Popis / Obsah / Info:
Autoři 35. Celovečerního animovaného filmu studia Walta Disneye se inspirovali světem řeckých bájí a mýtů a učinili hrdinou svého snímku Hercula, napůl boha napůl člověka, syna vládce bohů Dia. Tenhle mladík, disponující příslovečnou silou, si to tentokrát rozdá s temnými silami, reprezentovanými bohem podsvětí Hádem a jeho nohsledy. Situace se ovšem poněkud zkomplikuje ve chvíli, kdy se Hercules nevhodně zamiluje do půvabné Megary. Ta je totiž tajně spřažena s Hádem, takže Herkules je zbaven své síly a vzpoura proti Diovi je na spadnutí. Svět se řítí do záhuby - a je potřeba s tím něco rychle udělat...
Autoři starořeckých bájí by z toho nejspíš dostali psotník, ale Disneyem odkojený divák si bezpochyby užije.
******************************************************************
česky: