Dárky jako z hororu-kočičí a psí kožešiny!

28. září 2007 v 17:42 |  STOP trápení zvířat!

Dárky jako z hororu: kočičí a psí kožešiny
Spotřebitelé - 21-12-2006 - 00:52
Psi a kočky - koláž
Za obchodem s kožešinami se někdy skrývají pravé horory
Vůně punče, jehličí a nákupy pro naše nejmilejší - to je advent. S mírumilovným obdobím ale mohou být spojeny opravdové hororové příběhy. Například když vašemu blízkému pod stromeček koupíte roztomilou hračku - spící kočičku v proutěném košíku. Za kýčovitě roztomilým zvířátkem je často nepředstavitelné utrpení. Tyto hračky se totiž vyrábějí z pravé kůže a psi a kočky rozhodně nikdo nešetří. Vyrůstají v žalostných podmínkách a umírají brutální smrtí. EU se snaží tento krutý obchod zastavit.
O ukončení krvavého byznysu se snaží zejména britský poslanec z klubu lidovců a evropských demokratů Struan Stevenson. Společně se společností Human Society International, která se snaží o ochranu zvířat, ohrožených druhů i divočiny, vedl v posledních sedmi letech kampaň, jejímž cílem bylo zakázat tento obchod, stejně jako dovoz psích a kočičích kůží do EU.

"Obchod s kočičí a psí kožešinou je běžnější, než si myslíme - a řada zákazníků si to vůbec neuvědomuje. Většina produktů z kůže domácích zvířat se dováží z asijských zemí jako je například Čína. Jedna z největších asociací na ochranu zvířat, Human Society International, tento obchod sledovala a prokázala, že například hračky v podobě koček jsou ve skutečnosti vyrobeny ze psí kůže," uvedl Stevenson.

Hračky jako z hororu

Zvířata, která nakonec končí vedle polštářů na gaučích evropských obýváků či v dětských pokojíčcích, žijí v nepředstavitelně krutých podmínkách. Jakmile se potulní psi a kočky, ale často i ukradení domácí mazlíčci, dostanou do rukou obchodníků s kožešinou, jejich život má už jediný účel, a tou je jich kůže. Poptávka po kožešinách roste a obchodníci, kteří cítí příležitost pořádně vydělat, neberou ohledy na nic.

"Zvířata jsou často z kůže stažena zaživa, kňučící, svíjející se v nepředstavitelné smrtelné agónii jsou ponechána svému osudu. Kožešiny z těchto umučených zvířat se neobjevují v evropských obchodech pouze v podobě hraček, ale také jako celé kožešiny, homeopatické pomůcky proti artritidě, kožešinové mašle do vlasů pro děti, ozdoby na svetry nebo lemování rukavic a bot," líčí Stevenson. Na štítcích k tomuto zboží se často objevují matoucí názvy jako asijský šakal, čínský vlk nebo asijský mýval. Kvůli tomuto obchodu jen v Číně ročně umírá na dva miliony zvířat.

Zbývá Evropa

V rámci sedmileté kampaně pět členských zemí jednostranně tento obchod zakázalo. Většina europoslanců se podepsalo pod deklaraci, která žádá zákaz psích a kočičích kožešin, a i EU se rozhodla v této věci jednat.

Během říjnového zasedání v Bruselu Parlament přijal zprávu německé poslankyně za lidovce a evropské demokraty Elisabeth Jeggle, která žádá přísnější pravidla na ochranu zvířat v EU. Zpráva byla odpovědí na Akční plán Společenství pro ochranu a dobré podmínky zvířat pro léta 2006 - 2010, který předložila Komise. Zpráva uvítala návrh Komise zakázat dovoz, vývoz, obchod i zpracovávání kočičí a psí kožešiny. Komisař pro zdraví a ochranu spotřebitele Markos Kyprianou počátkem listopadu přišel s konkrétním návrhem zákazu. Norma by mohla začít platit od 1. ledna 2008.

Podobný zákon přijaly v roce 2001 Spojené státy a o dva roky později je následovala Austrálie. Pokud se pro tento krok rozhodne i Evropa, trh s kožešinou se výrazně zmenší a ušetří miliony zvířat od jejich šílené smrti.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama