Největší spáči mezi zvířaty

5. září 2007 v 19:19 |  Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Koala
Koala
Lenochod
Lenochod
Lev
Lev
Lidoop
Lidoop
Netopýři
Netopýři
Tygr
Tygr
Pásovec
Pásovec
Žirafy
Žirafy
Výzkumníci prokázali spánek u savců, ptáků, některých plazů, ryb, much, mravenců a dalších skupin bezobratlých. "Kytovci dokonce spí střídavě jen polovinou mozku, zatímco druhá je plně v činnosti," řekla odbornice Romana Anděrová z pražské zoologické zahrady. Některá zvířata si ke spánku vybírají opravdu netradiční polohy.
Třeba rorýsi spí v letu, šelmy si zase vlezou na strom, natáhnou se na břicho a nechají nohy volně spuštěné. Někteří vodní savci se i ve spánku vynořují k hladině, aby se nadechli. Živočichové, kteří se oddávají zimnímu spánku, přečkávají sněním období nedostatku potravy nebo špatných životních podmínek.
Plšík lískový nebo sysel obecný jsou rekordmany. Prospí totiž až 7 měsíců v roce. "Ve zbývající době, kdy jsou vzhůru, však toho moc nenaspí. Jen asi dvě hodiny denně," řekla Romana Anděrová.

Lenochodi: hod. 15
Jsou zvířecí skupinou, která spí denně 14 až 15 hodin. Navíc doslova fascinuje svým pomalým pohybem i za bdělého stavu. Když nespí, loudá se tak, že uspí snad každého, kdo se na něj zadívá.
Netopýři: hod. 20
Každý den prospí 17 až 20 hodin. Například netopýr hnědavý, který podřimuje 20 hodin denně, v bdělém stavu patří k nejpilnějším lovcům. Během hodiny je schopen realizovat stovky útoků na svou hmyzí kořist.
Lvi: hod. 18
Nemusí se bát útoků predátorů, sami jsou totiž obávanými lovci živé potravy. Proto si můžou dovolit spát denně 18 až 20 hodin. Nejen u lvů se v nejhlubší části spánku pohybují některé části těla (oči, končetiny, hlava) a dokonce se zvířatům zdají sny.
Koaly: hod. 19
Koala medvídkovitá denně naspí asi 19 hodin. Je býložravec a její monotónní potrava z blahovičníkového listí jí nedodává téměř žádnou energii. Koaly ve spánku často padají ze stromu, na kterém spí. Mnohdy se stává, že pád nepřežijí.
Pásovci: 17 hod.
Denně dokážou prospat 17 až 18 hodin. Stejně jako ostatní zvířata nespí v jednom kuse, odpočinek si během dne dělí na kratší a delší úseky. Navíc jsou masožravci a jejich potrava je zasytí na delší dobu. Nemusí tedy tak často shánět něco k jídlu.
Lidoopi: hod. 13
Gorily, šimpanzi nebo orangutani podřimují 10 až 13 hodin denně. Sdružují se v tlupách, proto cítí větší bezpečí a mohou si snění dopřávat déle. Opice, která dokáže spánek lidoopů překonat, je Mirikina noční. Pohybuje se ve tmě a spí až 17 hodin denně.
Tygři: hod. 15
Spí až 15 hodin denně. Jeho denní režim spočívá v ulovení si kořisti, což pro něj vzhledem k jeho velké hmotnosti, rychlosti a síle není problém, nasycení a dlouhém tvrdém spánku.

Kdo spí nejméně?
Rekordmany v bdění jsou sloni a žirafy. Z 24 hodin prospí sloni jen dvě hodiny a žirafy dokonce pouze 20 až 30 minut. A to se navíc nejedná o souvislý spánek, ale o krátké okamžiky v průběhu celého dne. "Pokud ale žijí v zoologické zahradě, dopřávají si spánku víc, protože se cítí bezpečně," dodala odbornice Romana Anděrová z pražské zoo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama