Psí fobie

16. září 2007 v 12:24 |  Psí příběhy a nemoci

Především si musí páníčkové uvědomit, že náprava již vzniklých fobií je během na dlouhou trať. Vyžaduje mnoho trpělivosti a důslednosti, ale téměř každý pes se může alespoň částečně napravit.
psifobie
Strach z bouřky
Obava z bouřky je jedním z nejčastějších strachů psů. Těžko se dá v tomto případě radit, ať se bouřce vyhneme. Při strachu psa pozorujme - je schopný rozpoznat i blížící se hřmění. Nepřenášejme na psa náš strach. Je důležité psa přesvědčovat, že se nic neděje, že jeho strach je zbytečný. Začněte ho rozptylovat, hrát si s ním, posmívat se mu. Pes znejistí a povětšinou se začne chovat uvolněněji. Rozhodně psa nelitujme, nesnažme se ho konejšit. Tím jeho strach upevníme. Můžeme vyzkoušet také nácvik bouřky. Psovi pouštějme hřmění například z CD, nejprve potichu, postupně zvuk zesilujme. Pes si na zvuk hřmění zvykne a jeho strach může zcela vymizet.

Ach ty petardy
Silvestr je pro mnohé psy utrpením. Ačkoli i u výbuchů petard můžeme vyzkoušet nácvik během roku, veliká koncentrace dělobuchů se natrénuje špatně. Někteří veterináři radí použít mírné sedativum a tím psa utišit.
psifobie1
Odpůrci však argumentují, že pes stále vnímá a navíc je vyděšený z toho, že své tělo po léku zcela neovládá. Sedativum není rozhodně léčbou, ale spíše zmírněním projevů. Jelikož výbuchy petard nejsou doprovázeny změnou tlaku, jako je tomu u bouřky, můžete zkusit psa zmást. Pusťte mu velmi nahlas rytmickou hudbu. Pes neuslyší výbuchy a pokud je z párty během roku na hlasitou hudbu zvyklý, uklidní se.Táhne na vodítku
Pokud výcvik a neustálé okřikování psa nepomáhají a pes stále táhne na vodítku, existuje pomůcka. Jmenuje se ohlávka a funguje tak, že na čumák psa se navlékne speciální postroj. Vodítko se nepřipíná na obojek, jak jsme zvyklí, ale na spodní očko ohlávky. Pokud pes zatáhne, postroj mu sevře tlamu a začne mu hlavu táhnout stranou. To psovi není příjemné a proto se tomu vyvaruje. Ohlávka skvěle zkrotí jakéhokoli psa.
psifobie3
Zlý pes
Když pes kouše, vrčí a máte obavu o rodinné příslušníky, není to ještě důvod k jeho utracení. Náprava je však složitější a je nutné se obrátit na odbornou pomoc. Nejprve se informujme u veterináře, který doporučí další možnosti. Můžeme i sami kontaktovat psychologa psů. Správným přístupem docílíme, že vztah mezi pánem a psem bude k oboustranné spokojenosti.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama