Psí nemoci-3.část

28. září 2007 v 17:24 |  Psí příběhy a nemoci

Nemoci trávicího ústrojí

Záněty sliznice dutiny ústní mohou být nakažlivé nebo nenakažlivé, prvotní nebo druhotné.
Příčiny:
Příčiny mohou být mechanické (ostré kostní úlomky), chemické (poleptáni
tepelné (opaření) a infekční (virové či bakteriální infekce) . Na vzniku zánět dutiny ústní se podílí například i zubní kámen, nedostatek vitamínů ve výživ a onemocnění vnitřních orgánů (druhotné příčiny).
Klinický obraz:
Viditelné změny různého charakteru na sliznici dutiny ústní, zvýšené množství slin, zápach z dutiny ústní, snížený příjem krmiva, hubnutí při déletrvajícím zánětu, zvětšené podčelistní mízní uzliny. Při větším rozsahu postižení i zvýšená tělesná teplota.
Prognóza:
Závisí na rozsahu a příčině postižení, je většinou příznivá.
Zubní kámen je velmi častou příčinou mnoha problémů zubů a dutiny ústní Vyskytuje se asi u 1/3 vyšetřovaných psů. U některých plemen (hlavně mat rasy) se vyskytuje už v mladém věku.
Příčiny:
Zubní kámen se tvoří vysrážením minerálních látek obsažených ve slinách a jejich usazením na zubech. Při tvorbě kamene se uplatňují také odloupané epitelie ze sliznice dutiny ústní, zbytky potravy, bakterie apod. Usazování kamene začíná na zubním krčku a postupně se šíří na celý zub. Kámen brán samočištění mezizubních prostorů, potrava tam usazená se rozkládá a cel proces se zhoršuje. K tvorbě zubního kamene přispívá též jednostranné kane pouze měkkou potravou (chybí mechanické obrušování).
Klinický obraz:
Žlutohnědý, žlutozelený až tmavohnědý drsný povlak na různě velké ploše zubů, záněty dásní a sliznice dutiny ústní, odporný zápach z tlamy, slinotok. V pokročilém stadiu vypadávání zubů, tvorba zubních kazů, nechutenství; bolestivé přijímání potravy a hubnutí.
Prognóza:
Nejistá, neboť ani po odstranění zubního kamene (mechanicky nebo ultrazvukem), nelze vyloučit všechny příčiny vzniku a zabránit tak tvorbě nového kamene.
Zubní kaz se u psů nevyskytuje tak často jako u lidí. Náchylnější na vznik jsou spíše domácí psi, psi krmení sladkostmi a psi, kteří mají mechanicky narušenou zubní sklovinu, ulomené špičáky apod.
Příčiny:
Plemenná predispozice, častý výskyt zubního kamene, dietní chyby, mechanická poškození skloviny zubů.
Klinický obraz:
Postiženy jsou především stoličky nebo špičáky. Kaz se projeví poškozením skloviny, postupně pak dochází k prohlubování procesu a infekci bakteriemi.
Objevuje se zápach z dutiny ústní, neochota k přijímání potravy (bolestivost) u při silném poškození dochází k rozkladu zuboviny a zub vypadne.
Prognóza:
Při včasné diagnostice kazu a odborném ošetření je prognóza poměrně příznivá.
Zánět mandlí je poměrně často se vyskytující onemocnění psů.
Příčiny:
Uplatňuje se nachlazení, pití ledové vody po uhřátí, požírání sněhu. Dojde přitom k pomnožení choroboplodných zárodků (streptokoky, stafylokoky) tl zhnisání mandlí. Zánět mandlí je příznakem i u některých nakažlivých onemocnění.
Klinický obraz:
Vysoká teplota, bolestivé otoky na krku, polykací obtíže, zarudnutí sliznice hrtanu, zarudlé mandle, někdy s hnisavými čepy, zduřelé podčelistní mízní uzliny, nucení ke zvracení, nechutenství a apatie.
Prognóza:
Ve většině případů je příznivá.
Jde o jedno z nejčastěji frekventovaných onemocnění u psa, vyvolané velkým množstvím příčin.
Příčiny:
Častou příčinou jsou dietní chyby (příliš teplé nebo studené krmivo, znečištěné krmeno, náhlá změna krmení, zaplísněné, nakvašené nebo jiným způsobem znehodnocené krmivo). Poměrně často vyvolávají zánět žaludku cizí tělesa pozřená psem (kamínky, pecky, kousky rozkousaných hadrů, dřeva, umělých hmot apod.). Uplatňují se i parazitární infekce, choroby vnitřních orgánů (játra, ledviny) i druhotné vlivy infekčních onemocnění.
Klinický obraz:
Zesílení, zduření a zřasení žaludeční sliznice (možno zjistit jen prohloubeným vyšetřením, např. kontrastním RTG), trávicí potíže, plynatost z kvasící potravy, nechutenství, nucení na zvracení a zvracení (často se žlučí nebo l s krví), apatie a celková slabost až vyčerpání spojené s dehydratací organizmu.
Prognóza:
Poměrně příznivá při včasně zahájené léčbě. U chronických nebo celkovou infekcí komplikovaných případů i nejistá a méně často příznivá.
Velmi prudce probíhající postižení organizmu, ke kterému dochází ve většině případů u velkých plemen psů.
Příčiny:
Jako nejčastější příčiny se uvádějí prudký pohyb těsně po nakrmení zvíře částečně naplněný žaludek, sedimentace jednotlivých složek krmení v žalud podle specifické hmotnosti, predispozice některých plemen daná jejich anatomickými poměry apod. Mechanizmem vzniku je otočení žaludku kolem podélné osy, které uzavře (podle stupně otočení bud' částečně nebo úplně) vstup jícnu a do tenkého střeva. Dojde k zaškrcení velkých cév, zastavení pohybu žaludku, potrava v žaludku začne velmi rychle kvasit a při nemožnosti chodu plynů dochází k prudkému zvětšování jeho objemu. Výrazně se zvětší tlak na bránici, čímž se ovlivňuje jak činnost srdce, tak i plic. Často dochází společně s otočením žaludku též k otočení sleziny. Vznikají velké biochemii změny v krvi. Velmi rychle dochází k úhynu z důvodů akutního oběhoví selhání a celkového šoku organizmu.
Klinický obraz:
Akutní zvětšení dutiny břišní, často ve spojitosti s předchozím krmením. Změna chování, sténání, zrychlení srdeční a dechové činnosti. Bolestivost stěny břišní, na poklep bubínkový zvuk. Nucení na zvracení, avšak bez výhozu
Prognóza:
Je velmi nejistá, spíše nepříznivá. Závisí na rychlosti rozpoznání prvních příznaků a poskytnutí pomoci, která je v tomto případě možná jen operativním zákrokem.
Po zánětu žaludku další velmi frekventované onemocnění psů, často probíhající současně.
Příčiny:
Jsou v podstatě totožné s příčinami vzniku zánětu žaludku.
Klinický obraz:
Hlavním klinickým příznakem zánětu střev je průjem. Výkaly jsou řídl zapáchající, někdy potažené hlenem, případně s krví. Okolí konečníku je potřísněno trusem. Břicho je bolestivé, napnuté, pes je neklidný, při vážnějším průběhu až apatický, vyhublý a dehydratovaný. Objevuje se i teplota, plynatí a uchem slyšitelná činnost střev.
Prognóza:
Obecně platí prognóza jako při zánětu žaludku.
Zácpa je stav, kdy dochází k nahromadění trusu ve střevě a k jeho ucpání. Vyskytuje se hlavně u starších psů.
Příčiny:
Nejčastější příčinou zácpy je překrmení psa kostmi, kdy v žaludku dochází k nedostatečnému odvápnění přijatých kostí a jejich rychlé pasáži do další úseků střeva. Tam dochází k zahuštění jejich obsahu, vstřebání vody a vzniku kostního trusu. Trus pak uvízne v konečníku a vyvolá zácpu. Další možno příčinou vzniku zácpy jsou mechanická ucpání trávicího traktu (zvětšená prostata, nádory), poruchy v nervové regulaci činnosti střev apod.
Klinický obraz:
Neustálé nucení ke kálení bez efektu, bolestivost břicha, kňučení, naříkání.
Při déletrvajícím postižení malátnost, únava, apatie, zvracení, nepřijímání potravy. Může dojít ke krvácení z konečníku (mechanické podráždění a zánět sliznice střeva), v neřešených případech až k nekróze střeva, jeho ruptuře a k zánětu pobřišnice.
Prognóza:
Většinou příznivá, u zanedbaných případů nejistá, u nádorovitých změn nepříznivá.
anální váčky, uložené u psa po obou stranách konečníku na přechodu sliznice konečníku v kůži, vylučují značně páchnoucí sekret pastovité konzistence. Sekret určuje výraznou pachovou identitu jedince.
Příčiny:
Při dlouhodobě řídkém trusu se anální žlázky nevyprazdňují, sekret se v nich hromadí a tuhne. Váček zduří, vývody se ucpou, obsah se může druhotně infikovat a zhnisat.
Klinický obraz:
Zduření okolí konečníku, bolestivost, sáňkování. Při dlouhodobém zánětu i tvorba píštělí.
Prognóza:
Příznivá.
Zánět slinivky břišní je v posledních letech stále se častěji vyskytující onemocnění psů.
Příčiny:
Při zánětu slinivky břišní dochází k poruchám v nervovém a hormonálním řízení vylučování enzymů slinivky břišní a následným poruchám celkového zdravotního stavu. Zánět slinivky břišní probíhá ve formě akutní nebo chronické. Často je spojen s krmením vysoce tučného masa a může být vyvolán i některými léky.
Klinický obraz:
Při akutním postižení se projevuje výrazná bolestivost v horní části břicha, zrychlený dech a puls, zvracení, deprese, dochází k rapidnímu zhoršování zdravotního stavu a šoku. Při chronickém postižení a nedostatečné produkci enzymů slinivky břišní dochází k hubnutí psa s nemožností přibrat na váze, často při stejném i zvýšeném příjmu potravy. Pozorujeme objemově zvýšené množství trusu s nestrávenými zbytky potravy, páchnoucí průjmy, zvýšené množství tuku v trusu a jeho světlejší barvu, nadýmání a občasné bolesti břicha.
Prognóza:
Při akutním zánětu slinivky břišní je prognóza nejistá až nepříznivá (záleží na včasnosti rozpoznání diagnózy a okamžité léčbě), u chronického postižení je nejistá.
Zánět jater
Zánět jater je vážné onemocnění, které může postihnout různé věkové kategorie psů. Zánět je bud' infekční nebo neinfekční, probíhající akutně nebil chronicky.
Příčiny:
K nejzávažnějším příčinám vzniku zánětu jater patří virové infekce. Uplatňují se též bakteriální infekce a parazitární invaze. Neinfekční zánět jater mohou způsobit jedovaté látky (postřiky, záměrné otravy, těžké kovy, plísně) a poruchy látkové přeměny (cukrovka, větší dietetické chyby, podvýživa).
Klinický obraz:
Klinický obraz má mnoho podob v závislosti na příčinách vzniku jaterního zánětu. Při akutních stavech dochází k poruchám funkce jater, jež mohou vést až ke zhroucení metabolizmu - tzv. jaterní kóma. Chronické procesy s·e navenek mohou projevit trávicími poruchami, střídavými průjmy, občasným nechutenstvím, hubnutím, únavou, vodnatelností a někdy žloutenkou. Ke spolehlivé diagnostice a potvrzení zánětu jater slouží metabolické testy (laboratorní biochemické vyšetření krve).
Prognóza:
Záleží na příčině a stupni funkčního poškození jater. Obecně ji nelze stanovit.

Nemoci močového ústrojí

Poměrně často se vyskytující onemocnění psů s akutním nebo chronickým průběhem.
Příčiny:
Virové a bakteriální infekce, otravy a lékové otravy, nevhodná výživa., metabolické poruchy, mechanická poškození, prochladnutí apod.
Klinický obraz:
Akutní zánět je provázen celkovou poruchou organizmu, nechutenstvím a únavou. Objevují se i horečky. Oblast beder je citlivá na pohmat, pes se neochotně pohybuje, chodí strnule a nahrbeně, bolestivě močí. Sekrece moči je snížená, v konečném stadiu může přestat úplně. V moči se může objevit krev. Chronický zánět ledvin se vyvíjí z akutní formy nebo vzniká jako proces chronický už od počátku onemocnění. Příznaky jsou podobné jako u akutního zánětu, probíhají však mírněji. Diagnosticky cenné je laboratorní vyšetření moči.
Prognóza:
Při včasném rozpoznání nemoci a zahájení léčby je příznivá, v těžších případech nejistá až nepříznivá.
U psů poměrně frekventované onemocnění s akutním nebo chronickým průběhem a různým charakterem postižení sliznice močového měchýře.
Příčiny:
K zánětu dochází velmi často rozšířením infekce z ledvin nebo vývodných močových cest. Uplatňuje se i nachlazení a prochladnutí. Zánět mohou vyvolat i močové kameny, které dráždí a poškozují stěnu močového měchýře. Dráždění vede k jejímu zbytnění, močový měchýř ztrácí pružnost a moč v něm stagnuje. Vliv na vznik mají i dráždivé látky pozřené psem a uplatnit se mohou i poruchy v nervové regulaci vyprazdňování močového měchýře.
Klinický obraz:
Častější nucení na moč, moč odtékající po kapkách, bolestivost při močení, zvětšení močového měchýře a jeho citlivost na tlak. V moči může být i krev, někdy i hnis.
Prognóza:
Je většinou příznivá.
Usazeniny rozličného organického a minerálního složení ve formě kamenů, močového písku a drtě.
Příčiny:
Příčiny vzniku jsou bud' zánětlivé, nebo nezánětlivé. Základem jsou koloidní částečky organické hmoty, na které se ve vrstvách nalepují minerální součásti moči. Z mnoha faktorů, které ovlivňují vznik kaménků, lze uvést například malý příjem tekutin, nevhodné složení stravy, nadbytek minerálních solí, poškození ledvin opakovanými záněty.
Klinický obraz:
Časté nucení na močení, močení po kapkách (i s krví) a projevy bolestivosti, hrbení se, často až zástava močení.
Prognóza:
Po chirurgickém odstranění kamenů většinou příznivá, z hlediska další tvorby kamenů nejistá. Závisí na příčině vzniku a možnosti jejího odstranění.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Aktuální články

Reklama