Žralok je pouze zvědavý!

2. září 2007 v 20:10 |  Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Žralok a vrah? Je jen zvědavý!

Stačila pořádná návnada a čeští filmaři mohli obrovské tygří žraloky pozorovat z bezprostřední blízkosti
Stačila pořádná návnada a čeští filmaři mohli obrovské tygří žraloky pozorovat z bezprostřední blízkosti
Čeští dokumentaristé se k tygřím žralokům potápěli u břehů Jižní Afriky
Čeští dokumentaristé se k tygřím žralokům potápěli u břehů Jižní Afriky
Tygří žralok. Druhý nejnebezpečnější druh žraloka na světě (hned po velkém bílém).
Tygří žralok. Druhý nejnebezpečnější druh žraloka na světě (hned po velkém bílém).
Potápět se za žraloky je prý nebezpečné, ale není to sebevražda. Tvrdí to alespoň čeští filmaři.
Potápět se za žraloky je prý nebezpečné, ale není to sebevražda. Tvrdí to alespoň čeští filmaři.
Charcharodon Carcharias, velký bílý neboli Bílá smrt, ve Spielbergově Čelistech roztrhá člověka na části. Tygří žralok, Galeocerdo Cuvier, druhý nejnebezpečnější žralok na světě, dokáže utrhnout nohu! Jsou to vrazi? Touží zabít? Mají rádi krev?
Odpověď dává unikátní dokument "Stopaři" z Jižní Afriky režiséra Petra Horkého, kdy byl tygří čtyřmetrovou samicí napaden člen potápěčského štábu. "Situace se nám jen najednou vymkla na chviličku z rukou," komentuje svá bolestivá zranění potápěč s tím, že žraloky hodlá "zkoumat" dál.
Cestovatel a režisér Horký, dobrodruh (natočil kolem 40 dokumentů ze 60 zemí světa), se rozhodl zdokumentovat u pobřeží Jižní Afriky volný ponor k tygřím žralokům: bez ochranných klecí a kroužkových obleků. "Kroužili nádherně kolem nás. Filmuju. Najednou se otočím a vidím několikametrového žraloka s obří otevřenou tlamou přímo za sebou. Nebylo to moc příjemné," popisuje kameraman a zkušený potápěč Jan Tutoky.
Kritické místo je podle něho za hlavou a za lýtky, tam prý opravdu není dobře vidět. Kolem štábu díky "krvavé návnadě" najednou začalo v určitý moment kroužit na 50 žraloků. Pohoda. "Tygříci" ale najednou začali utahovat smyčku a jeden si kousl. Krev, zděšení, bolest byla cítit až na břehu. "Mohl vyhrát, ale nechtěl," konstatoval napadení malý dvanáctiletý Michael, kameramanův syn, který se tak stal nejmladším odvážlivcem na světě při volném ponoru k tygřím žralokům.
Žralok? Celá potápěčská výprava říká jedním hlasem: Není to vraždící monstrum, ani bezmyšlenkovitý zabiják. V naprosté většině případů se jedná o nešťastné souhry okolností, kdy chce žralok jen zjistit, co to kolem něj plave. A protože nemá ruce, kousne si. "Je to velmi nebezpečný predátor, ale s logickým chováním. Je to tvor velmi zvědavý, a tak je nutné eliminovat jeho možná kousnutí. Potápět se ke žralokům je určitě nebezpečné, není to ale sebevražda," prohlašuje režisér Horký.

Jak se bránit útoku žraloka:
Jak se vyvarovat napadení žralokem?
- zůstat ve skupině
- neplavat daleko od břehu
- nekoupat se za tmy, kdy žraloci loví
- nekrvácet, nemenstruovat
- žádné lesklé šperky, ve slunci připomínají odlesk šupin
- žádné kontrastní plavky, žraloci vidí kontrasty velmi dobře
- necákat, pejsky nechat na břehu, jejich plavání žraloky rozčiluje
Kde se nejvíce vyskytují žraloci?
Tam, kde se prudce svažuje dno. Pozor! Přestože se žraloci nejvíce vyskytují v Jižní Africe, Austrálii a na západě USA, můžou nás překvapit i ve Středozemním moři!
Pomáhají sítě kolem pláží?
Ano, ale pouze psychice turistů. Žralokům v pohybu sítě nebrání. Obvykle jsou instalovány od hladiny do hloubky pár metrů. Žralok se tak může snadno dostat k pláži a sítě mu potom naopak brání k odplutí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama