Historie a současnost vodících psů

20. října 2007 v 15:03 |  Zvířecí příběhy

Zmínka o vodicích psech se poprvé objevuje v 18. století. Ředitel vídeňského ústavu pro nevidomé Johann Wilhelm napsal " Učebnici pro výuku nevidomých", kde se o výcviku psů pro nevidomé zmiňuje. Přispěl i k vývoji písma a psacích stroje pro nevidomé.
Stránky klubu držitelů vodicích psů uvádějí "V roce 1989 byla ve Velké Británii ustavena mezinárodní organizace "International Federation of Guide Dog Schools for the Blind", která má za cíl určit a uplatnit uznávaný standard v chovu, výcviku i předávání psů a péči o zrakově postiženého klienta. Tato organizace sdružuje plnoprávné i přidružené členy. Funkcionáři organizace navštěvují jednotlivé země a střediska, sledují a hodnotí jejich práci a dodržování stanoveného standardu."
Dříve než si zrakově postižený člověk pořídí psa, měl by vědět, co jeho chov obnáší. Vodicí pes obdržel od úřadů titul "pomůcka". Proto je třeba potenciálnímu majiteli vysvětlit, že ač mu pejsek samozřejmě pomůže s orientací a veškerým pohybem ve známém či neznámém prostředí, je pro člověka v první řadě partnerem a ne služebníkem. Potřebuje stejnou péči jako kterýkoli jiný pes. Člověk si k němu musí vytvořit vztah.
Živý tvor není věc, již můžeme odložit, když se nám zrovna nehodí. Také výcvik pejska by neměl stagnovat a páníček je i od toho, aby poskytoval nové prožitky a podněty.
Těžko věřit, že výcvikem vodících pejsků se může prakticky zabývat kdokoli. Neskládají se žádné zkoušky, jen při předání psa slabozrakému má být vydáno osvědčení o výcviku. Proto by postižení i sponzoři měli vybírat pouze osvědčené a prověřené cvičitele.
Ve středu 18. října pořádá Středisko vodicích psů Den otevřených dveří. V Klikaté ulici na Praze 5 Jinonicích v 11, 13, 15 a 17 hodin představí středisko vodicí psy v praxi na uměle postavené překážkové dráze s odborným výkladem. Návštěvníci si také mohou vyzkoušet chůzi s bílou holí v téže dráze. Středisko vodicích psů za svou existenci již předalo 233 psů. Instruktoři se věnují nejen výcviku psů, ale také proškolí klienta v péči o čtyřnožce. Krom toho se snaží vybrat pejska majitele na míru, přihlížejí hlavně k adekvátnímu temperamentu a prostředí.
Pomoci lze nejen finančním příspěvkem na 8 měsíců trvající výcvik vodícího psa. Můžete se stát i patronem štěňátka, které u sebe doma nejdříve naučíte soužití s lidmi, základní poslušnost a řešení běžných situací. Ke konečnému výcviku štěňátko předáte kolem jednoho roku.
Desatero pro kontakt s nevidomým, kterého vede vodicí pes 1. Vodicího psa nikdy nevyrušujme při práci. Nedožadujme se jeho pozornosti mlaskáním, voláním, hvízdáním či jinak. Velmi mu tím ztěžujeme jeho práci a soustředěnost. 2. Bez vědomí majitele na vodicího psa nesahejme, nehlaďme jej, byť v dobrém úmyslu. Je lidskou slušností nejdříve člověka oslovit a zeptat se jej na souhlas s Vaším úmyslem. 3. Vodicího psa k sobě nevolejme. Má svého pána. Neodbytné nutkání komunikace zaměřme na majitele. 4. Psovi bez vědomí majitele nenabízejme jídlo či pamlsky. Ani výjimečně. Kondice a zdravotní stav jsou základem pro jeho dlouhý život a práci. 5. Chceme-li pomoci nevidomému člověku, kterého vede vodicí pes, vždy člověka nejdříve oslovme a zeptejme se, zda naši pomoc uvítá. Neurážejme se, když ji odmítne, je soustředěn na svou cestu. 6. Pomáháme-li nevidomému, nemanipulujme se psem, komunikujme s člověkem a slovně doprovázejme, co děláme. 7. Jdeme-li po ulici se svým vlastním psem, nikdy mu nedovolme vodicího psa obtěžovat, očichávat či jinak vyrušovat v práci. 8. Míjíme-li vodicího psa s nevidomým člověkem, mějme svého psa vždy na vodítku. 9. Nastupujeme-li se svým psem do dopravního prostředku, vždy dejme přednost člověku s vodicím psem. 10. V dopravním prostředku umožněme umístění vodicího psa a uvolněme vhodné místo. Nevidomý člověk s vodicím psem má přístup do obchodů, restaurací, úřadů, všech typů škol, zdravotnických ambulancí a také všech kulturních a sportovních zařízení.
Desatero je převzato ze stránek www.vycvikvodicichpsu.cz .
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama