Páníčkové a zvířecí miláčci jsou jako staří manželé

30. října 2007 v 17:07 |  Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Ne nadarmo se říká,že pes se podobá pánovi.
Podle britských odborníků je to skutečně pravda. A nepodobají se "jen" fyzicky, ale po letech soužití se většina pánů a jejich zvířecích miláčků vzájemně ovlivní i psychicky jako staří manželé v dobře klapajícím vztahu.
Podle profesora Richarda Wisemana z University of Hertfordshire většina chovatelů psů a koček či dokonce velkých plazů popisuje sebe i své zvířecí miláčky podobně. Většinou se shodují v tom, že sdílejí stejnou míru radosti, inteligence, nezávislosti či smyslu pro humor.
Čím déle navíc zvíře se svým chovatelem je, tím se jejich charakterové vlastnosti vzájemně více sblíží a srovnají.
"Po celé roky majitelé uváděli, že jejich miláčci mají jedinečnou osobnost. Nejenže tahle práce potvrzuje, že mohou mít pravdu, ale také odhaluje, že zvířecí miláčci jsou odrazem svých pánů," dodal Wiseman.
Do studie se zapojily dvě tisícovky dobrovolníků, 50 procent tvořili majitelé koček, 31 majitelé psů, 7 procent chovatelé rybiček, 6 procent chovatelé ptáků a stejný počet chovatelé plazů.
Stejné vlastnosti a charakter mají zvířata podle 20 procent chovatelů, ale po sedmi letech soužití už přenáší na své miláčky své vlastnosti 40 procent majitelů.
"Podobnost podporuje u lidí oblibu. Výzkumy potvrzují, že páry, které jsou si velmi podobné, zůstávají spolu nejdéle. Pokud to rozšíříme na zvířecí říši, myslím si, že ten, kdo má rád zábavu a je hravý, si raději vybere psa, například. Je to jako u manželských párů. Vyrůstají a připodobňují se a mají podobné osobnostní rysy. Je možné, že tady vidíme stejný efekt," dodal Wiseman.
Hraví lidé milující zábavu chovají nejčastěji psa, závislí a citliví lidé kočku, veselí rybičky a nezávislí individualisté plazy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama