Velkou Pardubickou vyhrála sedmiletá klisna Sixteen

15. října 2007 v 18:56 |  Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Dušan Andrés v sedle Sixteen se v cílové rovince stihli v klidu ohlížet, vyhráli ´o parník´
Dušan Andrés v sedle Sixteen se v cílové rovince stihli v klidu ohlížet, vyhráli ´o parník´
Žokej Andrés
Žokej Andrés
Vepředu leží favorit Maskul, v klubku za ním se rodí tragédie: Cieszymir osudně dopadá za Taxisem
Vepředu leží favorit Maskul, v klubku za ním se rodí tragédie: Cieszymir osudně dopadá za Taxisem
Taková byla 117. Velká pardubická České pojišťovny. Vítězkou se stala sedmiletá klisna Sixteen v sedle s Dušanem Andrésem - teprve třetím žokejem historie, jenž dokázal zvítězit v nejprestižnějším rovinovém dostihu Českém derby i na Velké!
Půvabná bělka se celý závod držela na špici. V závěru pak udeřila. A byl to drtivý finiš. Do cíle doběhla s bezpečným náskokem před Decent Fellow s Tomášem Hurtem. Třetí skončila další "dáma" - Eliška Přemyslovna s žokejem Pavlem Kašným. "Klidně z ní může být druhá Registana," vysekl vítězce poklonu Hurt, jenž na poslední chvíli nahradil Josefa Bartoše, který si zlomil ruku hned v prvním dostihu.
To Andrés měl včera štěstí. "Ani mi to ještě nedochází," usmíval se hrdina dne, jemuž při závěrečném ceremoniálu gratulovala i britská princezna Anna, dcera královny Alžběty. "Nevěřila, že tak malý koník má tak velké srdce," upozornil trenér vítězky Josef Váňa, který má ve svých rukou i Decent Fellowa.
Nechybělo mnoho a plnil si sny právě on! "Vždycky jsem chtěl v Pardubicích triumfovat na bílém koni," prozradil. "Tak se omlouvám, že jsem vás o ten zážitek okradl," zamrkal Andrés směrem k české dostihové legendě. "To je jedno. Já jsem si se Sixteen stejně nikdy moc nerozuměl. Tu už neosedlám nikdy," dodal.

Cieszymir utracen, Polárník bojuje o život
Patřil mezi pardubické překážkové přeborníky a největší favority... A stal se další obětí Taxisu. Z ošklivého karambolu s dalším favoritem Maskulem odešel kůň Cieszymir se zlomenou nohou a musel být utracen. Do Cieszymira vládal velkokarlovický trenér Radka Holčák velké naděje.
Svou výbornou formu ukázal devítiletý hnědý valach už v letošní srpnové kvalifikaci: Tehdy nestačil akorát na včerejší vítězku Sixteen. Porážku jí měl vrátil právě ve Velké pardubické.. Taxis překonával po boku svého stájového partnera Maskula. A byl to Ciesymirův poslední skok na tomto světě... Kvůli těžké zlomenině vřetenní kosti musel být utracen, jeho zranění byla neslučitelná se životem. A další rána přišla krátce po doběhu dostihu: Kvůli úplnému vyčerpání údajně bojuje o život i svěřenec trenéra Pavla Složila Polárník. Stosedmnáctý ročník Velké pardubické měl tak hořkou příchuť.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama