Listopad 2007

Psi.moda a doplnky

30. listopadu 2007 v 18:28 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Lidé nosí oblečení především jako ochranu proti chladu, dešti a nebo naopak proti slunečnímu záření, dále ze slušnosti a studu (abychom se nevystavovali zvědavým pohledům ostatních lidí), ale rovněž pro parádu. Své oblečení vybíráme s ohledem na své finanční možnosti, abychom ladili se svým okolím, aby bylo naše oblečení praktické a aby nám šaty slušely a udělali náležitý dojem na naše okolí.
http://www.yorksirsky-terier.cz/
Znalci módních trendů pravidelně sledují novinky renomovaných salónů. Módní přehlídky se dnes nekonají pouze pro lidi, ale také pro psy - společenskou záležitostí je sladit oblečení chovatele s oblečením jeho psa. Ať už konfekci kupujete, nebo šijete, je třeba se zamyslet nad několika otázkami:
Jsme já a můj pes spíše elegantní nebo sportovní typ?
Elegantní typy volí svetříky, kabátky a kloboučky tam, kde sportovci nosí mikiny, kšiltovky a prošívané bundy.
http://www.yorksirsky-terier.cz/K jakým příležitostem pejskovi oblečení pořídit?
Ideální šatník psa obsahuje alespoň tři oblečky - kombinézu na zimu, nepromokavou bundičku a svetřík. Jestliže čekáte nějakou mimořádnou rodinnou událost, měli byste uvažovat o doplnění psova šatníku o smoking nebo velkou večerní róbu.
Pes, který nosí oblečky pravidelně, je na ně zvyklý a jejich nošení se nijak nebrání. Nošení oblečků pro psy není jen kvůli parádě, ale hlavně z důvodů praktických: pes vám neprochladne (toto je důležité především u psů bezsrstých plemen nebo plemen psů se srstí bez podsady), pes si neznečistí a nezacuchá srst (to oceníme zejména ve chvíli, kdy spěcháme do práce), psa po koupání nebo po fyzicky náročné práci nemusíme balit do dek.
Móda pro zdraví
Pejsek, který je většinu dne a života v teplém bytě, nutně zchoulostiví. Jeho organismus se nedokáže vyrovnávat s teplotními rozdíly během krátkých zimních vycházek, a s postupujícím věkem psa je jeho termoregulace stále méně pružná. Pes je pak náchylnější k onemocněním, virovým nákazám, problémům s dýcháním a srdcem a rovněž k revmatickým onemocnění. Přesto je u nás oblečený pes stále spíše výjimkou. Někteří veterináři jsou k oblékání psů skeptičtí a tvrdí, že zdravý pes potřebuje na procházce jen hodně pohybu. Ale na druhou stranu - jeden teplý svetr může být levnější než návštěva u veterináře...
Móda pro parádu
Oblečky na psa můžeme pořídit buď ve vlastní výrobě (ručně pletené a háčkované svetříky, šálky nebo vlastnoručně ušité oblečení), nákupem ve specializovaných obchodech, poděděním, "z druhé ruky", ušitím na míru v psím salónu nebo zakoupením luxusního značkového zboží. Výhodou je, že váš pejsek se na rozdíl od pubertální dcerky, nebude cítit trapně v neznačkové mikině.
Co všechno naše obchody nabízejí? Svetry, mikiny, kombinézy, zimní vestičky, sukně, slavnostní šaty i vycházkové obleky, pláštěnky, pyžama a župany, trička, spodní prádlo vč. háracích kalhotek. Firmy připravují speciální kolekce pro různá roční období, plánují se hity sezony v různých barvách a střizích, vyrábějí se výbavičky pro štěňátka. Psí móda má i své vlastní konfekční velikosti.
www.yorkshireterrier.wz.czVýstavní psi
Jen těžko budete hledat výstavního pejska s dlouhou pěstěnou srstí venku na procházce bez oblečku. Tyto pejsky chrání jejich obleček před blátem, prachem, vlhkem i lámáním chlupů a to ať je parno, deštivo nebo mrzne. Také doma nosí "natáčky", které chrání jejich srst proti poškození.
Zábrana sebepoškození
Obleček se vám může hodit i v případě, že se váš miláček zranil a je potřeba mu zabránit v přístupu k jeho zranění či pooperační ráně, aby si nezpůsobil nežádoucí komplikace. Ve většině případů se totiž pejsek snaží ke zranění dostat všemi dostupnými způsoby, ať už lízáním, kousáním nebo drbáním. Víme, že je technicky nemožné hlídat psa (ale i kočku) 24 hodin denně několik dní za sebou. Sundání obvazů, a to i sádrových, nebývá pro psa velkým problémem a jen málokteré zvíře je nechá netknuté. Naštěstí je na trhu poměrně široký sortiment profesionálně vyrobených ochranných límců z různých plastů, v různých velikostech - jsou snadno snímatelné a velmi praktické. Další možností je použit "korzet", ten vyztužuje krk a tím brání zvířeti v ohnutí na potřebné místo. Také se používají plastové nebo textilní náhubky. Rovněž lze použít improvizované textilní návleky a košilky, ty jsou ale dostatečné jen u klidných a trpělivých jedinců. Jestliže je váš pejsek již zvyklý na oblečky, tak tento způsob ochrany proti sebepoškození pro něj bude asi nejpříjemnější a jistě mu nebude dělat velké potíže.
Vodítka a obojky
Obojek je hlavní součástí "oděvu" vašeho psa. Během života vašeho psa budete kupovat několik obojků podle toho, jak bude postupně růst. Není vhodné a ani praktické kupovat obojek "s rezervou" a čekat až vám pes doroste. Na trhu je možné sehnat obojky jednoduché kožené, kožené stahovací, obojky z nylonu, kovové stahovací nebo polostahovací či textilní obojky.
Vodítek na pejsky je na trhu rovněž velké množství - nechybí vodítka módní, tenká, lehká či nenápadná, která ladí s barvou vašeho psa, vašeho oděvu či oděvu vašeho psa. Můžete mít i vodítko v kontrastním provedení, které zajistí bezpečí vašeho pejska nejen reflexní barvou, ale i svou spolehlivostí a pevností. Samozřejmě nechybí ani barevně sladěné soupravy obojek a vodítko, nebo obojky vzorované pro konkrétní plemena, masivní kožené obojky zdobené kovem, nebo společenské obojky zdobené kamínky.
Doplňky pro pejsky
V prodejnách lze sehnat také značné množství slušivých mašliček, sponek, gumiček, šátků na krk, plastových skřipců či obojků se šátky, které zaručeně seženete v té barvě kterou zrovna potřebujete pro celkové doladění kolekce. Jestliže se s pejskem chystáte na horskou túru, možná vám přijdou vhod některé z různých druhů botiček a ponožek, které chrání tlapky psa před ostrými kameny, rozpáleným chodníkem nebo mrazem a solí.
Módní doplňky
Dnešní trh umožňuje k základnímu oblečení pejska pořídit ještě i boty na míru, krásný módní klobouček nebo čepici s kšiltem, pruhovanou šálu na omotání kolem krku či šátek na krk - to vše decentně "tón v tónu", nebo naopak ve výrazných barvách, kterými zajistíme psovi vyšší bezpečnost na ulicích.
Kromě běžných doplňků na vašeho miláčka, jako jsou obojky a vodítka, se dají koupit třeba i sluneční brýle. Milovníci luxusního zboží dopřávají sobě i svým pejskům značkové pelíšky, kabelky a tašky, ale i obojky Swarovsky posázené drahými kameny. V České republice se ale i těm nejvíce výstředním majitelům pejsků zdají nezvyklé nové zahraniční trendy jako je barvení psí srsti nebo lakování drápků speciálními laky.
Pejsci v oblečcích tedy nejen krásně vypadají, ale jsou ušetřeni i nejrůznějším nemocem. Ale vybírejte dobře, protože každému psovi sluší něco jiného!
Informace a fotografie poskytla Kateřina Paickrtová

Psí praváci a leváci

30. listopadu 2007 v 18:22 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Psí praváci a psí leváci

Existují, jak nedávno uvedly Lidové noviny.

Vrtěti psem

Podle předního vědeckého časopisu Current Biology, který zveřejnil výsledky laboratorních výzkumů italských vědců vedených profesorem psychologie Giorgiem Vallortigarou z univerzity v Terstu, byla rozluštěna některá psí gesta.
Vědci sledovali reakce třiceti psů různých plemen na různé situace: na příchod jeho pána, na cizího člověka, na kočku a na cizího velkého psa.
To, že pes reaguje nejusilovnějším vrtěním ocasu na svého pána, je zřejmé i bez vědeckého výzkumu. Zajímavé však je, že na přítomnost lidí a kočky vrtěli psi oháňkou mírně odkloněnou vpravo, kdežto konfrontace s cizím psem vyvolala reakci směřovanou vlevo. Pokud pes něco chce, vrtí mírně vpravo, pokud se chce něčemu vyhnout nebo se bojí, vrtí doleva. To vypovídá hodně o tom, jak funguje psí mozek, a vědci si tak potvrdili teorii, že každá z polokoulí psího mozku je zaměřená na plnění odlišných úloh.
Protože rozdíly jsou nepatrné a nedají se pouhým okem postihnout, pomohla vědcům až technika. Natočili vrtění ocásků v různých situacích a pohyb a směr ocasu analyzovali pomocí počítače. Sám profesor Vallortigara přiznává, že od tohoto objevu pozoruje všechny psy, které potkává, ale bez počítačové možnosti srovnání nelze rozdíly postihnout.

Leváci a pravačky

Výsledky výzkumu psího chování jsou podstatné i pro rozšíření poznatků o fungování lidského mozku. Reakce psů se podobá chování člověka. Lidé mají v příjemných situacích zvýšeně aktivní levou polovinu mozku, která má vládu nad pohyby pravé poloviny těla. Tuto polovinu mozku aktivujeme také v situacích, kdy se chceme k něčemu přiblížit. Naopak když se stahujeme od něčeho pryč, máme aktivnější pravou mozkovou hemisféru.
O tom, že psi využívají každou polovinu mozku rozdílným způsobem, svědčí to, že dávají při různých úkonech přednost jedné tlapě. Přitom fenky většinou preferují pravé tlapy, kdežto psi bývají spíše leváci. Zatímco pro lidi je důležitá aktivita rukou, v životě psa nemají tlapy tak významnou roli. Z hlediska komunikace je v psím životě důležitý ocas a jeho řeč, takže drobné nuance pohybu oháňky mohou naznačit mnohé nejen ostatním psům, ale teď už i nám, lidem.
Podle Lidových novin.

Chcete si pořídit fretku? rady jak na to

28. listopadu 2007 v 17:37 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Fretka je tvor velice živý a dovádivý. Vzhledem nám může připomínat kočku nebo jezevčíka. Povaha fretky se dá srovnat s povahou kočky ostatně s kočkou toho má hodně společného i přesto, že nepatří do skupiny kočkovitých šelem. Oproti kočce je fretka více hravá. Její podstatou je vymýšlení lumpáren a srandiček, které mohou majitele takového tvora pěkně rozčílit, ale především pobavit. Tvoreček vynalézavý, a osobitý. Nikdy neudělá to co po ní chcete, pokud její vůle není učinit to pro vaše potěšení. V tomhle je zase podobná paličatému jezevčíku. Za váš nezájem vás potrestá a vašemu trestu se směle vysmívá. Je to tvoreček, jenž si vás chce přizpůsobit k obrazu svému stejně, jako chcete vy sami, aby se on podřídil vám. Takže je to takové "kdo s koho".
Fretku řadíme do:
třídy savců
podtřídy živorodých
nadřádu placentálových
řádu šelem
čeledi lasicovitých
podčeledi kuny
rodu tchoři
druh fretka tchořovitá
Fretka a příroda
Fretka, jakožto tvor, kterého známe v současnosti, již není divokou šelmou, ačkoliv na některých místech na Zemi se ve volné přírodě vyskytuje. Ale nemysleme si, že ji můžete vypustit do volné přírody v naději, že přežije. Fretka je nyní domestifikovaný tvor a v přírodě sama nemá moc šancí na přežití.
Předkem fretky domácí (tchořovité) je tchoř tmavý. Uvádí se, že fretka byla domestifikována zhruba před 2000 lety.

Trocha historie neuškodí

Fretka v minulosti sloužila jako lovecké zvíře k vyhánění králíků z jejich nor. Takovému mysliveckému počínání se říkalo fretkování.
Fretka měla nasazený náhubek a hladová se pustila do nory.
Další metoda spočívala v tom, že se fretka pustila do nory bez náhubku, ale byla polosytá.
Jiné zdroje říkají, že fretek se užívalo k provlékání lan potrubím. To proto, že fretky zbožňují místa, která jim připomínají noru. To Vám jistě potvrdí nejeden chovatel, který svým fretkám rouru na hraní pořídil.
Na jiných místech je používali k chytání myší. Fretka je velice zdatný lovec a často tímto uměním překvapila mnoho dnešních chovatelů. Ne vždy mile. Ono říkat si, "však ona se na toho křečka 'v nechráněném akvárku' nedostane" je hrozně bláhové. Omyl této myšlenky se majitel dozví zásadně až když už je pozdě. Fretka se nezalekne ani potkana.
Fretka a ostatní domácí mazlíčkové
Jak již bylo řečeno výše, chováte-li ještě jiná zvířata jako hlodavce, okrasné ptactvo, rybičky, je nutno je důkladně zabezpečit!
Znovu zdůrazňuji:
Fretka je velmi zdatný lovec! Je schopná i dlouhou dobu takovou jednohubku ignorovat a ve chvíli, kdy to nejmíň čekáte, jednat jako šelma.
Fretka a hlodavec:
Dokážete-li dobře a důrazně zabezpečit hlodavce tak, aby se na ně fretka nedostala. Není to omezení, chovat kromě fretky i jiná zvířata je možné. NIKDY, je-li vám život vašeho hlodavce milý, se však nesnažte tyto druhy kamarádit!
Jednoduchá rovnice přežití:
fretka = LOVEC
hlodavec = KOŘIST
Fretka + hlodavec = DOBŘE NASYCENÁ FRETKA
Fretka a okrasné ptactvo:
Platí naprosto stejná pravidla jako u hlodavců. Rovnice přežití je rovněž stejná.
Fretka a pes:
Tato kombinace je vhodná, máte-li doma psa, který je zvyklý na jiná zvířata a je správně socializován. Potom si k němu můžete přivést malou freťuli. Nenechávejte je však bez dozoru. Seznamování dospělé fretky psího plémě neznalé, s představitelem psího rodu, může být nebezpečné i pro samotného psa.
Fretky bývají tak odvážné, že často i když se bojí, dokážou napadnout i velkého psa. Jsou-li zahnány do kouta, tak neváhají použít pachové žlázy a odvážně se vrhnou vstříc nepříteli. Přesto je ale na místě, dávat pozor a takovým střetům se psy se vyhýbat. Fretka díky tomu, že je malá, může přijít o život. Často však z takových bojů odchází i pes s piersingem nosu.
Fretka a kočka:
Kombinace rovněž možná. Nejlépe však uděláte, seznámíte-li malé freťátko s malým koťátkem. Ale také starší kočka je schopná přijmout, nebo alespoň tolerovat fretku ve svém revíru, když pochopí, že toto nové ukousané zvíře také patří do rodiny.
Seznamování různých druhů závisí na povaze každého jednotlivce. Je možné, že se po nějakém čase začnou dospělá zvířata navzájem tolerovat, ale vždy zůstávají v pozadí určité neshody. Proto je nanejvýš vhodné, aby každé zvíře mělo své místo klidu, kde se může uchýlit v případě potřeby.
Fretka jako mazlíček ano či ne?
Výhody:
- fretka je tvor skladný, lze ho vzít často i tam, kde nesmí psi a kočky
- na fretku nemusíte mít tolik času jako na psa, ona ho tolik nevyžaduje, prospí až 20 hodin
denně
- s fretkou můžete jít ven, když se chce vám. Nemusíte ji venčit min. 3x denně jako psa.
- život s fretkou vás naučí opatrnosti, které je třeba, chystáte-li se pořídit miminko. Je to
taková před mateřská škola.
- nejdříve vám mohou téct nervy, ale později zjistíte, že jste se naučili trpělivosti, a snad vás to i
donutilo být pořádnější.
- je to tvor chytrý, vynalézavý, veselý, přátelský, roztomilý, společenský.
- vždy se zajímá o to co děláte a chce se účastnit.
Nevýhody:
- váš byt již nebude zářit čistotou jako doposud - fretky jsou tak aktivní, že se dostanou téměř všude, není-li to řádně zabezpečeno.
- je to takový velký plantálek. Pořád se vám motá pod nohama, takže musíte být velmi pozorní - celoplošné koberce po celém bytě nejsou vhodné.
Všechny informace zde nemusejí odpovídat přímo vaší fretce, to je způsobeno tím, že tak jako lidé, i fretky jsou samostatné a odlišné osobnosti. Některé spí víc, jiné míň. Některé nenapadne šplhat po záclonách až ke hvězdám, jiné to dělají rády. Některé jsou kousavé víc, jiné míň, ale věřte, že fretky koušou i když to myslí velice přátelsky. Každý chovatel fretky se musí prostě smířit s tím, že kousání je fretčí vlastnost, a může ji pouze regulovat. Avšak každý správný fretkař si musí projít pubertou a říjí svého miláčka. V pubertě si fretka zkouší, co si ke svému páničkovi může dovolit a kam až může zajít s kousáním. V říji se kousání mění na: Chytit, stisknout a odvést pánečka.
Přesto fretkař na svou fretku nedá dopustit. Proč? Protože je to inteligentní, malé a roztomilé zvířátko.
Zdroj: http://fretka.kom.cz Pokud se právě rozhodujete, jestli fretku ano či ne, nepřehlédněte také knihu s jednoduchým názvem Fretky zkušené autorky Petra Neradžičové, kterou vydalo nakladatelství Jan Vašut v ediční řadě Jak na to. Může stát vašim užitečným pomocníkem při zvažování všech pro a proti, i při samotné péči o fretku, pokud se rozhodnete kladně.

Kniha poskytuje mnoho užitečných rad, jak o tato zvířata pečovat. Text je psán srozumitelnou formou a je doplněn množstvím barevných fotografií a ilustrací.

Zajímavosti z želvího světa

28. listopadu 2007 v 17:34 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Věděli jste, že první želvy se na Zemi objevily před 185 miliony let?
Díky tomu, že před více než 220 milióny let, kdy Afrika byla spojena s oběma Amerikami, se na Zemi objevily nový živočichové, dinosauři, se s nimi mohli želvy druhu Proganochelys setkat. Mořští dinosauři stejně jako mořské želvy dýchali a dýchají vzdušný kyslík, který nutně potřebují/bovali k životu. Další podobnost mají v kladení vajec jak želvy tak dinosauři je kladou/li na pláž.
kozatkaVěděli jste, že nejvyšší zaznamenanou rychlostí želvy ve vodě je 35 km/h, kterou vyvinula kožatka velká?
Kožatka je pravděpodobně nejrychlejší želvou právě proto, že je tak velká. Váží až 450 kg a její krunýř měří 1,6 m. Je to mořská želva, která žije ve všech teplých mořích světa. Přesto v současnosti patří mezi kriticky ohrožené druhy. Možná proto, že samice snášejí vejce jen jednou za tři nebo čtyři roky.
kajmankaVěděli jste, že nejsilnější čelisti mají želvy druhu kajmanka supí?
Kajmanka supí má ostré okraje čelistí, horní je hákovitě zahnutá. Na kořist (vodní živočichy nebo ryby) nehybně číhá a pak ji chytá prudkým výpadem podobně jako lvice. Je zařazena do červeného seznamu ohrožených druhů IUCN. Samice klade okolo 9 vajec, jejichž inkubace trvá 88-92 dnů, při nižší teplotě až 142 dnů.
Věděli jste, že největší vejce protáhlého tvaru klade největší malajsijská želva Orlitia borneensis, jejíž vejce jsou 7,6 cm dlouhá?
OrlitiaK zřejmě prvnímu evropskému odchovu Orlitie borneensis můžeme blahopřát tropické Zoo Randers Regnskov v Dánsku. Z vajec o velikosti 3,9x7,1-8,1 cm nakladených 10.10.2004 na břehu umělého jezera, sídlícího v malém městě Randers na severu Jutského poloostrova, se 6.3.2005 vylíhlo jedno mládě o velikosti 60 mm. V Brněnské zoo můžete najít až 10 jedinců tohoto druhu, v Praze pak ještě o něco více.
chrysemysVěděli jste, že mláďata želvy ozdobné dokáží během zimy zmrznout a přesto přežít?
Zvířata z mírných pásem, tedy z Evropy a severních USA musí v zimě přežívat v určitém klidovém stavu. Nízká teplota a chybějící nabídka potravy znemožňují zvířatům s proměnlivou tělesnou teplotou přežít v aktivním stavu. Pomáhají si navozením tzv. "zimního spánku", během kterého jsou všechny životní funkce neuvěřitelně zpomaleny. Všechny procesy látkové výměny, tep srdce, dýchání a pohyb jsou redukovány tak, že krátkou zimu v pohodlí přežijí i zvířata s menšími rezervami tuku. U dospělých želv má zimní spánek velmi příznivý vliv na chování související s rozmnožováním.
StupendemysVěděli jste, že druh Stupendemys geographicus, který žil před 5 miliony let, je největší vymřelou želvou?
Stupendemys geographicusJejí fosilní zbytky objevili paleontologové z Harvardské univerzity v severní Venezuele v roce 1972. Z nálezu vyplývá, že tento druh měřil 3 m celkové délky (krunýř 2,18-2,30 m). Jeho hmotnost byla vypočítána na 2040 kg.

Celosvětová síť Petmaxx se rozrostla o nového člena

28. listopadu 2007 v 17:30 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Celosvětová síť Petmaxx se rozrostla o nového člena
Petmaxx.com je skutečně největší celosvětový vyhledávací nástroj pro ztracená zvířata - připojením nového člena, brazilské databáze PetLink, se počet členů této sítě rozrostl na 28.
Prostřednictvím 28 databází a více než 15 milióny záznamů pomáhá Petmaxx.com na celém světě denně k opětovnému shledání majitelů se svými ztracenými zvířaty označenými mikročipem. Pro všechny majitele, kteří se svými mazlíčky cestují na dovolenou nebo na výstavy je to jedinečná šance dostat své ztracené zvíře zpět. Do Petmaxx jsou kromě evropských databází zapojené i registry z Ruska, Ukrajiny, Turecka, USA, Singapuru, Austrálie či Brazílie. V současné době je Petmaxx.com celosvětově největší služba tohoto typu pro majitele zvířat.
Petmaxx.com funguje jako vyhledávací nástroj. Je dostupný nepřetržitě všem uživatelům na světě. Osobní údaje majitelů jsou přitom stále důsledně chráněny - stačí zadat číslo mikročipu nalezeného zvířete a Petmaxx.com automaticky prochází mikročipy evidované v jednotlivých databázích. Na závěr zobrazí, ve které z nich je konkrétní čip evidovaný. Další komunikace pak pokračuje přímo s konkrétní databází.
Klienti Národního registru majitelů zvířat tak mohou se svými mazlíčky bez obav cestovat - všechna čísla mikročip registrovaná v NRMZ jsou automaticky a zařazena i do Petmaxx.
Pro další informace kontaktujte:
Národní registr majitelů zvířat, P.O.BOX 132, 120 00 Praha 2
Tel. 602 611 053, info@narodniregistr.cz, www.narodniregistr.cz

Jak chránit psy a kočky proti blechám a klíštatům

28. listopadu 2007 v 17:26 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Blechy, klíšťata a další zevní cizopasníci ohrožují psy a kočky na venkově i ve městech každý rok s narůstající intenzitou. Přítomnost těchto parazitů v srsti našich chlupatých kamarádů ohrožuje zdraví nejen psů a koček, ale i samotných majitelů. Mírná zima byla letos pro populaci blech a klíšťat velmi příznivá a ti se jistě s příchodem teplého počasí vynoří ve velkém množství. Psy i kočky je tedy potřeba proti těmto parazitům důkladně chránit.

Dříve byly jedinou možností ochrany obojky proti blechám a klíšťatům, moderní doba však s sebou přináší i moderní možnosti ochrany. Mezi ně patří spreje na srst a mezi veterináři i majiteli psů a koček velmi oblíbené pipety FRONTLINE Spot On. Ty si získaly velkou přízeň pro své jednoduché a bezpečné použití - pipetou lze snadno ošetřit i velké a dlouhosrsté psy, u nichž by bylo použití spreje poněkud náročné, zdlouhavé a stresující. Jedná se o pipetu s tekutinou, jejíž obsah se po odlomení uzávěru nanese na kůži v oblasti kohoutku (mezi lopatkami) psa či kočky - majitel tedy vůbec nepřijde do přímého kontaktu s účinnou látkou.

FRONTLINE je ale bezpečný i pro zvířata - po použití neproniká přes kůži do organismu, ale zůstává na povrchu kůže. Navíc má mimořádně nízkou rozpustnost ve vodě, která znamená minimální ztráty účinné látky např. při koupání či zmoknutí. Pes je tak chráněn proti blechám 2-3 měsíce (kočka až 5 týdnů) a proti klíšťatům 1 měsíc (kočka 3-4 týdny) po ošetření. Ochranný účinek nesnižuje ani kontakt s vodou, včetně koupání za použití kvalitního, neagresivního šamponu, přípravek je tedy využitelný i u zvířat, která milují plavání, jsou venku i za deštivého počasí, nebo je potřeba je častěji koupat.

"Svou rychlostí účinku, spolehlivostí ochrany proti blechám i klíšťatům, dlouhou dobou působení, odolností proti vodě a vysokým stupněm bezpečnosti jak pro ošetřené zvíře, tak i pro ošetřujícího člověka a osoby, které jsou následně se zvířetem v kontaktu, představuje FRONTLINE významný pokrok ve vývoji ochranných přípravků proti zevním cizopasníkům našich čtyřnohých společníků," shrnuje MVDr. Michal Gojda.

Důkladná ochrana proti klíšťatům zamezí nejen zbytečným ztrátám krve u napadených zvířat, ale i riziku nákazy infekčními onemocněními, která klíšťata přenášejí, jako je především Lymská borelióza. Vzhledem k tomu, že k usmrcení parazitů dochází rychle, je schopen tento přípravek, při pravidelně opakované aplikaci v intervalech 2 měsíců, eliminovat postupně bleší populaci i v podmínkách poměrně silně zamořeného prostředí. "U správně ošetřeného psa se výrazně snižuje riziko nákazy a přenosu infekčních onemocnění," upozorňuje MVDr. Gojda.FRONTLINE Spray (v balení 100ml a 250ml) lze zakoupit v obchodech s chovatelskými potřebami, FRONTLINE Spot On je k dostání u veterinárního lékaře a postupně během jara 2007 bude i volně prodejný v lékárnách.

Italský voříšek vyčenichal lanýže o hmotnosti 1,5 kg

28. listopadu 2007 v 17:21 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Italský voříšek vyčenichal lanýže o hmotnosti 1,5 kg

Lanýže jsou častým objektem dražeb. foto: profimedia
/* <![CDATA[ */fotogallery.fillArray( 0, '', 'http://media.novinky.cz/144/111449-article-v2cjz.jpg', 'http://media.novinky.cz/144/111449-gallery-v2cjz.jpg', 400, 266, 700, 467, 'Lanýže jsou častým objektem dražeb.','profimedia','http://www.profimedia.cz');/* ]]> */ /* <![CDATA[ */ fotogallery.init('koktejl'); /* ]]> */
V toskánských lesích podzim co podzim houbaři doufají, že ze země vyhrabou veliké lanýže, jejichž cena může dosáhnout i miliónů korun. Letošním rekordmanem je Cristiano Savini, který do aukce přinesl skutečně výjimečný úlovek, plodnici bílého lanýže vážícího 1,5 kilogramu. Za nález může poděkovat svému voříškovi Rockovi, který plodnici vyčenichal.
"Musel jsem Rocka přivázat, protože byl nesmírně nadšený," uvedl hledač a prodejce lanýžů Savini. Nedaleko Pisy se svým otcem Lucianem hodinu strávili na kolenou a rukou, aby opatrně obří plodnici vyhrabali z hloubky osmdesáti centimetrů.
Od roku 1954 je to největší nález v historii italského "lovu" na lanýže. Tehdy se podařilo najít obří houbu o velikosti 2,5 kilogramu. Pochutnal si na ní tehdejší americký prezident Eisenhower.
Saviniho plodnice poletí na aukci do Macaa, kam se sletí milovníci těchto hub z řad milionářů.
"Doufáme, že nám lanýže posvětí papež, ještě než odletí, ale musí to být co nejdříve, protože bílí lanýži se musí sníst do dvaceti dní. Očekávám, že porazíme dosavadní aukční rekord 140 tisíc eur z nedávné doby," prohlásila organizátorka aukce Gisele Obertiová.
Na počátku listopadu zaplatili na aukci v Hong Kongu tři investoři v přepočtu téměř čtyři milióny korun za plodnici vážící tři čtvrtě kilogramu.

Pěkná vánoční videjka se zvířátky:-)

27. listopadu 2007 v 16:52 Zvířecí srandičky

Vánoční zvířátka:
Falešní sobi:-D
Sbor veselých oveček :-)

Japonci si mohou půjčit psa na odpoledne

27. listopadu 2007 v 16:37 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Japonci si mohou půjčit psa na odpoledne

Kliknutím fotografii zvětšíte.Zvětšit obrázek Hodinová procházka se psem vyjde v přepočtu na 230 korun.
foto: Soňa Sulovská
Pro všechny milovníky zvířat, kteří je nemohou chovat doma, existuje v Japonsku jednoduché řešení - půjčit si je. A tato služba je tam čím dál oblíbenější, píše britský list The Daily Telegraph.
TOKIO - Počet firem, které půjčují zvířecí mazlíčky, v Tokiu stoupl ze 17 v roce 2000 na současných 134. A jejich nabídka je široká - od psů, koček a králíků až po ptáky, fretky nebo třeba želvy.
Lidé se s nimi těší různě dlouho - třeba jen pár hodin nebo celý týden. Nejčastěji si prý Japonci půjčují psy, hlavně o víkendech. Hodinová procházka se psem je vyjde v přepočtu asi na 230 korun.
"Pro každého zákazníka hledáme psa odpovídající jeho osobnosti," uvedla majitelka jedné tokijské půjčovny Janet Villageová, jejíž firma se pyšní celkem 48 pečlivě pěstěnými chovanci.
"Chodí k nám lidé, kteří si nemohou dovolit chovat zvířata v bytě, mladé rodiny, které si chtějí vyzkoušet psa, než ho koupí, a také staří lidé, kteří jsou tak trošku osamělí. Každý den někdo přijde," dodala.
Původně sice začínala s prodejnou zvířat, později se ale kvůli velkému zájmu přeorientovala právě na půjčování.

Nebezpečné boudy-at vám nezmrzne pes!

27. listopadu 2007 v 16:34 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Nebezpečné boudy – ať vám nezmrzne pes!Patří váš pes mezi svědomité hlídače, kteří tráví většinu svého času venku na zahradě? Myslete na jeho zdraví a pořiďte mu pohodlné bydlení. Přicházejí mrazy, tak raději neriskujte!
Některá psí plemena si na pobyt pod širým nebem snadno zvyknou a bude jim dokonce vyhovovat lépe než teplo vašeho bytu. I ten nejotužilejší hlídač však ve velké zimě může prochladnout, což se projeví třeba vleklými problémy s močovým ústrojím nebo kloubními potížemi. Každý pes by proto měl mít možnost ta nejtužší chladna přečkat v boudě, která mu poskytne dostatečnou ochranu. Bouda by neměla být malá, ale ani příliš velká - takovou si pejsek totiž nedokáže dostatečně »zadýchat«. Řešení »na klíč« Ve velkých kutilských supermarketech nebo v internetových obchodech pro zvířata už dnes zakoupíte psí boudy všech rozměrů i druhů. Svému psovi tak můžete pořídit bydlení »ušité« přímo na míru. Některé boudy se vyrábějí z umělé hmoty a poslouží zejména jako úkryt před deštěm, ty dražší však mají i dusíkovou izolaci, která v zimě zajistí teplo a v létě zase příjemný chládek. Umělohmotné domky mají tu výhodu, že se díky omyvatelnému materiálu a rozložitelné konstrukce velmi snadno udržují v čistotě. Plastové domky jsou nejvýhodnější z hlediska údržby. Oblíbené dřevo Kromě toho se prodávají samozřejmě i boudy dřevěné, kterým dají přednost hlavně milovníci »klasiky« a přírodního vzhledu. Vybrat si budete moci mezi tradiční sedlovou sřechou a rovnou variantou, která domácím hlídačům často slouží jako oblíbená pozorovatelna. Střecha bývá odklápěcí, aby se usnadnilo uklízení interiéru. Udělej si sám Pokud se rozhodnete vyrobit pejskovi boudu vlastními silami, měli byste dodržet několik náležitostí. Nutná je zejména dostatečná velikost - pes by měl mít možnost se v boudě pohodlně postavit a otočit. Při přípravách počítejte s tím, že vnitřní zateplení rozměry boudy ještě o něco zmenší. Vnitřní dispozice, která psa nejlépe ochrání před nepřízní počasí, je ložnice oddělená malou předsíňkou. Pejskovi můžete dopřát i luxus v podobě okénka. Předem však zvažte, zda budete ochotni ho dost často čistit. Co použít k zateplení? Nejvhodnějším materiálem pro zateplení je polystyren, který má výborné izolační vlastnosti, nenasáká vodou a neposkytuje živnou půdu pro plísně a hnilobu. Vrstvu izolace určitě překryjte ještě jednou vrtsvou dřeva, abyste předešli okousávání polystyrenu. Izolaci boudy ještě vylepšíte, pokud necháte celou konstrukci stát na nožičkách. Střechu důkladně pokryjte nepromokavým materiálem. Při výrobě boudy myslete i na pozdější údržbu - odnímatelná střecha vám prokáže velkou službu, až budete čistit vnitřek boudy a měnit podestýlku. Tou mohou být piliny, sláma, ale i deka či jiná textilie (počítejte s tím, že ji pejsek bude za dlouhých zimních večerů okusovat, proto se vyvarujte umělých materiálů, které by mohly poškodit jeho zažívací ústrojí). Venkovnímu pejskovi dopřejte energeticky vydatnější potravu, kterou bude jeho více namáhaný organismus potřebovat. Foto: www.allpet.cz, www.psi-boudy.cz, www.happyanimals.cz

Pomocná tlapka-pomoc pro kočičky v Praze

22. listopadu 2007 v 18:27 Pomáhejte zvířátkům!!

Dne 21. 8. 2007 bylo založeno nové občanské sdružení na ochranu zvířat Pomocná tlapka. Založili ho bývalí dobrovolníci OS uměním na pomoc zvířatům - dřívějšího Mikroazylu paní Kopáčové. Skutečná péče o kočičky bez spolupráce s Uměním na pomoc zvířatům byla však známa již v červnu tohoto roku, a až nyní je tedy oficiálně nové sdružení založeno.
Důvodem, proč se část dobrovolníků oddělila, byl rozpor v péči o kočky, na který měly obě strany odlišný názor. V důsledku dalších okolností pak vlastní péče o kočky pokulhávala a vynaložené úsilí zdaleka neplnilo svůj účel. Tak daleko to došlo i kvůli dalšímSesi osobám, které v Uměním na pomoc zvířatům nefigurovaly, ale přesto se snažily do provozu spolku zasahovat a zasáhly natolik, že to zvedlo vlnu pomluv a nedorozumění. Proto jsme se rozhodli pro nejlepší krok, který by prospěl nejen kočkám, ale především osobám, které o ně pečují. Rozhodli jsme se dobrovolně odejít, a založit tedy spolek nový. A to bez nenávisti ke zbývajícím členům a dobrovolníkům Uměním na pomoc zvířatům, ale spíše s další částečnou spoluprací a kolegiálností.
Věříme, že díky novému spolku budeme moci vynaložit více úsilí, které povede ke zlepšení situace opuštěných koček v Praze. Pro začátek máme tedy dvě hlavní depozita, kde je kočiček momentálně nejvíce, a čtyři depozita, kde jsou ubytovány kočičky pouze po jedné až po třech, a to především kočičky, které je potřeba izolovat. Nadále bychom se tedy chtěli věnovat péči o opuštěná zvířata. Naše kapacity jsou značně omezené, zatím může být v naší péči maximálně 70 zvířat, a to výhradně kočiček. Doufáme, že se přidají další dobrovolníci ochotní kočičky u sebe doma dočasně ubytovat a tím umožnit dalším kočkám na ulicích, aby také našly přechodný a později i trvalý domov.
PrinceznaPéče o kočky bude v podstatě shodná s jinými spolky a útulky, jelikož budeme přijímat opuštěné kočky z ulic, od lidí, kteří je nemohou nadále nechat ve své péči, kočky nalezené, zraněné, nemocné, týrané apod. Populace toulavých koček budeme nechávat kastrovat a vracet do lokalit zpátky, pakliže se v místě bude stavět či jakákoliv jiná okolnost narušující kočičí prostředí, ponecháme je v naší péči a budeme pro ně hledat nové ubytování.
Po přijetí kočiček jim bude zajištěná základní veterinární péče, krmení a pohodlí. Očkované a v případě dospělých koček i kastrované kočky poté nabízíme k adopci zodpovědným lidem. Vysoce březí kočky, tzn. kočky v druhé polovině březosti, nebudeme nechávat kastrovat, ale necháme je v izolaci domácího depozita, kde koťátka odchovají, a poté bude kočička kastrovaná.
LucieChceme se věnovat i osvětové činnosti zejména uvědomování občanů o potřebě kastrace koček. Jinak už nyní je v plánu vybudovat, lépe řečeno zrekonstruovat domek jednoho z našich členů, kde bude možné poskytnout azyl mnohem většímu množství koček, zde je pak možnost postavení venkovních voliér i volného pohybu koček, které v naší péči mohou zůstat na trvalo - tedy kočky staré, dlouhodobě nemocné nebo velmi plaché. Přednostně však všechny kategorie koček nabízíme k osvojení novým majitelům, abychom místo nich mohli přijímat další kočičky, které jsou venku a čekají, až pro ně přijdeme.
KessyObracíme se tedy s prosbou na milovníky koček. Vzhledem k tomu, že žádný z našich současných členů a dobrovolníků nemá takový příjem peněz, aby z něho bylo možné hradit péči o kočky, prosíme o finanční i materiální podporu pro naše svěřence. Z materiálních darů uvítáme krmivo - především konzervy, stelivo a další potřeby pro kočky. Finanční prostředky jsou nutné zejména na kastrace, vakcinace, odčervovadla a léčbu koček. Jedna dospělá kočička nás stojí zhruba 1500 - 2500 Kč, než ji můžeme nabídnout k adopci novému majiteli. V současné době jsme přijali velmi nemocnou kočičku nejen plnou parazitů, ale také s ledvinovými potížemi, pro kterou potřebujeme pomoc momentálně největší. Určitě uvítáme i nové členy a dobrovolníky, kteří by nám chtěli pomáhat především s hlídáním kočiček a koťátek, s propagací, s transportem apod. Vítán je každý milovník koček.
JaroušekJen pro představu - od 1. 7. 2007 datujeme osamostatnění dobrovolníků a od tohoto data až po založení spolku, tedy do 21. 8. 2007, jsme i přes nepříznivé podmínky přijali 86 nových kočiček. Pro některé se povedlo najít nové domovy, přes 70 z nich je ještě stále v naší péči. Na našem seznamu je zapsáno neuvěřitelných 860 opuštěných koček, které jsou na ulicích nebo u nálezců, kteří nás kontaktovali, a pro tyto kočičky je nutné zajistit umístění. Budeme se snažit postarat se o ně, i když číslo je opravdu vysoké a v jednom roce nemožné zvládnout. Čím větší bude podpora veřejnosti, tím více kočiček můžeme i nadále přijímat.
Pomůže každá koruna, každá konzerva a každá pomocná ruka. Velkou pomocí jsou pro nás i trvalé příkazy, které nám pomohou uhradit veterinární péči o kočičky. Momentálně musíme opravdu šetřit každou korunu, abychom se mohli postarat o ty Charlinkakočičky, které máme, na další bohužel nezbývá už vůbec nic. Na poskytnutí všech sponzorských darů vám rádi vystavíme potvrzení pro finanční úřad.
Nabízené kočičky - viz foto
OS na ochranu zvířat Pomocná tlapka
Formanská 40, 149 00 Praha 4
Tel. 776 083 090 - večer nebo 774 108 026
www.utulek-kocky.cz
email: pomocna.tlapka@email.cz
Č. účtu: 216955754/0300

Beskydy a Javorníky možná nabídnou azyl medvědům

22. listopadu 2007 v 18:17 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Ilustrační foto
VALAŠSKĚ MEZIŘÍČÍ - O tom, zda poskytnou moravskoslezské hory azyl medvědům, kteří se u našich východních sousedů přemnožili, se dnes ve Valašském Meziříčí radili čeští i slovenští ochránci přírody
Podle hrubých odhadů totiž žije nyní na Slovensku okolo osmi set těchto velkých šelem.
"Mají problém se ve volné přírodě uživit. Populační přírůstky medvědů jsou tak vytlačovány do okrajových karpatských pohoří, tedy Vsetínských vrchů, Moravskoslezských Beskyd a Javorníků," upozornil přední slovenský odborník Milan Janík.
Podle něj proto bude nutné zajistit těmto velkým šelmám odpovídající životní prostor.
"To znamená omezit pohyb a činnost lidí na územích o výměře v řádech stovek hektarů, aby tam medvědi našli potřebný klid," zdůraznil ostravský zoolog Ludvík Kunc s tím, že bude nutné začít dlouhodobě mapovat pohyb šelem na Valašsku, jejich potravinové možnosti a podmínky pro přezimování.
Výzkum by měl trvat deset až patnáct let. V sousedství slovenské hranice by mohly díky tomu vzniknout zcela nové či rozšířené současné pralesní rezervace.
Nyní se na česko-slovenském pomezí zdržuje pět medvědů.
"Vyskytují se na určitých místech. To dokazuje, že u nás našli téměř stejné podmínky jako na Slovensku," potvrdil Kunc. Ten je přesvědčený, že medvěd do naší přírody patří a že by se jich v moravskoslezských horách mohl bez problémů usadit až dvojnásobek současného stavu.
(jep)

Plejtvák uhynul po 1600 kilometrů dlouhé pouti Amazonkou

22. listopadu 2007 v 18:14 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Plejtvák obrovský BRASÍLIA - Šestnáct set kilometrů dlouhou cestu z Atlantského oceánu proti proudu jihoamerického veletoku Amazonky nepřežil v úterý samec plejtváka malého.
Pět a půl metrů dlouhý a 12 tun vážící mořský savec uhynul v jednom z přítoků Amazonky, brazilské řece Tapajós. Mrtvé tělo velryby našli místní obyvatelé v místě vzdáleném dvě hodiny plavby od města Santarém.
Ještě v neděli se přitom ochránci životního prostředí pokoušeli plejtváka, který během své cesty rameny řeky několikrát uvízl na písčitých mělčinách, zachránit. Vystresované zvíře polévali vodou, aby jej ochránili před spalujícími paprsky tropického slunce.
Naposledy v neděli se pokoušeli plejtváka odchytit a přemístit na loď, kterou by odcestoval zpět do oceánu.
Velrybu v řece Tapajós si lidé poprvé všimli minulý týden, ale biologové odhadují, že bloudit v povodí Amazonky mohla už dva měsíce. Vyhladovělé a dezorientované zvíře nedokázalo samo najít cestu do moře a ve sladké říční vodě zřejmě onemocnělo a následně zemřelo.
Přesnou příčinu smrti plejtváka malého ale odhalí pitva. "Dokud neobdržíme výsledky z laboratoře, nebudeme schopni s jistotou určit, proč velryba uhynula," uvedla bioložka Fábia Lunaová.
Cyril Bumbálek

Podpořte zákaz chovu slepic v klecích!

22. listopadu 2007 v 18:04 PETICE na záchranu!

KLEC je stále KLECÍ !
Tisková zpráva 18. 9. 2006
Dnes byl na tiskové konferenci v Bruselu představen skrytě natočený film "A cage is still a cage" obsahující znepokojivé záběry nehumánních podmínek pro slepice - nosnice chované v klecích. Tisková konference byla připravena mezinárodní organizací pro ochranu hospodářských zvířat Compassion in World Farming (CIWF) a Evropskou koalicí pro hospodářská zvířata -European Coalition for Farm Animals (ECFA).
Zákaz chovu slepic v klecích
Podle směrnice EU z roku 1999 bude zákaz chovu slepic - nosnic v malých konvenčních klecích zakázán od roku 2012. Od tohoto roku by slepice mohly být chovány pouze v klecích větších tzv. "obohacených - zdokonalených", i když i ty jsou pro welfare slepic velmi sporné, a směrnice stanoví také podmínky chovů volných. Zákaz chovu slepic v "neobohacených - nezdokonalených" konvenčních klecích je ale nyní ohrožen. Směrnice totiž požaduje, aby byl tento zákaz před uvedením v platnost revidován. Revize probíhá nyní. Mnoho výrobců vajec proto lobuje, aby byl zákaz odsunut na mnoho let. CIWF a ECFA žádají radu zemědělských ministrů, aby zákaz neodkládala. V EU (25) je v bateriových klecích chováno přes 300 milionů slepic.
Chov slepic v klecích je nehumánní. Klece jsou příliš malé, slepice si nemohou ani protáhnout křídla a ani se chovat svým přirozeným způsobem. Vědecký výzkum potvrdil, že i tyto nosnice mají stále silně vyvinutý instinkt: mají silnou potřebu snášet svá vejce do hnízd, hledat si potravu hrabáním, klováním, popelit se a odpočívat na hřadech. Nic z tohoto však není možné v kleci. Navíc velké omezení pohybu způsobuje slepicím častý výskyt osteoporózy (křehkosti kostí) a u mnoha slepic z klecí se vyskytují zlomeniny, především po manipulaci s nimi. Vědecký výzkum plně podporuje zákaz chovu slepic v klecích o Zpráva "European Food Safety Authority" dokládá, že pokud nemá slepice možnost chovat se přirozeně a pokud je doložena tak vysoká úroveň výskytu osteoporózy, znamená to velmi vážné ohrožení pro zajištění welfare (pohody) slepic v klecích. o V nedávné zprávě "Lay Wel" Evropské komise se uvádí, že welfare nosnic v klecích je velmi kompromisní. Veřejné mínění výrazně podporuje zákaz klecí Zákaz chovu slepic v klecích odráží silný veřejný nesouhlas s tímto systémem. 58 % respondentů v průzkumu označovalo welfare slepic/nosnic jako velmi špatný. A 78 % respondentů uvedlo, že stav welfare slepic je nedostatečný až velmi špatný.
Již nyní v několika zemích EU pochází asi 50 % vajec prodávaných v obchodech z neklecových systémů (Holandsko, Švédsko, Dánsko, Velká Británie). (V Rakousku a Německu je to skoro 25 %.) "Obohacené - zdokonalené" klece Mnoho chovatelů se připravuje, že zákaz chovu v klecích obejde změnou v systém chovu v klecích tzv. "obohacených" (nebo se užívá termínu "zdokonalených"). Tyto klece jsou, bohužel, podle směrnice legální. Slepice mají v "obohacené" kleci pouze o 50 cm2 více využitelné plochy než slepice v kleci "neobohacené". Obohacené klece obsahují bidýlka a hnízdní přihrádky a část s podkladem použitým jako podestýlka. To je značně nedostatečné pro zajištění behaviourálních či přirozených potřeb slepic. Nový, skrytě natočený, film CIWF a ECFA dokládá, že "obohacené" klece nedokáží vyřešit mnoho problémů spojených s welfare (pohodou) slepic, které způsobuje chov v kleci. Náš film ukazuje, že "obohacené" klece nejsou evidentně lepší než klece bateriové "neobohacené" a že je snadné se vyhnout ustanovení směrnice, které má chránit welfare slepic v "obohacených" klecích.
Žádáme radu zemědělských ministrů, aby odolala tlaku na odložení platnosti zákazu užití bateriových klecových "neobohacených - nezdokonalených" systémů. Zákaz musí vejít v platnost tak jak je směrnicí stanoveno, tj. 1. 1. 2012. Radu dále žádáme, aby zakázala užití klecí "obohacených - zdokonalených". Náš film ukazuje, že tyto klece jsou jen o málo lepší než klece "neobohacené". Mají především ukonejšit veřejnost v tom, že welfare slepic je v nich podstatně zlepšeno, přitom je ve skutečnosti chovatelům umožněno používat dále nepřijatelný klecový způsob chovu. Žádáme také chovatele, aby své slepice nechovali v žádné z klecí, ale ve správně vedeném volném chovu nejlépe s venkovním výběhem.
Film byl natáčen v Holandsku, Polsku, Španělsku a ve Velké Británii. Kopie filmu v ČR u Společnosti pro zvířata. ECFA tvoří 28 organizací pro ochranu zvířat z 21 členských zemích EU.
Animovaná píseň "Uvězněná mezi vámi" na www.keeptheban.eu/cz

Podepište petici:TADY
Společnost pro zvířata - z. o. ČSOP
Lublaňská 18, 120 00 Praha
s.pro.zvirata@ecn.cz

Je krutost a zabíjení skutečně vánoční tradicí?!

22. listopadu 2007 v 17:52 STOP trápení zvířat!

Jako každý rok se objevují v našich ulicích krvavé pulty, kádě s přidušenými kapry a krvavá rybí těla lapající po dechu a čekající na ránu. Je s podivem, že Vánoce, které bývají nazývány svátky klidu a míru jsou provázeny něčím tak nechutným jako je veřejné zabíjení kaprů. Citliví lidé se pohoršují nad zabíjením psů v Číně, ale kapra si pokrytecky stejným způsobem nechají zabít. Veřejné zabíjení zvířat rozhodně do civilizované Evropy nepatří. Ještě zajímavější je, že kapr rozhodně není tradiční vánoční jídlo, i s bramborovým salátem je to jinak.

Kapr byl ještě koncem 19. století výsadou bohatých lidí, nebyl vánočním jídlem, tradičním českým jídlem na vánoce byl "houbový kuba" z krup, hrachu a hub, nebo jiná lidová jídla. Bramborový salát je převzat z Bavorska. Tradičně se také na Vánoce držel půst, dnešní přejídací orgie, kdy se rodiny krmí smaženými řízky, kapry, cukrovím a majonézovým salátem jsou pozůstatkem minulého režimu kdy vysoká spotřeba potravin měla západní svět přesvědčit že jsme na tom lépe. Ale lékaři mající o vánočních svátcích pohotovost vědí své - tolik akutních žlučníků, zažívacích problémů a infarktů nemají v žádném jiném ročním období.

Co se tedy dříve jedlo?
Kromě již uvedeného houbového kuby "mívali hrachovou polévku,polovice rýže a polovice jahel), jablkový závin a muziku, t.j. uvařené křížaly (usušená jablka), sušené hrušky a švestky. Jinde mívali spařené peciválky, které se připravovali tak, že se upekly menší vdolky, plněné mákem, vhodily se pak do horkého kozího mléka (někdy jen vody), nechal se přejít var, scedily se a podávaly se polité škvařeným máslem a medem nebo sirupem. Na Štědrý den se nesměl jíst česnek, lidé by po něm byli zlí, ale měl se dát kohoutovi, aby se nedal. Po večeři se často pívala čokoláda, kterou dávali toho dne obchodníci jako výslužku svým zákazníkům."
(kniha Lidová výživa od Mudr. Kaizla z roku 1944)

Proč jíst tedy na Vánoce kapra?
Žádný důvod pro to není (jistě, rybářské podniky na tom hodně vydělají, takže vždy nějaký důvod najdou - proto se objevuje před Vánocemi v novinách tolik "odborných" informací o "prospěšnosti" rybího masa )Kapří maso není valné chuti a často ani nápadité úpravy nepřehluší mdlou a bahenní chuť masa. Ale zisky rybářů jsou obrovské, proto tolik řečí o tradici a o tom, že bez kapra se vánoční stůl neobejde.

Zabíjení na ulici
Moji zahraniční známí se mě jednou ptali, jestli mi nevadí ty nechutnosti co se dějí v Praze před Vánocemi na ulici - tehdy mi došlo, že vlastně není velký rozdíl mezi trhem se psy v Číně, kde si vyberete pěkného voříška a obchodník vám jej zařízne a stáhne. Prodejce kaprů vás také nechá vybrat, kapra praští, úřízne hlavu, stáhne kůži, hmm jaká krása. Prodej a zabíjení kaprů na ulici je skutečně naší velkou ostudou. To nemluvím o dětech, které tyto krutosti sledují, jak se jim asi bude spát? Ale na druhou stranu zase jasně vidí, z čeho je vánoční rybička na jejich talíř. Ryby neumí křičet, takže neslyšíme jak jim vadí zabíjení brigádníky i "odborníky", neslyšíme, že jim zaživa odřezávají hlavu...

Pouštění kaprů
Jsou v zásadě dva názory na pouštění kaprů na svobodu : ne, kapr zemře, ano, kapr nezemře. Ale důležité je vědět, že za každého kapra kterého koupíte bude příští rok vypěstován další, týrán při převozu a zabit na ulici. Poptávka vytváří nabídku, to ví i malé dítě.Takže pokud chcete kapry ušetřit trápení, nekupujte je vůbec a dejte "rybářům"signál, že o krvavé Vánoce nestojíte.

Něco o praktikách rybářů najdete na serveru Zvíře v tísni

Dohlédněte na to, zda prodejci dodržují předpisy! Nenechte kapry trpět víc než je nutné. Návod na kontrolu i udání přestupků je na webu OHZ.

Připravil: Jan Šťastný (převzato ze zvirevtisni.cz)
***********************************
Víte že...
...kapr má plně vyvinutou nervovou soustavu a cítí bolest ve srovnatelné míře jako my či nám blízká zvířata?
...jejich cesta na smrt začíná již na podzim,kdy jsou vyloveni,za pomocí hrubé techniky vytříděni a naházeni do přepravních nádob?
...při manipulaci s takovým množstvím ryb dochází k jejich fyzickému poškození a mnoho z nich tento způsob zacházení nepřežije?
...takto pomlácení kapři putují do sádek kde 2-3 měsíce hladoví,než jsou převezeni do ulic?
...i minimální požadavky zákona pro prodej kaprů na ulicích jsou často zcela ignorovány?Setkat se můžete například se špatně prokysličenými a přeplněnými káděmi,násilným vytlačováním jiker či zbavováním šupin za živa. Podomácku ubíjení kapři prožívají možná ještě horší chvíle.
...mír,láska a soucit jsou mnohem hlubšími vánočními tradicemi než pouliční masakr?
Co můžete udělat:
*nekupujte vánočního kpara.Čím více kaprů letos lidé koupí,tím více jich bude příští rok odsouzeno k tomuto utrpení.
*Nepouštějte kapra zpět na svobodu.Ve stavu naprostého vyčerpání a zbavený ochranného slizu má jen minimální šanci na přežití.Navíc jeho smrt bude pomalá a stresující.
*Protože i jiné živočišné potraviny,v sobě nesou trápení a zabíjení zvířat,dopřejte si o Vánocích jídlo bez těchto produktů-třeba tradičního houbového kubu.Navštivte místní prodejnu zdravé výživy a objevte chutné ,zdravé a etické potraviny rostlinného původu.

Letošním hitem dárku pro psy je parfém

22. listopadu 2007 v 17:26 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Letošním hitem vánočních dárků pro psy je parfém

Kliknutím fotografii zvětšíte.Zvětšit obrázek Psi novým dárkům asi moc nerozumí, radost z nich mají spíš lidé
foto: Novinky - Kristina Labohá
Většina psích majitelů pamatuje na své chlupaté kamarády i pod vánočním stromečkem. Letošním hitem mezi dárky pro ně jistě bude parfém. Londýnská společnost Mungo & Maud tvrdí, že jejich vůně Petite Amande je první na celém světě, která je určena výhradně nejlepšímu příteli člověka. V Británii za něj zákazníci zaplatí v přepočtu čtrnáct set korun.
LONDÝN - Společnost si najala dobře známou tvůrkyni parfému Lyn Harrisovou, která produkuje pod svou vlastní firmou Miller Harris od roku 2000. Její unikátní psí směs obsahuje černý rybíz, tuniský nerol, mimózu a fialkové listy se základy sladkého vanilkového bourbonu a sladkých mandlí.
K parfému byl vytvořen také šampon stejné vůně, který přijde zhruba na 600 korun a provoní srst ve stejné kompozici esencí.
"Nějaký čas jsme chtěli vytvořit originální parfém pro psy, který by tvořily vytříbené ingredience, jež by nezahlcovaly smysly. Vůni, která by osvěžila psa a zároveň by byla příjemná také lidskému nosu. Obdivuji Lyn Harrisovou za její práci řadu let a myslím, že její s přírodou spjaté smysly se pro tuto práci skvěle hodí," uvedla pro deník Daily Telegraph Nicola Sacherová ze společnosti Mungo & Maud.

Američan skončil za mřížemi kvůli olizování ropuchy

18. listopadu 2007 v 18:01 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Američan skončil za mřížemi za olizování ropuchy

Kliknutím fotografii zvětšíte.Zvětšit obrázek Olizovat žáby se nevyplácí. Ilustrační foto.
foto: profimedia
Někdo líbá žabáky kvůli tomu, aby se proměnili v krásné prince, jiný zase kvůli halucinogenním účinkům jedu, které mají na kůži. Ve výsledku se i tak může ropucha proměnit nakonec v prince. Jednadvacetiletý muž z Missouri skončil za mřížemi za "držení a olizování" ropuch, které produkují jed s halucinogenním účinky.
KANSAS CITY - Podle městské policie z Kansas City se David Theiss pokoušel "dostat do závratných mimosmyslových výšin" olizováním ropuchy coloradské. Mladík zřejmě netušil, že se jedová látka musí kouřit, aby měla pro tělo "povznášející účinky".
Někteří prodejci zvířat v USA coloradské ropuchy postupně stahují z nabídky, protože jejich jed může vyvolávat u lidí nevolnost a může dokonce zabít některá domácí zvířata.
"Lidé užívají její jed jako halucinogenní látku už odpradávna. Dnes je to jakási móda," řekl americké stanici KMBC expert na ropuchy Danny Snyder.
Podle úředníků a policistů z Clay County jde o první případ, kdy museli řešit užívání takového typu drogy. David Theiss byl propuštěn na kauci. Ropucha, kterou používal při svých mimosmyslových výletech, skončila v laboratoři policie.

V Jihlavě se narodila vzácná hádátka

18. listopadu 2007 v 17:55 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Hroznýšovec jamajský je v dospělosti obávaným predátorem. I když na to zatím nevypadá. Hroznýšovec jamajský je v dospělosti obávaným predátorem. I když na to zatím nevypadá. Foto: Zoo Jihlava/Kateřina Kosová VYSOČINA - Jihlavská zoologická zahrada si může připsat další chovatelský úspěch. V oddělení plazů má hned 18 nových přírůstků. Hrdou matkou se v úterý stala jedna ze samic hroznýšovce jamajského.
Chovem těchto plazů z čeledi hroznýšovitých se jihlavská zoologická zahrada zabývá již 12 let. Tři samice a dva samci, kteří v teráriu žijí, za tu dobu přivedli na svět celkem 55 mláďat. Letošních 18 ale zdaleka není rekord.
"V loňském roce se podařilo odchovat dokonce 32 mladých hroznýšovců jamajských," uvedla mluvčí zoo Kateřina Kosová. "Radost máme ale z každého jedince, jedná se totiž o velice ohrožený druh, který je zařazen v červené knize ohrožených druhů," vysvětlila. Mizení těchto nádherných plazů z přírody má na svědomí především neúměrná těžba dřeva a likvidace přirozeného prostředí na jeho domovské Jamajce.
Odchovat háďátka do dospělosti ale není jen tak. "Mláďata, která se rodí po půl roce březosti, musíme dalších devět měsíců ručně krmit," popsala ošetřovatelka Luba Ševčíková. "Přibližně po roce budou dost velcí na to, abychom je očipovali a nabídli dalším zoologickým zahradám do chovu," přiblížila budoucnost hádků.
Do přírody, kde těchto plazů přežívá posledních pár set kusů, se ale vysočinští hroznýšovci zřejmě nikdy nepodívají.
Martina Davidová

Balíček v odpadkovém koši odhalil šokující překvapení!

18. listopadu 2007 v 17:53 STOP trápení zvířat!

KLADNO - Otřesný nález vyděsil ženu z Kladna-Kročehlav, která v ranní tmě narazila v půli chodníku na odpadkový koš. Nejenže ji vyděsila překážka, kterou nečekala, ale také obsah nádoby, jež skrývala pět mrtvých štěňat.
Kladenský veterinář Karel Klaus konstatoval u pěti nalezených štěňat v koši už jen smrt. Kladenský veterinář Karel Klaus konstatoval u pěti nalezených štěňat v koši už jen smrt. Paní přiběhla k nám do obchodu. Okamžitě jsme zavolali městskou policii. Pejsci tam leželi zabalení v hadru a nejevili známky života. Ještě teď mi z toho není dobře, když si na to vzpomenu," uvedla majitelka potravin v Kročehlavské ulici Soňa Hlaváčková.
Po příjezdu na místo si hlídka celý obsah koše převzala a odvezla na nejbližší veterinární stanici do kafilérního boxu. "Naši strážníci byli na místě a i pro ně to bylo hodně nepříjemné. V ulicích se sice setkáváme s různými věcmi, ale takový pohled otřese asi každým, kdo má jen trochu vztah ke zvířatům," uvedla mluvčí Městské policie Kladno Jiřina Forejtová.
Na základě vyjádření veterináře, uhynula štěňata v důsledku silného podchlazení. "Dvě z nich jsem pitval a podle překrvení orgánů bylo příčinou smrti skutečně podchlazení. V každém případě to byla štěňata pouliční směsi, která ještě neviděla. Odhadem tak dvoudenní a nebyla nikdy ani krmená," uvedl kladenský veterinář Karel Klaus, jenž se s podobným případem již dlouho nesetkal.

Pohodit štěně je pro mnohé snadnější

Pro očité svědky, kteří podivný balíček položený v koši v půli chodníku viděli, je i nadále nepochopitelné, jaký člověk tam mohl živá zvířata vůbec ponechat. "Pro mě je to odpornost nejvyššího stupně. I kdyby ta štěňata nechtěl někdo domů, má přece možnost je dát do útulku nebo odnést na veterinu, ale takhle promyšleně je zabalit, dát do kýble na odpadky a postavit na ulici? Podle mě tam ta štěňata musela být celou noc," řekl muž ze sousedství.
"O případu vím, protože mi lidé kvůli tomu volali. Předem jsem jim řekla, že štěňata musí odvézt veterináři, jestli jsou podchlazená. Náš útulek na to není zařízený, abychom se takhle narozeným pejskům mohli věnovat čtyřiadvacet hodin denně a poskytovat jim i další péči. V každém případě je vždy humánnější zvíře, které se narodí a není o něj zájem, nechat utratit. To ovšem stojí peníze, tak je snazší pohodit je na ulici," uvedla majitelka psího útulku Bouchalka v Buštěhradu Eugenie Sychrovská. Osobně našla podobné balíčky za branami útulku letos hned dvakrát, a to s celkem pěti mrtvými štěňaty.
Kateřina Husárová

Shrek oživí chov vzácných lvů

18. listopadu 2007 v 17:46 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Shrek je mladý lev, ještě ani nemá pořádně narostlou hřívu. Na Hanou přijel, aby oživil zdejší chov. Partnerku už si našel v místní odchovankyni Ginny (nahoře).
Shrek je mladý lev, ještě ani nemá pořádně narostlou hřívu. Na Hanou přijel, aby oživil zdejší chov. Partnerku už si našel v místní odchovankyni Ginny (nahoře).
Chov vzácných lvů Berberských v zoo na svatém Kopečku u Olomouce přijel z Německého Neuwiedu oživit mladý samec Schroder(1,5) přezdívaný Shrek.
"Na Shreka si ho překřtila naše chovatelka. I pro návštěvníky zoologické zahrady to bude přijatelnější a určitě snadněji zapamatovatelné jméno," řekla mluvčí olomoucké zoo Hana Labská.
Lvi berberští jsou podle zoologů mezi lvy největší a nejkrásnější. Bohatá tmavá hříva jim sahá až na břicho. V přírodě však už byli vyhubeni. Olomoucké zoo se daří tyto lvy úspěšně množit. Vzhledem k malému počtu těchto lvů na světě se velmi obtížně sestavují chovné páry.
Právě Schröder alias Shrek má zajistit, aby na Hané nedocházelo ke genetickému mrzačení chovu příbuzenským pářením. Partnerkou mu bude místní odchovankyně, lvice Ginny.