Čas krmítek-aneb krmení ptáčků v zimě

11. listopadu 2007 v 17:01 |  Pomáhejte zvířátkům!!

Už asi nezjistíme, jak to začalo, ale jedno je jisté, v naší zemi se lidé v zimě starají nejen o své miláčky, ale rovněž myslí na ptáčky, kteří u nás přezimují. Zároveň je to pro mnohé zdroj možného pozorování těchto čiperných krasavců. Občas nás překvapí roztodivně barevný ptáček, kterého ještě neznáme, a my si pak lámeme hlavu, jaký že to druh asi byl. Například moje babička s dědou se kvůli tomu dokážou dohadovat celé hodiny a pokud se neshodou. Je to velmi uklidňující pozorovat houf malých nedočkavců, kteří se den co den pravidelně a vděčně vracejí ke svým dobrodincům.
Ale opravdu potřebují ptáčci v zimě naši pomoc?
Věřte, že opravdu ano. Částečně za to můžeme my lidé, protože jsme rozoráním mezí a remízků vzali mnoha opeřencům jejich útočiště. Ptáci se již tolik nevyskytují v otevřené krajině, a z praktického hlediska se mnozí z nich přestěhovali blíž k lidem. V betonové džungli se kupodivu najde řada dobrých duší, které cítí s přírodou a snaží se pomoci. Zimní přikrmování na krmítkách je důležité a pomáhá zvlášť v dlouhých mrazech přežít mnoha ptáčkům.
Čím je vhodné přikrmovat?
Určitě chceme ptáčkům pomáhat a ne ubližovat, a proto se řiďme radami odborníků a příliš neexperimentujme. Doporučovány jsou olejnatá semena (slunečnice, semenec, řepka, lněné semínko, nadrcené vlašské ořechy a nesolené burské oříšky). Pro šplhavé ptáky můžeme zavěsit jelení lůj. Po skončení zimy nezapomeňme krmítko řádně vydezinfikovat.
Pokud patříte mezi krmivé nadšence, určitě vás potěší kniha Naši ptáci, kterou napsali Martin a Lea Smrčkovi a vydalo ji nakladatelství Albatros.

Kniha je v praktickém kapesním vydání a s omyvatelnými tvrdými deskami a obsahuje 429 stran. Hodí se výborně nejen pro pozorovatele krmítek, ale také pro všechny milovníky pozorování ptáků v přírodě. Určitě ji ocení také děti, protože jim může výborně pomáhat při hodinách přírodopisu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama