Chcete si pořídit fretku? rady jak na to

28. listopadu 2007 v 17:37 |  Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Fretka je tvor velice živý a dovádivý. Vzhledem nám může připomínat kočku nebo jezevčíka. Povaha fretky se dá srovnat s povahou kočky ostatně s kočkou toho má hodně společného i přesto, že nepatří do skupiny kočkovitých šelem. Oproti kočce je fretka více hravá. Její podstatou je vymýšlení lumpáren a srandiček, které mohou majitele takového tvora pěkně rozčílit, ale především pobavit. Tvoreček vynalézavý, a osobitý. Nikdy neudělá to co po ní chcete, pokud její vůle není učinit to pro vaše potěšení. V tomhle je zase podobná paličatému jezevčíku. Za váš nezájem vás potrestá a vašemu trestu se směle vysmívá. Je to tvoreček, jenž si vás chce přizpůsobit k obrazu svému stejně, jako chcete vy sami, aby se on podřídil vám. Takže je to takové "kdo s koho".
Fretku řadíme do:
třídy savců
podtřídy živorodých
nadřádu placentálových
řádu šelem
čeledi lasicovitých
podčeledi kuny
rodu tchoři
druh fretka tchořovitá
Fretka a příroda
Fretka, jakožto tvor, kterého známe v současnosti, již není divokou šelmou, ačkoliv na některých místech na Zemi se ve volné přírodě vyskytuje. Ale nemysleme si, že ji můžete vypustit do volné přírody v naději, že přežije. Fretka je nyní domestifikovaný tvor a v přírodě sama nemá moc šancí na přežití.
Předkem fretky domácí (tchořovité) je tchoř tmavý. Uvádí se, že fretka byla domestifikována zhruba před 2000 lety.

Trocha historie neuškodí

Fretka v minulosti sloužila jako lovecké zvíře k vyhánění králíků z jejich nor. Takovému mysliveckému počínání se říkalo fretkování.
Fretka měla nasazený náhubek a hladová se pustila do nory.
Další metoda spočívala v tom, že se fretka pustila do nory bez náhubku, ale byla polosytá.
Jiné zdroje říkají, že fretek se užívalo k provlékání lan potrubím. To proto, že fretky zbožňují místa, která jim připomínají noru. To Vám jistě potvrdí nejeden chovatel, který svým fretkám rouru na hraní pořídil.
Na jiných místech je používali k chytání myší. Fretka je velice zdatný lovec a často tímto uměním překvapila mnoho dnešních chovatelů. Ne vždy mile. Ono říkat si, "však ona se na toho křečka 'v nechráněném akvárku' nedostane" je hrozně bláhové. Omyl této myšlenky se majitel dozví zásadně až když už je pozdě. Fretka se nezalekne ani potkana.
Fretka a ostatní domácí mazlíčkové
Jak již bylo řečeno výše, chováte-li ještě jiná zvířata jako hlodavce, okrasné ptactvo, rybičky, je nutno je důkladně zabezpečit!
Znovu zdůrazňuji:
Fretka je velmi zdatný lovec! Je schopná i dlouhou dobu takovou jednohubku ignorovat a ve chvíli, kdy to nejmíň čekáte, jednat jako šelma.
Fretka a hlodavec:
Dokážete-li dobře a důrazně zabezpečit hlodavce tak, aby se na ně fretka nedostala. Není to omezení, chovat kromě fretky i jiná zvířata je možné. NIKDY, je-li vám život vašeho hlodavce milý, se však nesnažte tyto druhy kamarádit!
Jednoduchá rovnice přežití:
fretka = LOVEC
hlodavec = KOŘIST
Fretka + hlodavec = DOBŘE NASYCENÁ FRETKA
Fretka a okrasné ptactvo:
Platí naprosto stejná pravidla jako u hlodavců. Rovnice přežití je rovněž stejná.
Fretka a pes:
Tato kombinace je vhodná, máte-li doma psa, který je zvyklý na jiná zvířata a je správně socializován. Potom si k němu můžete přivést malou freťuli. Nenechávejte je však bez dozoru. Seznamování dospělé fretky psího plémě neznalé, s představitelem psího rodu, může být nebezpečné i pro samotného psa.
Fretky bývají tak odvážné, že často i když se bojí, dokážou napadnout i velkého psa. Jsou-li zahnány do kouta, tak neváhají použít pachové žlázy a odvážně se vrhnou vstříc nepříteli. Přesto je ale na místě, dávat pozor a takovým střetům se psy se vyhýbat. Fretka díky tomu, že je malá, může přijít o život. Často však z takových bojů odchází i pes s piersingem nosu.
Fretka a kočka:
Kombinace rovněž možná. Nejlépe však uděláte, seznámíte-li malé freťátko s malým koťátkem. Ale také starší kočka je schopná přijmout, nebo alespoň tolerovat fretku ve svém revíru, když pochopí, že toto nové ukousané zvíře také patří do rodiny.
Seznamování různých druhů závisí na povaze každého jednotlivce. Je možné, že se po nějakém čase začnou dospělá zvířata navzájem tolerovat, ale vždy zůstávají v pozadí určité neshody. Proto je nanejvýš vhodné, aby každé zvíře mělo své místo klidu, kde se může uchýlit v případě potřeby.
Fretka jako mazlíček ano či ne?
Výhody:
- fretka je tvor skladný, lze ho vzít často i tam, kde nesmí psi a kočky
- na fretku nemusíte mít tolik času jako na psa, ona ho tolik nevyžaduje, prospí až 20 hodin
denně
- s fretkou můžete jít ven, když se chce vám. Nemusíte ji venčit min. 3x denně jako psa.
- život s fretkou vás naučí opatrnosti, které je třeba, chystáte-li se pořídit miminko. Je to
taková před mateřská škola.
- nejdříve vám mohou téct nervy, ale později zjistíte, že jste se naučili trpělivosti, a snad vás to i
donutilo být pořádnější.
- je to tvor chytrý, vynalézavý, veselý, přátelský, roztomilý, společenský.
- vždy se zajímá o to co děláte a chce se účastnit.
Nevýhody:
- váš byt již nebude zářit čistotou jako doposud - fretky jsou tak aktivní, že se dostanou téměř všude, není-li to řádně zabezpečeno.
- je to takový velký plantálek. Pořád se vám motá pod nohama, takže musíte být velmi pozorní - celoplošné koberce po celém bytě nejsou vhodné.
Všechny informace zde nemusejí odpovídat přímo vaší fretce, to je způsobeno tím, že tak jako lidé, i fretky jsou samostatné a odlišné osobnosti. Některé spí víc, jiné míň. Některé nenapadne šplhat po záclonách až ke hvězdám, jiné to dělají rády. Některé jsou kousavé víc, jiné míň, ale věřte, že fretky koušou i když to myslí velice přátelsky. Každý chovatel fretky se musí prostě smířit s tím, že kousání je fretčí vlastnost, a může ji pouze regulovat. Avšak každý správný fretkař si musí projít pubertou a říjí svého miláčka. V pubertě si fretka zkouší, co si ke svému páničkovi může dovolit a kam až může zajít s kousáním. V říji se kousání mění na: Chytit, stisknout a odvést pánečka.
Přesto fretkař na svou fretku nedá dopustit. Proč? Protože je to inteligentní, malé a roztomilé zvířátko.
Zdroj: http://fretka.kom.cz Pokud se právě rozhodujete, jestli fretku ano či ne, nepřehlédněte také knihu s jednoduchým názvem Fretky zkušené autorky Petra Neradžičové, kterou vydalo nakladatelství Jan Vašut v ediční řadě Jak na to. Může stát vašim užitečným pomocníkem při zvažování všech pro a proti, i při samotné péči o fretku, pokud se rozhodnete kladně.

Kniha poskytuje mnoho užitečných rad, jak o tato zvířata pečovat. Text je psán srozumitelnou formou a je doplněn množstvím barevných fotografií a ilustrací.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama