Co dělat když pes mé dítě odmítne

11. listopadu 2007 v 17:10 |  Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Když pes vaše dítě odmítne, může se to projevit různým způsobem. Možná se bude snažit kontaktu s dítětem vyhnout, nebude se chtít zdržovat ve stejné místnosti a vzdálí se, když se k němu dítě přiblíží. Nebude-li se moci dítěti vyhnout, může na dítě i zavrčet. I když toto chovaní není pro dítě příliš nebezpečné, rozhodně to není to, co bychom si přáli.
Příčiny
Pokud zjistíme příčinu, budeme moci daný druh odmítavého chování ovlivnit pozitivním způsobem.
Možná chtěl váš pes z počátku navázat s dítětem intenzivní kontakt, na což jste reagovali negativně. Z takového chování se pes naučil, že kontakt mezi ním a dítětem není žádoucí. Můžete to změnit tím, že psa aktivním způsobem zapojíte do společných akcí s dítětem.
Někteří psi se začnou stranit teprve, když dítě začne lézt a začne po něm sahat. To souvisí s tím, že malé děti přirozeně neberou ohled na to, že pes má také svůj práh bolesti a potřebuje klid. Když se dítě učí lézt, nemá na práci nic lepšího, než neustále lézt za psem, i když ten by chtěl spát, nebo mít chvilku klidu. Je moc důležité, abyste se postarali o to, aby měl pes své místečko klidu, kde ho dítě nebude rušit. Dáte mu tak najevo, že ho budete chránit před bolestivými výpady dítěte, a proto není nutné, aby se bránil sám.
odborná pomoc není od věciPozor agrese!
Skutečné problémy samozřejmě vznikají, když se odmítnutí projeví v psově agresivním jednání vůči dětem. Agresivní projevy bývají často podceňovány především u malých psů - odpovídající reakce pak přichází příliš pozdě. Jedná-li se o "dominantní agresivitu", pak je možné psa ovlivnit velmi důslednou výchovou. Pokud jde o agresivitu ze strachu, můžete problém řešit trpělivostí a opatrným sbližováním psa s dítětem.
Odborná pomoc
Určitě budete potřebovat dostatek času a trpělivosti, abyste mohli odhalit a pochopit příčiny agresivního chování vašeho psa, a následně provedli nutná opatření. Doporučujeme, abyste se v obou shora uvedených případech obrátili na odborníka. Ten pomůže i při velmi těžkém rozhodnutí, zda se nebudete muset kvůli dobru všech zúčastněných se psem možná i rozloučit.
Pes a dítě
společně, šťastně, harmonicky
Frauke Ohl, Nienke Endenburg
Pokud v rodině žijí pes a dítě, je nutné stanovit ta správná pravidla, která by zajistila spokojenost všem zúčastněným. Naučíme vás, jak vychovávat děti k životu se psy a psy k životu s dětmi. Na co bychom si měli dát pozor, co děti učit, kdy nechat psům klid, pes a jeho jídlo, proč nebrat psa do postele, když přijde nemoc, ty správné hry - budeme se zabývat všemi aspekty psího a rodinného života. Tato kniha by vám měla pomoci vytvořit podmínky pro to, aby také mezi vašim dítětem a psem mohlo vzniknout pevné pouto přátelství. Nakladatelství Grada
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama