Jak chránit psy a kočky proti blechám a klíštatům

28. listopadu 2007 v 17:26 |  Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Blechy, klíšťata a další zevní cizopasníci ohrožují psy a kočky na venkově i ve městech každý rok s narůstající intenzitou. Přítomnost těchto parazitů v srsti našich chlupatých kamarádů ohrožuje zdraví nejen psů a koček, ale i samotných majitelů. Mírná zima byla letos pro populaci blech a klíšťat velmi příznivá a ti se jistě s příchodem teplého počasí vynoří ve velkém množství. Psy i kočky je tedy potřeba proti těmto parazitům důkladně chránit.

Dříve byly jedinou možností ochrany obojky proti blechám a klíšťatům, moderní doba však s sebou přináší i moderní možnosti ochrany. Mezi ně patří spreje na srst a mezi veterináři i majiteli psů a koček velmi oblíbené pipety FRONTLINE Spot On. Ty si získaly velkou přízeň pro své jednoduché a bezpečné použití - pipetou lze snadno ošetřit i velké a dlouhosrsté psy, u nichž by bylo použití spreje poněkud náročné, zdlouhavé a stresující. Jedná se o pipetu s tekutinou, jejíž obsah se po odlomení uzávěru nanese na kůži v oblasti kohoutku (mezi lopatkami) psa či kočky - majitel tedy vůbec nepřijde do přímého kontaktu s účinnou látkou.

FRONTLINE je ale bezpečný i pro zvířata - po použití neproniká přes kůži do organismu, ale zůstává na povrchu kůže. Navíc má mimořádně nízkou rozpustnost ve vodě, která znamená minimální ztráty účinné látky např. při koupání či zmoknutí. Pes je tak chráněn proti blechám 2-3 měsíce (kočka až 5 týdnů) a proti klíšťatům 1 měsíc (kočka 3-4 týdny) po ošetření. Ochranný účinek nesnižuje ani kontakt s vodou, včetně koupání za použití kvalitního, neagresivního šamponu, přípravek je tedy využitelný i u zvířat, která milují plavání, jsou venku i za deštivého počasí, nebo je potřeba je častěji koupat.

"Svou rychlostí účinku, spolehlivostí ochrany proti blechám i klíšťatům, dlouhou dobou působení, odolností proti vodě a vysokým stupněm bezpečnosti jak pro ošetřené zvíře, tak i pro ošetřujícího člověka a osoby, které jsou následně se zvířetem v kontaktu, představuje FRONTLINE významný pokrok ve vývoji ochranných přípravků proti zevním cizopasníkům našich čtyřnohých společníků," shrnuje MVDr. Michal Gojda.

Důkladná ochrana proti klíšťatům zamezí nejen zbytečným ztrátám krve u napadených zvířat, ale i riziku nákazy infekčními onemocněními, která klíšťata přenášejí, jako je především Lymská borelióza. Vzhledem k tomu, že k usmrcení parazitů dochází rychle, je schopen tento přípravek, při pravidelně opakované aplikaci v intervalech 2 měsíců, eliminovat postupně bleší populaci i v podmínkách poměrně silně zamořeného prostředí. "U správně ošetřeného psa se výrazně snižuje riziko nákazy a přenosu infekčních onemocnění," upozorňuje MVDr. Gojda.FRONTLINE Spray (v balení 100ml a 250ml) lze zakoupit v obchodech s chovatelskými potřebami, FRONTLINE Spot On je k dostání u veterinárního lékaře a postupně během jara 2007 bude i volně prodejný v lékárnách.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama