Japonci vypluli lovit kytovce!!

18. listopadu 2007 v 17:37 |  Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Kytovci v ledových vodách Antarktidy jsou v ohrožení!
ctkVelryba - ilustrační foto
Velryba - ilustrační foto
Z přístavu Šimonoseki na jihozápadě Japonska dnes vyplula velrybářská flotila, která se zde chystá ulovit na tisíc velryb a plejtváků. Neušetří dokonce ani ty druhy, které ochránci přírody považují za ohrožené. Japonci jdou to tohoto kontroverzního ´podniku´ poprvé po mnoha desetiletích.
Akce velrybářů se neobešla bez protestů ochránců životního prostředí, především z Austrálie a Nového Zélandu. Čtyři plavidla bude pravděpodobně následovat loď ekologické organizace Greenpeace. Aktivisté čekali na vyplutí flotily v mezinárodních vodách u japonských břehů.
"Velrybářská flotila by měla okamžitě odplout zpět do Japonska. V opačném případě povedeme přímé, nenásilné akce, abychom lovu velryb zabránili," vyjádřila stanovisko Greenpeace Karli Thomasová, vedoucí expedice na lodi Esperanza. Podle ni je velrybaření nejen "ostudou Japonska", ale také zdroj napětí mezi ostrovním císařstvím a státy, které usilují o ochranu mořských savců. Thomasová apelovala na japonskou vládu, aby zarazila lov, který se financuje z kapesdaňových poplatníků.
Pro Japonsko je lov velryb součástí kulturní tradice. Ačkoli Tokio se ruku 1986 oficiálně přidalo k zákazu komerčního lovu velryb, ´mír´ve vodách Antarktidy nevydržel ani rok. Zákaz se začal obcházet obcházet lovem kytovců "pro vědecké účely". Stovky takto ulovených exemplářů stejně skončily na pultech supermarketů a v restauracích.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama