Jeřáb se stává obětí šamanů a pytláků

1. listopadu 2007 v 18:25 |  STOP trápení zvířat!

Jeřáb královský
Tento šedobílý pták na vysokých černých nohou, s korunkou zlatého peří na hlavě, doplácí na fakt, že v rámci svého druhu vytváří celoživotní páry. Místní lidé proto věří, že jejich manželské svazky budou mít delší trvání, když budou jíst vejce těchto ptáků a zdobit se jejich drápy a peřím
"Šamani smíchávají vejce jeřábů s bylinkami a prodávají takto vzniklý nápoj lásky, těm, kteří chtějí věřit", prozradil jeden z léčitelů, který si přeje zůstat v anonymitě. Využívání jeřábů pro léčitelství je totiž v Ugandě ilegální.
"Situace jeřába královského je stále horší a horší," upozorňuje Achilles Byaruhanga, ředitel neziskové organizace "Příroda Ugandy".
Mezinárodní nadace pro ochranu jeřába královského a Spolek pro podporu života v divočině prováděly od dubna do září 2007 výzkum v jižní Ugandě v blízkosti hranice s Tanzanii a ve své zprávě informují o silně znepokojujících faktech.
Na oltářích místních šamanů našli jejich pracovníci zbytky více než 40 mrtvých jeřábů. Ptáci hnízdí na zemi a jen výjimečně na stromech a stávají se proto snadnou kořistí pytláků, kteří do Ugandy často pronikají ze sousední Tanzanie.
"Odchytávají je do pastí, křídla ptáků se přitom často zlomí. Kuřata se prodávají za 30 a dospělí jedinci za 20 dolarů. Zdaleka ne všichni chycení ptáci přežijí," uvádí se ve zprávě.
"Na to, abyste chytili stovku živých jeřábů jich zabijete čtyřikrát až pětkrát více," vysvětluje Byaruhanga, který je spoluautorem zprávy.
Může se tudíž snadno stát, že ptáka, který je maskotem ugandského národního fotbalového týmu, budou příští generace znát už jen z potisků na tričkách, jež si turisté vozí z východní Afriky jako suvenýr.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama