Prosinec 2007

Zoo Praha zlomila návštěvnický rekord

31. prosince 2007 v 18:26 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Zoo Praha zlomila návštěvnický rekord

Nově narozené mládě gorily
Nově narozené mládě gorily foto: Tereza Mrhálková(c) / Zoo Praha
Pražskou zoologickou zahradu letos navštívil rekordní počet návštěvníků, za zvířaty i za zábavou přišlo do trojského areálu přes 1,25 miliónu lidí. Dva roky starý rekord 1 214 927 padl už v polovině listopadu. Poslední den roku přišlo do zoo oslavit 1929 lidí, už na Štědrý den prolomila návštěvnost hranici 1,25 miliónu.
Loni, kdy se návštěvnost vyšplhala přes milión, vybrala zoo na vstupném víc než 70 miliónů korun. Protože ceny vstupenek zahrada letos zvedla a návštěvnost byla vyšší, bude i výnos ze vstupného větší.
Kvůli rostoucím nákladům na provoz nicméně zoo od 1. ledna opět zvýší ceny lístků. Zvýšení se dotkne jednorázového vstupného, které podraží až o 50 procent. Beze změny zůstanou roční vstupenky. Dospělý návštěvník zaplatí od úterý za vstup 150 korun, dosud stála vstupenka sto korun. Více peněz budou muset z peněženky vydat také děti, důchodci, studenti a zdravotně postižení. Zvýhodněné vstupné pro ně podraží ze 70 na 100 korun. Rodinu bude návštěva stát o 150 korun víc, tedy celkem 450. Od zvýšení vstupného zoo očekává zvýšení příjmů o zhruba 30 milionů.
Z dlouhodobých statistik vyplývá, že lidé zahradu nejčastěji navštěvují v srpnu, nejméně jich přichází v lednu. Rozdíl mezi návštěvností v těchto měsících je desetinásobný. Nejvíc lidí v jednom dni letos do zoo přišlo v sobotu 14. dubna, a to 15 409. Nejhustší provoz byl z zahradě v srpnu, kdy tam zamířilo celkem 215 515 lidí.
Návštěvnicky úspěšný byl uplynulý rok i pro menší zahrady a safari ve Dvoře Králové nad Labem. Rekordní návštěvnost očekávaly zoologické zahrady v Jihlavě a Plzni.

Pět tisíc zvířat

Zoo Praha nyní chová na 5000 zvířat 650 druhů, což je o téměř polovinu víc než před povodní, která areál poničila v létě roku 2002. Zvířata vystavuje celoročně v devíti pavilonech a ve 150 dalších expozicích, přičemž většina z nich je nová nebo obnovená.
Zřizovatel zahrady - pražský magistrát - investoval po povodni do úpravy areálu téměř půl miliardy korun. Provoz zahrady dotuje 100 milióny korun ročně, stavební rozvoj 30 milióny. V blízké budoucnosti plánuje zoo zřídit vlastní víkendové autobusové linky do zoo zdarma a zavést pravidelné lodní spojení s centrem města kapacitně srovnatelné s MHD. Sportovně založeným návštěvníkům chce nabídnout možnost půjčování kol na několika trasách směřujících do zoo.
Cena parkovného klesne ze 100 na 50 korun. Školy by měly od zahrady dostávat zvláštní zvýhodněnou permanentku, která jim umožní sedm měsíců v roce zcela neomezený vstup. Jednu korunu z každé vstupenky hodlá od Nového roku věnovat na podporu projektů na ochranu zvířat ve volné přírodě, víc chce investovat do navracení svých odchovů do volné přírody.

"Hit" pro rok 2008:brnění pro psy a veverky

31. prosince 2007 v 18:23 STOP trápení zvířat!

Hit pro rok 2008: brnění pro psy i veverky

Skoro až děsivý pohled... foto: Pitbullarmory.com
Mnoho nadšenců se začalo v USA věnovat výrobě brnění pro zvířata. Největším hitem jsou jednoznačně brnění pro psí bojová plemena, koně nebo dokonce i veverky. Cena brnění pro pitbull teriéra může dosáhnout až deseti tisíc korun. I přesto však někteří pejskaři neváhají a svému čtyřnohému příteli brnění kupují.
28. 12. 2007 15:05
Mnozí se obávají, že budou brnění využívána při tzv. psích zápasech, které jsou sice po celém světě nelegální, avšak i přesto se dějí. Dalším velkým otazníkem je, nakolik zvíře při nošení brnění trpí a zda nejde o týrání zvířat.
Není také úplně jasné, k čemu je brnění pro psy či jiná zvířata dobré.
Těžko říci, co se psovi právě odehrává v hlavě. A to ještě nemá helmu, která se pro bojová plemena také vyrábí.Těžko říci, co se psovi právě odehrává v hlavě. A to ještě nemá helmu, která se pro bojová plemena také vyrábí. Foto: pitbullarmory.com
Výrobci se nespecializují pouze na brnění pro psí plemena. Absolutní lahůdkou je pak přibližně 16 gramů vážící brnění pro veverky, které nabízí jeden nadšenec. Pokud chcete shlédnout celou jeho nabídku, tak můžete na stránkách pitbullarmory.com.
Válečná veverka působí roztomile.Válečná veverka působí roztomile. Foto: pitbullarmory.com
Již samotný pojem "bojové plemeno" je značně kontroverzní, existuje totiž silně zastoupený názor, že je toto označení zcela zavádějící. Pravda ovšem je, že když už na člověka zaútočí pitbull teriér či staffordšírský bulteriér, tak bývají následky mnohdy tragické.

Zábavná pyrotechnika a stres zvířat-2.část

31. prosince 2007 v 18:07 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

S pomocí veterináře

Pokud váš pes reaguje na petardy tak, že ani výše uvedená opatření nejsou nic platná, neobejdete se bez utišujících prostředků.
Existují bylinné čaje, homeopatika i klasické léky. Určitě se s dostatečným předstihem poraďte se svým veterinářem, co psovi podat. Předstih je nutný už proto, že např. homeopatické přípravky, které uvolňují napětí, je třeba podávat několik dní před dnem D. Protože homeopatikům se v této Planetě zvířat věnujeme v samostatném článku, zmíníme se krátce o bylinkách a o lécích.
Stále častěji se využívá Bachova květová terapie - kapky, které se psům a zvířatům vůbec podávají na doporučení ošetřujícího veterináře.
Léky jsou zásadně na předpis, protože veterinář musí posoudit celkový zdravotní stav zvířete. Dobře si zapamatujte doporučené dávkování a pečlivě prostudujte návod, zejména to, jak dlouho lék působí - většinou dokáže překlenout celou kritickou dobu, ale je nutné podat jej tak, aby mohl v pravou chvíli působit, ale zároveň aby jeho účinky nevyprchaly příliš brzy.
Z léků, které mohou být předepsány, se často užívají Sedalin (gel nebo tablety) s účinnou látkou acepromazin. Jejím působením nastává u zvířat psychický útlum a svalové zklidnění. Lék je možné užívat i před dlouhou cestou, před stříháním srsti nebo před náročnějším veterinárním vyšetřením, ale může mít individuální výkyvy v souvislosti s váhou, příslušností k plemenu, v závislosti na věku a celkovém zdravotním stavu psa.
Někdy jsou předepisovány i léčiva pro lidi, např. Xanax tablety. Rozhodně by ale neměl pes dostávat Rohypnol, který by pro něho mohl mít fatální následky.

Nejen psi a kočky

Oslavy nového roku nemají ráda ani velká hospodářská zvířata, zvířata v ZOO vč. ptáků (např. když při předloňském Silvestru vybuchla petarda poblíž voliéry s orly, jeden z nich si v nastalé panice zlomil prsní kost a poranil zobák, což je život ohrožující problém), nebo třeba koně. O něco klidněji se chová skot.
Drobná zvířata chovaná v domácnostech reagují na hluk většinou minimálně, neboť se uvnitř své klece či akvaterária cítí bezpečně.

Co dělat, když se pes zaběhnul

Když se pes zaběhne v prostředí, které dobře zná, je možné, že po zklidnění situace v okolí opadne i jeho stres a sám najde cestu domů.
Pokud se zaběhne v místě, kde je víc ohnisek hluku, pes utíká i několik kilometrů a zpátky už cestu nenajde. Také v případě, že se pes ztratí v cizím prostředí v lese, na chalupě u známých ap., sám domů netrefí, a to ani tehdy, je-li cvičen ke stopování. Pak musíte začít s hledáním.
Předpokládejte rovnou, že hledání nebude akce na pět minut. Důkladně se oblečte a rovnou se vybavte baterkami. Když vyrazí psa hledat více členů rodiny, je to výhoda, protože zvládnete několik okruhů současně. Vezměte s sebou telefony, abyste si průběžně podávali zprávy. Na škodu není vzít s sebou bloček a tužku. Ptejte se chodců i sousedů a nechávejte jim na sebe telefonní kontakt.
Pokud selhalo osobní hledání v okolí i telefonické poptávání v nejbližším útulku, zkuste hned ráno vylepování letáků. Lepší než fotka je krátký základní popis zevnějšku psa velkým písmem, podrobnosti vč. jeho jména a kontaktu na vás už nemusí být tak výrazné: Ztratil se MALÝ BÍLÝ PES, kříženec, slyšící na jméno Ferda, o informace prosíme na tel.čísle... Nápadnější budou archy formátu A4, které navíc vzhledem k ročnímu období můžeme chránit průhlednými fóliovými obaly, tzv. košilkami.
Nezapomeňte že plochy, na které vylepujete, někomu patří. Vylepujte buď po dohodě s majiteli obchodů ap., nebo po vyřešení situace okamžitě okolí oběhněte a letáky odstraňte.
Současně kontaktujte městskou policii a nejbližší soukromé psí útulky. Preventivně byste se měli příslušnými telefonními čísly vybavit už před Silvestrem. Opakujte volání jednou denně, nebo se domluvte, zda vám dají vědět, pokud se pes najde. Lidé, kteří se ujmuli vašeho psa a mají možnost ho u sebe dočasně umístit, sem většinou oznámí, jakého psa našli a kde je možné si ho vyzvednout. Pokud se pes dostane do rukou městské policii nebo do útulku, oceníte, že je pes řádně očipován nebo otetován, protože jeho návrat domů se tak výrazně urychlí. Pobyt v útulcích není zadarmo a pokud tam psa najdete až po týdnu, může se vám jeho zaběhnutí citelně prodražit.

Zábavná pyrotechnika a stres zvířat-1.část

31. prosince 2007 v 18:04 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Čeští i cizokrajní prodejci zábavní pyrotechniky mívají ke konci roku skutečné žně a petardy, světlice a dělbuchy jdou na dračku. Dokud budou barevné efekty a hlasité výbuchy volně dostupné, už od Mikuláše budou děsit lidi i zvířata.

Někdo to rád hlučné

Stejně jako jsou lidé zamlada tolerantnější k hluku všeho druhu, i štěňata a mladí psi mohou na předsilvestrovské, silvestrovské a novoroční ohňostroje reagovat klidně a nezúčastněně. Jak čas plyne, jednoho Silvestra můžete být zaskočeni neadekvátností odezvy doposud flegmatického psa. Reakce psů na hluk se může v průběhu jejich života změnit i po úraze, během březosti nebo po porodu feny.
Uvádí se, že pro zhruba padesát procent psů jsou výbuchy vysloveným stresem, na který reagují více či méně zvládnutelným rozrušením až panikou. Trpí obrovským strachem, pokud jsou venku a snaží se dostat k rodině, demolují výběh, pokud jsou doma, ničí nábytek, pod který se snaží schovat, jejich stres se může obrátit až v agresivitu. V hrůze a šoku jsou dezorientovaní, mají snahu bezhlavě utéci a skrýt se. Nezapomeňte, že pes nechápe, proč je kolem tolik hluku, a že má navíc mnohem citlivější uši než člověk.
Druhá polovina psů reaguje buď neutrálně, nebo s lehkým neklidem, který lze zvládnout bez veterinárního ošetření; a také - zcela výjimečně - vyloženě pozitivně. To jsou především psi lovečtí nebo služební s příslušným výcvikem.

Důsledky

I když bude mít pes štěstí a nevběhne přímo pod kola auta, nemá zdaleka vyhráno. Na Nový rok je v ulicích a lesích nejvíce ztracených psů, kteří v panice prchali několik kilometrů a už nenašli cestu domů. Někteří z nich se už ke své rodině nikdy nevrátí a jen ti nejšťastnější z nich najdou nové pány. Starší a nemocní psi dožívají svůj čas v útulcích, aniž by kdy pochopili důvody své opuštěnosti.
A dokonce i v domácím a důvěrně známém prostředí mohou kardiaci nebo extrémně citliví psi důsledkem silného stresu a nezvládnutého strachu uhynout.
Mezi nejčastější vnější příznaky strachu u psů patří třes, schovávání se pod nábytek nebo za majitele, hlasové projevy - kňučení, štěkání nebo vytí, pomočení a pokálení a také náhlá agresivita.
Reakce psa závisí spíše na individualitě psa a jeho výchově, než na genech: i irští setři nebo jezevčíci bez výcviku patří mezi plemena, která silvestrovské oslavy snášejí nejhůře. Samotný výcvik se na reakci psa podílí jen do jisté míry - i v těchto kategoriích jsou psi, kteří výcvik se střelbou prodělali, ale psychicky jej nezvládli.
I když se přes vaši veškerou snahu patologický strach u psa projevuje, můžete se pokusit najít pomoc u některého zkušeného výcvikáře. Ten by měl poradit s výchovou a sestavit tréninkový plán pro terapii strachu psa. To je ovšem běh na dlouhou trať a Silvestr je za dveřmi...

Silvestr je tady

Pokud pes není dosud označen čipem nebo tetováním, přilepte mu na obojek adresu a svůj telefon. Zkontrolujte, jestli obojek není příliš volný, aby se z něho pes nemohl v panice vyvléknout. Ode dne, kdy se začnou ozývat první dělbuchy, vycházejte ven zásadně se psem na důkladném vodítku a venčení nesvěřujte malým dětem.
Uvažte, zda právě na Silvestra nedat psovi náhubek: jednak tím můžete minimalizovat důsledky jeho možného úrazu, pokud si bude chtít očichat nevybuchlý dělbuch, jednak zabráníte tomu, aby pozřel zbytky pyrotechniky (což už se v minulosti mnohokrát stalo), a také usnadníte případnému bázlivějšímu nálezci vašeho psa rozhodování, zda se na obojek podívat či nikoliv.
Na Silvestra se vydejte na velké vyvenčení brzy odpoledne, než začnou nedočkavci odpalovat první dělbuchy, a to i se psem, který vloni snášel podobné situace klidně. Riziková doba je po 20. hodině, a k půlnoci, kdy detonace kulminují, minimálně další dvě hodiny už se psem vůbec nevycházejte. Klidného psa můžete doma nechat a vyjít si sami ven, ale zvíře, které už vloni reagovalo neúměrně, nestresujte ještě víc tím, že byste ho doma (natož na návštěvě v neznámém prostředí) nechali samotného. Pokud vás výbuchy zastihnou na procházce, dejte vodítko na krátko a problematické místo obejděte. Přitom na psa klidně mluvte a odvádějte jeho pozornost jiným směrem, např. povely poslušnosti.

Doma z vycházky

Psy žijící v kotcích a boudách raději vezměte na silvestrovskou noc do domu. Nejenže budou ve vaší blízkosti klidnější, ale budou také chráněni před náhodnými dopady světlic.
Psům, kteří jsou z výbuchů nervózní, zajistěte klidné místo, kde se cítí bezpečně. Většinou je to tam, kde je jeho lidská smečka. Pes dobře vycítí náladu v rodině, hlavně jejího vůdce. Pokud se bude "alfa jedinec" chovat klidně, pomůže to částečně odbourat psovu nervozitu. Když pes neví, kdo ve smečce vládne, nebo se dokonce za jejího vůdce pokládá sám, pak je pro něj pocit zodpovědnosti spolu se stresovou situací, se kterou se neumí vyrovnat, velmi vyčerpávající a vyvolává poruchové chování.
Během večera na psa klidně mluvte, udržujte s ním kontakt očima nebo ho hlaďte. Rovněž pomáhá odvádět pozornost psa od podnětů zvenku hrou, případně rutinními povely a jejich odměňováním drobnými pamlsky - drobnými proto, že silvestrovská noc bývá dlouhá a snadno byste psa mohli překrmit. Ovšem ani přehnaný zájem o chování psa není vhodný.
Pokud to je jen trochu možné, respektujte místo, které si zvíře k přečkání hluku vybere. Snažte se "překrýt" výbuchy zvenčí zvuky v bytě, např. hudbou nebo zesílením televize. Důsledně zavírejte dveře, pokud to sníží hlučnost v bytě, okna zakryjte žaluziemi nebo závěsy, aby nebyly vidět záblesky.
Pozornost oknům a dveřím věnujte i proto, abyste zabránili případnému poranění v domácím prostředí při snaze o útěk (balkon, stoupačky, světlík a podobně).
Někteří psi snášejí pěnové (případně vatové) ucpávky v uších. Před vyzkoušením se doporučuje ucpávkami protáhnout provázek, abyste je později dokázali bezpečně vytáhnout.

Předkem vylryb byl býložravec

25. prosince 2007 v 18:26 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

VODOMILNÝ INDOHYUS. Tento sudokopytník měl těžké kosti, které mu pomáhaly snáze se udržet pod hladinou. Byl prapředkem velryb a na rozdíl od nich býložravec. VODOMILNÝ INDOHYUS. Tento sudokopytník měl těžké kosti, které mu pomáhaly snáze se udržet pod hladinou. Byl prapředkem velryb a na rozdíl od nich býložravec. Foto: profimedia.cz Chicago - Vědci dlouho věděli, že předkové velryb pocházejí ze souše, ale stejně dlouho nemohli objevit tvora, který stál na začátku evoluce těchto mořských savců.
Nyní se zdá, že zmíněný "chybějící článek" je konečně na světě. Jak uvedl ve středu časopis Nature, objevil ho profesor Hans Thewissen z Northeast Ohio Universities College of Medicine se svým týmem.
Jeho vědecké jméno zní indohyus a byl to býložravec, který se velikostí blížil dnešnímu mývalovi nebo lišce.
Tím zřejmě padá dlouho zastávaný názor, že předky velryb byli suchozemští dravci, kteří se postupně přeorientovali na život v moři.
Thewissen se svým týmem studoval složení a strukturu fosilizované kostry indohya, který žil před 50 miliony let.
Díky tomu zjistil, že indohyus měl neobvykle těžké kosti a velice tlustou kůži. To jsou charakteristické znaky současných savců žijících převážně ve vodě - například hrochů.
Test chemického složení zubů indohya byl další významnou indicií. Opět se ukázala značná podobnost mezi nimi a zuby dnešních vodních býložravců.
Skutečný zlom ale nastal, když Thewissenův asistent nešťatnou náhodou rozbil v laboratoři lebku jednoho indohya.
V tu chvíli se ukázalo, že stavba kolem jejího ušního otvoru je velmi neobvyklá, přesněji řečeno že se přesně shoduje se stavbou sluchovodu velryb, který je jedinečný. Žádný jiný savec ho totiž nemá.
Indohyus má dokonce jakého moderního dvojníka. Je jím africký jelínek kančil vodní (Hyemoschus aquaticus). Ten před predátory, především orly, utíká do vody, v ní se potopí a vydrží pod hladinou i čtyři minuty.
Podle archeologů je Thewissenův nález významem srovnatelný s nalezením pozůstatků archeopteryxe, spojovacího článku mezi dinosaury a ptáky.

Kočka se chytila do želez

25. prosince 2007 v 18:00 STOP trápení zvířat!

Železa zvíře zranila.
Železa zvíře zranila. Foto: archiv majitelky zvířete STAŇKOV - O surovosti, která nemůže být připisována tvorům, kteří si říkají lidé, se měla možnost přesvědčit rodina ve Staňkově.
"Naše kočka se horko těžko vrátila domů. Za sebou totiž musela vláčet zrezivělá železa, která kdosi nastražil, a do nichž se chytila přední nohou," řekla nám majitelka kočky, která je redakci známa, ale nepřála si publicitu. Zvíře zažívalo velká muka, neboť železa muselo za velké bolesti přitáhnout domů. "Řeknu vám, bylo to pěkně hnusné. Snad se z toho kočka vzpamatuje, ale předpokládám, že už nikdy nebude normálně chodit," uvedla nám ke zranění kočky s tím, že zvíře má packu hodně zdeformovanou a nemůže na ni došlápnout.
V tiskové zprávě Státní veterinární zprávy České republiky z března se říká: "Zdá se, že s čelisťovými pastmi se budeme setkávat už jen v románech o lovcích kožešin. U nás je podle zákona na ochranu zvířat zakázána výroba, dovoz i prodej čelisťových pastí." To nám potvrdila i veterinářka domažlického inspektorátu Krajské veterinární správy pro Plzeňský kraj Eva Westerdijková, která má na starosti ´welfare´ - pohodu zvířat. "Majitel zraněné kočky by měl podat na policii trestní oznámení na neznámého pachatele. Jde o týrání zvířat," řekla Deníku Westerdijková a dodala, že se na Domažlicku se zvířetem chyceným do želez do této doby ještě nesetkala. A co si o celé záležitosti myslí majitelé kočky? "Možná si někdo řekne: Je to jen kočka... Ale myslíme si, že pokud se někdo dokáže chovat takhle hnusně ke zvířatům, jak se potom chová ke svému okolí - tedy k lidem?" - uvádí rodina.
Milena Cibulková

Medvědí Vánoce

25. prosince 2007 v 17:44 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Český Krumlov - Pravidelné Medvědí vánoce pořádá českokrumlovský zámek. Medvědář zámku Jan "Míša" Černý nazdobil vánoční strom pochutinami, na kterých si pochutnali medvědice Kateřina i medvěd Vok.
Medvědice Kateřina
Medvědice Kateřina
Medvědice Kateřina
Medvěd Vok
Medvěd Vok
Medvěd VokMedvěd Vok
Medvěd Vok (vlevo) a medvědice Kateřina
Medvěd Vok (vlevo) a medvědice Kateřina

Krysa místo vysavače??

25. prosince 2007 v 17:35 Zvířecí srandičky

ŠÍLENÉ! Krysa místo vysavače!

ŠÍLENÉ! Krysa místo vysavače!
S praktickými »zvířecími« doplňky si můžete domů pořídit hotovou zoologickou zahradu a navíc vám vtipně nahradí malé domácí spotřebiče. Co třeba takový myšák místo reproduktoru?
Roztomilé myší reproduktory Dva dekorační myšáci? Ale ne, to jsou reproduktory! Leží vám doma na stole designově nevýrazný černý notebook a přemýšlíte, čím celý pracovní kout oživit? Pak zvolte tyto myší kamarády. Jsou nejen plně funkční a praktické (propojíte je přes USB), ale zároveň slouží jako dekorace. Pokud je totiž zrovna nepoužíváte, jednoduše jim »zavřete čumák« a reproduktory se rázem změní na dvě nehybné, avšak roztomilé, sošky. Koupíte zhruba za 550 Kč, např. přes www.uxcell.com. Malé repráčky ve tvaru myšáků jsou skutečně originálním doplňkem každého pracovního stolu. Medvídek plný hudby a barev Originální medvídek vám doma poslouží nejen jako reproduktor, ale také jako menší světelná show! Stačí do jeho kapsičky umístit iPod a medvídek se rázem rozehraje vašimi oblíbenými melodiemi! Přejete si domácí disko? Pak můžete využít barevných LED diod v jeho tlapkách. Zelená, modrá a červená se totiž rozblikají podle rytmu a intenzity hudby. A stranou nezůstanou ani oči, které se rozzáří modře, anebo zeleně. Zajímavý hudebně-světelný doplněk koupíte zhruba za 660 Kč. Nabízí např. www.sharperimage.com. Světelná a hudební show v obýváku? S medvídkem! Medvěd či pes? Lednička! Polární medvěd, pes anebo třeba tygr - i tak může vypadat lednička! Ocení ji všichni zvlášť ve velkých domech, kdy je do kuchyně z horního patra opravdu daleko. A že se jedná opravdu o povedený kousek! Jakmile dítě otevře dveře, začne hrát hudba. Na LCD displeji si také může zvolit jedno z virtuálních zvířátek, které s ním bude trávit čas v pokojíčku a lednička ho dokonce vzbudí - její součástí je totiž alarm s kalendářem. Vše má ale jeden háček - výrobce Fujitronics zatím svůj model na evropský trh neprotlačil… Zvířecí minilednička potěší především děti - u nás ji však zatím nekoupíte. Vysavač, nebo krysák? Se svým vysavačem se většinou nikdo nechlubí, nevypadá zrovna dvakrát jako dekorace. Ovšem tento vysavač už schovávat nemusíte! Každého totiž zaujme speciální »krysák«, který nahrazuje tradiční hubici. Můžete jej tak nechat volně stát a nemusíte již hledat místo, kam jej ukrýt před zraky návštěv. Vysavač od firmy Dyson je navíc velmi výkonný a zvlášť výhodný je pro všechny rodiny se zvířaty - na podlaze totiž nenechá ani chlup. A to doslova. Koupíte za zhruba 16 000 Kč, např. na www.amazon.com. Za tento vysavač se rozhodně nemusíte stydět. Vašeho »krysáka« vám naopak bude každý závidět! Foto: www.uxcell.com, www.sharperimage.com, www.fujitronic.com, www.amazon.com
Autor: Monika Brabcová

Krmítka ze skla,není to pitomost?

25. prosince 2007 v 17:22 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Krmítka ze skla? Není to pitomost?

Krmítka ze skla? Není to pitomost?
Polámalo nebo připálilo se vám vánoční cukroví, zbyly vám housky, ořechy či jiná semínka? Umístěte na svou zahradu krmítko a uvidíte, že ptáci jimi v zimě rozhodně nepohrdnou.
Vyrobte si krmítko Pro někoho je nejrychlejší a nejjednodušší vyrobit si vlastní krmítko. K tomu je třeba nejen vhodný materiál (ideálně zbytky dřeva), ale také trocha zručnosti. Takové krmítko by totiž mělo být opatřeno stříškou a »zábradlím«, aby byla potrava chráněná před sněhem a větrem. Nejjednodušší cestou je vyrobit si vlastní krmítko. V zimě jako na Havaji Pokud si netroufáte na výrobu krmítka sami, není problém nějaké koupit. Jako v exotických krajích se budou ptáci na vaší zahradě cítit díky tomuto krmítku. Připomene totiž tajemnou chatrč cizokrajných domorodých kmenů. Krmítko z březového dřeva o průměru 38 cm a výšce 45 cm nabízí Hermex. »Exotické« krmítko připomene chatrč havajských domorodců. Skleněné krmítko na verandy Nelíbí se vám dřevěná krmítka, ale přesto chcete nabídnout ptáčkům něco dobrého k snědku? Pak můžete zvolit toto originální skleněné krmítko. Ideální je především na verandy či terasy, jen tak totiž zabráníte tomu, aby vám do něj nasněžilo. A když se o něj bude odrážet světlo a bude se kývat ve větru, bude se navíc krásně lesknout! Koupíte za 1214 Kč na www.luxus.cz. Nelíbí se vám dřevěná krmítka? Zvolte skleněné! Sklo rovnou do země Skleněná krmítka existují ve více variantách. Například tuto můžete díky nerezové tyči zabodnout do země a do skleněné nádoby, která mimochodem pojme až pět litrů krmiva, jen doplňovat, kolik bude třeba. Výhodou krmítka je také to, že samo dávkuje podle spotřeby. Nabízí Krásný domov za 3356 Kč. A ještě jednou sklo - tentokrát k zapíchnutí do země. Plastová verze neztrouchniví Nechcete do krmítka příliš investovat ani vyrábět vlastní? Pak zvolte plastovou variantu! Jeho výhodou je velká odolnost - je snadno omyvatelné, odolá nepřízni počasí a nikdy vám neztrouchniví. Ve spodní části se nacházejí otvory, kterými je lehce připevníte - například ke větvi nebo balkonu, a to i pouhým drátem. Krmítko má navíc velmi příznivou cenu - 150 Kč. Nabízí Retroplast. Foto: www.hermex.cz, www.luxus.cz, www.krasnydomov.cz, www.retroplast.cz
Autor: Monika Brabcová

Buď opatrný pes-2.část

16. prosince 2007 v 18:10 Zvířecí srandičky

Nejez horké jídlo.
Psi

Nekousej propisky.

Nestav se na žádnou stranu v domovních sporech.

V neděli po ránu skoč do postele.

Nechrápej.

Buď loajální a poslušný - když se ti to hodí.

Nestoupej na pojízdné schody. Ať si tě vynesou.

Když čekáš na pána před obchodem a někdo ti může něco dát, dělej zarmoucené obličeje.

Komplikuj, jak jen to jde, své vysazení na veterinární stůl.

Nevzrušuj se, když pán křičí. Jeho štěkání je hroznější než kousnutí.

Nepleť si včasný oběd s občerstvením mezi pokrmy.

Nauč své potomstvo, že štěňata je nutné slyšet, ale ne vidět.

Nedovol udělat ze sebe loveckého psa, pokud nemiluješ:
a) silný hluk
b) přebývání pod širým nebem
c) pohled na krev

Bez ohledu na to, jak jsi nacpaný, vždy žebrej o přídavek.

Neštěkej na sebe v zrcadle, protože se zbytečně děsíš.

Nepij mořskou vodu.

Třepej každým ručníkem, kterým tě chtějí vytírat, dokud se nepřesvědčíš, že je dočista mrtvý.

Neštěkej přes zavřené okno na něco, co je příliš daleko, než aby tě to slyšelo.

Pokud už opravdu musíš brát koupel, pamatuj, že mýdlo je na mytí a ne žrádlu.

Nevytahuj se na většího psa který je uvázaný, dokud se nepřesvědčíš, že není na dlouhé šňůře.

Máš-li na výběr čistě povlečenou postel a nepovlečenou, vždycky zvol tu první.

Nauč se rozpoznávat zvuk otevírání dveří u ledničky.

Smiř se s očkováním.

Vystrkuj hlavu z okénka (a ještě lépe ze střešního okna) rychle jedoucího vozu.

Nehoň ovečky, nemáš-li na to příslušnou kvalifikaci.

Najdi místo, kde se prodávají pochoutky pro psy.

Nevycházej z domu z obavy před petardami.

Nedovol aby tě děti, které se v rodině vyskytují, odsunuly do pozadí.

Chceš-li vykousat díru do gauče, snaž se to udělat na místě, které nejde snadno zakrýt.

Usmívej se.

Jdi-li mokrý, neoklepávej se, dokud se v tvé blízkosti neocitne co nejvíce lidí.

Nejez trávu - budeš zvracet.

Buď olizovačem člověku, kterého miluješ.

Jestli je povrch třeba vyrovnat, toč se dokolečka než si lehneš.

Pamatuj, že hra s toaletním papírem je dobrá jen pro děti.

Neprozraď nikomu, že se ti líbí v boudě.

Spřátel se s místním řezníkem.

Nehrabej jámy, pokud do nich nemáš co schovat.

Psům vstup zakázánNauč se rozpoznávat - a ignorovat - cedulky "psům vstup zakázán".

Nechovej se nikdy jako zpráskaný pes.

Nechoď u nohy, když můžeš jít vpředu.

Napadej cizí když přicházejí do domu, ne když odcházejí.

Pamatuj, že nejsi člověkem (a kdo by jím chtěl být?)

Hoň se za létajícím talířem, ale ne za bumerangem.

Nesoulož na veřejnosti.

Chceš-li být dobrým loveckým psem, nežer zvěřinu.

Chceš-li být dobrým ovčákem, nekousej ovce.

Nenech se ponížit - výstav psů se zúčastňuj jen tehdy, máš-li šanci vyhrát.

Napadni zloděje jen tehdy:
a) je-li evidentně neozbrojený
b) chce ukrást tebe

Nikdy nepřijímej tabletky, pokud nejsou podané v té nejlepší pochoutce.

Nebuď egoista - poděl se o své blechy s jinými.

Nejez pavouky.

Zapínej si bezpečnostní pás v autě.

Nauč se podávat pac.

Nos své obojky a identifikační známky.

Jsi-li oříškem, lži na téma svých rodičů.

Jsi-li čistokrevným psem, popírej, že v tvém rodokmenu došlo k incestu.

Zdrž se mávání ocasem okolo cenného porcelánu.

Měj rozkoš z pořádného kartáčování.

Nefňukej!

Nejez karamel.

Netloustni!

Dbej kdy se nehodí pokoušet osud.

Někoho zachraň!

Ke psům o polovinu menším se chovej lhostejně.

Nauč se rozlišovat relaxaci a letargii a trénuj obojí.

Nehoň se za svým ocasem.

Pozoruj ryby v bazénku, ale nespadni do něj.

Nenechej se nachytat, když tě pod záminkou venčení chtějí vykoupat.

Míváš-li kocovinu, nekraď bonbóny s likérem.

Skutečně inteligentní psi nepředvádějí své kousky na povel.

Pamatuj, že hravé koťátko se brzy stane divokým kocourem.

Přistup na zaměstnání hlídače jen tehdy, pokud nemůžeš v noci spát.

V autě stůj vždy na zadním sedadle, abys bránil řidiči ve výhledu zpětným zrcátkem.

Odřezky, které člověk nechává znamenají hostinu pro hladového psa.

Nikdy se nenechávej nazývat vořechem.

Dbej o svou čistotu. Je to lepší než koupel.

Nikdy nevěš hlavu, leda tehdy, když to děláš proto, abys získal co chceš.

Lehej si blízko ohně, ale zase ne moc blízko.

Neočůrávej domácí rostliny.

Když línáš, lehej si na tmavé gauče a sedadla v autě.

Nedovol, aby si pán pod záminkou tvého venčení zašel na panáka.

Snaž se být nejlepším exemplářem svého plemene, zvláště jestli tví majitelé evidentně nejsou nejlepšími v tom svém.

Buď hrdý na intimní části svého těla a nestyď se je ukazovat.

Buď milý na malé chlapečky, časem budou větší než ty.

Schovej si tabletku pod jazyk a po pěti minutách ji vyplivni.

Jsi-li mokrý, lehni si na teplé místo. Budeš smrdět ještě víc.

Nauč se číst, abys rozpoznal slova: P R O C H Á Z K A a Ž R Á D L O.

Nikdy se nesnaž chytat míč, který je tak malý, že bys jej mohl spolknout.

Nedej se bez boje shodit z výhodného křesla či gauče.

Zákaz psům Postarej se, aby tví páni bojkotovali hotely, do kterých nesmějí psi.

Jez sníh, pokud není žlutý.

Zvládni tenis.

Nikdy nejez žrádlo pro psy přímo z konzervy.

Nevítej radostně páchnoucí nohy.

Buď milovníkem slunečního ohřevu - spi ve skleníku.

Měj své oblíbené křeslo.

Vyžaduj tabulku "Pozor! Zlý pes!" bez ohledu na svůj temperament.

Pokud se tě někdo snaží cvičit metodou cukru a biče, sežer bič.

Nikdy si nenech znechutit procházku kvůli mrholení.

Pamatuj, že v reklamě má krmení pro psy vždycky více masa.

Zřekni se jakékoli spojitosti s Pavlovem.

Měj vrtochy.

Nikdy se nenechej nachytat na lidské vrčení.

Jdi k psychoanalytikovi.

Vymáhej nejméně 23 hodin spánku denně.

Vždy si vyber tu nejkratší cestu.

Naléhej na to, aby povelům, které ti dávají, předcházelo slovo "prosím".

Trhej jen důležité dopisy.

Buď opatrný pes!-první část

16. prosince 2007 v 18:06 Zvířecí srandičky

Nakládej s plyšovými medvídky s pohrdáním, jaké jim náleží.
Nauč se žebrat výhodným způsobem.
Předstírej, že neslyšíš pískání.
Noviny, rozložené po podlaze, nejsou ke čtení.
Nejez zeleninu - nadýmá.
Nikdy si nevezmi čokoládu pro psy namísto skutečné.
Dotýkej se vlhkým nosem šatů hostí.
Nikdy nejez co ti dávají, máš-li podezření, že je v tom tabletka.
Nekamaraď se s ježky.
Seznam se s místním policejním psem. Nevíš kdy jej budeš potřebovat.
Nehoň auta.
Atakuj vysavač, ale prchej před koštětem.
Nikdy nepoužívej prostory pro venčení psů.
Nauč se sundávat čokoládu z vánočního stromku.
Nechávej stopy po svém nose na čistých oknech.
Nedovol lidem svalovat vinu na tebe, když pouštějí duchy.
Nesnaž se otevřít želvu.
Chytej mouchy, ale ne vosy.
Vyhýbej se perlivým nápojům.
Nespi v mraveništích.
Pózuj na fotografiích jen tehdy, když na nich nemáš být.
Vynuť si, aby tě vyvenčili v průběhu dobrého filmu v televizi.
Vyj, když slyšíš operu.
Vytahuj z koše na odpadky věci, které lidi přivádějí do rozpaků.
Dbej na hygienu - neolizuj se po lízání něčího obličeje.
Plav pouze ve špinavé vodě.
Z principu nejez hot-dogy.
Pleť se pod nohama.
Pij raději z napáječky pro ptáky než ze své misky.
Hoň veverky.
Když jedoucí auto mizí z obrazovky, nehledej je za televizí.
Štěkej v noci.
Nikdy se nenechej odbýt odpovědí "ne".
Neoznačuj si své teritorium na pichlavých keřích.
Vždy dělej taková hovínka, která se nedají nabrat na lopatku.
Nekousej ruku, která tě krmí.
Štěkej tam, kde platí nařízení zachovávat ticho.
Zdaleka míjej rozbité sklo.
Nikdy se neobracej zády k dítěti s vodní pistolkou.
Přeběhni náhodou po mokrém betonu.
Nenech se vyfotit na pohlednici.
Skákej na lidi, kteří čtou dlouho noviny.
Nauč se rozlišovat pravý zvonek od zvonku v televizi.
Neodcházej od stolu dokud nedostaneš něco k jídlu.
Neboj se reprezentantů velkých plemen.
Dávej popud k zívání.
Pamatuj si, kde jsi zakopal kost.
Mávni ocasem nad evolucí a najdi si lepší způsob, jak se přivítat s jinými psy.
Neopij se z nadšení, že máš zdravotní pojištění.
Zabíjej nudu na dlouhých cestách autem a) štěkáním na cyklisty, b) zvracením, c) děláním razítek na oknech
Hleď s pohrdáním na vyhánění jezevce z nory.
Buď vůdcem smečky.
Žij ve shodě se zásadou, že jsi "nejlepším přítelem člověka".
Schovej se v hustých křovinách, kam se lidé bojí jít.
Ovládej svou žárlivost.
Nečůrej, když tě hladí po bříšku.
Když zestárneš, nauč se novým kouskům.
Snaž se zachovávat přátelství se psy sousedů.
Nos čumák nahoru.
Schovej se, když hřmí.
Nasbírej tolik bodláků, kolik můžeš.
Bojuj s metlou.
Vyhýbej se veterináři s teploměrem.
Hraj si na schovávanou.
Nauč se rozpoznávat, kdy se majitelé chystají na dovolenou.
Ve společnosti kousej jen pískací hračky.
Nikdy si nehraj s hračkou, která již přestala pískat.
Měj falešnou březost.
Nikdy si nic nenechej vyrvat z tlamy.
Nedovol, aby z tebe kastrací udělali bázlivého tlusťocha.
Nikdy nejez lejna, ani když ti říkají, že jsou pro tebe dobrá.
Nesbírej jídlo na smetišti.
Nejez vitamíny.
Jestli je horko, lehni si do studené vody.
Nebuď zbytečně podezíravý - není možné aby ti někdo chtěl ukrást kost.
Nekousej si drápy.
Neber na sebe vinu za zločiny kočky.
Válej se jen na měkkém gauči.
Neválči s pit bulteriérem (leda že sám jsi tohoto plemene).
Vždycky měj alibi.
Nikdy se nehoň za vycpaným zajícem.
Dbej na to, aby na tebe Mikuláš nezapomněl.
Pozvedej staré lidi na mysli, navštěvuj je.
Buď něčím hrdinou.
Provázej své majitele na procházky.
Nauč se prodlužovat cestu domů.
Nauč se říkat: "prosím".
Nejez z talíře, který mohl někdo olízat.
Osvoj si pózu sfingy.
Nikdy nezapomínej, že pocházíš z vlka, zvláště pokud jsi čivava.
Aspiruj na titul "nejlepší pes".
Nekousej nohy křesel ani stolů.
Chceš-li aby tě brali v potaz, strč někomu nos do podpaží.
Nikdy nepij z misky s nápisem "kočka".
Nevěř lidem, kteří místo používání tvého jména, mluví o tobě jako o psu.
Pokud bydlíš s jiným psem nečekej, že najdeš nějaké jídlo tam, kdes je nechal.
Nesouhlas s "domluvenou svatbou" pokud necítíš k partnerovi skutečné sympatie.

Měj velkou boudu, ale vzpírej se, když tě do ní strkají.

Drž ocas daleko od malých dětí.
Nauč se rozpoznávat slovo "pes" v pěti jazycích.
Nešlapej lidem na nohy.

Měj stále smutný výraz.

Děti tě budou milovat, když si s nimi budeš hrát s míčem - dokud je nepokoušeš.


Uctili českého vlčáka-hrdinu

15. prosince 2007 v 20:17 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Vlčák Antis
Vlčák Antis
Vlčák Antis českého válečného pilota Vojtěcha Bezděcha byl mezi zvířaty připomínanými na hřbizově zvířecích válečných hrdinů v Londýně.
Antis, který se zúčastnil 30 náletů na Německo, pomohl po válce Bozděchovi uprchnout z Československa zpět do Británie. Předtím v Liverpoolu zachránil několika lidem při náletech život.
Je držitelem medaile Marie Dickin, která se v Británii uděluje hrdinským zvířatům a je obdobou Viktoriina kříže pro lidské hrdiny. Byl první nebritské zvíře, které nejvyšší vojenské vyznamenání pro zvířata obdrželo.

Zlato vyhrály opičky!

15. prosince 2007 v 20:09 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Zatímco orangutaní slečny se pro fotografování zapomněly přičísnout,tučňákům z Antarktidy hrozí,že se příští rok už mezi nejlepšími fotografiemi přírody neobjeví.
Mládě žirafy 'Baba ' ze zoologické zahrady v Barceloně si vybralo prvního kamaráda v poněkud nevhodné výšce. Kačer se raději klidí do bezpečí.
Mládě žirafy 'Baba ' ze zoologické zahrady v Barceloně si vybralo prvního kamaráda v poněkud nevhodné výšce. Kačer se raději klidí do bezpečí.
Obří vlny se tříští o pobřeží Austrálie nedaleko Wollongongu. Velký tlak moře na východním pobřeží kontinentu způsobují silné vichry.
Obří vlny se tříští o pobřeží Austrálie nedaleko Wollongongu. Velký tlak moře na východním pobřeží kontinentu způsobují silné vichry.
Jedno ze tří mláďat sovy druhu Asio flammeus nedůvěřivě vykukuje z uměle vyrobeného hnízda u města Koeroesladany, asi 192 km od Budapešti
Jedno ze tří mláďat sovy druhu Asio flammeus nedůvěřivě vykukuje z uměle vyrobeného hnízda u města Koeroesladany, asi 192 km od Budapešti
Irma a Nia, pětiměsíční orangutaní holčičky, si hrají v Safari parku na západě Jávy v Indonésii. V divočině žije už pouhých 40 tisíc jedinců.
Irma a Nia, pětiměsíční orangutaní holčičky, si hrají v Safari parku na západě Jávy v Indonésii. V divočině žije už pouhých 40 tisíc jedinců.
Kormorán se marně pokouší vzlétnout ze zátoky u San Vicente na jihu Chile. Z potrubí ropného koncernu Enap tu uniklo na 350 kubických metrů ropy.
Kormorán se marně pokouší vzlétnout ze zátoky u San Vicente na jihu Chile. Z potrubí ropného koncernu Enap tu uniklo na 350 kubických metrů ropy.
'Eclyse', kříženec mezi zebrou a koněm postává na pastvinách v německém Holte- Stukenbrocku. Asi přemýšlí, jestli si má říkat zůň, nebo kebra.
'Eclyse', kříženec mezi zebrou a koněm postává na pastvinách v německém Holte- Stukenbrocku. Asi přemýšlí, jestli si má říkat zůň, nebo kebra.
Tučňáci v Antarktidě jako kdyby drželi stráž před lidskými vetřelci. Dál ani krok s tím vaším globálním oteplováním, nechce se nám vyhynout!
Tučňáci v Antarktidě jako kdyby drželi stráž před lidskými vetřelci. Dál ani krok s tím vaším globálním oteplováním, nechce se nám vyhynout!
Vědci na konferenci v Bali upozornili, že jim v důsledku oteplování planety hrozí vyhynutí.
O alarmujícím stavu přírody vypovídá samotný původ vítězných snímků. Většina záběrů zvířat, které se letos dostaly až do nejužšího výběru, pochází buď ze zoologických zahrad, nebo z národních parků.
Podle varování odborníků na katastrofální vliv globálního oteplování vůči většině druhů zvířat se můžeme dočkat, že za několik let budou na všech záběrech buď zvířata ze zoo, nebo domácí mazlíčci a chovné druhy.

Máte papoušky? Možná porušujete zákon!

11. prosince 2007 v 17:11 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Jsou barevní, roztomilí, můžete s nimi mluvit a vůbec dokáží mnohdy nevídané kousky. Řeč je o papoušcích. Také byste chtěli takového opeřence doma mít? Dejte si však pozor na zákon!
Ohrožený druh Papoušci patří ve světě k ohroženým druhům zvířat, a tak si před výběrem a koupí nového opeřeného miláčka raději podrobněji prostudujte zákony. K ohroženým druhů totiž patří dnes snad všichni papoušci s výjimkou andulky vlnkované a korely chocholaté. Ara patří mezi jedny z nejznámějších papoušků. Tři skupiny V roce 1997 vešla v platnost právní norma, zákon č.16/1997 Sb., který hovoří o ochraně volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin, zvaný CITES. Tento zákon navazuje na 8. Washingtonskou konvenci o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy živočichů a rostlin. Ta je pak dělí do tří skupin - druhy přímo (kriticky) ohrožené vyhubením, druhy, které je nutno chránit, aby k jejich ohrožení nedošlo (silně ohrožené) a druhy chráněné na návrh státu - člena mezinárodní úmluvy (ohrožený druh). Registrace je nutná! Aby se zabránilo obchodování například s vycpanými živočichy, jsou tímto zákonem chráněni jak živí, tak mrtví jedinci, jejich části či výrobky z nich. Seznam zvláště chráněných druhů naleznete ve vyhlášce č. 395/1992 Sb. k zákonu o ochraně přírody a krajiny. Chovatelé musí všechna zvířata uvedená v příloze č. I a II nechat povinně registrovat. Papoušky je nutné registrovat! Někdy je nutné povolení Na dovoz a vývoz některých exemplářů je třeba povolení od ministerstva životního prostředí, registrace a nezaměnitelné označení. Pro chovatele, ale hlavně prodejce to znamená jisté komplikace. Na druhou stranu jsou tímto zákonem chráněni tito nádherní a dnes už mnohdy kriticky ohrožení ptáci, ale i jiní živočichové a rostliny. Jsou i výjimky Zákon sice nezakazuje chov exotických živočichů (tedy i papoušků), ale některé druhy chráněné výše zmiňovanou úmluvou CITES je třeba registrovat, a to u příslušného orgánu ochrany přírody. Na některé živé exempláře odchované v zajetí se však vztahuje výjimka. Jejich seznam uvádí příloha č. 8 k vyhlášce č. 82/1997 Sb. Ohrožené druhy a především kriticky ohrožené druhy lze chovat jen opravdu výjimečně, a to s povolením v prvním případě okresního úřadu, správy národního parku či chráněné krajinné oblasti, ve druhém případě pak potřebujete potvrzení přímo od ministerstva životního prostředí. Kakadu bílý mezi výjimky rozhodně nepatří. Značení papoušků Všichni papoušci jsou označeni kroužkem na noze, na něm je identifikační údaj obsahující písmena CZ a pořadové číslo přidělené ministerstvem. Pokud chováte papoušky v zajetí a čekáte vylíhnutí nových papoušků z vajíček, nemusíte s jejich registrací spěchat. Nehodláte-li s nimi obchodovat (tedy měnit vlastníka), nemusíte vejce ani mláďata značit a to až do tří měsíců jejich věku. Pokud chováte bez problémů doma papouška a chcete vycestovat do zahraničí, dejte si pozor, abyste na výše zmiňované zákony nenarazili.

V Brazílii byl chycen exemplář vzácné velké stromové myši

11. prosince 2007 v 16:54 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

V Brazílii byl chycen exemplář vzácné velké stromové myši

Brazilský deštný prales je útočištěm mnoha ohrožených živočišných druhů. foto: profimedia
Exemplář zvláštního hlodavce, o němž se neobjevila zmínka téměř 200 let, byl nalezen mrtvý v pasti na myši v brazilském státě Bahia. Napsal to deník Folha de Sao Paulo. Jediný vědecký záznam o existenci velké stromové myši zvané v Bahii rato-sauiá pochází z roku 1824 a je uložen v archivu senckenburgského muzea v Německu.
Pochází od německého přírodovědce Andrease Wagnera, který dal hlodavci latinský název Phyllomys unicolor. Jediný známý zástupce tohoto druhu je k vidění vycpaný právě v tomto muzeu, upozornil biolog Yuri Leite. Před týdnem nalezl jeden vesničan 30 centimetrů dlouhého hlodavce v pasti, kterou nalíčil na jednom stromě.
Od poloviny minulého století je tento hlodavec na seznamu živočichů ohrožených vyhynutím, ačkoliv nebyly zprávy o vyskytujících se jedincích. Připojena byla pouze poznámka, že "pravděpodobně" skutečně vyhynul. Podle listu tomu tak nebylo, ale není jasné, kolik se jich v přírodě může vyskytovat.
Leite upozornil, že chycený exemplář obýval takzvaný atlantický prales (Mata Atlántica), přírodní rezervaci, která se rozkládá podél brazilského pobřeží.

Rysy nestřílejte, varuje šumavské zemědělce ministerstvo

11. prosince 2007 v 16:39 STOP trápení zvířat!

Šumava/ Někteří zemědělci na Šumavě se nehodlají smířit s tím, že jim rysi působí škody hospodářských zvířatech, a vyhrožují, že budou tato přísně chráněná zvířata střílet. Před tím však důrazně varuje ministerstvo životního prostředí.
Do Jeseníků se vrátil kriticky ohrožený rys po mnoha letech.
Do Jeseníků se vrátil kriticky ohrožený rys po mnoha letech.
"Nemají k tomu jediný důvod. Rys je krásné zvíře a kromě toho ve střední Evropě ohrožený druh. Farmáři mají nárok na odškodnění, nikoho zabíjet nemusejí," říká náměstek ministra životního prostředí František Pelc.
Rys ostrovid patří mezi zvláště chráněné druhy živočichů. Jakékoliv jeho chytání, rušení, zraňování či usmrcování je zakázáno zákonem. Pro úhradu škody stačí, když farmář nahlásí událost příslušnému krajskému úřadu ve stanovené lhůtě. V praxi se podle Pelce bohužel ukazuje, že zemědělci toto své právo nevyužívají. Často se ale také přijde na to, že dobytek neusmrtil rys, ale například zdivočelí psi.
"Pokud by farmáři sáhli po zbraních, místo odškodnění by je čekaly vysoké pokuty, to říkám zcela vážně," varoval náměstek Pelc.
Pro výplatu náhrady škody existují jasná pravidla. Mezi ně patří mimo jiné nahlášení škody ve stanoveném termínu 10 dnů a místní šetření příslušnými orgány ochrany přírody, které určí původce škody a předložení zákonem požadovaných podkladů. "V případě škody na domácím zvířectvu je to konkrétně veterinární osvědčení o příčině úhynu, doklad o případné chovné hodnotě zabitého zvířete a doplněný pak i odborným posudkem.," upozornil mluvčí ministerstva Jakub Kašpar.

Za psa v bytě zaplatíte 900, za druhého i 2000 korun

11. prosince 2007 v 16:31 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Žďársko - Se zvyšujícím se počtem zvířat v bytě stoupá také poplatek za každého dalšího čtyřnožce. Pořídit si do bytu psa není levná záležitost.
Ilustrační foto
Zvláště pokud labradorů, pudlů či jezevčíků vlastníte hned několik.

Pes v bytě: Nejdráž v Bystřici

Nejhlouběji sáhnou do kapsy chovatelé psů v Bystřici nad Pernštejnem. Majitel jednoho čtyřnohého společníka zaplatí patnáct set korun. V případě že vlastní ještě druhého psího miláčka, zaplatí za něho o padesát procent víc, tedy 2250 korun. Za dvě zvířata v bytě se roční poplatek dohromady vyšplhá na 3750 korun.
Pořídit si psa pouze jednoho, nebo rovnou tři? Rozdíl v roční sazbě bude 5250 korun. O něco méně zaplatí Velkobítešští - za jednoho psa v bytě tisíc korun. "Za druhého a dalšího psa uhradí vlastník poplatek tisíc pět set korun," vysvětlila Jana Balášová z odboru výstavby a životního prostředí bítešské radnice.
Naprosto stejné podmínky mají také velkomeziříčští chovatelé. Majitelé jezevčíka ve žďárském bytě zaplatí jenom devět set korun. Pokud si k němu ale pořídí třeba jorkšíra, za něj už zaplatí dva tisíce korun.
Dva psi v bystřickém bytě vyjdou na dva tisíce devět set korun, tedy ještě dráž než v Meziříčí a v Bíteši. Stejně tak v Novém Městě na Moravě je druhý pes poměrně drahou záležitostí.
Ačkoli za jednoho čtyřnohého společníka se úřadu odvádí sedm set korun, druhý už stojí třináct set korun.

Psí ráj? Ve Svratce

Nejlevnější je poplatek ve Svratce. "Za jednoho psa zaplatí majitel dvě stě padesát korun, za druhého tři sta sedmdesát pět korun," vysvětlil systém poplatků svratecký starosta Boris Jakubík. Dohromady vydá majitel za dva psy 625 korun.
Všechna města na Žďársku mají rozdílné poplatky pro rodinné domy a pro byty. Například přímo ve Žďáře vybírá městský úřad za jednoho psa v rodinném domě tři sta korun, za každého dalšího devět set korun. Ve všech šesti městech jsou stanoveny také zvláštní poplatky pro důchodce. Ti za psy zaplatí nesrovnatelně menší částky.

Kruté a bezcitné: Muž vyhodil štěňata do kanálové šachty

11. prosince 2007 v 16:25 STOP trápení zvířat!

Hlučín - Chtěl se zbavit štěňat a zvolil nelidský způsob: kanálovou šachtici. Pravděpodobně ale nepočítal s tím, že ho vypátrá policie. Majiteli odložených štěňat teď hrozí dle zákona o přestupcích pokuta za týrání zvířat do výše třiceti tisíc korun.
Odložená štěňata. Ta byla ve středu ráno nalezena v hlučínské části Rovniny.
Odložená štěňata. Ta byla ve středu ráno nalezena v hlučínské části Rovniny.
"Čtyři zdravá asi osmitýdenní štěňata odložil do kanálové šachtice v bývalé pískovně v hlučínské části Rovniny, kde je našel občan Hlučína. Toho na štěňata upozornil jeho pes, se kterým byl muž zrovna na procházce," uvedla Jarmila Harazinová s tím, že psovod nález okamžitě nahlásil Městské policii Hlučín.

"Strážníci štěňata vytáhli a nechali je prohlédnout veterinárním lékařem," zmínila dále Jarmila Harazinová.
Tuto informaci potvrdil také nálezce štěňat, čtyřiapadesátiletý František Valík.
"Každé ráno chodím se svým psem, německým ovčákem na procházku. Ten přiběhl ke kanálové šachtici a díval se pořád dovnitř. Když jsem se došel podívat, co tam pes má, choulila se tam k sobě čtyři štěňátka. Stalo se to ve středu asi kolem půl osmé ráno," popisuje událost František Valík.

Podle slov Jarmily Harazinové si zájemci mohou štěňata vyzvednout okamžitě.
"Byla zevrubně prohlédnuta, jsou zdravá a nemají žádná zranění. V současné době jsou umístěna v městském útulku," dodala nakonec Jarmila Harazinová.

Útulek týral zvířata,přesto dostal miliony!

11. prosince 2007 v 16:09 STOP trápení zvířat!

Jinonice - Záchranná stanice pro handicapované živočichy v Jinonicích, která se topí v obrovských problémech, dostala od města další tučnou dotaci. Praha přitom nemá žádnou koncepci péče pro volně žijící zvířata, i když se o jejím vzniku hovoří už od jara. Současný provoz stanice budí u obyvatel Jinonic a odborníků na péči o zraněná a volně žijící zvířata nevoli.
K péči jinonické stanice o zvířata je řada výhrad. Dočasně smí přijímat pouze ptáky (vlk na snímku patří vedoucí zařízení). K péči jinonické stanice o zvířata je řada výhrad. Dočasně smí přijímat pouze ptáky (vlk na snímku patří vedoucí zařízení).
"Vím, že stanice nepřipravuje ptáky na vypuštění do volné přírody. Ptáci jsou tak odsouzeni k pomalému úhynu hlady a vyčerpáním. Přitom existují metody, jak ptáky naučit lovit, což umožní jejich přežití ve volné přírodě. Tomu se ale jinonická stanice nevěnuje," popsal Petr Kolomazník ze záchranné stanice pro dravce a sovy. Sám se dravému ptactvu věnuje přes třicet let.
I Jinoničtí mají s útulkem, který vede Věra Přibylová -Aladzasová, potíže. V minulosti si na zařízení pro zvířata stěžovali. Stanici na svém území chtějí, ale s jiným vedením a patřičnou kontrolou. "Někteří obyvatelé Jinonic proti útulku nic nemají, pokud bude ovšem řádně veden a kontrolován," sdělil Deníku Jaroslav Loučka z občanského sdružení Bučovice-Prokopské údolí.

Jedna pokuta za druhou

Kontrolní úřady rozdaly v minulých letech jinonické záchranné stanici pro divoce žijící zvířata několik pokut. Důvodem jsou nedostatky zjištěné již při únorové kontrole Městskou veterinární správou a Českou inspekcí životního prostředí.
Pokutu záchrannému zařízení pro zvířata vyměřila na popud městských veterinářů také Praha 5. Důvodem bylo týrání zvířat. "Zvířata byla chována v prostorově nevyhovujících klecích, nebylo jasné, zda měla k dispozici vodu. Zákon už tyto skutečnosti posuzuje jako týrání zvířat," zdůvodnil Jan Šlajs, tiskový mluvčí Prahy 5. Stanici i její vedení pokutovala i Česká inspekce životního prostředí.

Chybí koncepce

Podle městského radního pro životní prostředí Petra Štěpánka by systém péče o volně žijící druhy měla rada města řešit nejpozději před Vánocemi. Co jednotlivé návrhy obsahují? Jedna z koncepcí zařazuje jinonickou stanici pod zoologickou zahradu, která by ji spravovala. V druhém návrhu je dohlížitelským orgánem Český svaz ochránců přírody. Třetí navržený systém je založen na rozptýlené síti stanic, které by se specializovaly na různé živočišné druhy. Jejich centrální dispečink s telefonním číslem, které by bylo v provozu stále, by zajistil magistrátní zaměstnanec.

Peníze pro zvířata jsou, péče nikoli

Příští rok bude jinonická záchranná stanice hospodařit se dvěma a půl milionu korun.
Tuto částku při schvalování rozpočtu schválili městští zastupitelé. Letos záchrannou stanici dotovalo město dvěma miliony korun, Český svaz ochránců zvířat jí přispěl částkou 97 400 korun. Celkem je to suma, o které se ostatním záchranným stanicím v republice může jen zdát. Většinou totiž hospodaří s ani ne polovičním rozpočtem. "Náš roční rozpočet je jeden milion 200 tisíc korun," uvedl Pavel Křížek ze Záchranné stanice ve Voticích. Ta spravuje mnohonásobně větší region než jinonická. "Jezdíme na Táborsku, ale naše působnost sahá k Příbrami i Benešovu," popsal území, které stanice zajišťuje. Průměrně mají za den osm výjezdů.
Také plzeňská stanice má ve srovnání s pražským zařízením pro volně žijící zvířata ani ne polovinu částky, se kterou musí za rok vyjít. "Je to celkem milion dvě stě tisíc ročně," uvedl Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice, která se ale stará o všechny volně žijící živočišné druhy v plzeňském regionu a také o zbloudilá zvířata. "Nechápu, proč má jinonická stanice dostat tolik peněz od magistrátu.
Praze chybí celková koncepce o volně žijící druhy. Není jasné,kamse mají jaká zvířata vozit. A to na rozdíl od nás Praha nejezdí ke zraněným zvířatům po automobilových nehodách," poznamenal Makoň. Plzeňská stanicemáročně až sedm set výjezdů. Kolik jich mají Jinonice? "To nemohu říct, protože tu pracuji jen měsíc. Záleží na období," reagoval Petr Laštovka z jinonického zařízení. Jeho šéfová Věra Přibylová -Aladzasová byla v tyto dny Thajsku.