Předkem vylryb byl býložravec

25. prosince 2007 v 18:26 |  Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

VODOMILNÝ INDOHYUS. Tento sudokopytník měl těžké kosti, které mu pomáhaly snáze se udržet pod hladinou. Byl prapředkem velryb a na rozdíl od nich býložravec. VODOMILNÝ INDOHYUS. Tento sudokopytník měl těžké kosti, které mu pomáhaly snáze se udržet pod hladinou. Byl prapředkem velryb a na rozdíl od nich býložravec. Foto: profimedia.cz Chicago - Vědci dlouho věděli, že předkové velryb pocházejí ze souše, ale stejně dlouho nemohli objevit tvora, který stál na začátku evoluce těchto mořských savců.
Nyní se zdá, že zmíněný "chybějící článek" je konečně na světě. Jak uvedl ve středu časopis Nature, objevil ho profesor Hans Thewissen z Northeast Ohio Universities College of Medicine se svým týmem.
Jeho vědecké jméno zní indohyus a byl to býložravec, který se velikostí blížil dnešnímu mývalovi nebo lišce.
Tím zřejmě padá dlouho zastávaný názor, že předky velryb byli suchozemští dravci, kteří se postupně přeorientovali na život v moři.
Thewissen se svým týmem studoval složení a strukturu fosilizované kostry indohya, který žil před 50 miliony let.
Díky tomu zjistil, že indohyus měl neobvykle těžké kosti a velice tlustou kůži. To jsou charakteristické znaky současných savců žijících převážně ve vodě - například hrochů.
Test chemického složení zubů indohya byl další významnou indicií. Opět se ukázala značná podobnost mezi nimi a zuby dnešních vodních býložravců.
Skutečný zlom ale nastal, když Thewissenův asistent nešťatnou náhodou rozbil v laboratoři lebku jednoho indohya.
V tu chvíli se ukázalo, že stavba kolem jejího ušního otvoru je velmi neobvyklá, přesněji řečeno že se přesně shoduje se stavbou sluchovodu velryb, který je jedinečný. Žádný jiný savec ho totiž nemá.
Indohyus má dokonce jakého moderního dvojníka. Je jím africký jelínek kančil vodní (Hyemoschus aquaticus). Ten před predátory, především orly, utíká do vody, v ní se potopí a vydrží pod hladinou i čtyři minuty.
Podle archeologů je Thewissenův nález významem srovnatelný s nalezením pozůstatků archeopteryxe, spojovacího článku mezi dinosaury a ptáky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama