V Brazílii byl chycen exemplář vzácné velké stromové myši

11. prosince 2007 v 16:54 |  Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

V Brazílii byl chycen exemplář vzácné velké stromové myši

Brazilský deštný prales je útočištěm mnoha ohrožených živočišných druhů. foto: profimedia
Exemplář zvláštního hlodavce, o němž se neobjevila zmínka téměř 200 let, byl nalezen mrtvý v pasti na myši v brazilském státě Bahia. Napsal to deník Folha de Sao Paulo. Jediný vědecký záznam o existenci velké stromové myši zvané v Bahii rato-sauiá pochází z roku 1824 a je uložen v archivu senckenburgského muzea v Německu.
Pochází od německého přírodovědce Andrease Wagnera, který dal hlodavci latinský název Phyllomys unicolor. Jediný známý zástupce tohoto druhu je k vidění vycpaný právě v tomto muzeu, upozornil biolog Yuri Leite. Před týdnem nalezl jeden vesničan 30 centimetrů dlouhého hlodavce v pasti, kterou nalíčil na jednom stromě.
Od poloviny minulého století je tento hlodavec na seznamu živočichů ohrožených vyhynutím, ačkoliv nebyly zprávy o vyskytujících se jedincích. Připojena byla pouze poznámka, že "pravděpodobně" skutečně vyhynul. Podle listu tomu tak nebylo, ale není jasné, kolik se jich v přírodě může vyskytovat.
Leite upozornil, že chycený exemplář obýval takzvaný atlantický prales (Mata Atlántica), přírodní rezervaci, která se rozkládá podél brazilského pobřeží.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama