Zábavná pyrotechnika a stres zvířat-2.část

31. prosince 2007 v 18:07 |  Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

S pomocí veterináře

Pokud váš pes reaguje na petardy tak, že ani výše uvedená opatření nejsou nic platná, neobejdete se bez utišujících prostředků.
Existují bylinné čaje, homeopatika i klasické léky. Určitě se s dostatečným předstihem poraďte se svým veterinářem, co psovi podat. Předstih je nutný už proto, že např. homeopatické přípravky, které uvolňují napětí, je třeba podávat několik dní před dnem D. Protože homeopatikům se v této Planetě zvířat věnujeme v samostatném článku, zmíníme se krátce o bylinkách a o lécích.
Stále častěji se využívá Bachova květová terapie - kapky, které se psům a zvířatům vůbec podávají na doporučení ošetřujícího veterináře.
Léky jsou zásadně na předpis, protože veterinář musí posoudit celkový zdravotní stav zvířete. Dobře si zapamatujte doporučené dávkování a pečlivě prostudujte návod, zejména to, jak dlouho lék působí - většinou dokáže překlenout celou kritickou dobu, ale je nutné podat jej tak, aby mohl v pravou chvíli působit, ale zároveň aby jeho účinky nevyprchaly příliš brzy.
Z léků, které mohou být předepsány, se často užívají Sedalin (gel nebo tablety) s účinnou látkou acepromazin. Jejím působením nastává u zvířat psychický útlum a svalové zklidnění. Lék je možné užívat i před dlouhou cestou, před stříháním srsti nebo před náročnějším veterinárním vyšetřením, ale může mít individuální výkyvy v souvislosti s váhou, příslušností k plemenu, v závislosti na věku a celkovém zdravotním stavu psa.
Někdy jsou předepisovány i léčiva pro lidi, např. Xanax tablety. Rozhodně by ale neměl pes dostávat Rohypnol, který by pro něho mohl mít fatální následky.

Nejen psi a kočky

Oslavy nového roku nemají ráda ani velká hospodářská zvířata, zvířata v ZOO vč. ptáků (např. když při předloňském Silvestru vybuchla petarda poblíž voliéry s orly, jeden z nich si v nastalé panice zlomil prsní kost a poranil zobák, což je život ohrožující problém), nebo třeba koně. O něco klidněji se chová skot.
Drobná zvířata chovaná v domácnostech reagují na hluk většinou minimálně, neboť se uvnitř své klece či akvaterária cítí bezpečně.

Co dělat, když se pes zaběhnul

Když se pes zaběhne v prostředí, které dobře zná, je možné, že po zklidnění situace v okolí opadne i jeho stres a sám najde cestu domů.
Pokud se zaběhne v místě, kde je víc ohnisek hluku, pes utíká i několik kilometrů a zpátky už cestu nenajde. Také v případě, že se pes ztratí v cizím prostředí v lese, na chalupě u známých ap., sám domů netrefí, a to ani tehdy, je-li cvičen ke stopování. Pak musíte začít s hledáním.
Předpokládejte rovnou, že hledání nebude akce na pět minut. Důkladně se oblečte a rovnou se vybavte baterkami. Když vyrazí psa hledat více členů rodiny, je to výhoda, protože zvládnete několik okruhů současně. Vezměte s sebou telefony, abyste si průběžně podávali zprávy. Na škodu není vzít s sebou bloček a tužku. Ptejte se chodců i sousedů a nechávejte jim na sebe telefonní kontakt.
Pokud selhalo osobní hledání v okolí i telefonické poptávání v nejbližším útulku, zkuste hned ráno vylepování letáků. Lepší než fotka je krátký základní popis zevnějšku psa velkým písmem, podrobnosti vč. jeho jména a kontaktu na vás už nemusí být tak výrazné: Ztratil se MALÝ BÍLÝ PES, kříženec, slyšící na jméno Ferda, o informace prosíme na tel.čísle... Nápadnější budou archy formátu A4, které navíc vzhledem k ročnímu období můžeme chránit průhlednými fóliovými obaly, tzv. košilkami.
Nezapomeňte že plochy, na které vylepujete, někomu patří. Vylepujte buď po dohodě s majiteli obchodů ap., nebo po vyřešení situace okamžitě okolí oběhněte a letáky odstraňte.
Současně kontaktujte městskou policii a nejbližší soukromé psí útulky. Preventivně byste se měli příslušnými telefonními čísly vybavit už před Silvestrem. Opakujte volání jednou denně, nebo se domluvte, zda vám dají vědět, pokud se pes najde. Lidé, kteří se ujmuli vašeho psa a mají možnost ho u sebe dočasně umístit, sem většinou oznámí, jakého psa našli a kde je možné si ho vyzvednout. Pokud se pes dostane do rukou městské policii nebo do útulku, oceníte, že je pes řádně očipován nebo otetován, protože jeho návrat domů se tak výrazně urychlí. Pobyt v útulcích není zadarmo a pokud tam psa najdete až po týdnu, může se vám jeho zaběhnutí citelně prodražit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama