Leden 2008

Cyklista se snažil propašovat do Běloruska 300 papoušků

28. ledna 2008 v 19:24 STOP trápení zvířat!

Cyklista se snažil propašovat do Běloruska 300 papoušků

I přestože byli papoušci daleko menších rozměrů, nemohlo být lehké vměstnat jich na kolo 300. Ilustrační foto foto: raynox.co.jp
Nedaleko hraničního přechodu v Bělorusku létalo peří do vzduchu. Hraniční stráž totiž zastavila cyklistu, který měl na zadní části kola podezřele velké přepravky. Ten neváhal, z kola seskočil a zmizel kontrole v přilehlém lesíku.
Stráž spatřila muže na kole během tradiční obchůzky po hranicích s Ukrajinou. Když na cyklistu zvolali, aby zastavil, tak seskočil z kola a utekl do blízkého lesa, kde se mu podařilo hraničáře setřást.
Stráž našla v šesti krabicích připevněných ke kolu celkem 300 papoušků. Dva ptáci šok nepřežili, ale zbylí skončili u veterináře, který je prohlédl a poté poslal do zvířecího útulku, kde čekají na své nové majitele.

Teplo zmátlo zvířata, chovají se jako na jaře

28. ledna 2008 v 19:22 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Teplo zmátlo zvířata, chovají se jako na jaře

Sníh je v lednu k vidění pouze na horách, jinde to vypadá spíše jako na jaře. foto: Novinky/Alžběta Trousilová
I když se sotva dovršil první zimní měsíc, příroda se prý chová, jako by už mělo přijít jaro. Alespoň to tvrdí někteří ochránci přírody. A i ti zdrženlivější se s nimi shodují v tom, že na současné, spíše jarní než zimní teploty zvířata reagují a nelze si toho nevšimnout.
Například netopýři by měli opouštět svá zimoviště, do kterých se stěhují od konce října a během listopadu, až koncem února. Do té doby by měli být ve stavu takzvané hibernace, tzn. úsporné činnosti organismu, kdy se při snížené teplotě zpomalují všechny životní procesy. Netopýři nečekaně vyletěli ze zimovišť Jenomže netopýři už nejsou zazimovaní, létají. Při monitorování netopýřích zimovišť to zjistili pracovníci CHKO Žďárské vrchy.
"Například ve štole u Dolních Louček jsme byli už čtyřikrát a pokaždé jsme narazili na několik letounů, kteří nebyli ve štěrbinách. A netopýři vodní se po zimovišti proletují, ačkoli zdroj potravin je v tomto období téměř nulový," popsal pracovník CHKO Jaromír Čejka. Podle něj se dá podle chování netopýrů usoudit, že tato zima bude mírná, podobná té z přelomu let 2006-2007.

Budí se ježci, ptáci zpívají

Podle plzeňského ekologa Karla Makoně se už většina ptáků rozlétla ze zimoviště na rybníky. "Ještě před 14 dny jsme měli v zimovišti na Berounce u sv. Jiří v Plzni přes sto labutí. V pátek tam zůstaly jen dvě, a to ještě z toho důvodu, že špatně létají," uvedl Makoň.
Jak dodal, například velký mokřad v Líních u Plzně je už plný kachen, přestože na některých místech u kraje je ještě zamrzlý.
František Kunc ze záchranné stanice v Pavlově u Ledče nad Sázavou míní, že živočichy dezorientuje současné teplé počasí. "Budí se slabší ježci, lidé nám je sem nosí," uvedl pracovník stanice, podle kterého z historie jsou známá teplejší období, v nichž se zvířata chovala stejně.
Brněnský ornitolog Karel Hudec potvrzuje, že se ptáci chovají podle momentálního průběhu počasí, nemají žádný instinkt pro budoucnost. "V kleči teď ráno zpívají kosi a houkají hrdličky, ale kdyby přišla zima se sněhem, přestanou," sdělil ornitolog, který, stejně jako další znalci přírody, je v odhadech opatrný.
"Akorát lezou ven sněženky, ale to je zcela normální při takových oblevách. Nic zvláštního, co by předurčovalo konec zimy, jako je například velká invaze severských ptáků, nepozorujeme," konstatoval Jan Kašinský ze stanice pro záchranu živočichů v Bartošovicích

Fenku labradora vyhodil řidič z auta a odjel pryč

28. ledna 2008 v 19:20 STOP trápení zvířat!

Horní Maxov - Zmatené zvíře chvíli pobíhalo podél silnice a pak si sedlo tam, kde jej pán z auta vyhodil. Tak popisuje včerejší událost z Horního Maxova žena, která ubohou fenku naložila a převezla do nedalekého lučanského útulku pro opuštěná zvířata.
Ilustrační foto
Nevěřili jsme vlastním očím. Vytáhl ji za kůži z auta, zabouchl dveře, nasedl a odjel, bohužel jsme si ani nestihli zapsat espézetku," dodává žena. Podobné případy nejsou podle provozovatelky útulku ničím výjimečným. "Ani u čistokrevných zvířat," dodává Dagmar Kubištová.
Fenku prohlédne veterinář, pro jistotu přeočkuje. Pak bude stejně, jako další nalezená či opuštěná zvířata, nabídnuta k adopci. "Během měsíce jde o druhý případ, kdy nabízíme čistokrevného psa. Pro retvívra si přijeli až z Ostravska," dodala Kubištová.

Lidmi přenášené viry vraždí šimpanze

28. ledna 2008 v 19:16 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Berlín - Lidoopi trpí dýchacími a chřipkovými onemocněními. Své viry na ně přenášejí turisté.
Zdraví šimpanzů trpí zájmem turistů. Ilutrační foto. Zdraví šimpanzů trpí zájmem turistů.
Vůbec poprvé v historii se podařilo propojit výsledky výzkumu vlivu turistiky v západoafrickém Národním parku Tai na zdraví afrických lidoopů s protipytláckými opatřeními. Informuje o tom studie, kterou zveřejnil časopis New Scientist.
Badatelům, které řídil Fabian Leendertz z berlínského Kochova institutu, se podařilo prokázat, že turisté přenášejí na lidoopy bakterie, jež pak způsobují šimpanzům a gorilám smrtelná respirační a chřipková onemocnění.
Vědci proto nyní řeší dilema, zda zamezit přístupu turistů, kteří svou přítomností v dané oblasti pomáhají chránit opice proti pytlákům, nebo zvířata nechat na pospas nelegálnímu lovu.
Bylo prokázáno, že kontakt s turisty na vzdálenost několika metrů ohrožuje na životě zejména mláďata lidoopů.
U nakažených jedinců, kteří byli v pralesních rezervacích západoafrického Pobřeží slonoviny zkoumáni v letech 1999 až 2005, se prokázalo nejméně pět různých symptomů respiračních onemocnění. Úmrtí se pohybovala mezi třemi až devatenácti procenty nakažených zvířat. Badatelé mezi oběťmi identifikovali vedle nebezpečného metapneumoviru a také patologické bakterie rodu Streptococcus.

Jak začalo létání: dolů, či nahoru?

28. ledna 2008 v 19:13 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Missoula - Američtí biologové jsou přesvědčeni, že přišli na to, jak se první ptáci naučili létat.
Labuť. Ilustrační foto
Připomíná to otázku, jestli bylo dříve vejce, nebo slepice. Vědci teď zkoumali podobnou. Naučili se ptáci létat tím, že slétávali ze stromů dolů, nebo naopak létali ze země nahoru?
Paleotologové se v průběhu posledních deseti let nedokázali shodnout na žádném závěru. Tým biologů z univerzity v Montaně věří, že záhadu vyluštil. "Ptáci se podle všeho snažili v prvopočátcích evoluce dostat ze země do výšky na větve stromů," tvrdí vedoucí výzkumu Kenneth Dial.
Pozorovali od vylíhnutí ptáky orebice, kteří se vzdáleně podobají bažantům.
Před každým letem vybavili ptáčata zářiči a drobnými kamerami, které zachycovaly ve vysoké rychlosti pohyb ptáků. Pohyb zářičů od odletu po přistání pak zkoumali pomocí trojrozměrných modelů na počítači.
"Zjistilo se, že úhel, ve kterém ptáčata drží svá křídla vzhledem k povrchu země, je od "kuřecího věku" po dospělost stejný," napsal časopis Nature.
Vyvrátilo to tak předchozí teorie, že při každém manévru - startu, vzletu nebo doletu - musí ptáci zvolit jiné držení křídel. "Tím, že je úhel stejný, ukazuje podle nás na vývoj létání od země vzhůru," dodal Dial. Předchůdci dnešních ptáků museli najít správný úhel, aby už při zárodcích křídel dostali výhodu oproti jiným druhům tím, že se zbavovali aerodynamických sil.

Naučte křečky chodit na záchod

26. ledna 2008 v 21:23 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Nejen kočky, ale i křečci mohou mít svou vlastní toaletu! Naučíte-li je používat ji pouze pro tento účel (a případně i číst, aby trefili), nebudete muset čistit vždy celou klec.
Kryté WC do rohu Rohová toaleta má tu výhodu, že je krytá, a tak lépe izoluje pachy. Navíc se snadno rozloží, takže ani její čištění nepředstavuje problém. Součástí je i praktická lopatička na rychlý úklid. Je tu jen malý háček, stejně jako u všech ostatních modelů musíte křečka naučit, aby na toaletu chodil. A to může být oříšek. Koupíte za 61 Kč na www.akva-exo.cz. Křečci či morčata mohou mít vlastní luxus - toaletu, která je určena speciálně pro jejich potřeby. Oboustranná toaleta Zvlášť pokud máte více křečků, určitě oceníte toaletu, která je z obou stran průchozí. Nemůžete ji jen umístit do rohu, ale musí to být ke stěně, anebo doprostřed klece. Samozřejmostí je snadné čištění a přiložená lopatka, s níž se dostanete do všech rohů toalety. Nabízí www.akva-exo.cz za 134 Kč. Tato toaleta má jednu výhodu - je totiž průchozí s obou stran, a tak se hodí i tehdy, máte-li křečků víc. Domeček? Ne, záchod! I křeček někdy potřebuje soukromí a v této toaletě ho bude mít víc než dost. Pochází ze speciální série pro drobné hlodavce, je neprůhledná a navíc označena nápisem »Toalet«! Tato toaleta sice vypadá dokonale, ale hrozí, že by si ji křeček mohl splést s domečkem a nastěhovat se do ní i na noc… Koupíte za 231 Kč také na www.akva-exo.cz. Ze stejné série jsou k dostání i další výrobky - sportoviště nebo restaurace pro křečky. Originální toaleta ze speciální kolekce vypadá skvěle - hrozí však záměna s domečkem. K zavěšení do klece Nejen pro křečky, ale i pro fretky je určena tato rohová toaleta. I když je na pohled nejobyčejnější, má tu výhodu, že ji nemusíte rozmontovávat, abyste ji mohli vyčistit. Praktická je také tehdy, pokud chováte křečka v kleci - dá se totiž zavěsit. Ze všech toalet má také nejnižší cenu - koupíte ji kolem 30 Kč. Nejen křečci, ale i fretky ocení tuto rohovou toaletu!

Jak pustit kočku ven aniž by utekla?

26. ledna 2008 v 21:20 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Rádi byste dopřáli své zhýčkané bytové kočce trochu pohybu na čerstvém vzduchu, ale bojíte se nástrah vnějšího světa? Jak přesvědčíte svou kočku, aby neopouštěla bezpečí zahrady?
Tento problém často řeší lidé, kteří se stěhují z bytu do rodinného domu, nebo tací, kteří své domácí mazlíčky vozí s sebou na chalupu. Následující rady se budou hodit zejména těm, kteří se chystají pustit ven zvíře, které není zvyklé na venkovní nebezpečí. Za hranicemi vašeho pozemku na kočku skutečně mohou číhat velké nástrahy. Velké množství koček končí svůj život pod koly aut nebo na mušce příliš aktivních myslivců, možná také máte souseda, který vaše nadšení pro zvířata nesdílí a neštítí se ani použití jedu. To všechno jsou příčiny, které vás doženou k odhodlání zabezpečit zahradu tak, aby se z ní kočka zkrátka nedostala. Jak dopřát kočce volnost pohybu a nemuset se o ni bát? To je zapeklitá otázka. Řešení první - zahnutý plot Každý, kdo má kočku, dobře ví, jak chytrý a vynalézavý je to tvor. Kočka přeleze každý plot, ať je jak chce vysoký, a dokáže se protáhnout i škvírou, kde bychom to považovalli za nemožné. Obyčejný plot kočku rozhodně nezastaví, je však možné ho upravit tak, aby se stal téměř stoprocentně bezpečným. První možností je plot s horní částí zahnutou dovnitř. Takovou překážku kočka překoná jen s velkými obtížemi, takže je veklá šance, že se o to nebude ani pokoušet. Plot by měl být samozřejmě dost vysoký, lepší je také, pokud je vyroben z řidšího pletiva, po němž se kočce špatně šplhá. Velký problém jsou jen stromy, případně stavby stojící v blízkosti plotu. Po těch kočka přeleze a nijak jí v tom nezabráníte. Takto zakřivený plot kočka nepřekoná. Řešení druhé - elektrický ohradník Funguje stejně jako na pastvinách, kde usměrňuje svobodymilovné krávy. Na horní část dostatečně vysokého pletivového plotu stačí nainstalovat drát s nízkovoltážním proudem. Ten kočce nijak neublíží, pouze ji upozorní, že zde se nachází hranice jejího teritoria. Pokud vám toto řešení připadá trochu drastické, neděste se. Běžně se používá nejen u dobytka, ale třeba i v zahradách, kde chceme některá místa ochránit proti psům. Elektrický proud kočku určitě nepoznamená traumatem a po pár pokusech se přestane pokoušet plot překonat. Na zabezpečené terase se nemusíte bát, že se kočka zaběhne. Řešení třetí - voliéra Pokud je vaše zahrada příliš veliká nebo příliš členitá a je zkrátka nemožné ji zabezpečit, nezbývá než kočkám vybudovat jejich vlastní výběh obehnaný zábranou nejen ze stran, ale i shora. Kočičí voliéry se běžně stavějí například v Anglii, u nás jich zatím mnoho nenajdete. Přitom jen s nimi máte skutečně stoprocentní jistotu, že je kočka v bezpečí. Zručnější jedinci mohou kočičí výběh vybudovat sami, ti méně šikovní se dohodnou s odbornou firmou. Pletivová nebo síťová konstrukce nemusí vaši zahradu nijak hyzdit - právě naopak, pokud ji navrhnete dostatečně nápaditě. Systém cestiček a prolézaček bude kočku bavit a vy budete moci klidně spát. Systém důmyslných prolézaček budou kočky využívat s nadšením.

Psí "talíře" na jídlo

26. ledna 2008 v 21:16 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Také pro své psí miláčky uděláte cokoliv? Vyberte jim třeba pro radost některou z originálních misek, psí bar nebo originální fontánu, z nichž bude vašim pejskům vždycky chutnat!
Pořiďte si dalšího mazlíčka! Tak to je skutečně originální miska pro vašeho mazlíčka! Především větší psi ji určitě ocení - nebudou se totiž muset příliš ohýbat. Místo jednoho mazlíčka tak můžete mít hned dva. Miska, která poměrně věrně připomíná pejska, je navíc velmi stabilní - díky těžkým nohám či spíše botám. Je vyrobena z lakovaného kovu, hlava a tlapky jsou pak z pryskyřice. A pokud by vašeho pejska příliš nezaujala, nezoufejte. Můžete ji použít také jako stojan na květiny. Nabízí Magnet za 499 Kč. Tuto misku ocení především větší psi. K oblíbeným granulím se totiž už nebudou muset tolik ohýbat. Psí bar rovnou pro dva! Máte doma dva pejsky? Pak by vás mohl zaujmout tento originální psí bar. Nejen, že z něj mohou pejsci jíst současně, ale misky se dají také výškově nastavit - každá přesně tak, aby co nejlépe vyhovovala vašemu mazlíčkovi. Zakoupíte za 799 Kč. Máte-li doma pejsky dva, určitě oceníte tento psí bar. I pejsek může mít svůj stoleček Co byste řekli na tento dřevěný kousek nábytku se dvěma ocelovými miskami? Dají se snadno vyjmout, a tak je lehce umyjete i naplníte - vodou i krmivem. Stolek je navíc speciálně vyvinut tak, aby šetřil páteř vašeho mazlíčka. Misky jsou umístěny 18 cm nad zemí, a tak se pejsek k jídlu nemusí nepříjemně ohýbat. Nabízí Magnet za 899 Kč. Pořiďte pejskovi vlastní stoleček! S fontánou vždy čerstvá voda Nejen pro lidi, ale také pro psy je velmi důležitá voda. S touto originální sadou misky na krmení a fontány se už nestane, že by jí neměli dostatek, anebo neměli vodu vždycky čerstvou! Fontána o objemu 10,5 l má navíc nízkou spotřebu elektřiny a může ji využít i více zvířat najednou. Velkou výhodou je to, že se k vašemu pejskovi dostane vždy čistá voda. Filtr totiž odstraňuje nečistoty, chlupy či zbytky jídla a uhlíková komora dokonce pomáhá odstranit špatnou chuť a nečistoty vody z kohoutku. Zakoupíte za 2603 Kč. Sadu krmicí misky a fontány ocení i několik pejsků najednou. Vodu budou mít navíc vždy čerstvou! Foto: www.magnet-bp.cz, http://shop.kynolog.cz, www.spokojenypes.cz

Angličtí psovodi se musí učit německy, aby jim psi rozuměli

21. ledna 2008 v 21:11 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Angličtí psovodi se musí učit německy, aby jim psi rozuměli

Němečtí vlčáci jsou u anglické policie velmi oblíbení. foto: www.best-dog-photos.com
Psovodi v britském hrabství Derbyshire musí chodit na lekce němčiny, aby mohli dávat psům, dovezeným z Německa, povely. Policisté, kteří cvičí německé ovčáky, se tak musejí učit příkazy jako sedni, lehni, chyť a nebo kousni. Informoval o tom britský deník The Sun.
Celá čtvrtina policejních psů v hrabství Derbyshire je původem z Německa. Právě tam je učili základním příkazům, které psi skvěle ovládají.
Psi tak nerozumí v angličtině ani základním povelům. Když na ně ovšem velitel křikne "sitz", "platz", "aus", "holen" nebo "beissen", tak se okamžitě řídí jeho pokyny.
Jeden vycvičený vlčák stojí Angličany v přepočtu přibližně 70 tisíc korun. Tamější vedení policie ovšem tvrdí, že jsou to velmi dobře vynaložené peníze. Psy už totiž dostávají vycvičené tak, že na povel umí pokousat a zneškodnit kriminálníky.
Jednoho cvičitele z Derbyshire ale trend kupovat psy vycvičené v Německu neoslovil. "Když mu dáte povel v angličtině, tak na vás jen zírá, jakoby jste se zbláznili," řekl znechuceně britský psovod.

Rozumíte svému psu?počítač ano

21. ledna 2008 v 21:08 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Pes Metis, který zavedl policii k pachateli. Pes Metis, který zavedl policii k pachateli. Budapešť - Maďarští vědci hledají cestu k lepšímu dorozumění mezi lidmi a psy. Jejich počítač dokáže podle štěkotu rozeznat rozpoložení psa. Maďarští vědci pracují na počítačovém softwaru, který dokáže analyzovat psí štěkot. Jejich práce by mohla pomoci lidem lépe porozumět základním pocitům jejich čtyřnohých mazlíčků. O výzkumu informoval maďarský etolog Csaba Molnar. "Možné komerční využití spočívá v tom, že bychom mohli být schopni vytvořit přístroj pro komunikaci mezi člověkem a psem," řekl Molnar agentuře Reuters.

Modelové situace

Vědci za pomoci speciálního programu nejprve zanalyzovali více než 6 tisíc záznamů štěkotu čtrnácti psů maďarského ovčáckého plemene Mudi. Nahráli je v šesti různých situacích: při boji, na procházce, v osamění, při setkání s neznámým člověkem, při hře s míčem nebo při jiném druhu hry. Na základě rozboru pak nechali počítač určovat, ve které z uvedených situací se štěkající pes právě nachází. Programu se podařilo emocionální reakce psů podle jejich štěkotu a vytí rozeznat ve 43 procentech případů, což je o něco více, než u lidí, kteří byli úspěšní ze 40 procent.

Nejpřesněji v boji

Počítač s nejvyšší přesností rozeznával štěkot v bojových situacích, nebo při setkání s cizincem, hravé štěkání pro něj naopak představovalo tvrdý oříšek. Výsledky výzkumu publikované v časopise Animal Cognition potvrzují, že psí štěkání se různí podle momentálních pocitů zvířete. Zároveň se týmů vědců podařilo prokázat, že se individuálně liší i štěkot více jedinců stejného plemene. Počítač dokázal štěkot ke konkrétnímu psu správně přiřadit v 52 procentech případů, opět úspěšněji, než lidé. Dina Podzimková

Odpůrce lovu velryb vzala na palubu australská loď

21. ledna 2008 v 21:04 STOP trápení zvířat!

Canberra - Drama na moři skočilo vykázáním vetřelců z japonské velrybářské lodi. Ochránci velryb způsobili lovcům bolení hlavy, když jim vlezli na palubu a dva dny znemožňovali pást po chráněných kytovcích.
Suši z velrybího masa je pro Japonce lahůdkou. Suši z velrybího masa je pro Japonce lahůdkou.
Dva aktivisté radikální ekologické organizace Sea Shepherd opustili ve čtvrtek japonskou velrybářskou loď Jušin Maru. Posádka plavidla je předala australským úřadům.
Australan Benjamin Potts a Brit Giles Lane se nalodili na japonské plavidlo s úmyslem zabránit jeho posádce v lovu kytovců v úterý.
"Včera se jasně ukázalo, že Sea Shepherd neměl vůbec v úmyslu dva vetřelce, kteří pronikli na Jušin Maru, stáhnout," vyjádřil se šéf Japonského institutu pro výzkum kytovců, který lov velryb "pro vědecké účely" zaštiťuje.
Institut poté oba muže označil za teroristy a zadržel je. Organizaci Sea Shepherd následně nabídl jejich vydání pod podmínkou, že během předání obou mužů nedojde ke konfrontaci s velrybářskou­ lodí.
Sea Shepherd, který institut viní z nelegálního lovu kytovců, jakékoli podmínky velrybářů odmítl a pohrozil dokonce přepadením japonského plavidla.
Napětí mezi velrybáři a ekology, mezi nimiž v minulosti opakovaně došlo ke srážkám, zmírnilo až zprostředkování australskou vládou.
Oba muže vzal na palubu australský hlídkový ledoborec Oceanic Viking. Ten aktivity japonských velrybářů průběžně monitoruje a jím pořízené videonahrávky a fotografie by měly posloužit jako další důkazní materiál v mezinárodním sporu o zákonnost japonského lovu kytovců.
Dina Podzimková

Farmář týral bažanty hlady, zvířata se jedla mezi sebou

21. ledna 2008 v 21:00 STOP trápení zvířat!

Brno - Brněnský krajský soud potvrdil trest Jaroslavu Haškovi, který týral zvířata. Na jeho farmě uhynuly stovky bažantů.
"Já nejsem Jaroslav Hašek," tvrdí Jaroslav Hašek.
Jaroslav Hašek z Jihlavska koupil před pár lety hospodářský statek v Salavicích nedaleko Třešti. Před dvěma roky měl podnikatelský plán. Chtěl chovat bažanty, které by pak prodával do restaurací. Místo vykrmených ptáků našli veterináři a policisté na jeho farmě stovky pochcípaných bažantů, mezi kterými běhali podvyživení ptáci s typickým medovým peřím.
Muž, který bažanty, perličky a koroptve utýral hladem, stanul ve středu před senátem brněnského krajského soudu. Ten rozhodoval o jeho odvolání proti rozsudku, který mu vyměřil deset měsíců vězení s dvouletým podmíněným odkladem. Soud Haškovi nevyhověl. Trest za týrání zvířat zvlášť necitlivým způsobem mu potvrdil.
"Předchozí verdikt vychází z výpovědí svědků, kteří popsali žalostný stav Haškovy bažantnice. Mezi mrtvolami bažantů v různém stádiu rozkladu běhali živí a pojídali se navzájem," přiblížil hospodáře předseda brněnského krajského soudu Zdeněk Lukovský. Trest, který Haškovi vyměřil Okresní soud v Jihlavě, se mu zdá přiměřený. "Je to výchovný trest. Hašek navíc nesmí pět let chovat jakékoliv zvířata, protože na tu dobu má soudem stanovený zákaz činnosti," dodal Lukovský.
Chovatel se k případu nevyjádřil. Na chodbě před soudní síní dokonce tvrdil, že není Hašek a že čeká na kamaráda. "Nehodlám kauzu komentovat. Napište si co chcete," odbyl Hašek novináře. V soudní síni se hájil tím, že zvířata má rád a bažanty rozhodně netýral. "Staral jsem se o ně, jak nejlépe jsem dovedl. Krmil jsem je pravidelně a nikdy mi žádná veterinární kontrola neřekla, že je něco špatně," zdůraznil majitel bažantnice.
Opačný názor ale na chovatele mají lidé ze Salavic. "Bažanti mu uhynuli, zbytek musel utratit. Teď má na statku dva psi, kteří také trpí hlady. Někdy mu utečou a běhají po vsi. Ohrožují lidi a jsou vyzáblí," řekl předseda osadního výboru Salavic Martin Pňaček. Na statek k Haškovi se teď nikdo nedostane a majitel se na něm objeví jednou za týden. "Nestaral se ani o ty bažanty. Vysypal tam valník obilí, který žrali psi a ptáci zdechli hlady," dodal Pňaček.
Verdikt brněnského krajského soudu je konečný. Hašek může podat jen dovolání, kterým by se zabýval Nejvyšší soud. Trest ale platí do té doby, pokud o něm vyšší instance nerozhodne jinak.
PAVEL MOKRÝ

Na jezeře umírají opeřenci. Jde o ptačí chřipku?

21. ledna 2008 v 20:58 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Hlučín - Testy na ptačí chřipku. Těm se v Olomouci podrobí dvě labutě, dva kormoráni a jeden racek. Tyto uhynulé ptáky museli hasiči v uplynulých dvou dnech vyprostit ze zamrzlé hladiny hlučínské štěrkovny
Hasiči odvážejí uhynulé opeřence.
Prvním případem byla mrtvá labuť, na kterou upozornilo hasiče několik lidí. Labuť se nacházela asi tři sta metrů od břehu jezera. "Hasiči neriskovali chůzi po nebezpečně tenkém a praskajícím ledě, proto se dva z nich převlékli do nepromokavé kombinézy. K labuti se pustili velmi opatrně po svých s gumovým člunem v záloze," popisuje událost tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Petr Kůdela.
"Ve chvíli, kdy se hasiči k labuti dostali, zjistili, že je mrtvá, bez známek zranění. Strčili ji do igelitového pytle a naložili na člun, se kterým opět velmi opatrně dorazili až na břeh. Tam ji předali hlučínským strážníkům, kteří ji odvezli do kafilerie k likvidaci," pokračuje Petr Kůdela. Neuplynulo ani čtyřiadvacet hodin a hasiči museli opět zamířit k hlučínskému jezeru.
Tentokrát se jim naskytl o dost horší pohled. "Našli jsme tam labuť, dva kormorány a racka. Všichni byli uhynulí. Převzala je veterinární správa, která je následně odvezla do Olomouce. Tam budou provedeny testy na ptačí chřipku," komentoval včerejší výjezd velitel stanice hasičů Hlučín Josef Daněk s tím, že šlo o první případy letošní zimy.
K úhynu se vyjádřil také ornitolog Jan Hartl. "Labutě nemají reflex. Nocují na vodě, a pokud dojde v noci k velkému poklesu teploty, nezaregistrují to a zamrznou na hladině. Pak jim musí někdo pomoct," vysvětlil. Potvrdil také skutečnost, že krmením lidé labutím nijak nepomohou. "Pokud mají labutě potřebu, vyhledají si potravu samy, tedy pokud zrovna není hladina zamrzlá. Vhodné není čerstvé pečivo. Takže když už je lidé chtějí krmit, doporučují se obilniny, třeba oves. Případně na malé kousky nakrájený a vysušený chléb.
Martina Rybková, Veronika Zahradníková

Ptáky zabíjí vařená strava

21. ledna 2008 v 20:54 Pomáhejte zvířátkům!!

Zlín - Zbytky od oběda zabíjejí každou zimu ve Zlíně desítky ptáků. Vařená domácí strava je totiž pro ptactvo absolutně nevhodná.
Ilustrační foto
Fotograf Zlínského deníku narazil ve Zlíně při svých pochůzkách například na krmítko plné topinek a knedlíků.
"Solená, kořená a vařená jídla jsou pro ptáky smrtící. Způsobují jim totiž závažné problémy trávicího traktu, se kterými se nedokáže ptačí tělíčko vyrovnat," upozornil jednatel a ornitolog Severomoravského regionálního sdružení Českého svazu ochránců přírody Miroslav Dvorský. Uvařený pokrm podle něj nasákne vodu, která při nízkých zimních teplotách zmrzne. "Zmiňované topinky jsou navíc plné přepáleného oleje, což zvířatům způsobí vážné střevní potíže končící tragicky jejich úhynem. Stejné důsledky mohou nastat po požití čerstvých knedlíků," vysvětlil Dvorský.
Pro ptáky je naopak vhodné tvrdé pečivo. "Klidně může jít i o chleba připravovaný v topinkovači, ale bez přidaného oleje," poznamenal odborník. Bez následků si opeřenci pochutnají na tvrdých rohlících. "Důležité je, aby byly řádně vyschlé a neobsahovaly vodu," podotknul Dvorský.
Nejbezpečnější je pro ptactvo jejich přirozená strava. "Jedná se o různé druhy olejnatých semen, slunečnice, proso, semínka řepky olejky," vyjmenoval ornitolog. Pochutnají si také na kouscích masa. "Vhodné je zavěsit do krmítka syrový hovězí nebo skopový lůj, ale raději se vyhnout vepřovému," uvedl Dvorský.
Kosi také mají rádi sušené bobule, jeřabiny a ořechy, například vlašská nadrcená jádra. "Ptákům stačí hrst potravy, ale pokud je tuhá zima, tak je lepší dávky zvýšit," řekl Dvorský. Krmítka by podle něj měla být umístěna tak, aby na ně nedosáhly kočky, musí být taky chráněná proti větru a dešti.
Dagmar Bělohlávková

Zvířata v zoo jsou velkými jedlíky, ročně projedí přes tři a půl miliony korun

21. ledna 2008 v 20:48 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Ostrava - Živit zvířata v ostravské zoologické zahradě rozhodně není žádná legrace. Téměř 1500 zvířat 284 druhů - to je hladových krků až nad hlavu.
Šimpanz
Vždyť jen za maso, ovoce a zeleninu zde utratí ročně asi dva miliony korun. Někteří strávníci jsou vybíraví, jiným stačí potrava doslova za pár set korun. Snad nejnáročnějšími obyvateli zahrady jsou šimpanzi. Snad proto, že mají velmi blízko k nám, lidem.
Snědí doslova cokoliv a navíc se nespokojí jen s plnými žaludky, ale chtějí mít postaráno i o zábavu. Jídelníček šimpanzů je velmi pestrý. Hlavní složku tvoří ovoce a zelenina, dostávají však také tvaroh, přesnídávky, drůbeží maso, těstoviny, ovesné vločky, brambory, vajíčka, ořechy nebo jogurty. Jeden šimpanz spořádá denně okolo 4 až 4,5 kilogramu potravy. V zoologických zahradách se ošetřovatelé snaží podněcovat zvířata k nejrůznějším činnostem, aby se nenudila, a jednou z těchto činností jsou také aktivity vedoucí k získání potravy.
"Naše ošetřovatelky šimpanzům potravu nejen schovávají do nejrůznějších papírových krabiček nebo PET láhví, ale také třeba do časopisů a knih. Mezi stránkami pak šimpanzi hledají marmeládu, med nebo sýry. Ve výběhu mohou návštěvníci spatřit i nejrůznější kusy oblečení, které slouží ke hře nebo jsou v nich schované dobroty. Kromě toho šimpanzi dostávají potravu z tzv. krmných stolů, které jsou umístěny za mříží. Jediným způsobem, jak se ke krmení dostat, je použít klacík a potravu si na něj nabrat. V letních měsících je pak k tomuto účelu využíváno umělé termitiště ve venkovním kruhovém výběhu," přibližuje nesnadnou práci ošetřovatelů Monika Ondrušová z ostravské zoo.
Komplikovaným strávníkem jsou také plameňáci kubánští. Svou oranžovou barvu peří získávají plameňáci až během života, a to z řas a bezobratlých živočichů, kterými se ve volné přírodě živí. Aby si svou barvu zachovali také v lidské péči, musejí jim v zoo přidávat do krmení beta-karoten.
Kromě ovoce, zeleniny a sena musejí ošetřovatelé svým zvířecím svěřencům dopřát také spoustu jiných potravin - maso, hmyz, myši, potkany, kuřata, nejrůznější krmné směsi...
Jen pro zajímavost, v zoo spotřebují ročně 300 litrů moučných červů či 40 tisíc kusů myší. Není proto divu, že zahrada vítá každého, kdo by chtěl finančně pomoci. Jednou z forem může být například adopce zvířat. Jednotlivci, firmy, pracovní či školní kolektivy si mohou vybrat zvíře i částku, kterou na jeho chov chtějí ročně přispívat. Nejmenší částka je 200 korun.
"Adopce zvířat je totiž pouze symbolická. Finanční prostředky získané touto cestou putují, tak jak nám ukládá zákon, do rezervního fondu zoo, a následně jsou využívány na zlepšení životních podmínek našich zvířat. Finanční pomoc sponzorů již řadě zvířat výrazně zlepšila životní podmínky. Například puštíci bělaví obývali staré železné klece z počátku sedmdesátých let. Ty byly pro jejich chov již značně nevyhovující. A tak puštíci a další dva druhy severských sov získali nové prostorné chovatelské zařízení. Bez finanční pomoci sponzorů by to však nebylo možné. Náklady na výstavbu voliér - celkem 895 tisíc korun - byly hrazeny právě z rezervního fondu, který se skládá mimo jiné také z peněžních darů sponzorů," řekla Monika Ondrušová.
Podle ní mají lidé největší zájem o sponzorství velkých savců - tygrů, hrochů, žiraf nebo medvědů. Naopak malé druhy ptáků, například kachnička mandarínská, kachna madagaskarská nebo straka modrá, nemají většinou sponzora žádného. Mezi sponzory jsou jednotlivci, rodiny, školy, pracovní či sportovní kolektivy i firmy. Pocházejí nejčastěji z Ostravy či Moravskoslezského kraje, ale i z míst vzdálenějších. Asi z největší dálky je sponzor z Austrálie.
"Pro svou kamarádku, která přijela na Vánoce domů do České republiky, adoptoval jako vánoční dárek gibona," dodala Ondrušová.
Náklady na krmivo za rok
1 milion korun - maso
1 milion korun - ovoce, zelenina
200 tisíc korun - seno
500 tisíc korun - hospod. zvířata, hmyz, kuřata, králíci, myši, potkani
600 tisíc korun - krmné směsi
300 tisíc korun - další potraviny
Informace najdete na www. zoo-ostrava.cz v sekci Adopce, sponzorství.
Pro informace můžete psát na e-mail ondrusova@zoo-ostrava.cz nebo volat na tel. 596 243 316.

Žena darovala Znojmu čtvrt milionu. Na útulek pro toulavé kočky

21. ledna 2008 v 20:42 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Znojmo - Psy a kočky miluje snad víc, než sama sebe. Protože ve svých třiaosmdesáti letech toho už podle svých slov moc nepotřebuje, prodala důchodkyně Štěpánka Faglerová dům a nastěhovala se do pečovatelského domu.
Štěpánka Faglerová
Čtvrt milionu korun z prodeje domu věnovala Znojmu na rozšíření městského útulku. Už předtím ale dala statisíce na vybudování a provoz soukromého útulku pro opuštěná a týraná zvířata v Příměticích. "Část peněz z prodeje domu jsem věnovala svým příbuzným. Zbytek peněz dám zvířatům," řekla Faglerová. Chtěla by, aby v útulku pro psy v Načeraticích vzniklo ještě oddělení pro bezprizorné kočky.
"Ve Znojmě jsou lokality, kde se toulá spousta hladových, nemocných, či dokonce týraných koček," posteskla si Faglerová. Podle ní existuje jediný způsob, jak počet toulavých koček snížit. "Představuji si to tak, že by v útulku vzniklo zázemí, kde by zvěrolékař odchycené kočky kastroval. Potom by mohly být vypuštěny zpět na původní místo, či předány případným zájemcům," doplnila dárkyně. Znojemští radní minulý týden doporučili zastupitelům přijmout čtvrtmilionový dar a použít jej na rozšíření městského útulku o sekci pro kočky.
"Psí útulek funguje na třetinu kapacity, takže možnost rozšíření tady určitě je," řekl místostarosta Znojma Jan Blažíček. Půlroční zpoždění mezi přijetím daru a červencovou žádostí Faglerové o jeho přijetí, vysvětluje místostarosta technickými problémy.
"Nejprve to vypadalo, že současný psí útulek nebude možné o část pro kočky rozšířit. Pak jsme ale problém konzultovali s odborníky a přišli na způsob, jak sekci přeci jen vytvořit. Bude stavebně oddělena, bude mít samostatný vchod, přijímací místnost i karanténu. Až když jsme si byli jisti, že oddělený prostor bude možné udělat, kývli jsme na dar," vysvětlil místostarosta. Sám před příchodem na radnici podnikal právě v oblasti chovu a výživy domácích zvířat.
"Ze zkušenosti vím, že především Rakušané mají kočky velmi rádi. Vstupem do evropského prostoru nemůžeme ani je omezovat v osvojování zvířat. Věřím, že možná i tímto způsobem většina nalezených či odchycených koček získá nového majitele," uvedl Blažíček. Štěpánka Faglerová se podle něj svým čtvrtmilionovým darem stala jedním z největších donátorů města Znojma. "Není to úplně výjimečný čin, v minulosti lidé také darovali městu peníze. Určitě se ale jedná o jednu z největších finančních částek a konkrétně městskému útulku velmi pomůže," dodal místostarosta.
Z finančního daru jsou potěšeni i samotní zaměstnanci útulku.
"Nestává se, abychom dostali tolik peněz. Jsem rád, že díky daru budeme moci pomáhat i kočkám," řekl vedoucí ošetřovatel z načeratického útulku Tomáš Žák. Štěpánka Faglerová založila začátkem roku 1992 Spolek na ochranu opuštěných a týraných zvířat. "Naším hlavním úkolem bylo postavit útulek pro psy. Město nám v té době nijak nepomáhalo. Nedostali jsme žádné peníze," popsala začátky Faglerová.
Prodala dům po rodičích a půl milionu korun věnovala na rozjezd útulku. Byli tehdy závislí na darech od lidí a peníze sháněli, kde se dalo. "Pomohla nám i spolupráce s Martou Kubišovou. Znojemský útulek byl několikrát v televizi. Město nám pak začalo přispívat. I když to z počátku bylo třeba jen pět tisíc korun na rok," vzpomněla Faglerová.
Daniel Smola, Monika Choděrová

Výstavy koček v roce 2008-2.část

13. ledna 2008 v 15:09 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

22.6.2008
VALTICE
viz 21.6.2008
12.7.2008
ÚSTÍ NAD LABEM
Dům kultury
všechna plemena
24.6.2008*
dr. Mahelková, dr. Říhová (CZ) I-IV, dr. Renault (F) I-IV, pí Werrmann (D) I, Ing. Mahelka (CZ) I-IV, Ing. Šanda (CZ) I,II
Iva Pavlíčková
403 40 Habrovice 17
tel.: 737 700 373
13.7.2008
ÚSTÍ NAD LABEM
viz 12.7.2008
26.7.2008
PRAHA
27.7.2008
PRAHA
2.8.2008
OLOMOUC
všechna plemena
24.7.2008*
Soutěž koček MCH
Pí Jyrkinen (FIN) III,IV, pí Laskowska-Malaga (CZ) I,II, pí Němcová (CZ) I-IV, pí Sneum (DK) I-IV, pí Veland (A) II,III, P. Preiss (A) I-IV
Lucie Pánková
Jilemnického 52, 779 00 Olomouc
tel.: 606 955 111, fax: 588 500 942
3.8.2008
OLOMOUC
viz 2.8.2008
16.8.2008
OSTRAVA
17.8.2008
OSTRAVA
viz 16.8.2008
30.8.2008
CHODOVÁ PLANÁ
Kulturní dům
všechna plemena
20.8.2008*
Ocicat Parade
p. Calmes (CH) I-III, p. Coste (F) I-IV, Ing. Mahelka, dr. Mahelková, pí Němcová (CZ) I-IV, p. Reijers (CZ) I,III,IV, p. Sagurski (A) I-IV
MUDr. Walentina Choulíková
Dobrovského 14, 360 17 Karlovy Vary
tel.: 602 100 313, fax: 353 569 815
31.8.2008
CHODOVÁ PLANÁ
Speciální výstava PER
viz 30.8.2008
13.9.2008
JINDŘICHŮV HRADEC
pořádá ZO Jindřichův Hradec
14.9.2008
JINDŘICHŮV HRADEC
viz 13.9.2008
4.10.2008
LIBEREC
KSC Lidové sady
Květa Lehká
Žitná 685, 460 06 Liberec 6
tel. + fax: 485 130 479
pořádá ZO Liberec
5.10.2008
LIBEREC
viz 4.10.2008
18.10.2008
LYSÁ NAD LABEM
pořádá ZO 1.OK Praha
19.10.2008
LYSÁ NAD LABEM
viz 18.10.2008
8.11.2008
OSTRAVA
pořádá ZO Ostrava
9.11.2008
OSTRAVA
viz 8.11.2008
15.11.2008
PARDUBICE
Mgr. Dagmar Přibylová
Ruská 244, 565 01 Choceň
tel. + fax: 465 472 859
pořádá ZO Pardubice
16.11.2008
PARDUBICE
viz 15.11.2008
6.12.2008
OLOMOUC
všechna plemena
26.11.2008
Speciální výstava EXO
Pí Anciau (P) I-IV, pí Friškovec (SI) III,IV, pí Sjödin (S) I,II, pí Steinhauser (A) I,II, p. de Bruijn (NL) I,III,IV, p. Reijers (CZ) I,III,IV
Lucie Pánková
Jilemnického 52, 779 00 Olomouc
tel.: 606 955 111, fax: 588 500 942
7.12.2008
OLOMOUC
viz 6.12.2008
13.12.2008
PRAHA
pořádá ZO Praha 4/17
14.12.2008
PRAHA
viz 13.12.2008

Výstavy koček v roce 2008-1.část

13. ledna 2008 v 15:08 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Datum
Místo
Kategorie, uzávěrka (*=příjem končí naplněním kapacity), pozvaní posuzovatelé, kontakt
19.1.2008
propozice
všechna plemena
10.1.2008
pí Burani (N) I-IV, dr. Ivánková (SK) I+II, pí. Kowalczuk (I) I-III, pí Kneifel (D) I-IV, pí Němcová (CZ) I-IV, pí Steinhauser (A) I,II, dr. Kabina (CZ) I-IV, p. Roca-Folch (F) I-III, p. Saarela (FIN) I+II
Taťána Čudovská
Lidická 1267, 739 61 Třinec
fax: 558 958 751, mobil: 737 268 248
e-mail: vlakosil@volny.cz

pořádá ZO 1.SK Ostrava
20.1.2008
OSTRAVA
viz 19.1.2008
16.2.2008
propozice
všechna plemena
25.1.2008*
dr. Říhová (CZ) I-IV, pí Sneum (DK) I-IV, pí Steinhauser (A) I,II, Ing. Mahelka (CZ) I-IV, p. Reijers (CZ) I,III,IV, p. Sagurski (A) I-IV
Jana a Linda Knýovy
M. Horákové 27, 170 00 Praha 7
tel. + fax: 233 370 375 (10-24 hod)
pořádají ZO Felis Club Praha a ZO Praha 8
17.2.2008
PRAHA
viz 16.2.2008
1.3.2008
PRAHA
Kongresový sál hotelu Pyramida
propozice
všechna plemena
15.2.2008*
vyhlášení výsledků soutěže Kočka roku 2007
pí Grob (LI) I-IV, pí Lindelöf (S) III, pí Němcová (CZ) I-IV, pí Rechowicz (CZ) I,II, Ing. Mahelka (CZ) I-IV, Ing. Šanda (CZ) I,II, p. Wittich (CH) I-IV
Jiří Kliment
Na dělostřílnách 11, 162 00 Praha 6
tel: 603 147 522 (po 18 hod)
e-mail: info@symbio-cats.com

pořádá ZO 1.OK Praha
2.3.2008
PRAHA
Speciální výstava želvovinových a želvovinových koček s bílou všech plemen
viz 1.3.2008
PLZEŇ
pořádá ZO Artemis Club Plzeň
31.3.2008
PLZEŇ
viz 30.3.2008
12.4.2008
HRADEC KRÁLOVÉ

Reklama a propagace RA s.r.o.
Pospíšilova 373, 500 03 Hradec Králové
tel./ fax: 495 511 658
email: reklama.ra@seznam.cz
pořádá ZO Hradec Králové
13.4.2008
HRADEC KRÁLOVÉ
viz 12.4.2008
19.4.2008
! národní výstava !
propozice
všechna plemena
7.4.2008*
MVDr. Mahelková, pí Němcová, Ing. Mahelka, I-IV, Ing. Šanda I,II (CZ)
MUDr. Walentina Choulíková
Dobrovského 14, 360 17 Karlovy Vary
tel: 602 100 313, fax: 353 220 370 (po 16. hodině)
e-mail: klubkocek@centrum.cz
pořádá Klub koček Karlovy Vary
26.4.2008
BOHUMÍN
Mgr. Hana Urbanková
Mickiewiczova 11, 736 01 Havířov
tel./fax: 596 828 901, mobil: 737 274 628
email: kocky.ostrava@seznam.cz
pořádá ZO Ostrava
10.5.2008
MOST
Repre centrum
Pí Jitka Slončíková
Na Borku 1621, 431 11 Jirkov
tel: 775 374 644, fax: 474 659 725
pořádá ZO Litvínov
11.5.2008
MOST
viz 10.5.2008
24.5.2008
ÚSTÍ NAD LABEM
všechna plemena
9.5.2008
dr. Ivánková (SK) I,II, pí Loose (D) I,III,IV, pí Němcová (CZ) I-IV, pí Rautio (FIN) I,II,IV, dr. Říhová (CZ) I-IV, p. Selassa (NL) I,II, Ing. Šanda (CZ) I,II
Jana Makovcová
Chabařovická 367/10, 400 01 Ústí nad Labem
25.5.2008
ÚSTÍ NAD LABEM
viz 24.5.2008
7.6.2008
PŘÍBRAM
Eva Petrenková
Na Nové 863, 267 51 Zdice
tel.: 311 685 968, fax: 311 685 969
pořádá ZO Zdice
8.6.2008
PŘÍBRAM
viz 7.6.2008
21.6.2008
VALTICE
Zámecká jízdárna
pořádá ZO Brno 36

Výstavy zvířat na Výstavišti Flora v Olomouci roce 2008

13. ledna 2008 v 15:07 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

3. HANÁCKÁ VÝSTAVA PSŮ (A, E, G, H)
11. - 13. 1.

místo konání: pavilony A, E, G, H
VÝSTAVA MORČAT
24. 5.

místo konání: pavilon H
MEZINÁRODNÍ VÝSTAVA KOČEK
6. - 7. 12.
místo konání: pavilon A
Areál výstaviště (Smetanovy sady)


Koťata z Chudenic

13. ledna 2008 v 14:59 Zvířecí příběhy

Koťata z Chudenic

Odmala jsme měli doma psy a kočku jsem nikdy nechtěla. Ale člověk míní a život mění. A tak se ze mne stal dočasný pečovatel o kočičí sirotky...
Barbara Freslová
Odmala jsme měli doma psy a kočku jsem NIKDY nechtěla. Kočičí člověk se ze mě stal, když jsem vypiplala koťátko, které bylo vyhozené v igelitce. Bylo mu asi 12 dní a teď je z něj 14ti letý krásný a nejmilejší kocour, který žije s mými dětmi. Momentálně máme s přítelem doma dva kastrované kocoury, jeden z nich je také nalezenec. Vždy jsem se bála dne, kdy někde uvidím opuštěnou kočku nebo kotě, domu bych si je už vzít nemohla, máme garsonku… Ale teď je to všechno jinak.
Každý víkend jezdíme na chalupu. Naproti nám je pozemek, kde je jen zahrada a stodola. Tam bydlí nechtěné kočky a kocouři. Původně tam byla jen stará poloslepá Číča, která je majitelů pozemku. Prý je stará a už nebude mít koťata. Jenomže měla. Některá se někam "ztratila", ale zůstali dva kocourci a dvě kočičky, kteří se tam taky zabydleli. A samozřejmě měli koťata. Žádná ale nezbyla, buď je ani kočky nepřivedly, nebo se ztratila - nikdo neví. Až letos. Stará Číča přivedla dvě krásná koťátka. Ta si hrála, sama už jedla z misky a jednoho dne je našli asi 2 kilometry za obcí mrtvá. Sama tam opravdu dojít nemohla.

Sisinka - hledá nový domov
Jedna kočička, hubená, černobílá, přivedla tři koťátka. Majitelé pozemku je zavřeli do králíkárny, aby neutekla a kočku tam pouštěli jen na noc, pokud vůbec. Vzhledem k tomu, že říkali, že kromě Číči kočky nejsou jejich, koťata jsme z králíkárny odnesli k nám do chalupy. Báli jsme se, že je potká osud předešlých koťat.

Koťata ve dříví

Měla jsem dovolenou, a tak jsem jí trávila se třemi asi tak 6ti až 8mitýdenními koťaty, která jsem odblešovala, odsvrabovala a ochočovala. Pojmenovala jsem je Lentilka (už našla nový domov), Matýsek a Sisinka. Během týdne se ukázalo, že druhá kočička, o které jsme věděli, že má taky koťata, je má v haldě dřeva mezi posledním domem a polem. Kočička, kterou sousedka pojmenovala kvůli jejím elegantním pohybům Baletka, běhala od misek s jídlem ke koťatům a zpátky, chudinka vypadala úplně vyčerpaná.
Odjeli jsme z chalupy, už po dovolené, a o koťata k nám chodila pečovat dvakrát denně sousedka, která v obci bydlí. Jednoho dne mi volala, že Baletka přivedla mezi ostatní kočky dvě koťata, ale třetí s ní nechtělo jít, a tak zůstalo samo v dříví. Baletka běhala ještě častěji - od dvou potomků na zahradě k tomu zbylému v dříví. Jednoho dne už nedoběhla, skončila chudinka pod koly auta.

Matýsek - hledá nový domov
Všechna koťata ji volala, ale nejhůř na tom byl sirotek v dříví. Sousedka s jednou paní, která chodí denně krmit kočky na zámek (je jí přes 70 a na "svoje" svěřence nikdy nezapomene, chodí v létě i v zimě asi dva kilometry), začaly mezi prkna dávat kotěti jídlo. To bylo tak bojácné, že uteklo, jen jste se na něj chvilku déle dívali. Mezi prkny nebyla šance ho chytit. Plakalo a volalo mámu.
Mezitím se paní sousedce podařilo chytit jedno kotě při jídle a vzápětí nato i druhé. Jsou to černobílý kocourek Melíšek (Melichar) a mourovatá kočička Cecilka (už našla domov spolu s Lentilkou). Koťátka putovala za předchozími třemi k nám do chalupy. Byla odčervena, odblešena a odsvrabena. Najednou měli kamarády, plnou mističku a teplý pelíšek. Prostě spoustu pohodlí, zábavy a už žádné starosti. Teď jsme všichni měli největší starost o opuštěné kotě v dříví.

Lov na Kulíška

O víkendu jsem se už tedy starala o pět koťat. Znáte to: nejméně dvakrát denně čistit uši, kapat do nich kapky, některému vykapat očka, krmit, čistit záchůdky, a mazlit a hrát si. Když jsme v neděli kolem osmé večer odjížděli, šla jsem se ještě domluvit se sousedkou o koťatech a našla jsem obě "kočičí" paní u hromady dříví. Krmily kotě a snažily se ho nalákat, pořád na něj mluvily. Kotě muselo mít hrozný hlad (nebylo jisté, jestli mu z misky jídlo nesnědí místní kočky a stalo se také, že miska byla plná slimáků, takže se kotě k jídlu ani nemohlo dostat), a tak se pomaličku a opatrně blížilo k misce. Sousedka pomaličku kotěti přistrkovala misku a zároveň sunula druhou ruku k němu. A najednou se jí ho podařilo polapit. Chudák vřískal a byl celý upatlaný od převrhnuté misky, ale byl odnesen k sourozencům a prošel očišťovací a uzdravovací procedurou jako ostatní. Je to krásný kouřově zbarvený kočičí kluk a dali jsme mu jméno Kulíšek.

Kulíšek - hledá nový domov
Číča je už zásluhou sousedky, paní Dostálové a také kastelánky místního zámku vykastrovaná. Černobílá kočička také, ta měla štěstí - z veteriny si ji domů odnesla jedna paní, ještě uspanou. Jen chudák Baletka se kastrace už nedožila. Doufáme, že všechna "naše" koťata najdou milující náruč. Po tom, jaký měla start do života, si to moc zaslouží.
Jestli tam někdo "nepřihodí" nějakou kočičku, už by nám koťata neměla přibývat. Také na místním úřadě vyvěsili letáček s propagací kastrace a krátkým vysvětlením ohledně týrání a zabíjení zvířat, že se to nesmí. I kdyby si to vzal k srdci jeden jediný člověk, byl by to úspěch.
Zbývá tedy najít domov pro Matýska, Kulíška a Melíška. Sisinku bych si nejraději nechala, ale možná nebudu moci. Takže jestli se najde někdo, kdo by ji měl rád jako já, asi bych ji dala. Z domu šla Lentilka a Cecilka a hodně jsem to obrečela. Velmi obdivuji všechny, kteří mají útulky a depozita. Bez velké lásky to určitě nejde, a představuji si, že kdybych to byla já, těžce se loučím z každým z nich.
NAŠE HESLO JE: KOČKA DO KAŽDÉ RODINY.