Rozumíte svému psu?počítač ano

21. ledna 2008 v 21:08 |  Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Pes Metis, který zavedl policii k pachateli. Pes Metis, který zavedl policii k pachateli. Budapešť - Maďarští vědci hledají cestu k lepšímu dorozumění mezi lidmi a psy. Jejich počítač dokáže podle štěkotu rozeznat rozpoložení psa. Maďarští vědci pracují na počítačovém softwaru, který dokáže analyzovat psí štěkot. Jejich práce by mohla pomoci lidem lépe porozumět základním pocitům jejich čtyřnohých mazlíčků. O výzkumu informoval maďarský etolog Csaba Molnar. "Možné komerční využití spočívá v tom, že bychom mohli být schopni vytvořit přístroj pro komunikaci mezi člověkem a psem," řekl Molnar agentuře Reuters.

Modelové situace

Vědci za pomoci speciálního programu nejprve zanalyzovali více než 6 tisíc záznamů štěkotu čtrnácti psů maďarského ovčáckého plemene Mudi. Nahráli je v šesti různých situacích: při boji, na procházce, v osamění, při setkání s neznámým člověkem, při hře s míčem nebo při jiném druhu hry. Na základě rozboru pak nechali počítač určovat, ve které z uvedených situací se štěkající pes právě nachází. Programu se podařilo emocionální reakce psů podle jejich štěkotu a vytí rozeznat ve 43 procentech případů, což je o něco více, než u lidí, kteří byli úspěšní ze 40 procent.

Nejpřesněji v boji

Počítač s nejvyšší přesností rozeznával štěkot v bojových situacích, nebo při setkání s cizincem, hravé štěkání pro něj naopak představovalo tvrdý oříšek. Výsledky výzkumu publikované v časopise Animal Cognition potvrzují, že psí štěkání se různí podle momentálních pocitů zvířete. Zároveň se týmů vědců podařilo prokázat, že se individuálně liší i štěkot více jedinců stejného plemene. Počítač dokázal štěkot ke konkrétnímu psu správně přiřadit v 52 procentech případů, opět úspěšněji, než lidé. Dina Podzimková
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama