Homeopatie pro psy-1.část

2. ledna 2008 v 13:58 |  Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Homeopatie i pro psy

Civilizovaní lidé stojí čím dál víc o to, aby se jejich zvířecí přátelé dožili co nejvyššího věku v co nejlepším zdravotním stavu. Poskytují jim proto co nejlepší zacházení, stravu a v případě nemoci i maximální veterinární péči. Léčba chemickými léčebnými prostředky však mívá svá úskalí v podobě nechtěných vedlejších účinků, takže se mnozí lidé vracejí k bylinkovým receptům svých babiček. Foto: redakceFoto: redakce

Terapie na přírodním základě

Existuje nepřeberné množství fytoterapeutických, ryze přírodních léčebných metod a prostředků vyrobených z rostlinných extraktů. Také v homeopatii se často užívají výtažky z rostlin, ale i z dalších přírodnin - např. bílá vnitřní část skořápek ústřic a sirný květ jsou součástí léků Hepar sulfuris nebo Calcium sulfuratum, užívaných při léčbě hnisavých ran, nebo dokonce hadí jed se zpracovává pro lék Lachesis, tolik účinný při snižování horečky.
Ovšem první ze čtyř zásadních rozdílů mezi homeopatií a jinými léčebnými postupy spočívá v tom, že homeopatický přípravek funguje v těle jako mobilizátor, který vyvolává vlastní obranné mechanismy těla. Rozdílem číslo dvě je to, že princip léčení funguje na základě pravidla podobnosti - na rozdíl od v běžné praxi převažující alopatické medicíny, kde z řečtiny převzaté slovo allos (jinak) naznačuje přesně opačné pravidlo. Zatímco v homeopatii se podobné léčí podobným, tzn., že se podává lék, který by u zdravého jedince vyvolal příznaky podobné, jako má nemocný před podáním léku, v klasické medicíně se opačné léčí opačným: léky přímo snižují horečku, zastavují průjem apod.
Stejně jako alopatická léčiva jsou i homeopatika klinicky řádně otestována, ovšem na zdravých lidech - což je třetí homeopatická zvláštnost. Dobrovolníci během třítýdenního zkoumání užívají podle stanovených rozpisů léky, aniž by znali jejich zaměření, a podrobně zapisují nejen veškeré fyzické příznaky (teplota, průjem, zvracení, žízeň…), ale také jejich intenzitu a změny v závislosti na denní době, okolní teplotě nebo vlhkosti, a v neposlední řadě i změny psychického stavu (nálad, libida, agresivity apod.). Část testovaných užívá tzv. placebo, tedy neúčinnou látku, aby byla zajištěna co nejvyšší objektivita výzkumu. Každé homeopatikum tak má podrobný popis účinků, resp. klinických příznaků. K léčbě nemoci se pak podle zmíněného pravidla podobnosti volí takový přípravek, který vyvolával při testech co nejpodobnější příznaky.
Čtvrtou zvláštností homeopatie je to, že maximálního účinku lze při zachování určitých výrobních postupů dosáhnout s minimem léčivé látky. Toho se dociluje umocňováním (dynamizací) během současného procesu ředění a dodávání energie do vznikajícího roztoku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama