Lidmi přenášené viry vraždí šimpanze

28. ledna 2008 v 19:16 |  Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Berlín - Lidoopi trpí dýchacími a chřipkovými onemocněními. Své viry na ně přenášejí turisté.
Zdraví šimpanzů trpí zájmem turistů. Ilutrační foto. Zdraví šimpanzů trpí zájmem turistů.
Vůbec poprvé v historii se podařilo propojit výsledky výzkumu vlivu turistiky v západoafrickém Národním parku Tai na zdraví afrických lidoopů s protipytláckými opatřeními. Informuje o tom studie, kterou zveřejnil časopis New Scientist.
Badatelům, které řídil Fabian Leendertz z berlínského Kochova institutu, se podařilo prokázat, že turisté přenášejí na lidoopy bakterie, jež pak způsobují šimpanzům a gorilám smrtelná respirační a chřipková onemocnění.
Vědci proto nyní řeší dilema, zda zamezit přístupu turistů, kteří svou přítomností v dané oblasti pomáhají chránit opice proti pytlákům, nebo zvířata nechat na pospas nelegálnímu lovu.
Bylo prokázáno, že kontakt s turisty na vzdálenost několika metrů ohrožuje na životě zejména mláďata lidoopů.
U nakažených jedinců, kteří byli v pralesních rezervacích západoafrického Pobřeží slonoviny zkoumáni v letech 1999 až 2005, se prokázalo nejméně pět různých symptomů respiračních onemocnění. Úmrtí se pohybovala mezi třemi až devatenácti procenty nakažených zvířat. Badatelé mezi oběťmi identifikovali vedle nebezpečného metapneumoviru a také patologické bakterie rodu Streptococcus.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Aktuální články

Reklama