Únor 2008

Němečtí policejní psi budou chodit v botách

28. února 2008 v 20:33 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Němečtí policejní psi budou chodit v botách

Policie v Německu začíná dbát o zdraví svých čtyřnohých pomocníků. Ilustrační foto. foto: PRÁVO/František Kšajt
Policejní psi v německém Düsseldorfu si už při práci tlapky neušpiní. Všichni psí policisté dostanou modré botičky z umělého vlákna. "Všech dvacet našich policejních psů - německých a belgických ovčáků - v současnosti prochází výcvikem, kde se učí v těchto botách chodit," řekl policejní mluvčí Andre Hartwich.
"Nejsem si jist tím, že z toho mají radost, ale budou si muset zvyknout," dodal.
Neobvyklá obuv není jen nějaký módní doplněk, ale - jak dodává Hartwich - krok nutný k tomu, aby se omezil vysoký počet zranění tlapek ve výkonu služby. Zvláště ve staré čtvrti Düsseldorfu, kde se nachází velké množství hospod, si psi na hlídkách často zraňují tlapky o rozbité láhve.
"Ani řádným úklidem ulic není možné odstranit všechny střepy, které zapadnou mezi dlažbu," řekl Hartwich a dodal, že právě řezné rány působené malými střípky, které proniknou hluboko do tlapy, se často dlouho hojí.
Psi začnou nosit boty na jaře, ale budou je muset nosit jen při operacích, kde hrozí riziko zranění tlap. Boty dostanou podle nutnosti ve třech velikostech, malé, střední a velké, a modrá barva byla vybrána, aby ladila s policejní uniformou. Tu ale, alespoň zatím, policejní psi nosit nemusejí.

Myš donutila nouzově přistát osobní letadlo

28. února 2008 v 20:32 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Myš donutila nouzově přistát osobní letadlo

Myš je drobný hlodavec představující pro člověka jen minimální bezprostřední nebezpečí. Přesto je v očích mnoha lidí hrůzným tvorem, kvůli němuž neváhají skákat po stolech či dokonce nechat nouzově přistát letadlo. Přesně to se stalo v Číně, kde malá myška vyskočila jedné pasažérce z kapsy a způsobila přerušení pravidelné linky.
Myšku podle britského serveru Ananova propašovala v kabátě Jü-lien Liuová. "Usnula jsem, a když jsem se probudila, zjistila jsem, že ta myš zmizela. Tak jsem kontaktovala posádku, zda by mi nepomohla hledat," svěřila novinářům majitelka hlodavce.
Posádka si tu informaci nechala pro sebe, aby se vyhnula panice jiných cestujících, ale letadlo ihned nouzově přistálo na Mezinárodním letišti Siao-Šan. "Po přistání jsme letadlo dali do karantény a prohledali ho pětkrát velmi pečlivě, ale s žádným výsledkem," potvrdil mluvčí letiště.
Po dvou a půl hodinách marného hledání byl aeroplán nakonec opět vypuštěn do letového provozu a zamířil do své cílové stanice Šen-čenu. Řada cestujících však byla rozhořčena zpožděním a vyhrožovala aerolinkám žalobou, že nezajistily dostatečně, aby myš na palubu nemohla proniknout.
"Museli jsme tam čekat dlouhou dobu a nemohli odletět jen kvůli bezpečnostní chybě," zlobil se jeden z pasažérů.

Ryby prý dokážou počítat do čtyř

28. února 2008 v 20:31 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Ryby prý dokážou počítat do čtyř

Zvětšit obrázek /* <![CDATA[ */fotogallery.fillArray( 0, '', 'http://media.novinky.cz/292/92923-article-eghqq.jpg', 'http://media.novinky.cz/292/92923-gallery-eghqq.jpg', 400, 263, 700, 461, '','profimedia','www.profimedia.cz');/* ]]> */ /* <![CDATA[ */ fotogallery.init('koktejl'); /* ]]> */
Pythagoras a jeho následovníci se ještě nemusejí bát větší konkurence na poli vysoké matematiky, ale v nižších patrech nejsou počtářské výkony omezeny výlučně na lidi. Italští výzkumníci zjistili, že ryba dokáže počítat do čtyř. Alespoň v případě samic obtěžovaných samci. Jde prý o podobné matematické vlohy, jaké projevují opice, delfíni - ano, tito savci nejsou ryby - či půlroční kojenci.
"Získali jsme důkazy, že ryby projevují základní matematické znalosti," řekl britskému listu The Guardian psycholog z Padovské univerzity Chistian Agrillo. Agrillo a jeho tým se zaměřil na rybičky zvané živorodka komáří, jejichž původním domovem byly severoamerické vody, ale mezitím zdomácněly i v Evropě.
K předpokladu, že rybka má hlavu i na počty, dospěli výzkumníci poté, co zjistili, že obtěžované samičky dokážou před dotěrnými samci zmizet do většího houfu. Zkoumané rybky proto umístili do ústřední nádrže, oddělené ze dvou stran od nádrží s rozdílně velkými hejny.

Velká hejna nespočítají

A poté rybky v hlavní nádrži vystavili obtěžování - a ty vskutku neomylně zamířily k většímu hejnu, i když se k němu nemohly přidat. Vědci prý tak experimentálně prokázali, že ryby dokážou rozlišit mezi hejny o velikosti jedné či dvou ryb, dvou či tří, tří či čtyř ryb. Rozpoznat však už nedokázaly rozdíl mezi houfem čtyř či pěti rybek.
V případě vyšších počtů uměly zkoumané ryby rozlišit, které hejno je výrazně, třeba dvakrát větší. Ale při menších rozdílech - třeba 12 a 16 ryb - už měly rozlišovací problém. Výzkumný tým z toho usoudil, že živorodky nejspíše používají dva rozlišovací systémy, počty a hrubý odhad, pro to, aby si dokázaly uvědomit rozdíl.
Matematické vlohy mají i jiná zvířata, například papoušci, mývalové, fretky a potkani. Tréninkem lze jejich schopnosti počítat, sčítat i odečítat ještě prohloubit. Vrozený talent mají i lvi, alespoň pokud jde o počítání cizích samců, blížících se k jejich smečce: pokud zaslechnou řev osamělého poutníka, vyšlou ze smečky dvě či tři samice, aby ho prověřily. Pokud se však k teritoriu blíží dva cizí lvi, uvítací výbor se skládá ze čtyř samic.

Na Špicberkách objevili pravěkého "netvora"

28. února 2008 v 20:24 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Na Špicberkách objevili pravěkého "netvora"

Oslo - Fosílii dosud největšího známého mořského ještěra objevil tým norských paleontologů na arktických ostrovech Špicberky.
Celkem 15 metrů dlouhý pliosaurus, kterému výzkumníci dali přezdívku "Netvor", byl současníkem pozemských dinosaurů. Před 150 milióny let v období jury musel být dravý plaz nepochybně postrachem moří, kde lovil svou potravu. Zkamenělinu odkryla skupina vědců z přírodovědeckého muzea univerzity v Oslu pod vedením profesora Jorna Huruma ve zmrzlé špicberské půdě na jednom z nejbohatších nalezišť, které je s počtem čtyř desítek objevených druhů mořských plazů doslova prehistorickým hřbitovem. Nález tak ohromného živočicha byl i pro norské vědce překvapením. Špicberský pliosaurus je totiž o celých 20 procent větší než dosavadní rekordman, v Austrálii objevený Kronosaurus. "Z literatury víme, že máme největšího pliosaura. Jen jeho ploutve měřily tři metry," citovala profesora Huruma britská BBC. "Když jsme v pondělí dali dohromady všechny kosti, byli jsme ohromeni. Nic takového jsme nikdy předtím neviděli." "Tito živočichové museli být hrůzu nahánějící predátoři," uvedl paleontolog Richard Forrest. Podle vědců stačí porovnat lebky pliosaura a krokodýla. Je evidentní, že pliosaurus měl mnohem větší a silnější svalstvo pohybující čelistmi i mohutné zuby. "Velký pliosaurus by mohl ve svých čelistech sevřít malý automobil a rozkousnout ho na dvě poloviny," dodal uznávaný expert Forrest. Pozůstatky pliosaura našli Norové v srpnu 2007. Aby se dostali ke zkamenělé kostře, museli ručně odstranit stovky tun kamení. Pracovali přitom ve větru, mlze i za deště v teplotách blížících se bodu mrazu a za stálé hrozby napadení ledními medvědy.

Aby byl psí úsměv krásný-3.část

26. února 2008 v 17:38 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

U veterináře

Nejméně jednou za rok při příležitosti očkování prohlédne veterinární lékař psovi i zuby. Tam, kde už problémy dříve byly, je vhodné docházet na kontroly podle doporučení. Také malá plemena by měla být kontrolována častěji, protože mají dispozice k tvorbě zubního kamene už od prvního nebo druhého roku života.
Pokud veterinář zjistí, že už se zubní kámen objevil, objedná nás na odstranění nejlépe ultrazvukem, případně na vytržení poškozeného zubu. Obojí se provádí v celkové anestézii.

Pohled do dutiny

Chrup dospělého psa se skládá ze 42 zubů, z nich 20 je v horní a 22 v dolní čelisti. V horní čelisti jsou v jedné polovině 3 řezáky, 1 špičák, 4 zuby třenové a 2 stoličky, v polovině dolní čelisti jsou 3 řezáky, 1 špičák, 4 zuby třenové a 3 stoličky. Čtvrtý zub třenový v horní čelisti a první stolička v čelisti dolní se nazývají trháky.
Mléčný chrup štěněte je složen z 28 zubů. V jedné polovině horní i dolní čelisti je po 7 zubech - 3 řezáky, 1 špičák a 3 zuby třenové. Mléčný chrup se prořezává ve věku 3 až 6 týdnů, k výměně řezáků dochází ve věku 3 až 5 měsíců, špičáků ve věku 5 až 7 měsíců, zubů třenových v 5 až 6 měsících. Stoličky se zakládají přímo jako zuby trvalé a prořezávají se ve věku 4 až 7 měsíců. První zub třenový se zakládá rovněž přímo jako zub trvalý.
Podle vzájemného postavení řezáků horní a dolní čelisti se rozeznává několik druhů skusu:
skus nůžkový - řezáky horní čelisti přesahují těsně řezáky čelisti dolní,
skus klešťový - řezáky horní čelisti nasedají hranami na hrany řezáků čelisti dolní,
předkus dolní čelisti - řezáky horní čelisti se dotýkají zadní plochy řezáků dolní čelisti, případně je mezi řezáky větší mezera,
podkus dolní čelisti - řezáky horní čelisti se nedotýkají svojí zadní plochou přední plochy řezáků dolnočelistních, mezi zuby je menší nebo větší mezera.

Čistota půl zdraví

Dnes umíme napravit téměř všechno, u psa bohužel v narkóze. A ne rovnátka, ale čistota dodá našemu psovi krásný úsměv.

Aby byl psí úsměv krásný-2.část

26. února 2008 v 17:37 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Jak na čištění

Kartáček i zubní pastu pořídíme ve specializovém obchodě; nelze používat ty pro lidi. Zpravidla by měl být kartáček měkčí a tvarovaný jak pro pohodlné používání v tlamě a na zubech vašeho psa, tak pro snazší manipulaci naší rukou. Kromě klasických kartáčků podobných lidským jsou na trhu i kartáčky, které se navlékají na prst. Pasty pro psy mají lákavé příchutě a pokud jsou spolknuty, psovi nijak neuškodí. Nejvhodnější jsou pasty enzymatické, které nejenže působí mechanicky, ale také chemicky, protože díky speciálním složkám zabraňují dalšímu množení bakterií v tlamě psa. Pasty určené lidem se rozhodně nedoporučují, protože při požití mohou podráždit žaludek.
K prvnímu čištění přistupujeme klidně a neděláme žádné velké přípravy. Zpočátku stačí jednu až dvě minuty jemně masírovat vnější stranu tlamy psa a na závěr psa odměnit. Když si pes zvykne, nanaseme si na prst trochu pasty a dáme mu ochutnat. Chuť pasty je pro psa natolik lákavá, že můžeme přistoupit k použití kartáčku. Jednou rukou odhrneme horní pysk a krouživými pohyby čistíme až k dásni pro začátek jen jeden z horních zubů. Postupně přibíráme další zuby, nezapomínáme chválit a odměňovat. Většina zvířat potřebuje minimálně čtyřtýdenní období k tomu, aby si na čištění zubů postupně zvykla, ale někteří psi si nezvyknou nikdy. Ideálem je půlminutové čištění každé strany, interval čištění zhruba jednou týdně.
Pokud objevíme jakoukoliv změnu na zubech nebo na dásních, je lépe se poradit. První stupeň zánětu je možné zvládnout ještě doma, s dalšími se nutně musíme obrátit na veterináře.

Aby byl psí úsměv krásný-1.část

26. února 2008 v 17:36 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Aby byl psí úsměv krásný

Třeba taková fenka Trouble z jiného našeho příspěvku by si mohla dopřát i několikakarátový zlatý úsměv zleva doprava a odshora dolů.

Zubní kaz

Mezi nejběžnější stomatologické problémy psů patří zubní kaz a zánět dásní. Příčinou zubního kazu může být i nedostatečný vývoj skloviny, její abraze neboli otěr a poruchy metabolismu nebo žláz s vnitřní sekrecí, ale často je na vině zubní plak, který se vytvoří na povrchu zubu ze zbytků krmiva, mucinu, epiteliálních buněk z dutiny ústní ap. Vzájemným působením pak vznikají organické kyseliny, které se zúčastňují rozkladných procesů a spolu s enzymy rozpouštějí a poškozují sklovinu.
Zubní kaz se projeví nadměrným zápachem z dutiny ústní a někdy menší chutí k jídlu, i když psi mají snížený práh bolestivosti a dokonce i při velmi silném zánětu dásní a paradentóze jsou schopni normálně přijímat potravu. Včas neodhalený a neodstraněný zubní kaz způsobí rozklad zuboviny a zub vypadne, často s dalšími následnými problémy. Poškozenou sklovinou se totiž do těla dostávají bakterie, které infikují nejen postižené místo, může dojít i k předčasné ztrátě okolních zubů.

Zánět dásní

Na rozdíl od zubního kazu jsou záněty dásní rozšířeným problémem. Zubní plak navíc po čase vápenatí a v kombinaci se zbytky potravy vytváří zubní kámen. Ten je nejen dalším zdrojem zápachu z tlamy zvířete, ale také způsobuje tlak na lem dásně, čímž odhaluje krčky zubů. S postupujícím množstvím zubního kamene se odhaluje stále větší plocha, jsou odkrývány i další kořeny zubů a vzniká paradentóza.
Prvotní nepříjemností pro psa je zvýšená citlivost zubních krčků. Odhalené kořeny jsou další možností, kudy se do těla přímo dostávají bakterie, infikující dáseň i část zubu nechráněnou sklovinou. Neléčený zánět se dostává krevním oběhem do celého těla a může postihnout kterýkoliv orgán, především srdce, játra a ledviny.
Mírný zánět v první fázi rozpoznáme i laicky podle zanícených a oteklých okrajů dásní přiléhajících k zubu pokrytému plakem. Při střední, druhé fázi už je oteklá celá dáseň, pes pociťuje bolest a my zápach. Těžký zánět se projevuje třešňově červenou barvou a krvácivostí, jsou patrná ložiska zánětu i zubní kámen. Bolest ovlivňuje i přijímání potravy, dech je trvale zapáchající. Pokud pomineme i tuto fázi, nevyhnutelně dojde k chronickému zánětu okostice (vazivová blána kryjící kost), odkud se bakterie šíří celým tělem a ohrožují život psa.

Prevence

Psi (a koneckonců ani lidé) žijící kdysi ve volné přírodě netrpěli podle dochovaných nálezů zubními problémy, o zuby se tehdy přicházelo buď z důvodu věku, nebo nehod. Zuby se samočistily žvýkáním kůží nebo kousáním tvrdých poživatin, u psů vč. kostí. Ovšem i dnes je prokázán pozitivní význam granulované stravy, která mechanicky čistí zubní plak a obsahuje i různé množství chemických látek (nejčastěji polyfosfátů), které tvorbu a usazování plaku snižují. A ve specializovaných prodejnách jsou k dostání žvýkačky nebo speciální žvýkací pamlsky, které zabraňují tvorbě zubního povlaku a zubního kamene.
Kromě této pro psa veskrze příjemné prevence je tu ještě čištění zubů.
Péči o chrup musíme psa učit od štěněčího věku. Předem je vhodné se poradit s veteriářem, zejména pokud začínáme se starším psem. Čistit psovi zuby, na kterých už je usazena vrstva zubního kamene, není totiž příliš účinné. Zubní kámen se musí odborně odstranit nejen ze zubu, ale také zpod úrovně dásně. Pak teprve může být domácí péče efektivní, navíc nám veterinář poradí s vhodnými způsoby i prostředky k pravidelné péči o psovy zuby.

Zvířata opakovaně ohrožuje travič

26. února 2008 v 17:32 STOP trápení zvířat!

Zvířata opakovaně ohrožuje travič

Kaplice - Nejenom lišky a ptačí dravce, ale také psy ohrožuje neznámý záškodník, který v lokalitě mezi lomem, zámečkem a vrbičkami u Kaplice klade otrávené návnady.
Ilustrační foto. Na to letos málem doplatil už jeden pes, kterého před jistou smrtí zachránila pravděpodobně jeho velikost a nízká koncentrace jedu v kusu masa, který při venčení pozřel. V lokalitě se v té době našly také dvě až tři uhynulé lišky. "Otrávené maso se v tom místě poprvé objevilo už před dvěma roky. Loni byl klid, a letos k tomu dochází znova," řekl kaplický strážník Václav Klimeš. Předloni uhynulo šest až sedm psů, takže se případem zabývala státní policie, ale pachatele se jí nepodařilo odhalit. "Teď jsme tam spolu s pracovníky z odboru životního prostředí městského úřadu umístili varovné cedule a častěji než dřív tuto oblast kontrolujeme a sledujeme," dodal strážník. Pes byl otráven insekticidem Vzhledem k tomu, že v inkriminovaném místě venčí své čtyřnohé přátele desítky obyvatel Kaplice, pověřilo zastupitelstvo odbor životního prostředí, aby občany na nebezpečí upozornil. Lidé se psy všech velikostí i malými dětmi to nerespektují a chodí tam i nadále. Přitom veterinární rozbor návnady prokázal, že pes byl otráven insekticidem, po kterém už uhynulo několik lišek, přičemž poslední byla naposledy nalezena minulý čtvrtek. Teorií, proč kdosi oblast návnadami kontaminuje, je několik. Nejpravděpodobnější je, že jsou otrávené návnady určeny pro škodnou, zejména lišky. "Nebo chce ublížit psům, které tam lidé chodí venčit. Ale jsou to jenom dohady," konstatoval starosta Kaplice Ferdinand Jiskra. Existují i podezření, kdo tam návnady pohazuje, ale problém je takovou činnost člověku prokázat. "Pro takovéhle chování nemám slov," je pobouřen jeden z majitelů psů Jiří Angyal z Kaplice. "Lidi, kteří ubližují zvířatům, bych potrestal. Kdo nemá rád zvířata, nemá rád ani lidi."

Prezident vetoval zákon umožňující týrat lišky

26. února 2008 v 17:28 STOP trápení zvířat!

Prezident vetoval zákon umožňující týrat lišky

Praha - Kontroverzní zákon umožňující cvičit lovecké psy na živých liškách narazil u prezidenta. Václav Klaus v úterý vetoval novelu, která změnila zákon na ochranu zvířat proti týrání.
Pro norování se hodí především jezevčíci. Pro norování se hodí především jezevčíci. "Ke škodě věci se začala společenská debata k tomuto zákonu rozvíjet teprve poté, co jsem jej obdržel k podpisu, nikoli v průběhu projednávání zákona v Parlamentu," napsal prezident v dopisu předsedovi poslanecké sněmovny Miloslavu Vlčkovi. "Proti znění zákona, umožňujícímu (staronově) takzvané kontaktní norování, v těchto dnech dostávám od mnoha občanů a profesních organizací velmi odmítavé reakce. Myslím, že by je Parlament měl vzít v úvahu," dodal prezident Klaus.

Svým rozhodnutím Klaus, který má kvůli zpochybňování existence globálního oteplování pověst antiekologického politika, překvapil ochránce i poslance za zelené. "Pan prezident mě potěšil. A to nevím, kdy jsem naposledy řekl," řekl Deníku Přemysl Rabas, poslanec za Stranu zelených.

Hlavě státu se rovněž nelíbí způsob, jakým zákon v Parlamentu schvaloval. Poslanecká sněmovna a Senát k němu totiž zaujaly zcela opačný názor. Zatímco dolní komora se zákonem vyslovila souhlas, a to drtivou většinou přítomných, horní komora jej zcela jednotně s pozměňovacími návrhy vrátila zpět. Poslanecká sněmovna pak Senát přehlasovala. "V klíčové sporné věci zákona zastává nesouhlasný názor i vláda, i ministr zemědělství," zmínil prezident.

"Věřím, že vrácením tohoto zákona umožním, aby bylo nalezeno řešení trvalejší, které nebude vyvolávat dosavadní vyhraněné ostré spory a rozmíšky," uzavřel Klaus.

Myslivci však na povolení kontaktního norování trvají. Tvrdí, že bez něho jsou psi při lovu vystavení nebezpečí. "Pokud pes není připraven, dochází v případě střetu s divočákem či jezevcem k jeho týrání," říká jednatel Českomoravské myslivecké jednoty Jaroslav Kostečka. Ten zvažuje, že se obrátí k Evropskému soudu pro lidská práva. "Jestli zákon neprojde, zvažuji dát do Štrasburku žalobu pro týrání zvířat," řekl Deníku Kostečka.

Již při schvalování zákona protestovali ochránci zvířat proti návrhu, který prosadili myslivci. Tvrdí, že při kontaktním výcviku zvířata trpí. Jak výcvik funguje? Pes pronásleduje v umělé noře lišku a na konci se do ní zakousne. Myslivec pak obě zvířata vytáhne ven, psa od lišky oddělí ponořením do vody. Pokud myslivec či jeho kolegové cvičí více psů, liška se vrací do nory a vše se opakuje. Norování je zakázáni prakticky ve všech zemích západní Evropy.


Zdivočelí psi zabili v zoo třináct koz a ovcí

26. února 2008 v 17:24 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Zdivočelí psi zabili v zoo třináct koz a ovcí

Praha - Život třinácti ovcí a koz si vyžádal v noci z pondělí na úterý útok dvou zdivočelých psů do expozice určené dětem v pražské zoologické zahradě.
Kříženci středního plemene vnikli do areálu kolem půlnoci, zřejmě dírou v plotě. Přestože pracovníci odchytové služby zareagovali téměř ihned, osrstěné obyvatele zoo se už zachránit nepodařilo.
"Přišli jsme celkem o 13 ovcí a koz, dalších pět psi poranili, dvě vážně," spočítal mluvčí zahrady Vít Kahle. Podle něj teď budou zaměstnanci zoo celé oplocení zahrady kontrolovat, aby se podobná situace neopakovala. Pokud by se totiž incident odehrál ve dne, kdy je zahrada plná návštěvníků, mohl by mít mnohem tragičtější důsledky.
Případ rovněž řeší pražští policisté. "Prověřujeme jej jako přestupek. O trestný čin by se jednalo v okamžiku, kdy by se prokázalo, že psy proti zvířatům někdo poštval," objasnil policejní mluvčí Ladislav Bernášek. Škoda podle něj dosahuje odhadem dvaceti tisíc korun. Zhruba s takovou částkou musí počítat majitel, který si psy vyzvedne v trojském útulku. Sem totiž byli oba kříženci středního plemene převezeni. "Jednoho z nich transportovali hned v noci, druhé zvíře lapili zaměstnanci odchytové služby až ráno. Chlupáči jsou čipovaní, takže předpokládáme, že se majitel najde," sdělil za útulek jeho vedoucí Václav Steinbauer. "Oba kříženci jsou klidní. Když se ale pes dostane mezi jiná zvířata, může se řídit pudem," doplnil. To potvrzuje i vinohradský veterinář Karel Ondřich. "Na chování psů se může podepsat výchova, ale pokud jsou třeba na útěku už delší dobu, nastávají tam smečkové stereotypy, a ze psa se stává lovec," řekl.

Pokud by se o zvířata nikdo nepřihlásil, čekala by je karanténa, povinné očkování a ostatní vyšetření.

Jižní Afrika přestává hájit slony

26. února 2008 v 17:21 STOP trápení zvířat!

Jižní Afrika přestává hájit slony

Pretoria - Sloni v Jihoafrické republice budou moci být po 13letém hájení opět zabíjeni, oznámila v pondělí vláda v Pretorii.
Sloni. Ilustrační foto. Vláda se hájí tím, že odstřel slonů je jedinou cestou, jak zabránit dalšímu přemnožení těchto tlustokožců v zemi. Od roku 1995, kdy byl lov slonů v JAR zakázán, vzrostl jejich počet z 8000 na současných asi 18 tisíc, uvedla stanice BBC. Vláda ve svém pondělním prohlášení přiznává, že je připravena na vlnu "silných emocí", jež se nyní vzedme především mezi ochránci přírody. Ti již pohrozili vyhlášením turistického bojkotu jihoafrických přírodních parků i podniknutím právních kroků, jež by měly rozhodnutí vlády zvrátit. Kabinet se nicméně odvolává na stížnosti lidí žijících v blízkosti rozrůstajících se sloních stád. Přemnožení tlustokožci jsou podle postižených vesničanů nejen přímo nebezpeční, ale také ničí zemědělcům úrodu a velkou mírou se podílejí na nadměrném využívání vodních zdrojů. Ministr životního prostředí a cestovního ruchu Marthinus van Schalkwyk zároveň ujistil, že odstřel bude pouze posledním - a přísně kontrolovaným - nástrojem udržování sloní populace v zájmu "vyvážené biodiversity či lidí žijících v blízkosti slonů." Vláda podle něj počítá s rozšířením i dalších opatření, například s lepší správou sloních rezervací, přesunem živočichů do jiných lokalit či zaváděním antikoncepce.

Britové cpou do zvířecích miláčků antidepresiva

26. února 2008 v 17:18 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Britové cpou do zvířecích miláčků antidepresiva

Mnozí majitelé podávají zvířatům stejný lék, který sami dostali od svého lékaře. foto: NOVINKY/Markéta Köhlerová
Ve Velké Británii se rok od roku spotřebuje více Prozaku, léku na deprese. Jenže uživatelů tohoto medikamentu nepřibývá mezi lidmi, nýbrž mezi psy a kočkami. Stále více Britů se snaží totiž své depresivní a skleslé miláčky povzbudit lékem na lidské chmury.
Nejhůře postiženi depresemi bývají papoušci. Podle veterináře Romaina Pizziho z Royal College of Veterinary Surgeons však mohou za špatný psychický stav svých zvířat chovatelé, kteří své miláčky opouštějí na dlouhou dobu.

"Na rozdíl od očekávání některých lidí jsou papoušci velmi inteligentní a citlivá zvířata. Typické je, když jdou lidé kvůli práci ven na celý den, jejich papoušek se začne velmi nudit a je frustrovaný a dokonce depresivní," uvedl Pizzi pro Daily Telegraph. Sám by však Prozac podával zvířatům jen v krajním případě.

Zvířata potřebují především pozornost

"Neléčí všechna zvířata, ale kolem dvou třetin z nich na léčbu reaguje. V malém počtu případů se věci zlepší, když jim Prozac odebereme a problémy se vrátí. Ale bohužel je tady velký počet lidí, kteří si tyto papoušky kupují jen proto, že jsou hezcí a umějí mluvit. Neuvažují o nich vůbec z hlediska toho, co k životu potřebují. Papoušci vyžadují spoustu péče a pozornosti," varoval Pizzi.

Jenže deprese nepostihují v Británii jen papoušky, podle výzkumů trpí v zemi depresemi na 632 tisíc psů a koček. A mnozí majitelé jim podávají stejný lék, který sami dostali od svého lékaře.

Petice proti lovu velryb

23. února 2008 v 22:32 PETICE na záchranu!

Podepiště petici proti lovu velryb

Věděli jste že existuje...

23. února 2008 v 21:55 Pomáhejte zvířátkům!!

....Asociace zastánců odpovědného vztahu k malým zvířatům?
"Mě osobně tento fakt velmi potěšil. Se zástupci výše uvedené asociace jsem se setkala na akci "Sen zvířat" ve Vinoři. Přístup a vzdělávací program, který je velmi blízko dětem mě velmi zaujala začala jsem si říkat, že možná to je ta "cesta". Jaká cesta? Cesta k tomu, vychovat generace lidí, kteří budou mít své zvířecí kamarády zodpovědně rádi a budou jim v jejich celém životě dávat to potřebné. Že vymizí nesmyslné pověry a báchorky a ubyde psů na řetězech akrálíčků v těsných klecích....tedy doufám. A tak bych vám ráda tuto zajímavou asociaci představila."
Asociace zastánců odpovědného vztahu k malým zvířatům (dále jen AOVZ) byla založena dne 16. května 1995 v Praze za účelem šíření a prohlubování myšlenky pozitivních vlivů soužití lidí se zvířaty. Sdružuje přední odborníky z různých vědních disciplín jako např. psychologie, psychiatrie, pedagogiky, gerontopsychiatrie, zoologie, zvěrolékařství a další.
Mezi zakládající členy AOVZ patří mj. prof. PhDr. Zdeněk Matějček, CSc., dětský psycholog, doc. MUDr. PhDr. Miloš Vojtěchovský, gerontopsychiatr. Úřadujícím předsedou je prof. MVDr. Miroslav Svoboda, CSc., děkan Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně.
ilustrační fotoAsociace si klade za cíl podporovat odpovědný přístup k chovu malých zvířat v rodinách a různých zařízeních a vzdělávat širokou veřejnost.Informovat o výsledcích odborných a vědeckých prací, které se zabývají vztahy mezi zvířaty a lidmi. Praktickými programy informovat o těch, kteří pracují se zvířaty, a napomáhat chovatelům ke zdokonalování jejich péče o malá zvířata.
Ve své historii se AOVZ aktivně podílela na akcích podporujících odpovědný přístup k malým zvířatům. Aktivně spolupracovala na přípravách oslav Světového dne zvířat. Tyto osvětově zábavné akce se setkaly s velkým ohlasem nejen u majitelů domácích mazlíčků, ale i médií. Asociace se dále zaměřuje na podporu výzkumných prací.
AOVZ je členem IAHAIO, organizace, která sdružuje asociace z celého světa zabývající se podporou soužití člověka a zvířete. IAHAIO je hlavním pořadatelem mezinárodních konferencí takto tématicky zaměřených a byla mj. i organizátorem konference, která se konala v roce 1998 v Praze pod názvem Proměnlivá role zvířat ve společnosti. Tato konference se stala vůbec nejúspěšnější v historii, neboť se jí zúčastnil rekordní počet delegátů ze 42 zemí světa, kteří vyslechli celkem 63 přednášek a 43 prezentací.
Další mezinárodní konference proběhla v Riu de Janeiru na podzim r. 2001, první v historii pořádána v Jižní Americe a také organizována asociací IAHAIO. Za českou AOVZ se konference zúčastnil současný předseda prof. MVDr. Miroslav Svoboda, CSc. Hlavním tématem pro toto setkání bylo Člověk a zvíře - globální perspektiva pro 21. století. Poslední IAHAIO konference proběhla na podzim r. 2004 v Glasgow ve Velké Británii.
Zdroj: AOVZ

Pozorujeme ptáky

23. února 2008 v 21:53 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Pozorovat ptáky, zaposlouchat se do jejich zpěvu, pozorovat jejich námluvy či stavění hnízda, nebo krmení mláďat , to všechno jsou krásné zážitky. Pokud někdo by si to někdo z vás rád vyzkoušel, mám tu několik typů, jak na to.
Vhodné místo
Co vás jistě potěší, vhodné místo je snad kdekoliv, kromě haly hlavního Pražského nádraží, i když sem také nějaký ten holub rád zabloudí. Samozřejmě bude záležet na tom, jaké druhy ptáků budete chtít pozorovat. Jsou však místa, o kterých bychom mohli klidně říci, že je to ptačí ráj. Zde můžete nalézt pohromadě hned několik druhů najednou. Takovými místy jsou zejména rybníky a přilehlé rákosiny, okolí potoků a řek. V zimě se nám může naskytnout nádherná podívaná v okolí ptačích krmítek, kam se slétají se širokého okolí.
Co budeme potřebovat
Abyste si mohli ptáky dobře prohlédnout, budete potřebovat dalekohled. Ceny a kvalita dalekohledů se samozřejmě značně liší a vybereme si jej s ohledem na to, co od něj očekáváme. Z počátku nám však může dobře posloužit i levnější dalekohled. Pro začátek by nám mohl stačit dalekohled s parametry 8×25 až 10×50 (první číslo označuje zvětšení, druhé číslo označuje vnější průměr čoček). V úvahu vezmeme také váhu dalekohledu, protože po několika hodinách v terénu se značně pronese.
Další pomůckou, kterou bychom si měli vzít k ruce je zápisník a tužka, kam si můžeme zaznamenat pozorované druhy, jejich počet, případně pohlaví, ale také jiné zajímavé údaje (typické chování atd.).
Pro začátek také jistě oceníme kapesní atlas ptáků, díky němuž budeme schopni vůbec určit, na jakého ptáka se právě díváme, ale také se o něm můžeme více dozvědět. Takovým atlasem je například kniha Naši ptáci z edice OKO, kterou vydalo nakladatelství Albatros.
Hlasy
Naučit se rozlišovat jednotlivé hlasy ptáků má své velké kouzlo a k ornitologii neodmyslitelně patří. Tato znalost nám pomůže odhalit ptáky, kteří jsou dobře schovaní v porostech. Pro začátek si můžete pořídit nahrávky hlasů jednotlivých ptáků a doma si je naposlouchat. Potom si můžete vyzkoušet svůj sluch v praxi. Pokud se vám poštěstí vzít s sebou zkušeného ornitologa, bude to pro vás jistě velkým přínosem, protože vás může mnohému přiučit.
Potěšení
Pozorování ptáků může být výbornou relaxací a napínavým dobrodružstvím zároveň. Určitě vás nadchne, když naživo potkáte méně známé druhy ptáků a budete přesně vědět, na jaký opeřený drahokam jste vlastně narazili. Pokud budete ptáčky v zimě vzorně krmit, přijdou na návštěvu rovnou k vám, a vy je můžete pozorovat z okna, v teple domova.
Zdroj: kniha Naši ptáci - Martin a Lea Smrčkovi

Z kočky si udělali živý terč

23. února 2008 v 21:51 STOP trápení zvířat!

Z kočky si udělali živý terč

Ostrava - Policisté vyšetřují další otřesný případ týrání zvířat. Obětí je kočka, kterou těžce zraněnou našli tento týden náhodní kolemjdoucí v Ostravě-Staré Bělé.
Těžce zraněnou kočku našli náhodní kolemjdoucí v Ostravě-Staré Bělé. Těžce zraněnou kočku našli náhodní kolemjdoucí v Ostravě-Staré Bělé. Autor: Městská policie Ostrava
Ihned přivolali odchytový oddíl městské policie. Strážníci zjistili, že zvíře má vystřelené oko a ránu na krku. Vše nasvědčuje tomu, že si z něj někdo udělal živý terč, na který pálil ze vzduchovky či jiné zbraně.
Jak uvedla mluvčí ostravské městské policie Dana Klišová, kočka byla ihned převezena na ostravskou veterinární kliniku. Následné rentgenové vyšetření ukázalo, že má v těle celkem čtyři diabolky. "Všechny se pokusíme vyjmout. Nejhorší je diabolka v lebce, v oblasti oka," uvedl veterinář Jan Nytra. Samotná operace byla plánována na úterní večer. Výsledky budou známy ve středu dopoledne.

Postřelená kočka vážnou operaci přežila, po tyranovi pátrá policie

Veterinářům se podařilo zachránit vážně zraněnou kočku, kterou tento týden někdo postřelil v Ostravě-Staré Bělé. V úterý pozdě večer se podrobila náročné operaci, během které jí byly z těla vyjmuty čtyři projektily, vypálené pravděpodobně ze vzduchovky. Jedna střela zasáhla oko, další krk, hruď a bederní oblast. Největší nebezpečí představovala diabolka, která zasáhla oko a skončila v lebce. "Operace se zdařila," uvedl ve středu Jan Nytra z veterinární kliniky v Ostravě s tím, že ráno již zvíře spořádalo plnou misku jídla. "To je dobré znamení," dodal Nytra s tím, že projektily jsou uschovány na klinice. "Necháváme je pro případ, že by si je jako důkaz vyžádala policie," řekl Nytra.

Zvíře sice přišlo o jedno oko, běsnění neznámého střelce ale přežilo. Léčba potrvá ještě několik dnů.

Po násilníkovi pátrá policie

Strážníci z místa činu pořídili fotodokumentaci, kterou i s dalšími informacemi předali státní policii. Ta po pachateli začala pátrat. Neznámému násilníkovi, který zvíře mučil, zatím hrozí jen několikatisícová pokuta za přestupek. O trestný čin týrání zvířat by se jednalo pouze tehdy, pokud by kočka zemřela. Další možností je, že dotyčný již v minulosti provedl podobnou ohavnost. Za této situace by mohl ve vězení strávit až jeden rok.
Během krátké doby je to již druhý podobný případ, kterým se ochránci zákona v Moravskoslezském kraji zabývají. V lednu na základě brutálních záběrů zveřejněných na internetu začali vyšetřovat smrt kočky v Morávce na Frýdecko-Místecko. Parta mladých lidí během oslav zvíře opila a pak na ně pustila bojového psa. Hrůzné dílo dokončil mladík, který roztrhané, ale stále žijící kočce skočil na hlavu.
Skupinka si vše pro vlastní pobavení natáčela na video. Ze záběrů se nyní kriminalistům podařilo identifikovat jednotlivé aktéry události, která se odehrála již v roce 2006. První obvinění by mohla padnout již v nejbližších dnech.

Sen ředitele zoo: sopka s tunelem

23. února 2008 v 21:49 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Sen ředitele zoo: sopka s tunelem

Brno - Domovem pro zvířata z brněnské zoologické zahrady se v budoucnu může stát sopka. A přitom se ani nebudou muset stěhovat z brněnské Bystrce.
Zdánlivě neuskutečnitelná představa je snem ředitele zoo Martina Hovorky. Proměna Mniší hory na sopku s dlouhým tunelem by podle něj přilákala obrovské množství návštěvníků.
"Bylo by to krásné, ve světě ojedinělé řešení a velké lákadlo," říká Hovorka, podle kterého by se tak současně vyřešil problém s nelehkou přístupností areálu zahrady.
"Už když jsem před jedenácti lety do zoo nastupoval, byla potíž s tím, jak dostat lidi nahoru. Kopec je dost prudký a lidé nepřijdou třeba i proto, že nejsou dostatečně fyzicky zdatní," vysvětluje Hovorka.
Jeho představa je následující: uprostřed Mniší hory povede dlouhý tunel, ve kterém budou návštěvníci jezdit výtahem. Zároveň v něm bude umístěno muzeum.
"Lidé by se mohli dívat na jednotlivé vrstvy vzniklé při vytváření planety, jeli by sopkou a vnitřní výtah by přitom nijak nenarušil charakter krajiny," přemýšlí nahlas Hovorka.
Tunel pod zoologickou zahradou již existuje například v Bratislavě, kde pod ní vede dálniční tah. Hovorka však pochybuje, že se na podobný projekt v Brně najdou peníze.
"Je to hodně finančně náročné, jde o stamiliony," podotýká ředitel. Rozpočet zoologické zahrady byl přitom za celý loňský rok jen necelých sedmdesát milionů korun. I proto zatím zůstává jen u představ.
I přes velkou částku by někteří Brňané odvážný projekt přivítali. "V zoo se mi líbí, ale už by to chtělo nějakou pořádnou změnu. Zdá se mi, že se nedokáže pořádně prodat," soudí třeba Petra Mrzenová.
Na světovou proslulost však nemusí brněnská zoo čekat dlouho. Již za měsíc totiž chovatelé ukážou veřejnosti dvojici ledních medvíďat, která se narodila před necelými třema měsíci. "Když všechno dobře dopadne, v březnu začne propagační kampaň," avizuje Hovorka.

Databáze psí DNA městu od výkalů nepomůže

23. února 2008 v 21:45 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Databáze psí DNA městu od výkalů nepomůže

Hradec Králové - Produkty látkové výměny hafanů trápí i menší města. Třeba Nový Bydžov bude muset podle ředitele technických služeb Josefa Kožíška koupit speciální koše.
ilustrační foto ilustrační foto
Děti hrající si na travnatých plochách by mohly vyprávět. Psí výkaly jsou všude. V některých městech dokonce uvažují, že podle databáze DNA psů najdou "autora" lejna a jeho páníčka pak postihnou.

Libuše Rejhová z Technických služeb Hradec Králové považuje psí exkrementy na chodnících a trávnících za problém. Nemyslí si však, že větší čistotu zajistí databáze DNA psů. "Tudy cesta nevede," domnívá se. Nápravu vidí ve výchově pejskařů a tlaku ostatních lidí na ty nepořádné. "Za poslední roky se ale situace zlepšila. Pomohly k tomu i koše se sáčky na exkrementy. Začínali jsme na padesáti a teď jich v Hradci je už přes 250," tvrdí Libuše Rejhová. Technické služby daly vloni do stojanů ve městě zhruba dva a půl milionu sáčků, které jsou k dispozici pejskařům na úklid výkalů od zhruba 7,5 tisíce psů v Hradci hlášených. Za loňský rok podnik odvezl z odpadkových košů z ulic města celkem 244 tun nepořádku. Jaké množství z toho pocházelo ze psích a jaké z "normálních" košů, však podnik nerozlišuje.

Pejskařům, kteří pozůstatky látkové výměny štěkajících přátel neuklízejí, přitom v Hradci Králové hrozí postih. Porušují totiž vyhlášku. "Na místě mohou dostat pokutu do tisíce korun," uvedla mluvčí strážníků Eva Čížková.

Ze psích výkalů na veřejných prostranstvích nemají radost ani v Novém Bydžově. "Začíná to být velký problém, takové případy se množí. Své o tom vědí například naši lidé starající se o zeleň. Do budoucna asi budeme muset uvažovat o nákupu košů na psí exkrementy," řekl ředitel novobydžovských technických služeb Josef Kožíšek.

Týraný pes podlehl zranění

23. února 2008 v 21:43 STOP trápení zvířat!

Týraný pes podlehl zranění

Děčín - Ztýraný tříletý kříženec pittbula, jehož ve středu odebrali pracovníci děčínského útulku majiteli z České Kamenice, svůj boj o život ve čtvrtek v noci prohrál.
V děčínském psím útulku skončil kříženec pitbulla, kterého majitel nechal uvázaného v kotci. V děčínském psím útulku skončil kříženec pitbulla, kterého majitel nechal uvázaného v kotci.
A to i přesto, že mu veterináři poskytli maximální péči. Pes strávil den a půl noci na kapačkách s utišujícími léky, ale jeho zranění byla natolik vážná, že jim podlehl. Pravděpodobně uhynul na celkovou otravu organizmu.

"Případ s veškerou dokumentací předávám policii s podezřením na spáchání trestného činu utýrání zvířete," řekla Naděžda Moučková z děčínského magistrátu. Tělo mrtvého psa odeslala na pitvu.

Muži za utýrání zvířete hrozí až rok vězení. "Současné zákony ale nezabrání tomu, aby si muž nepořídil nového psa a nezacházel s ním stejně. Pokud bude potrestán jenom pokutou, těžko ji z něho někdo dostane," povzdechla si vedoucí útulku Evelína Jahelková. Týraných zvířat podle ní přibývá. "Lidé by neměli být lhostejní a pokud něco takového vidí, měli by to oznámit příslušným úřadům," poznamenala Jahelková.

Veterinář Miroslav Náplava, na jehož návrh bylo zvíře odebráno, uvedl, že zranění psa rozhodně byla na životě ohrožující. "I když se majitel snažil rány něčím léčit, na jeho kůži byly zbytky něčeho zeleného, psovi nepomohl," uvedl veterinář.

Pitbullteriér strádal v chatrném kotci vyrobeném z armovacích drátů. Byl uvázaný na řetězu, krk měl do živého masa rozedřený a zhnisaný. Zřejmě se mu do ran dostaly výkaly, které mu z kotce nikdo neuklízel. Přestože by pes jeho plemene měl vážit asi pětatřicet kilogramů, měl tento o deset méně.
Majitel psa ani včera nebyl k zastižení.

Obezita trápí i psy

23. února 2008 v 21:40 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Obezita trápí i psy

Rokycansko - Až třetina hafanů, které ve svém psím hotelu v Přívěticích ubytují manželé Marešovi, je obézní. Podle Lucie Spěváčkové z Euro RSCG Public Relations trpí v Evropě nadváhou nebo dokonce obezitou až padesát procent nejoblíbenějších domácích mazlíčků - psů i koček.
NEZNÁ MÍRU. Nemůže za to jen stálý psí apetit, ale také páníček, který mu dopřává. NEZNÁ MÍRU. Nemůže za to jen stálý psí apetit, ale také páníček, který mu dopřává. Autor: Profimedia.cz
Podobně jako u lidí zvyšuje zvířecí obezita riziko vzniku onemocnění, jako je cukrovka, problémy s pohybovým aparátem, vysoký krevní tlak a choroby srdce.
"Pro mnohé je překvapivým faktem, že pouhých dvaapůl kilogramu nadváhy u osmikilového psa nebo půldruhého kila nadváhy u pětikilové kočky jsou ekvivalentem pětadvaceti kilogramů nadváhy člověka s hmotností pětasedmdesát kilogramů," upozorňuje Spěváčková.
"Na, Bleku," podává starý pán odpočívající na lavičce svému čtyřnohému příteli jeden kousek sušenky za druhým. "Ať si taky dopřeje, nemámto srdce se s ním nerozdělit," myslí si.
"Ať mu radši dopřeje nějakou aktivitu. Stačí, když ho bude doma učit nosit pantofle. Ten pes za to bude svému pánovi nesmírně vděčný," kontruje rokycanský veterinář Luděk Uzel.
Právě nesprávné krmení nebo překrmování spolu s nedostatkem pohybu mohou být příčinou problémů s nadváhou u psů a koček, ale i u křečků, králíků a dalších domácích mazlíčků. "Psi mohou mít stejné problémy jako lidi," varuje i chovatel Martin Mareš, podle kterého jsou obezitou ohroženi například psi, kteří svým pánům nahrazují partnera.
"Krmí je až do vážné nemoci. Ve své praxi se tak setkávám s vysokým procentem cukrovkových psů," tvrdí Mareš. Při krmení je důležité dodržet odpovídající dávku a správný poměr živin.
"Největší chyba je překrmování. Lidé ani nečtou návod na obalu a kromě krmení přidávají příkrmy, pamlsky a odměny. Vykupují tak čas, který si na zvíře neudělají. Pět piškotů za večer pro desetikilového psa odpovídá tomu, jako kdyby osmdesátikilový majitel snědl kromě snídaně, oběda a večeře ještě čtyřicet piškotů," uvádí veterinář Uzel.