Aby byl psí úsměv krásný-2.část

26. února 2008 v 17:37 |  Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Jak na čištění

Kartáček i zubní pastu pořídíme ve specializovém obchodě; nelze používat ty pro lidi. Zpravidla by měl být kartáček měkčí a tvarovaný jak pro pohodlné používání v tlamě a na zubech vašeho psa, tak pro snazší manipulaci naší rukou. Kromě klasických kartáčků podobných lidským jsou na trhu i kartáčky, které se navlékají na prst. Pasty pro psy mají lákavé příchutě a pokud jsou spolknuty, psovi nijak neuškodí. Nejvhodnější jsou pasty enzymatické, které nejenže působí mechanicky, ale také chemicky, protože díky speciálním složkám zabraňují dalšímu množení bakterií v tlamě psa. Pasty určené lidem se rozhodně nedoporučují, protože při požití mohou podráždit žaludek.
K prvnímu čištění přistupujeme klidně a neděláme žádné velké přípravy. Zpočátku stačí jednu až dvě minuty jemně masírovat vnější stranu tlamy psa a na závěr psa odměnit. Když si pes zvykne, nanaseme si na prst trochu pasty a dáme mu ochutnat. Chuť pasty je pro psa natolik lákavá, že můžeme přistoupit k použití kartáčku. Jednou rukou odhrneme horní pysk a krouživými pohyby čistíme až k dásni pro začátek jen jeden z horních zubů. Postupně přibíráme další zuby, nezapomínáme chválit a odměňovat. Většina zvířat potřebuje minimálně čtyřtýdenní období k tomu, aby si na čištění zubů postupně zvykla, ale někteří psi si nezvyknou nikdy. Ideálem je půlminutové čištění každé strany, interval čištění zhruba jednou týdně.
Pokud objevíme jakoukoliv změnu na zubech nebo na dásních, je lépe se poradit. První stupeň zánětu je možné zvládnout ještě doma, s dalšími se nutně musíme obrátit na veterináře.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama