Britové cpou do zvířecích miláčků antidepresiva

26. února 2008 v 17:18 |  Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Britové cpou do zvířecích miláčků antidepresiva

Mnozí majitelé podávají zvířatům stejný lék, který sami dostali od svého lékaře. foto: NOVINKY/Markéta Köhlerová
Ve Velké Británii se rok od roku spotřebuje více Prozaku, léku na deprese. Jenže uživatelů tohoto medikamentu nepřibývá mezi lidmi, nýbrž mezi psy a kočkami. Stále více Britů se snaží totiž své depresivní a skleslé miláčky povzbudit lékem na lidské chmury.
Nejhůře postiženi depresemi bývají papoušci. Podle veterináře Romaina Pizziho z Royal College of Veterinary Surgeons však mohou za špatný psychický stav svých zvířat chovatelé, kteří své miláčky opouštějí na dlouhou dobu.

"Na rozdíl od očekávání některých lidí jsou papoušci velmi inteligentní a citlivá zvířata. Typické je, když jdou lidé kvůli práci ven na celý den, jejich papoušek se začne velmi nudit a je frustrovaný a dokonce depresivní," uvedl Pizzi pro Daily Telegraph. Sám by však Prozac podával zvířatům jen v krajním případě.

Zvířata potřebují především pozornost

"Neléčí všechna zvířata, ale kolem dvou třetin z nich na léčbu reaguje. V malém počtu případů se věci zlepší, když jim Prozac odebereme a problémy se vrátí. Ale bohužel je tady velký počet lidí, kteří si tyto papoušky kupují jen proto, že jsou hezcí a umějí mluvit. Neuvažují o nich vůbec z hlediska toho, co k životu potřebují. Papoušci vyžadují spoustu péče a pozornosti," varoval Pizzi.

Jenže deprese nepostihují v Británii jen papoušky, podle výzkumů trpí v zemi depresemi na 632 tisíc psů a koček. A mnozí majitelé jim podávají stejný lék, který sami dostali od svého lékaře.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama