Ptáci existovali už před vyhynutím dinosaurů

11. února 2008 v 18:24 |  Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Ann Arbor - Vědci se dosud domnívali, že ptáci se na světě objevili před 60 miliony lety. Podle nové studie, v níž byl podroben výzkumu genetický materiál z fosilií, tomu však bylo o 40 milionů let dříve.
Podle výzkumu genetické informace z ptačích fosilií, pocházejí tito křídlatí živočichové z období druhohor. Jsou tedy mnohem starší, než se předpokládalo.
Moderní ptáci vznikli před stovkou milionů let, mnohem dřív než se dosud myslelo. Tvrdí to molekuloví genetici. Dokládají, že i ty nejstarší zkameněliny ptáků jsou vlastně příliš mladé. Nálezy zkamenělin dokládají vznik ptáků před 60 miliony let, tedy až po vyhynutí dinosaurů před 65 miliony let na konci druhohor. Avšak molekulární studie ukazují, že genetické rozdíly mezi jednotlivými větvemi ptačí říše vznikaly už během druhohor. To znamená, že předchůdci ptáků začali roztahovat křídla o 40 milionů let dříve, ještě za vlády dinosaurů. "Využili jsme nejnovější metodu, při níž se sledují počty mutací během vývoje," uvedl autor studie Joseph Brown z michiganské univerzity v Ann Arbor. Molekulární genetici využívají při zařazování biologických událostí v čase metodu známou jako molekulární hodiny. Během dlouhých časových úseků se mutace dějí, neboli "tikají", v poměrně stabilním rytmu. Zjištěním stupně genetických mutací mohou vědci předpokládat, jak dávno se živočišný druh vyvinul. "Takto získaná data nejsou lepší, než údaje, které získáváme ze zkamenělin," poznamenal ovšem Patrick O´Connor z ohijské univerzity. Dodal, že teprve spojení poznatků ze zkamenělin i molekul žijících ptáků může vést jasnějšímu pohledu na stáří ptáků. Dřívější omyly ve zjišťování původu ptáků se vysvětlují velkými rozdíly mezi vzorky z fosílií a jejich DNA. Výzkum těchto materiálů se totiž potýká s různými stadii rozrůznění druhů. Zatímco u fosílií je možné zjistit jen jejich stáří, genetický materiál poskytne informaci i o diverzifikaci druhu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama