Ukončí roboti testování na zvířatech?

19. února 2008 v 14:49 |  STOP trápení zvířat!

Ukončí roboti testování na zvířatech?

Boston - Američtí vědci zahájili první kroky k tomu, aby zamezili utrpení pokusných zvířat.
Ilustrační foto. Ilustrační foto.
Začali zavádět postupy, které by umožnily testovat potenciálně nebezpečné chemikálie za pomoci vyspělých robotů na buňkách vypěstovaných v laboratoři a nikoliv na živých tvorech.

Tato záležitost byla tématem na výroční schůzi Americké asociace pro vědecký pokrok (AAAS) v Bostonu a věnuje se jí i nejnovější vydání amerického časopisu Věda.

Důvod? Peníze.

Hlavním důvodem, proč se s novým způsobem testování začíná, ovšem není soucit s trpícími hlodavci ale peníze. Tedy snížení finančních nákladů na testování, menší časová náročnost testů a také (prozatím) snížení počtu pokusných zvířat, která se používají při testování veškerých sloučenin - od pesticidů po běžné čistící prostředky používané v domácnostech.
Speciální roboti by měly být schopni realizovat stovky tisíc chemických testů v průběhu jediného dne a rychle identifikovat toxické chemikálie.

Rychlejší a levnější

Doktor Francis Collins, ředitel amerického Národního institutu pro výzkum lidského genomu (který je součástí Národního zdravotního institutu) uvedl, že tento způsob by umožnil rychlejší a levnější postupy při testování chemikálií.
"Historicky byla toxicita vždycky určována tak, že zkoumaná látka byla injekčně podávána laboratorním zvířatům. Sledovalo se, jestli zvíře onemocní, a potom se jeho tkáň zkoumala pod mikroskopem," vysvětloval Collins.
"I když nám tento přístup poskytuje hodnotné informace, je drahý a časově náročný. Je nutné používat velké množství pokusných zvířat a vždycky není možné přesně určit, které chemikálie mohou být pro člověka škodlivé."

Pětiletka proti utrpení zvířat

Spolupráce v oblasti výzkumu mezi americkým Národním zdravotním institutem a Agenturou pro ochranu životního prostředí má potenciál revolučně změnit způsoby rozpoznávání toxických chemikálií. Vědci právě zahajují pětiletý výzkumný program, v jehož rámci budou na určování toxicity sloučenin používat vysokorychlostní automatizované screeningové roboty vyvinuté při programu na výzkum lidského genomu.
To umožní provést více než 10 000 screeningů buněk a molekul v jediném dni. Na hlodavcích bylo možno provést v průběhu jednoho roku 10 až 100 studií.

Jak to vypadá v praxi

Vzorky chemikálií budou umístěny do nádob obsahujících lidské nebo zvířecí buňky vypěstované v laboratoři. Budou sledovány na příznaky toxicity při nejrůznějších biochemických a genetických testech. Konečným cílem je vyvinout testovací postupy, při kterých se nebudou vůbec využívat pokusná zvířata a které budou natolik přesné, že budou schválené podle regulačních postupů.
Vědci ovšem zároveň upozorňují, že potrvá ještě řadu let, než se takový způsob testování bezpečnosti chemikálií stane běžným postupem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama