Austrálie se chystá utratit stovky klokanů

12. března 2008 v 18:14 |  Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Austrálie se chystá utratit stovky klokanů

Canberra - Klokani jsou symbolem Austrálie. Množí se ale nekontrolovaně a způsobují tím místním úřadům řadu problémů.
Australané se rozhodli utratit pomocí smrtících injekcí stovky klokanů ohrožujících jiné živočichy. Australané se rozhodli utratit pomocí smrtících injekcí stovky klokanů ohrožujících jiné živočichy. Autor: PROFIMEDIA.CZ
Australské úřady téměř rok trápil spor o osud několika stovek klokanů ohrožujících jiné druhy živočichů. Nakonec se jim podařilo problém vyřešit kompromisem: klokani budou utraceni "humánní" cestou.
Pro Austrálii, proslulou citlivým vztahem k přírodě, bylo vyhlazení pěti stovek klokanů, kteří žijí v armádní zóně nacházející se nedaleko hlavního města, dlouhodobým jablkem sváru.
Když na jaře minulého roku zasáhla celou oblast extrémní sucha, byly tisíce těchto vačnatců vážně ohroženy smrtí hladem.
Značná spotřeba stepních travin, které klokani konzumují, navíc narušila místní ekosystém a zkomplikovala život několika druhům tamějších plazů i zákonem chráněnému motýlovi druhu Synemon plana.
Plánovaný odstřel musel být v květnu, kdy sucha začala ustupovat, zrušen. Postarala se o to mohutná vlna protestů ze strany australských ochranářů a místních obyvatel.
Ochránci přírody podporovaní velkou částí veřejnosti prosazovali přestěhování klokanů do sousedního státu Nový Jižní Wales.
Canberrské zastupitelství ale program, počítající s tím, že několik set klokanů bude převezeno v klimatizovaných vozech, shledalo příliš nákladným a ke zvířatům málo ohleduplným.
Proto nakonec přistoupilo na levnější a "méně kruté" řešení. Pod dohledem expertů budou klokani napřed uspáni střelami s narkotickou náplní a poté v bezvědomí otráveni smrtící injekcí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama