Není myš jako myš

2. března 2008 v 17:10 |  Zvířecí příběhy

Když ji lidé vidí, reakce mohou být různé. Někdo začne nepříčetně ječet a leze rychle do vyšších pater, jiný se odporem oklepe a někdo jiný se rozněžněle skloní a začne myšku hladit.
A jak to viděli naši předkové?
Myši provázejí lidstvo od nepaměti. Jakmile se lidé začali živit zemědělstvím, myšky se pružně přestěhovaly z polí do sýpek. To se lidem pochopitelně nelíbilo, a tak se myš dostala na seznam škůdců.
Trojané
Kupodivu trojští bojovníci si myši zamilovali a dokonce jim postavili chrám, kde myši dostávaly potravu. Co k tomu dalo impuls? Trojští bojovníci věřili, že jim myši dopomohly k úspěšné kolonizaci Malé Asie v 2. tisíciletí před n.l., kdy měli údajně překousat řemínky štítů nepřátel.
Číňané
V Číně si oblíbili především myši bílé, ty zde chovají přes 2000 let a používají je při rituálním věštění.
Japonci
Japonci zase věří tomu, že bílé myši vyženou z domu ty divoké, a tak je tam chovají již 300 let. Postupem času se tyto myši dostaly až do Evropy.
Obdivovatelé
Koncem 19. století si bílé myši získaly mnoho obdivovatelů a ti se postupně sdružovali do klubů, kde se jejich příznivci věnovali šlechtění barevných myší.
Pokusná zvířata
Lékaři si myši oblíbili z poněkud jiného důvodu. Staly se pro ně předmětem jejich bádání. Na oltář vědy byly již položeny miliony myších životů.
Proč se myš vlastně jmenuje myš?
Slovo myš pochází pravděpodobně ze sanskrtu - ze slova "musch". To může být odvozeno od slova, které znamená "krást". Jak je vidět, již v dávných dobách měli s myšími zlodějíčky své zkušenosti.
Pokud se chcete o myších dozvědět mnohem víc, pokud vás zajímá, jak navázat s myší přátelství a jak o ni pečovat, potom vám mohu doporučit knihu Myš chytrá-společenská-aktivní od George Gaßnera. George Gaßner je specialistou na drobné savce a přesně ví, co myši potřebují a pomůže vám, jim porozumět. Působivá publikace s nádhernými fotografiemi a třemi speciály určitě potěší nejednoho milovníka hlodavců. Knihu pro všechny milovníky myší pro nás připravilo nakladatelství Grada.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama