Subsaharský papoušek se stěhuje do Řecka

24. března 2008 v 15:33 |  Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Subsaharský papoušek se stěhuje do Řecka

Athény - Novému opeřenému obyvateli řecké metropole chutná všechno. Zelený vetřelec z Afriky je tam už doma
Papoušek Alexander malý. Papoušek Alexander malý. Autor: profimedia.cz
Hejna zelených papoušků ve větvích mandlovníků a eukalyptů svými jasně červenými zobáky rozbíjejí ořechy, do šumění listů se mísí jejich občasné skřeky. Scéna ze subsaharské Afriky?
Nikoliv, Alexandra malého, původně domovem právě v řečené oblasti, dnes najdete v samém centru řeckých Athén.
Pták s latinským jménem psittacula krameri je asi 40centimetrový zelený papoušek s dlouhými ocasními pery a jasným červeným zobákem. Řecké úřady jej letos poprvé zařadili na oficiální seznam živočišných druhů země.
Podle odborníků se pták, jehož v Athénách poprvé pozorovali před asi 15 lety, do hlavního města Řecka rozšířil ze skladových prostor zdejšího starého letiště.
"Jsou to mimořádně přizpůsobiví ptáci, s vysokou adaptabilitou v tom, co jedí a velmi dobře reagující na změny počasí," říká Panagiotis Latsoudis z Řecké ornitologické společnosti, který se studiem těchto ptáků zabývá již od roku 1994. V Athénách byste jich podle něj našli na stovky.
Rozšíření zeleného ptáka ve městě ale možná napomohly i jiné, globálnější okolnosti. Podle evropského komisaře pro životní prostředí Stavrose Dimase Řecko v poslední době prodělává velké změny fauny a flory v souvislosti se změnami klimatu.
Migrující ptáci tak podle něj zalétají dále na sever a v zemi se objevují i nepůvodní a zde neobvyklé viry a nemoci.
Řecko v posledních letech zažilo vlnu horkého a suchého počasí. Průměrné množství srážek kleslo oproti polovině sedmdesátých let o téměř 30 procent. Loňský rok navíc přinesl dva rekordní měsíce, když Řecko v lednu zažilo nejsušší měsíc za poslední půlstoletí a v červnu byla překonána nejvyšší průměrná naměřená teplota. Zemí se navíc přehnalo několik vln ničivých požárů.
Latsoudis ale vliv globálního oteplování zpochybňuje. U tohoto nemigrujícího druhu ptáka podle něj hraje větší roli jeho přizpůsobivost ve stravě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama