Duben 2008

Šelmy v přírodě zachrání geny chovaných tygrů

30. dubna 2008 v 16:14 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Šelmy v přírodě zachrání geny chovaných tygrů

Frederick, USA - Stavy tygrů žijících ve volné přírodě jsou bez nadsázky zoufalé, některé jejich druhy již zcela zmizely. Vědci doufají, že genetický výzkum tygrů žijících v zajetí povede k jejich záchraně v divočině.
Mladý sedmnáctiměsíční tygr bengálský se povaluje na kameni. Čistokrevní zástupci několika tygřích druhů přežívají v umělých chovech. Mladý sedmnáctiměsíční tygr bengálský se povaluje na kameni. Čistokrevní zástupci několika tygřích druhů přežívají v umělých chovech. Autor: Profimedia.cz
Na základě výzkumu tygrů v zajetí vědci zjistili, že mnoho z nich jsou čistokrevné unikáty, což by mohlo hrát klíčovou roli pro zvýšení životaschopnosti tygrů ve volné přírodě.
Vědecký tým doktorky Šu-ťin Luo z výzkumného střediska v marylandském Fredericku určil genetický původ u 105 tygrů držených v zajetí na 14 různých místech. Její výzkum došel k překvapivému výsledku: téměř polovina, 49 jedinců, náleží k jednomu z pěti původních druhů. Tito tygři si jsou rodokmenem velmi příbuzní a je třeba vytřídit je do programu na plemenný chov.
"Pokud je použijeme u tygrů nejistého rodokmenu, mohlo by to značně zvýšit počet čistokrevných tygrů vhodných pro plán na jejich zachování," vysvětlila Šu-ťin Luo. "Mohou se uplatnit jako pojistka proti vyhubení tygrů ve volné přírodě," dodala vědkyně.
Počet tygrů žijících ve volné přírodě během posledního století prudce klesl. Tři z osmi známých druhů již byly vyhubeny, čtvrtý, tygr jihočínský, je už k vidění pouze v zoologických zahradách.
OHROŽENÍ TYGŘI
1900 - v různých částech světa žilo divoce na sto tisíc tygrů
2007 - v divočině zbyly už jen 3000 tygrů
Chov v zajetí - v současnosti je chováno 15 až 20 tisíc tygrů
Hlavní nebezpečí - divoké tygry decimuje lov, pytláctví a úbytek přirozeného prostředí //<![CDATA[ $(function() { $('.galerie_lightbox a').lightBox({ imageBtnClose: 'http://mm.denik.cz/grafika/1/2/images/lightbox-btn-close.gif' }); }); //]]>

Vymřeli samečci živorodky křížené. Před 70 tisíci lety

30. dubna 2008 v 16:11 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Vymřeli samečci živorodky křížené. Před 70 tisíci lety

Edinburgh - Druh sladkovodní rybičky, která se prohání řekami Texasu a Mexika, přežívá jen v samičí formě, a to už 70 tisíc let.
Živorodky křížené nemají žádné samečky svého druhu. Nepotřebují je. (Ilustrační snímek) Živorodky křížené nemají žádné samečky svého druhu. Nepotřebují je. (Ilustrační snímek) Autor: www.fishbase.org
Živorodka křížená (Poecilia formosa) se totiž vyvíjí gynogenezí, tedy výhradně ze samičí pohlavní buňky, její DNA žádné samčí buňky neobsahuje.
Do kontaktu se samci jiných druhů vstupuje jen proto, aby vyvolala proces reprodukce.
Podle vědců z edinburghské univerzity a rakouské Akademie věd se živorodka tímto způsobem chrání před vyhynutím, jež by při nepohlavním rozmnožování kvůli častým genetickým změnám hrozilo.
Z počítačové simulace vývoje rybky vyplynulo, že kdyby mládě živorodky nebylo čistým klonem své matky, druh by vymizel už velmi dávno.
Živorodka se přesto občasně páří s cizími samci, její genetický kód ale zůstává beze stop. Jak vědci uvedli, výzkum je teprve na začátku.

Trpasličí sloni přežili na Borneu díky úspěšné diplomacii

30. dubna 2008 v 16:09 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Trpasličí sloni přežili na Borneu díky úspěšné diplomacii

Kuala Lumpur - Původ trpasličího slona na Borneu byl donedávna pro biology záhadou. K dohledání jeho kořenů bylo zapotřebí nejen ho podrobit genetickým testům, ale také zapátrat v análech, kde se skrývalo nečekané rozluštění.
Trpasličí slon byl nejprve v 18. století převezen z Jávy na ostrov Sulu jako dar místnímu sultánovi od jávského vládce. Nyní jich jsou na ostrově asi dva tisíce (ilustrační snímek). Trpasličí slon byl nejprve v 18. století převezen z Jávy na ostrov Sulu jako dar místnímu sultánovi od jávského vládce. Nyní jich jsou na ostrově asi dva tisíce
Genetici z Kolumbijské univerzity v New Yorku rozborem DNA dospěli k názoru, že tento slon ohrožený vyhynutím se dostal na Borneo před 18 tisíci lety, když byl ještě ostrov spojený s pevninou. Avšak archeologické a historické záznamy svědčí o tom, že se trpasličí slon náhle objevil na Borneu teprve před několika stoletími poté, co absolvoval dlouhou cestu z Jávy přes filipínský ostrov Sulu jako součást diplomatické mise.

Jedinečné geny

Trpasličí slon byl nejprve v 18. století převezen z Jávy na ostrov Sulu jako dar místnímu sultánovi od jávského vládce. Na Jávě pak tento zvláštní druh slona koncem století vyhynul, ale zachránil se na Borneu, kam ho sulský sultán z neznámých důvodů nechal odvézt.
"Tito sloni jsou asi nejstarším příkladem savce, kterého král neúmyslně zachránil před vyhynutím," řekl biolog Michael Stuewe ze Světového fondu na ochranu přírody (WWF).
Je to ale také názorná ukázka, jak je možné ochránit i jiné ohrožené druhy přesunutím do jiného, příznivějšího životního prostředí.
Podle Junaidiho Payneho z WWF stačilo před třemi stoletími vysadit na ostrově pár slonů, aby se rozmnožili do nynější dvoutisícové populace. Něco takového se tam pravděpodobně stalo.
Vědci však varují, že příběh o přežití trpasličího slona ještě není u konce. Nyní jsou pro něho smrtelným nebezpečím rozšiřující se plantáže palmy olejné. Její listy jsou pro slony vyhledávanou pochoutkou a majitelé plantáží je proto střílí jako škodnou. Jediným útočištěm jsou pro slony chráněné lesy v nížinách, ale i ty jsou ohroženy likvidací těžbou dřeva.
Vědci si váží u trpasličích slonů jejich jedinečné genetické informace, která je výrazně odlišuje od vzdálených příbuzných slonů asijských. Jsou oválné postavy, nedorůstají ani výšky dvou a půl metrů, mají dlouhý ocas a nejsou tak agresivní. V současnosti se jejich populace odhaduje na tisíc kusů.
//<![CDATA[ $(function() { $('.galerie_lightbox a').lightBox({ imageBtnClose: 'http://mm.denik.cz/grafika/1/2/images/lightbox-btn-close.gif' }); }); //]]>

Ještěři příbuzní s ptáky: Tyranosaurus avis

30. dubna 2008 v 16:06 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Ještěři příbuzní s ptáky: Tyranosaurus avis

Boston - Dinosauři jsou více zpříznění se slepicemi než s aligátory. Tvrdí to na základě analýzy bílkovin američtí a izraelští vědci.
Gigantosaurus Carolini je podle bílkovinné analýzy vědců z Bostonu spřízněný s ptáky. Gigantosaurus Carolini je podle bílkovinné analýzy vědců z Bostonu spřízněný s ptáky.
Tyranosaurus má zjevně blíže k dnešním ptákům, než k současným plazům.
Zbytek bílkoviny z kosti 68 milionů let starého dinosaura potvrdil, jaké je jeho pravé místo na vývojovém řetězci. Tyrannosaurus rex je vzdáleným příbuzným slepic a dinosauři jsou mnohem bližší současným ptákům, než aligátorům.
S tímto překvapivým sdělením přišel nyní John Asara z Bostonské univerzity se svými izraelskými kolegy z lékařského centra v Bethu.
Vědecký tým prozkoumal kolagen, získaný z nevšedního zdroje - stehenní kosti Tyranosaura rexe.
Biologický materiál v ní byl celé věky uzavřen. Nepatrný kousek bílkoviny se ze zkamenělé kosti podařilo vypreparovat Mary Schwaitzerové z univerzity v Severní Karolíně v roce 2005. Něco takového se předtím považovalo za nemožné.
Asarův tým prozkoumal bílkovinu na molekulární úrovni a vytvořil počítačový program k její analýze. Výzkum potvrdil, že Tyranosaurus je spřízněn s dnešními slepicemi a pštrosy.

V muzejních zkamenělinách bílkovinu nenajdete

Jak vědci uvedli v časopise Science, dinosaurus má v tomto ohledu blíže k ptákům, než aligátorům a dalším plazům.
"Bílkovinné řetězce nám neukázaly žádné spojení dinosaurů s plazy, zato svědčí o příbuzenství s ptáky," uvedl Asara.
Jeho tým by uvítal další vzorky pravěkých bílkovin, pokud by je paleontologové našli.
"Nelze vzít prostě zkameněliny z muzeí, protože v nich jsou bílkoviny už rozloženy," podotkl Asara.
Poslední podobný úspěch dosáhli vědci z univerzity v Pennsylvánii, kterým se zdařilo získat DNA ze srsti sibiřského mamuta. To však byl v porovnání s dinosaury mladík, měl 50 milionů let.
//<![CDATA[ $(function() { $('.galerie_lightbox a').lightBox({ imageBtnClose: 'http://mm.denik.cz/grafika/1/2/images/lightbox-btn-close.gif' }); }); //]]>

Auta pro psy!

26. dubna 2008 v 19:14 Zvířecí srandičky

Auta pro psy? To už je fakt blázinec!

Auta pro psy? To už je fakt blázinec!
Že už každý u vás v rodině má své auto? Možná ne. Jestlipak jste nezapomněli na svého domácí mazlíčky? Pořídit rychlé fáro můžete nyní bez problémů i jim! Jistě z něj budou mít radost.
Osobák se stříškou Pořiďte auto i svému domácímu mazlíčkovi! Na trhu je jich totiž velké množství. Třeba tento červený osobák ocení všichni menší psi i kočky. Výborně se hodí do dětských pokojů, předsíní a dalších míst, kde váš pejsek rád odpočívá. Nový domeček se navíc snadno udržuje - bez újmy jej vyperete v pračce. Samozřejmě je také vyroben z odolného materiálu. A navíc - vyjde vás na necelých 700 Kč. Nabízí Amazon. Domácí tým - tak se jmenuje červené autíčko, které můžete pořídit všem malým psům a kočkám. Ferrari nebo taxík? V autě si může váš mazlíček zařídit i vlastní pelíšek. Tyto originální sporťáky k tomu přímo vybízejí. Jejich design má být vtipnou parodií na slavné Ferrari a newyorské taxíky. A protože je opravdu povedený, každý pejsek si jej hned zamiluje. Autíčka jsou opět vyrobena z odolného materiálu a snadno se udržují. Každé z nich vyjde zhruba na 4800 Kč. Nabízí Wrapables. A co byste řekli na sporťák místo klasického pelíšku? Protože si bere na mušku slavné Ferrari, dostalo přiléhavý název Furrari. Veselý a hravý bourák Veselý a hravý design, který připomíná autíčka z kreslených filmů, takové je toto autíčko. Kočkám a malých psům navíc nabídne dostatek soukromí - vstupují do něj totiž malým otvorem přes přední kapotu. Pokud však budete chtít mít svého mazlíčka pod kontrolou, můžete vyklopit "okenice«, anebo rozepnout celou boční stěnu. Nabízí např. Petedge. Tento kousek připomíná spíš veselé autíčko z kreslených filmů, kočkám a psům však nabídne žádané soukromí. Furcedes? Pěkné fáro! Černý Mercedes nemusí mít jen pán, ale také jeho nejvěrnější přítel - a co teprve takovýto kabriolet. Jenže výrobcům psích modelů zjevně nechybí smysl pro humor, a tak svému mazlíčkovi můžete dopřát originální značku Furcedes. Vnitřní měkký interiér snadno vyjmete a vypere, a tak bude černý bourák stále jako nový. Pořídíte přibližně za 4200 Kč. Nabízí Paw Palace.
Autorům psích autíček nechybí smysl pro humor, a tak místo Mercedesu můžete svým mazlíčkům pořídit originální značku Furcedes.

Soutěž o pelíšek pro psa

26. dubna 2008 v 18:47 Soutěže okolo zvířat

Soutěž o pelíšek pro pejska
Popis:
Máte doma pejska? Tak si pojďte zasoutěžit o pěkný a pohodlný pelíšek, ve kterém bude váš psí miláček jako v bavlnce.

Ceny:
1x pelíšek pro psí miláčky
Do: 29. 4.
Pořadatel: Perlorodky.cz

Tragický konec jarních námluv

26. dubna 2008 v 18:39 Pomáhejte zvířátkům!!

Záchranné stanice mají v těchto dnech na pilno. Jejich pacienty se stávají láskou omámení kalousi, puštíci či káňata. Poletující ptáci se místo sledování dopravní situace věnují svým protějškům a jejich život často končí pod koly aut, v lepším případě v záchranných stanicích s nadějí na vyléčení.
Ochránci přírody ze stanice pro handicapované živočichy ve Vlašimi zaznamenali v posledních týdnech nárůst příjmu dravců a sov sražených automobily. Ve většině případů však zraněné zvíře nenahlásí člověk, který zvíře srazil, ale až další osoba, které se bezvládně ležícího ptáka zželelo. V mnohých případech je stav zvířete již kritický a není možné mu pomoci. Stačilo by jen, kdyby řidiči byli dostatečně pozorní, aby srážce předešli a v případě, že dojde ke kolizi se zvířetem, informovali by záchrannou stanici.
Podobný osud potkal i dvě samice kalouse ušatého. Obě se do vlašimské stanice dostaly po srážce s autem. Nedlouho po té, co byly do stanice přijaty, snesly obě vajíčka, která však díky pobytu v zajetí nebyla vysezena. (V přírodě končí neúspěšně až jedna pětina hnízdění). Dobrou správou však je, že zranění obou samiček nebyla vážná a tak se první z nich vydala znovu do světa minulý týden a druhá jí bude za nedlouho následovat. Je však stále spousta těch, které takové štěstí nemají.
Každoročně se do záchranných stanic dostane téměř 10 000 zvířat, z nichž jsou dvě třetiny právě ptáci. Péče o ně je velmi nákladná a proto se snažíme získat finanční prostředky prostřednictvím kampaně Zvíře v nouzi. Pokud Vám není lhostejný osud zraněných volně žijících živočichů, můžete poskytnout finanční dar na konto 33 55 33 22/0800 nebo poslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI na číslo 87777 (platí pro všechny operátory, účtování DMS: 30 Kč, příjemce obdrží 27 Kč, službu provozuje Fórum dárců). Více informací naleznete na www.zvirevnouzi.cz.
Zdeňka Nezmeškalová
koordinátorka projektu, tel. 222 516 115
Více informací: Lenka Šafránková, záchranná stanice Vlašim, tel. 777 800 460

Pozvánka na Českolipské pacičkování

26. dubna 2008 v 18:31 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Agility klub Česká Lípa Vás zve na závody v agility
"Českolipské pacičkování"
Kde: Koupaliště v Dubici, Česká Lípa
Kdy: 31.5.2008
Rozhodčí: V jednání
Webové stránky závodu: http://www.agility-cl.unas.cz/
Program:
7:00 - 8:00 - Prezentace (začátečníci prezentace do 7:30 )
8:00 - začátečníci - jumping - zkouška A1, A2, A3 - agility
Změna programu vyhrazena.
Přihlášky: Přihlášky posílejte e-mailem na marushka007@centrum.cz (Marie Ševelová).
Přihlášky budou přijaty a zařazeny do startovní listiny až po zaplacení
startovného.
Uzávěrka přihlášek: 10.5.2008
Počet startujících je omezen na 80 týmů, rozhoduje pořadí došlých zaplacených přihlášek.
Startovné: složenkou typu C na adresu:
Eva Nováková
Bendlova 1254
Česká Lípa 470 01
Možnost platby přes účet: 213 072 884/0300.
Platbu přes účet potvrďte přes e-mail v přihlášce. Kopii složenky posílejte v příloze do přihlášky. Startovní listina bude aktualizována na klubových stránkách: http://www.agility-cl. unas.cz/

Kontakt: marushka007@centrum.cz
tel.: 602 755 073
Startovné:
250,- Kč - přihlášení 1. psa
150,- Kč - druhý a další pes jednoho psovoda
100,- Kč - nečlen KA ČR
100,- Kč - přihlášený po uzávěrce
50,- Kč - tým startující v závodě začátečníků
Podmínky účasti: Platná povinná očkování, věk psa min. 18 měsíců (začátečníci od jednoho roku); pes, který má proveden kosmetický zákrok na uších, se nesmí závodů zúčastnit. Za škody způsobené psem, nebo psovodem pořadatel neodpovídá.
Protest: Po složení zálohy 700,- Kč
Příjezd:
Koupaliště v Dubici se nachází při výjezdu z České Lípy směrem na Kozly, Kvítkov.

Neoficiální agility OSA Nymburk

26. dubna 2008 v 18:30 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

OSA Nymburk pořádá
16.března 2008
13.září 2008
1.listopadu 2008
Neoficiální agility závody
Místo konání: ZKO Nymburk
Program:
7.30 - 8.30 prezence a veterinární přejímka
8.45 zahájení
9.00 prohlídka parkuru
Běh juniorů - do 18 měs. věku
Běh začátečníků - nad 18 měs. věku, ale zatím bez výkonnostního průkazu
Běh závodníků - nad 18 měs. věku a s výkonnostním průkazem - jumping a agility
V průběhu závodů ukázky:
• tance se psem
• dogfrisbee
• a popř.dalších psích sportů
Pro juniory a začátečníky doplňkové disciplíny - rovinka přes překážky na 50m apod. (dle počasí)
Rozhodčí: v jednání (Jana Frydrychová)
Startovné: 150,- za prvního psa (děti do 15 let 75,-), za každého dalšího psa 75,-
Splatné při prezenci.
Podmínky účasti: Psi musí být klinicky zdraví s platným očkovacím průkazem, psi bez platného očkováni mohou být přítomným veterinářem vyloučeni ze závodů.
Uzávěrka přihlášek: 14.3.2008. Počet účastníků omezen - 60 startujících týmů!!!
Hygienické podmínky: Každý závodník je povinen důsledně dodržovat čistotu a po svém psovi uklízet exkrementy (a to jak v prostoru cvičáku i mimo něj)! Pořadatel neodpovídá za škody způsobené psem nebo psovodem, ani za úhyn nebo ztrátu psa.
Příjezd: viz mapa na www.zkonymburk.estranky.cz, cesta od hlavní silnice bude značena, parkoviště bude zajištěno cca 100 m před cvičákem
Stravování: občerstvení zajištěno v kantýně na cvičišti ZKO Nymburk
Přihlášky zasílejte do data uzávěrky na adresu:
poštou: Věra Cígerová, Moučná 1293, 290 01 Poděbrady,
nebo e-mailem:gabriela.chalusova@strabag.com
tel.č. 724 261 470 (Gabriela Chalušová)
Seznam přihlášených bude zveřejněn na www.zkonymburk.estranky.cz a bude průběžně doplňován.
Běhá se podle pravidel KA ČR. Při běhu juniorů se bude běhat v kategoriích small, medium a large, ale necháme na závodníkovi, aby si určil velikost překážek pro svého psa. Při běhu juniorů nebude pes diskvalifikován, namísto diskvalifikace mu budou počítány chyby. V případě nespolupráce psa ho lze i na parkuru motivovat hračkou.
V běhu začátečníků si mohou zaběhnout i psi senioři, kterým mohou být také na přání pána sníženy překážky.
Každý si může (i pomalu) dokončit parkur.

Pozvánka na výstavu Viva-výstava myslivosti,rybářství,včelařství a zahrádkářství

26. dubna 2008 v 18:25 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

14. ročník mezinárodní výstavy myslivosti, rybářství, včelařství a zahrádkářství
Datum konání:
1. 5. - 25. 5. 2008
Místo konání:
Výstaviště Lysá nad Labem
Otevřeno:
středa - neděle 9.00 - 17.00
Profil výstavy:
Lovecké zbraně Sportovní zbraně Mechanické zbraně Krátké zbraně
Repliky a dekorativní zbraně Součástky a příslušenství zbraní Střelivo Části nábojů
Střeliviny Ostatní zbraně Optika Příslušenství
Odborná literatura Myslivost Rybářství Sport
Pěstování a ochrana lesů Lovecká a rybářská turistika Včelařství Volný čas
Odborné vzdělávání a informace Dárkové předměty
VLLVstupné:
Základní vstupné pro dospělé 120 Kč
po předložení slevového kuponu 60 Kč
Vstupné pro důchodce, děti od 10 let,
studenty, ZTP 80 Kč
Děti do 10 let a ZTP/P zdarma
Slevový kupon lze získat v časopisech:
MYSLIVOST, RYBÁŘSTVÍ, VČELAŘSTVÍ a ZAHRÁDKÁŘ
Pořadatel výstavy:
Výstaviště Lysá nad Labem, spol. s r.o., Masarykova 1727, 289 22 Lysá nad Labem
Tel.: 325 552 051 , 325 552 158, 325 552 162 , fax: 325 552 050
E-mail: vll@vll.cz, http://www.vll.cz

Pražská zoo láká návštěvníky, vzala zvířata před kameru

26. dubna 2008 v 18:19

Pražská zoo láká návštěvníky, vzala zvířata před kameru

Zvířata hrají v nových klipech Zoo Praha zdroj: Stream.cz
Sova, tučňák, želva, chameleón či dikobraz jsou jedni z protagonistů nové kampaně pražské zoo. Reklamní spoty, ve kterých jsou hlavními hrdiny právě zvířata, mají přilákat lidi k návštěvě, poukázat na krásu samotných obyvatel zoologické zahrady a pomoc prospěšné věci v podobě finanční podpory volně žijících zvířat.
"Kampaň je založena na hesle Made in nature. Když jsme přemýšleli, jak by měly spoty vypadat, napadlo nás, že nejlepší nápad pro reklamu na zvířata, jsou zvířata sama. Chceme říct, že ta krása zvířat, je obsažena v nich samotných, že je to téma, které nepotřebuje nic dalšího okolo. Kampaň také upozorňuje na to, že každý návštěvník, který si zakoupí vstupenku do zoo, tak přispívá korunou na ochranu zvířat ve volné přírodě," řekl Právu Petr Fejk, ředitel pražské zoologické zahrady.
Dodal, že celkem sedm reklamních spotů by se mělo objevit v televizi, na plátnech kin a také v nových zoobusech, které návštěvníky od začátku dubna dopravují každý víkend do zahrady zdarma.
"Spoty chceme uplatnit nefinančním plněním, to znamená hlavně na základě partnerských mediálních smluv," doplnil Fejk.

Nejen Svěrák, ale i tučňák či gaviál

Netradičního úkolu, kterým natáčení zvířecích obyvatel zoo jistě je, se zhostil F. A. Brabec. Do filmového rejstříku známého kameramana tak přibyla vedle spolupráce s Janem Svěrákem i spolupráce s tučňákem či želvou.
"Zvířata do spotů jsme vybírali tak, aby byla schopna si stoupnout bez způsobení a nějaké újmy před kameru a nechala se natočit," uvedl Fejk.
Vedle hlavních hvězd nové kampaně čeká na návštěvníky zoo také jedna rarity v podobě sedmi gaviálů indických. "Zoo Praha je jedinou evropskou zoo, která je chová. Z tohoto přírůstku mám asi největší radost. Skupinka gaviálů k nám dorazila v lednu z Indie, je to jedno z nejvzácnějších zvířat planety. Když se to povede, tak budeme moci odchovy těchto krokodýlů vracet zpátky do volné přírody a pomoc jim tak přežít," podotkl Fejk.
Nový přírůstek doplňuje i otevření nové expozice pro lamy a hyeny, které proběhne tuto sobotu od 14 hodin.

Tučňáci vedou

Podle Fejka patří však stále mezi nejčastější objekt zájmu návštěvníků zoo slon, žirafa, gorila, tygr, hroch a krokodýl. "Nejsponzorovanějším, a tím pádem se dá říct i nejoblíbenějším, je jednoznačně tučňák," shrnul Fejk.
Loni zaznamenala pražská zoo návštěvnický rekord, téměř milión tři sta tisíc lidí. Letošní neděle 30. března pak znamenala pro zahradu nejvíc návštěvníků za jeden den v celé historii. Do zoo se prošlo podívat přes sedmnáct tisíc lidí.

Na Floridě se narodilo kotě s šesti nohama

26. dubna 2008 v 18:12 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Na Floridě se narodilo kotě s šesti nohama

Kocour netrpí žádnými zdravotními obtížemi.
Fotografii šestinohé kočky zveřejnil na svých stránkách web NBC
/* <![CDATA[ */fotogallery.fillArray( 0, '', 'http://media.novinky.cz/478/124783-article-dhybt.jpg', 'http://media.novinky.cz/478/124783-gallery-dhybt.jpg', 400, 294, 700, 499, 'Kocour netrpí žádnými zdravotními obtížemi.','NBC 10','http://www.nbc10.com');/* ]]> */
Bizarní rodina geneticky znetvořených domácích mazlíčků má dalšího člena - kočku s šesti nohama. Jeden a půl kotěte v jednom těle se narodilo na Floridě. Majitel začal kocourkovi říkat Hex podle latinského hexa neboli šest. Veterinář zvíře prohlédl a tvrdí, že je životaschopné. Jeden pár končetin se ale zvířecí lékař pokusí v co nejbližší době odstranit.
Kocour je ve skutečnosti stvořen z jednoho celého a z půlky kočičího těla, proto má tři páry končetin.
"Pravděpodobně měl mít dvojče, ale polovina druhého kotěte se s ním spojila ještě v děloze, takže skončil se šesti nohama," vysvětil veterinář pro televizi NBC.
Zákrok bude finančně velmi náročný, Hexův majitel ale o utracení nechce ani slyšet a pro svého kocourka stanovil sbírku. Ta by mu měla pomoci operaci financovat.

Vědci našli ve Vietnamu vzácnou obří želvu

26. dubna 2008 v 18:06 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Vědci našli ve Vietnamu vzácnou obří želvu

Želva může působit i lehce strašidelně.
Na světě je několik ohrožených druhů želv
Americkým biologům se ve Vietnamu podařilo objevit obří želvu, která je považována za jednu z nejvzácnějších na světě a předpokládalo se, že ve volné přírodě je už vyhubena. Oznámila to ve čtvrtek agentura Reuters. Biologové z clevelandské zoologické zahrady objevili želvu s latinským názvem Rafetus swinhoei, která zatím nemá české jméno, v jezeře západně od vietnamského hlavního města Hanoje po třech letech pátrání.
"Tohle je neuvěřitelně významný objev, protože tato želva patří k nejkritičtěji ohroženým druhům na světě," řekl Doug Hendrie, koordinátor projektu na záchranu asijských želv. "Navíc má bájné postavení u obyvatel Vietnamu, takže tohle je možná příležitost, aby legenda mohla přežít," dodal.
Podle zoologické zahrady jsou na světě známi jen tři další jedinci této želvy - dva v zoologických zahradách v Číně a jeden v jezeře v centru Hanoje. Želva může vážit až 135 kilogramů, dorůst téměř metrové délky a žít déle než sto let.
Želva žijící v hanojském jezeře Hoan Kiem (Jezero navráceného meče) má ve vietnamském folklóru speciální místo.
Legenda, která se po staletí vypráví vietnamským dětem - a poslední dobou i turistům - říká, že v 15. století žil císař Le Loi, který použil kouzelný meč, aby ze země vyhnal nájezdníky dynastie Ming ze sousední Číny. Když se pak Le Loi plavil na loďce přes jezero, vynořila se obrovská želva, která mu nařídila, aby kouzelný meč vrátil dračímu králi. A meč sám vyskočil z pouzdra do tlamy želvy, která s ním zmizela pod vodou.

V Itálii žije obří šestnáctikilový kocour Orazio přezdívaný Garfield

26. dubna 2008 v 18:03 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

V Itálii žije obří šestnáctikilový kocour Orazio přezdívaný Garfield

Kocour Orazio se svou majitelkou
Kocour Orazio se svou majitelkou
/* <![CDATA[ */fotogallery.fillArray( 0, '', 'http://media.novinky.cz/377/123772-article-0rxs3.jpg', 'http://media.novinky.cz/377/123772-gallery-0rxs3.jpg', 400, 274, 649, 440, 'Kocour Orazio se svou majitelkou','isifa','http://www.isifa.com');/* ]]> */
Orazio nevypadá jako jakýkoliv jiný kocour, který pouze popíjí mléko a sem tam si dá kousek ryby. Orazio vypadá jakoby právě spořádal krávu a ještě lasagne navrch. Momentálně ve svých třech letech váží něco přes 16 kilogramů.
Jak říká jeho majitelka Laura Santarelliová, Orazio je do jídla úplný fanatik. Ona sama se prý už delší dobu snaží o to, aby kocour aspoň o něco zhubnul, ale nedaří se jí to. Říká ale, že to přes veškerý Oraziův odpor se o to bude pokoušet i nadále.
"Už mám obrovské problémy s tím, abych ho vůbec unesla a to už není v pořádku," konstatovala Santarelliová, která žije v italském městečku Eupilio.
Orazio se neostýchá o přísun jídla pořádně bojovat. Pokud by se během večeře jedna z dalších pěti koček, které žena vlastní, pokusila Oraziovi něco z večeře ujíst, tak by prý neskončila dobře. "Následky by byly katastrofální," směje se jeho majitelka.

Papoušci se od sebe rádi učí lidské vulgarismy

26. dubna 2008 v 17:59 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Papoušci se od sebe rádi učí lidské vulgarismy

Některé nadávky se ptáci učí rychleji, než bychom si přáli
Vtipů o vulgárních papoušcích bychom našli nepočítaně. A mnohé z nich se zakládají na pravdě, protože tito opeřenci velmi rádi napodobují lidské zvuky. Nikdo neví proč jim zrovna vulgarismy jdou tak snadno. V Británii se jeden takový sprosťák dostal do útulku pro opeřence a jeho pobyt měl zhoubné následky. Za pár dní totiž vulgarismy naučil i ostatní svěřence.
"Zní to tady teď jako na staveništi mezi dělníky. Když sem člověk přijde, létají kolem jen nadávky. Prostě si tak sedí a nadávají jeden druhému, všechna možná vulgární slova - je to neuvěřitelné. Obvykle jsem velmi opatrný, než do domu přivedu jiné ptáky. Teď už vím, že tu máme tajného učitele," tvrdí majitel anglického útulku Geoff Grewock.
"Občas musíme nechat řvát televizi, abychom pořád neposlouchali to nadávání," dodal Grewock. Provinilým učitelem je papoušek ara jménem Barney, který jednou dokonce na starostku, faráře a dva policisty vykřikl: "Jděte do pr****, čarodějnice!"
Úředníky návštěva útulku Warwickshire Wildlife Sanctuary v Nuneatononu pořádně vyděsila. Nakonec sedmiletou aru izolovali a snažili se převychovat. Ale ani vyškolený odborník ji vulgárních projevů nedokázal zbavit.
"Tito ptáci se mohou dožívat i sedmdesáti let, takže je možné, že s tím budeme bojovat dalších šedesát let," uvedl Grewock. Barney podle odborníků dobře ví, co svými nadávkami působí - vynucuje si pozornost okolí. A o to mu právě jde.

V italském Turíně používají na sekání trávníků ovce

26. dubna 2008 v 17:57 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

V italském Turíně používají na sekání trávníků ovce

Nejlevnější
Nejlevnější "sekačka" roku - ovce.
Léto ve městě je často poznamenáno neustálým vrčením sekaček. O trávníky v ulicích, parcích a sídlištích se totiž celou vegetační sezónu starají benzínové sekačky, které tak mohou svým hlukem znepříjemňovat městským občanům řadu měsíců v roce. Italský Turín je však ekologickou metropolí, která se rozhodla zaměstnat stádo ovcí.
Zvířata nehlučně, leč dokonale spásají městské trávníky a navíc jsou příjemným zpestřením městského ruchu. Podle radních tak navíc ušetří město obrovské finanční částky za udržování trávníků v městských parcích.
Ovce nahradí lidskou sílu i hlučné sekačky, které ročně požírají hektolitry paliva potřebného ke svému provozu. Pro město teď pracuje sedm set zvířat, která mohou ušetřit v přepočtu až 680 tisíc korun ročně.
"Provozovatelům parků jsou teď nabízeny kurzy péče o ovce, ale nemyslí se tím klasický výcvik ovčáckých psů či pískání," uvedl mluvčí turínské radnice.

Žena zachránila svého psa, pokousala pitbulla

26. dubna 2008 v 17:55 Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Žena zachránila svého psa, pokousala pitbulla

Staffordshirský bull teriér
Bojová plemena vzbuzují v mnoha lidech strach. Na snímku staffordshirský bull teriér foto: profimedia.cz
Aby zachránila svého psa, zakousla se osmatřicetiletá Amy Riceová do nosu útočícího pitbulla. Žena se nejdříve svou milovanou labradorku Ellu snažila vyprostit z čelistí útočící fenky pitbulla ručně, ale nedařilo se jí to. Na řadu tedy přišly zuby."Nakonec jsem pitbulla kousla do nosu," řekla Amy reportérům místního listu Star Tribune. "Neměla jsem to v úmyslu, ale nakonec to tak dopadlo. Prokousla jsem mu kůži a v puse ucítila jeho krev. Věděla jsem, co se děje a říkala jsem si, že to není dobrý."
Místní úředník odpovědný za zdraví a chování zvířat, Dan Niziolek, řekl, že ani nejzkušenější z jeho spolupracovníků se s něčím takovým nesetkali. "Setkáváme se ale s lidmi, kteří pro ochranu svého zvířete udělají cokoliv," dodal Niziolek.
Pitbullka nebyla zraněna vážně, ale Amy se teď musí podrobit testům na vzteklinu a postarat se o zranění své dvanáctileté labradorky Elly. Pitubulka jménem Frances byla umístěna do karantény, ale nebyla majiteli odebrána.
"Já jsem si byla jistá, že mi moje Ella v náručí umírá. Bylo to strašné. Mohlo to být dítě. Mohlo to být o hodně horší. Opravdu nevím, proč policie nezasáhla důrazněji," stěžovala si žena, která své fence zachránila život.

Brutální zabití psa pobouřilo obyvatele Lukova

7. dubna 2008 v 17:40 STOP trápení zvířat!

Brutální zabití psa pobouřilo obyvatele Lukova

Lukov - Šokující případ násilí na psovi hýbe Lukovem na Zlínsku. Bývalý řezník Josef Jaša tam na začátku týdne ubil železnou tyčí psa svého známého, stáhl zvíře z kůže a chtěl z něj pravděpodobně připravit uzeniny.
Obyvatelé Lukova jsou tímto jednáním pobouřeni a znechuceni.
"Ten pes byl velmi hodný, chodili jsme ho dokonce s dětmi hladit. Nikdy nikomu neublížil," řekla Magda Nedbálková. Ta je sousedkou Jarmily a Josefa Klačánkových, kterým šestiletý kříženec Filip patřil. "Když pan Klačánek psa postrádal, vždycky hned sedl do auta a jel ho hledat. Navíc je tu mezi sousedy zvykem dát vědět, pokud se tu potuluje pes, jehož majitele znáte," dodala.
Magda Nedbálková soudí, že bývalý řezník chtěl skutečně psa použít na výrobu masa. "Náš pes se před asi sedmi lety taky ztratil a nenašel se, přestože jsme ho hledali všude. Možná ho taky Jaša zabil," zamyslela se Nedbálková.
O tom, že v Lukově psi podezřele mizejí již delší dobu je přesvědčená jedna z tamních obyvatelek. "Obávám se, že skončili podobně," uvedla žena, která si přála zůstat v anonymitě, protože se bojí o zdraví svého vlastního psa.
Deník oslovil i Evu Brázdovou, od které Klačánkovi svého psa dostali. "Je to hrozné, nedá se to ani popsat. Jaša byl řezník, tak to má asi v krvi. Nám se naštěstí žádný pes neztratil, vodíme je na vodítku. Hodně psů se tu potuluje, občas je na obchodě vyvěšené, že někdo psa hledá," popsala.
Zabití Filípka se jí dotklo o to více, že chová jeho psí maminku a sestřičku Lily a Lucky.
Jak se na věc nyní dívá Josef Jaša, se nepodařilo zjistit. Jeho, ani nikoho z rodiny se ve středu na místě nepodařilo zastihnout.
Majitelé zabitého psa už se o tragédii nechtějí bavit. "Jsem z toho už utrápená," vysvětlila Jarmila Klačánková. Tu jsme telefonicky zastihli právě ve chvíli, kdy byl její manžel na policii kvůli výpovědi.
Podle zlínské policejní mluvčí Jany Bartíkové se čeká na výsledky pitvy zvířete. Ty by měly být k dispozici zřejmě ve čtvrtek. Pokud by se prokázalo, že se bývalý řezník dopustil týrání zvířete, hrozilo by mu odnětí svobody až na jeden rok.

Stát proti trýznitelům zvířat přitvrdí

7. dubna 2008 v 17:35 STOP trápení zvířat!

Stát proti trýznitelům zvířat přitvrdí

Praha - Podříznuté tělo psa a poházené vnitřnosti našli včera v Havlovicích v blízkosti vietnamské tržnice zaměstnanci domažlické radnice. Podobné případy krutého zacházení se zvířaty však v poslední době nejsou výjimkou.
Pes zabitý jako jatečné zvíře. Malý chlupatý oříšek měl rozstříštěnou lebku, část těla zbavenou srsti a ránu na krku, z níž zřejmě vykrvácel. Vše silně připomíná zabijačku prasete. Pes zabitý jako jatečné zvíře. Malý chlupatý oříšek měl rozstříštěnou lebku, část těla zbavenou srsti a ránu na krku, z níž zřejmě vykrvácel. Vše silně připomíná zabijačku prasete.
V minulých dnech například šokoval českou veřejnost případ brutálně utýrané kočky mladíkem Valdemarem Kostkou. Nesouhlasné reakce pak vzbudil především fakt, že soud pachateli uložil relativně mírný trest - stodvacet hodin veřejně prospěšných prací. Ochránci zvířat vidí problém v tom, že současný trestní zákoník stále označuje zvířata jako věci, ne jako živé tvory. "Zákon o týrání zvířat je přitom označuje jako cítící bytosti.
Mezi oběma zákony tedy existuje nesoulad," upozorňuje Jaroslav Malý, koordinátor občanského sdružení Lovci Bestií, které upozorňuje na případy týrání zvířat. "Současné postihy případné pachatele neodrazují. Spíše vysílají signál, že si lidé mohou k zvířatům dovolit cokoliv," pokračuje Malý.
Postihy za podobné činy se přitom zřejmě skutečně zpřísní. "Chystaný návrh novely zákona o týrání zvířat zpřísňuje postihy za týrání zvířat. Výrazně zvyšuje i výše pokut, které je možné uložit za přestupky na úseku ochrany zvířat proti týrání," říká Petr Habáň z tiskového odboru ministerstva zemědělství. Původní novela byla v únoru prezidentem vetována kvůli kontroverzní pasáži povolující kontaktní norování. Ministerstvo se jej však po úpravách chystá znovu předložit. "Zákon půjde znovu do vlády ještě do konce dubna. Novela se momentálně upravuje, aby odpovídala senátní verzi, která nepodpořila ono problematické norování. Tím pádem by návrh měl mít velkou šanci na úspěch projít," myslí si Habáň.
Tvrdší postup proti trapitelům zvířat chystá i ministerstvo spravedlnosti. V přípravě je totiž je návrh nového trestního zákoníku, který by měl přinést zpřísnění postihů za týrání a utýrání zvířat. Zvýšila by se tak jednak trestní sazba za týrání zvířat, jednak počet případů, které by bylo možné jako týrání zvířat postihovat. V novele trestního zákoníku by se měl také objevit nový trestný čin - zanedbání péče o zvíře z nedbalosti.

Soudci by měli týrání zvířat posuzovat přísněji

Jaroslav Malý je koordinátorem občanského sdružení Lovci Bestií. To vzniklo na začátku roku jako reakce na utýranou kočku z Morávky. Cílem sdružení je upozorňovat veřejnost na případy týrání zvířat.
Měly by české zákony přestat označovat zvířata jako věci?
Zákon o týrání zvířat je již jako cítící bytosti označuje. Problém je v trestním zákoníku, který se na zvířata stále dívá jako na věci. To znamená, že mezi oběma zákony je vlastně určitý nesoulad. Trestní zákon by se v tomto směru rozhodně měl změnit. Vezměte si nedávný případ utýrané kočky z Morávky. Kdyby to nebyla obyčejná domácí kočka, ale vzácná výstavní rasa, jejíž pořizovací cena by byla více než pět tisíc, jednalo by se paradoxně už o trestný čin. Tresty za utrpení zvířat tak zákon rozlišuje podle jejich pořizovací ceny, jakkoliv se to zdá neuvěřitelné. Takto by se tresty za týrání zvířat konečně zpřísnily.
Přistupují podle vás soudci k případům týrání zvířat dostatečně přísně?
Soudci by určitě týrání zvířat měli posuzovat přísněji. Často ukládají mnohem mírnější tresty, než jim umožňuje zákon. V nedávném případu utýrané kočky dostal Kostka několik stodvacet hodin prospěšných prací, přičemž soudce ho mohl poslat do vězení. Kdyby šel do vězení alespoň na měsíc, byla by to pro něj určitá lekce. Současné postihy spíš vysílají podobným lidem signál, že si mohou k zvířatům dovolit cokoliv.
Myslíte si, že přísnější tresty by snížily počet týraných zvířat?
Obávám se, že ne. Spíše doufám, že by přísnější tresty mohly pachatele od podobných činů v budoucnu odradit. Bohužel ale není pravděpodobné, že by se tím výrazně snížil počet týraných zvířat. Vždy se najdou lidé, kteří se jen chtějí bavit, bez ohledu na utrpení druhých. Příčiny celého problému mají podle mě mnohem hlubší kořeny a prosté zpřísnění sankcí týrání zvířat nevymýtí.
Přibývá případů týrání zvířat nebo se o něm jen více mluví?
Řekl bych, že obojí. Případy týrání zvířat jsou dnes více medializované, a proto se o nich více mluví. O zmiňovaném případu z Morávky by se nejspíš nikdo nedozvěděl, kdyby pachatel s video záznamem celého činu neexhiboval na internetu. Zároveň si ale myslím, že týrání zvířat je dnes opravdu častější.
V čem jsou podle vás příčiny takového chování?
Myslím, že je to důsledek celkové atmosféry v současné společnosti. Bezohledné prosazování se na úkor druhého je dnes normou a celkově se vytrácí úcta k životu a k jiným než materiálním hodnotám. Prevence podobných činů by měla začít už na základních školách, aby se lidé naučili chovat se slušně i k ostatním živým bytostem.
Která země by nám v tomto mohla jít příkladem?
Velká Británie. Tam má lov velkou tradici, podobně jako u nás myslivost. Přesto tam před několika lety parlament zakázal štvaní lišek pomocí psů. To je podle mě dobrá cesta.

Veterinářka z Javorníku týrala své koně

7. dubna 2008 v 17:31 STOP trápení zvířat!

Veterinářka z Javorníku týrala své koně

Javorník - Veterinářka Marta Nevřivá z Javorníku na Jesenicku své koně opravdu týrala. Prokázala to hloubková kontrola Krajské veterinární správy Olomouckého kraje.
Veterináři do Javorníku přijeli na žádost radnice a místních obyvatel, kteří se už nemohli dívat na počínání majitelky chovu.
Právě občané upozornili na to, že u domu veterinářky leží uhynulá kobyla a hříbě. Inspektoři po příjezdu do Javorníku našli na dvorku u domku Marty Nevřivé několik měsíců rozkládající se zbytky těl zvířat. Žádost města Javorníku o odebrání koní však Krajská veterinární správa nepodpoří. Město Javorník i sousedé veterinářky jsou v šoku.
Žena podle nich týrá zvířata už dlouhou dobu. Jeden kůň v její péči uhynul už loni. Hladová zvířata pustoší zahrady v sousedství. "V případu úhynu koní jsme zahájili správní řízení," uvedl zástupce ředitele Krajské veterinární správy Olomouckého kraje Jiří Zubal. Pro týrání hovoří podle Zubala hned několik faktorů.
"Chovatelka má pro chov koní nevhodné prostory. V závadných podmínkách má uskladněno i krmivo, které ve vlhku může být znehodnoceno. Zjistili jsme také problémy s oplocením. Zde jsou předměty, o které se mohou koně zranit. Problémy má i s napájením zvířat," vyjmenoval nedostatky Zubal.
Veterinářka však může své koně chovat dál. "Návrh na odebrání zvířat dávat nebudeme," odmítl Zubal žádost města Javorník.
Podle Zubala jsou pro tak razantní rozhodnutí daná jasná kritéria. "V první řadě bychom museli prokázat opakované týrání. Zároveň by musela být zvířata ve špatném stavu. Zbylí koně paní veterinářky jsou v lepším průměrném stavu," vysvětlil Zubal.

Obec bude na odebrání zvířat trvat

Starosta Javorníku s názorem veterinární správy nesouhlasí. "Určitě budeme na odebrání zvířat trvat. Toto byl už druhý případ úhynu zvířat u paní Nevřivé. Ta první mrtvá zvířata však nebyla zadokumentována. V naší žádosti o zrušení chovu jsme to uvedli," prohlásil starosta Javorníku Jiří Jura (nez.).
Sousedé bydlící v blízkosti veterinářky jsou ze závěru veterinární správy v šoku. "Je to zarážející. Marta Nevřivá své koně nezvládá a je třeba, aby měla doživotní zákaz chovat jakákoliv zvířata," netají rozhořčení Ladislava Neubauerová. Mladá učitelka zásadně odmítá, že by krajská instituce neměla informace o týrání z dřívější doby.
"Selhala kontrola. Kdyby úředníci dělali, co mají, nestalo by se, že by tu zvířata stále trpěla. Jednou jsem do Olomouce posílala stížnost a podruhé ji doplnila i fotografiemi koníků. Bylo na nich jasně vidět, že jim hnila kopyta a měli lysiny z toho, jak jsou ve vlhku. Koně, ale i psi u paní Nevřivé strádají," je přesvědčená učitelka Neubauerová. Veterinářku má pod dohledem i policie. Do patnáctého března totiž měla žena dát do pořádku výběh pro koně, uklidit podestýlku a hnůj. To však neudělala.
Vyjádření veterinářky se nám přes veškeré pokusy o spojení získat nepodařilo