Bystřička přišla o žabí populaci

7. dubna 2008 v 17:24 |  Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Bystřička přišla o žabí populaci

Bystřička - Lidská nedbalost nebo možná úmysl stojí v pozadí zmaření velkého počtu žabích vajíček, ke kterému došlo na přítoku do přehrady Bystřička na Vsetínsku.
"Tři z celkem sedmi chovných rybích sádek někdo vypustil v době, kdy se tam vykladly žáby," informoval valašskomeziříčský ochránce přírody Milan Orálek. Převážně šlo o skokany hnědé. "Následkem toho se do vodního toku dostaly stovky snůšek čítající desítky tisíc vajíček, které se vzápětí staly potravou pro dravé ryby."
Vypuštěných sádek si všiml jeden z pracovníků Správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy, který v pátek večer projížděl kolem. Sádky spravují rybáři ze Vsetína. "Patrně je při pravidelném jarním čištění je vypustili, aniž zaznamenali anebo brali ohled na to, že se do vody vykladly žáby. Z vajíček se zachránila jen malá část, která zůstala v bahně. Téměř celá letošní generace obojživelníků v této oblasti je ale ztracena."
Ochránci přírody přivolali Policii ČR, která případ prošetří. "Už nyní je zřejmé, že byl porušen zákon o ochraně přírody a krajiny, podle něhož obecně nelze ničit populaci žádného druhu volně žijících živočichů," říká Dana Bartošová ze Správy chráněné krajinné oblasti Beskydy.
Potíže s rybáři, kteří při chovu ryb neberou přílišné ohledy na ostatní živočišné druhy, byly podle ní už v minulosti. "Dohodli jsme se, že při jarním čištění ponechají napuštěnou alespoň jednu ze skupiny sádek, aby se do ní žáby mohly vyklást. To se sice stalo, ale po vykladení už jejich osud zřejmě nikoho nezajímal," míní Dana Bartošová.
Vysvětlení rybářů, že zařízení sádek je zastaralé a jejich vypuštění mohla zapřičinit technická závada, nezní vůbec věrohodně. "Nemůže to být pravda," tvrdí Milan Orálek. "Žába by se do bahna nikdy nevykladla. V době, kdy stovky samiček snášely vajíčka, musela být v sádkách voda."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama