Ještěři příbuzní s ptáky: Tyranosaurus avis

30. dubna 2008 v 16:06 |  Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Ještěři příbuzní s ptáky: Tyranosaurus avis

Boston - Dinosauři jsou více zpříznění se slepicemi než s aligátory. Tvrdí to na základě analýzy bílkovin američtí a izraelští vědci.
Gigantosaurus Carolini je podle bílkovinné analýzy vědců z Bostonu spřízněný s ptáky. Gigantosaurus Carolini je podle bílkovinné analýzy vědců z Bostonu spřízněný s ptáky.
Tyranosaurus má zjevně blíže k dnešním ptákům, než k současným plazům.
Zbytek bílkoviny z kosti 68 milionů let starého dinosaura potvrdil, jaké je jeho pravé místo na vývojovém řetězci. Tyrannosaurus rex je vzdáleným příbuzným slepic a dinosauři jsou mnohem bližší současným ptákům, než aligátorům.
S tímto překvapivým sdělením přišel nyní John Asara z Bostonské univerzity se svými izraelskými kolegy z lékařského centra v Bethu.
Vědecký tým prozkoumal kolagen, získaný z nevšedního zdroje - stehenní kosti Tyranosaura rexe.
Biologický materiál v ní byl celé věky uzavřen. Nepatrný kousek bílkoviny se ze zkamenělé kosti podařilo vypreparovat Mary Schwaitzerové z univerzity v Severní Karolíně v roce 2005. Něco takového se předtím považovalo za nemožné.
Asarův tým prozkoumal bílkovinu na molekulární úrovni a vytvořil počítačový program k její analýze. Výzkum potvrdil, že Tyranosaurus je spřízněn s dnešními slepicemi a pštrosy.

V muzejních zkamenělinách bílkovinu nenajdete

Jak vědci uvedli v časopise Science, dinosaurus má v tomto ohledu blíže k ptákům, než aligátorům a dalším plazům.
"Bílkovinné řetězce nám neukázaly žádné spojení dinosaurů s plazy, zato svědčí o příbuzenství s ptáky," uvedl Asara.
Jeho tým by uvítal další vzorky pravěkých bílkovin, pokud by je paleontologové našli.
"Nelze vzít prostě zkameněliny z muzeí, protože v nich jsou bílkoviny už rozloženy," podotkl Asara.
Poslední podobný úspěch dosáhli vědci z univerzity v Pennsylvánii, kterým se zdařilo získat DNA ze srsti sibiřského mamuta. To však byl v porovnání s dinosaury mladík, měl 50 milionů let.
//<![CDATA[ $(function() { $('.galerie_lightbox a').lightBox({ imageBtnClose: 'http://mm.denik.cz/grafika/1/2/images/lightbox-btn-close.gif' }); }); //]]>
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama