Šelmy v přírodě zachrání geny chovaných tygrů

30. dubna 2008 v 16:14 |  Zvířecí zajímavosti,užitečné rady ohledně chovů a péče o vaše mazlíčky a kuriozitky

Šelmy v přírodě zachrání geny chovaných tygrů

Frederick, USA - Stavy tygrů žijících ve volné přírodě jsou bez nadsázky zoufalé, některé jejich druhy již zcela zmizely. Vědci doufají, že genetický výzkum tygrů žijících v zajetí povede k jejich záchraně v divočině.
Mladý sedmnáctiměsíční tygr bengálský se povaluje na kameni. Čistokrevní zástupci několika tygřích druhů přežívají v umělých chovech. Mladý sedmnáctiměsíční tygr bengálský se povaluje na kameni. Čistokrevní zástupci několika tygřích druhů přežívají v umělých chovech. Autor: Profimedia.cz
Na základě výzkumu tygrů v zajetí vědci zjistili, že mnoho z nich jsou čistokrevné unikáty, což by mohlo hrát klíčovou roli pro zvýšení životaschopnosti tygrů ve volné přírodě.
Vědecký tým doktorky Šu-ťin Luo z výzkumného střediska v marylandském Fredericku určil genetický původ u 105 tygrů držených v zajetí na 14 různých místech. Její výzkum došel k překvapivému výsledku: téměř polovina, 49 jedinců, náleží k jednomu z pěti původních druhů. Tito tygři si jsou rodokmenem velmi příbuzní a je třeba vytřídit je do programu na plemenný chov.
"Pokud je použijeme u tygrů nejistého rodokmenu, mohlo by to značně zvýšit počet čistokrevných tygrů vhodných pro plán na jejich zachování," vysvětlila Šu-ťin Luo. "Mohou se uplatnit jako pojistka proti vyhubení tygrů ve volné přírodě," dodala vědkyně.
Počet tygrů žijících ve volné přírodě během posledního století prudce klesl. Tři z osmi známých druhů již byly vyhubeny, čtvrtý, tygr jihočínský, je už k vidění pouze v zoologických zahradách.
OHROŽENÍ TYGŘI
1900 - v různých částech světa žilo divoce na sto tisíc tygrů
2007 - v divočině zbyly už jen 3000 tygrů
Chov v zajetí - v současnosti je chováno 15 až 20 tisíc tygrů
Hlavní nebezpečí - divoké tygry decimuje lov, pytláctví a úbytek přirozeného prostředí //<![CDATA[ $(function() { $('.galerie_lightbox a').lightBox({ imageBtnClose: 'http://mm.denik.cz/grafika/1/2/images/lightbox-btn-close.gif' }); }); //]]>
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama