Stát proti trýznitelům zvířat přitvrdí

7. dubna 2008 v 17:35 |  STOP trápení zvířat!

Stát proti trýznitelům zvířat přitvrdí

Praha - Podříznuté tělo psa a poházené vnitřnosti našli včera v Havlovicích v blízkosti vietnamské tržnice zaměstnanci domažlické radnice. Podobné případy krutého zacházení se zvířaty však v poslední době nejsou výjimkou.
Pes zabitý jako jatečné zvíře. Malý chlupatý oříšek měl rozstříštěnou lebku, část těla zbavenou srsti a ránu na krku, z níž zřejmě vykrvácel. Vše silně připomíná zabijačku prasete. Pes zabitý jako jatečné zvíře. Malý chlupatý oříšek měl rozstříštěnou lebku, část těla zbavenou srsti a ránu na krku, z níž zřejmě vykrvácel. Vše silně připomíná zabijačku prasete.
V minulých dnech například šokoval českou veřejnost případ brutálně utýrané kočky mladíkem Valdemarem Kostkou. Nesouhlasné reakce pak vzbudil především fakt, že soud pachateli uložil relativně mírný trest - stodvacet hodin veřejně prospěšných prací. Ochránci zvířat vidí problém v tom, že současný trestní zákoník stále označuje zvířata jako věci, ne jako živé tvory. "Zákon o týrání zvířat je přitom označuje jako cítící bytosti.
Mezi oběma zákony tedy existuje nesoulad," upozorňuje Jaroslav Malý, koordinátor občanského sdružení Lovci Bestií, které upozorňuje na případy týrání zvířat. "Současné postihy případné pachatele neodrazují. Spíše vysílají signál, že si lidé mohou k zvířatům dovolit cokoliv," pokračuje Malý.
Postihy za podobné činy se přitom zřejmě skutečně zpřísní. "Chystaný návrh novely zákona o týrání zvířat zpřísňuje postihy za týrání zvířat. Výrazně zvyšuje i výše pokut, které je možné uložit za přestupky na úseku ochrany zvířat proti týrání," říká Petr Habáň z tiskového odboru ministerstva zemědělství. Původní novela byla v únoru prezidentem vetována kvůli kontroverzní pasáži povolující kontaktní norování. Ministerstvo se jej však po úpravách chystá znovu předložit. "Zákon půjde znovu do vlády ještě do konce dubna. Novela se momentálně upravuje, aby odpovídala senátní verzi, která nepodpořila ono problematické norování. Tím pádem by návrh měl mít velkou šanci na úspěch projít," myslí si Habáň.
Tvrdší postup proti trapitelům zvířat chystá i ministerstvo spravedlnosti. V přípravě je totiž je návrh nového trestního zákoníku, který by měl přinést zpřísnění postihů za týrání a utýrání zvířat. Zvýšila by se tak jednak trestní sazba za týrání zvířat, jednak počet případů, které by bylo možné jako týrání zvířat postihovat. V novele trestního zákoníku by se měl také objevit nový trestný čin - zanedbání péče o zvíře z nedbalosti.

Soudci by měli týrání zvířat posuzovat přísněji

Jaroslav Malý je koordinátorem občanského sdružení Lovci Bestií. To vzniklo na začátku roku jako reakce na utýranou kočku z Morávky. Cílem sdružení je upozorňovat veřejnost na případy týrání zvířat.
Měly by české zákony přestat označovat zvířata jako věci?
Zákon o týrání zvířat je již jako cítící bytosti označuje. Problém je v trestním zákoníku, který se na zvířata stále dívá jako na věci. To znamená, že mezi oběma zákony je vlastně určitý nesoulad. Trestní zákon by se v tomto směru rozhodně měl změnit. Vezměte si nedávný případ utýrané kočky z Morávky. Kdyby to nebyla obyčejná domácí kočka, ale vzácná výstavní rasa, jejíž pořizovací cena by byla více než pět tisíc, jednalo by se paradoxně už o trestný čin. Tresty za utrpení zvířat tak zákon rozlišuje podle jejich pořizovací ceny, jakkoliv se to zdá neuvěřitelné. Takto by se tresty za týrání zvířat konečně zpřísnily.
Přistupují podle vás soudci k případům týrání zvířat dostatečně přísně?
Soudci by určitě týrání zvířat měli posuzovat přísněji. Často ukládají mnohem mírnější tresty, než jim umožňuje zákon. V nedávném případu utýrané kočky dostal Kostka několik stodvacet hodin prospěšných prací, přičemž soudce ho mohl poslat do vězení. Kdyby šel do vězení alespoň na měsíc, byla by to pro něj určitá lekce. Současné postihy spíš vysílají podobným lidem signál, že si mohou k zvířatům dovolit cokoliv.
Myslíte si, že přísnější tresty by snížily počet týraných zvířat?
Obávám se, že ne. Spíše doufám, že by přísnější tresty mohly pachatele od podobných činů v budoucnu odradit. Bohužel ale není pravděpodobné, že by se tím výrazně snížil počet týraných zvířat. Vždy se najdou lidé, kteří se jen chtějí bavit, bez ohledu na utrpení druhých. Příčiny celého problému mají podle mě mnohem hlubší kořeny a prosté zpřísnění sankcí týrání zvířat nevymýtí.
Přibývá případů týrání zvířat nebo se o něm jen více mluví?
Řekl bych, že obojí. Případy týrání zvířat jsou dnes více medializované, a proto se o nich více mluví. O zmiňovaném případu z Morávky by se nejspíš nikdo nedozvěděl, kdyby pachatel s video záznamem celého činu neexhiboval na internetu. Zároveň si ale myslím, že týrání zvířat je dnes opravdu častější.
V čem jsou podle vás příčiny takového chování?
Myslím, že je to důsledek celkové atmosféry v současné společnosti. Bezohledné prosazování se na úkor druhého je dnes normou a celkově se vytrácí úcta k životu a k jiným než materiálním hodnotám. Prevence podobných činů by měla začít už na základních školách, aby se lidé naučili chovat se slušně i k ostatním živým bytostem.
Která země by nám v tomto mohla jít příkladem?
Velká Británie. Tam má lov velkou tradici, podobně jako u nás myslivost. Přesto tam před několika lety parlament zakázal štvaní lišek pomocí psů. To je podle mě dobrá cesta.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama