Veterinářka z Javorníku týrala své koně

7. dubna 2008 v 17:31 |  STOP trápení zvířat!

Veterinářka z Javorníku týrala své koně

Javorník - Veterinářka Marta Nevřivá z Javorníku na Jesenicku své koně opravdu týrala. Prokázala to hloubková kontrola Krajské veterinární správy Olomouckého kraje.
Veterináři do Javorníku přijeli na žádost radnice a místních obyvatel, kteří se už nemohli dívat na počínání majitelky chovu.
Právě občané upozornili na to, že u domu veterinářky leží uhynulá kobyla a hříbě. Inspektoři po příjezdu do Javorníku našli na dvorku u domku Marty Nevřivé několik měsíců rozkládající se zbytky těl zvířat. Žádost města Javorníku o odebrání koní však Krajská veterinární správa nepodpoří. Město Javorník i sousedé veterinářky jsou v šoku.
Žena podle nich týrá zvířata už dlouhou dobu. Jeden kůň v její péči uhynul už loni. Hladová zvířata pustoší zahrady v sousedství. "V případu úhynu koní jsme zahájili správní řízení," uvedl zástupce ředitele Krajské veterinární správy Olomouckého kraje Jiří Zubal. Pro týrání hovoří podle Zubala hned několik faktorů.
"Chovatelka má pro chov koní nevhodné prostory. V závadných podmínkách má uskladněno i krmivo, které ve vlhku může být znehodnoceno. Zjistili jsme také problémy s oplocením. Zde jsou předměty, o které se mohou koně zranit. Problémy má i s napájením zvířat," vyjmenoval nedostatky Zubal.
Veterinářka však může své koně chovat dál. "Návrh na odebrání zvířat dávat nebudeme," odmítl Zubal žádost města Javorník.
Podle Zubala jsou pro tak razantní rozhodnutí daná jasná kritéria. "V první řadě bychom museli prokázat opakované týrání. Zároveň by musela být zvířata ve špatném stavu. Zbylí koně paní veterinářky jsou v lepším průměrném stavu," vysvětlil Zubal.

Obec bude na odebrání zvířat trvat

Starosta Javorníku s názorem veterinární správy nesouhlasí. "Určitě budeme na odebrání zvířat trvat. Toto byl už druhý případ úhynu zvířat u paní Nevřivé. Ta první mrtvá zvířata však nebyla zadokumentována. V naší žádosti o zrušení chovu jsme to uvedli," prohlásil starosta Javorníku Jiří Jura (nez.).
Sousedé bydlící v blízkosti veterinářky jsou ze závěru veterinární správy v šoku. "Je to zarážející. Marta Nevřivá své koně nezvládá a je třeba, aby měla doživotní zákaz chovat jakákoliv zvířata," netají rozhořčení Ladislava Neubauerová. Mladá učitelka zásadně odmítá, že by krajská instituce neměla informace o týrání z dřívější doby.
"Selhala kontrola. Kdyby úředníci dělali, co mají, nestalo by se, že by tu zvířata stále trpěla. Jednou jsem do Olomouce posílala stížnost a podruhé ji doplnila i fotografiemi koníků. Bylo na nich jasně vidět, že jim hnila kopyta a měli lysiny z toho, jak jsou ve vlhku. Koně, ale i psi u paní Nevřivé strádají," je přesvědčená učitelka Neubauerová. Veterinářku má pod dohledem i policie. Do patnáctého března totiž měla žena dát do pořádku výběh pro koně, uklidit podestýlku a hnůj. To však neudělala.
Vyjádření veterinářky se nám přes veškeré pokusy o spojení získat nepodařilo
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama